Pokrzywka jest zwykle bardzo uciążliwa i stresująca dla dziecka. Zazwyczaj znika samoistnie. Czasem nawraca. U dzieci występuje stosunkowo często. Może mieć przy tym rozmaite przyczyny. Ale czym tak naprawdę jest? Co ją powoduje? Jak pomóc maluchowi? Poniżej wyjaśniamy, co to jest pokrzywka u dziecka i jakie są jej rodzaje. Podpowiadamy także, jak łagodzić objawy dolegliwości.
Spis treści
Czym jest pokrzywka?
Pokrzywka to zmiany dermatologiczne charakteryzujące się występowaniem bąbli pokrzywkowych, którym towarzyszy zaczerwienienie i nieprzyjemny świąd oraz pieczenie skóry.
Zmiany przypominają poparzenie liśćmi pokrzywy, stąd zresztą sama nazwa dolegliwości. Mogą być różnej wielkości i mieć rozmaite kształty. Są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Mają postać bąbli otoczonych rumieniem.
Pokrzywka pojawia się zwykle nagle i najczęściej ustępuje samoistnie po kilku godzinach. Nie pozostawia śladów. Nie jest zaraźliwa. Może jednak nawracać. Pojawia się na skórze w różnych partiach ciała.
Zwykle ma łagodny przebieg, choć zdarza się, że przybiera przewlekłą formę. U dzieci występuje bardzo często. Za powstanie pokrzywki mogą odpowiadać zaś różne przyczyny.
Jak powstaje pokrzywka u dziecka – przyczyny
Niemożliwe jest wskazanie jednej konkretnej przyczyny pokrzywki u dziecka. Powody jej występowania bywają bowiem rozmaite. Co ważne, nie zawsze daje się też jednoznacznie określić, co wywołało zmiany skórne.
Bardzo często za jej powstanie odpowiadają czynniki alergiczne. Wówczas pokrzywka pojawia się na skutek kontaktu organizmu z alergenem. W tym kontekście zwykle wymienia się pokarmy (szczególnie cytrusy, orzechy, mleko, jaja kurze, gluten itd.), niektóre leki, a także jad owadów. Mogą to być również alergeny obecne w powietrzu (tzw. alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt).
Do nierzadkich przyczyn pokrzywki należą też czynniki zewnętrzne. To na przykład narażenie na wysoką lub niską temperaturę czy ekspozycja na światło słoneczne. Czasami to tarcie albo ucisk mechaniczny.
Pokrzywkę wywołują ponadto infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybiczne lub pasożytnicze. Za jej występowanie odpowiadają też niekiedy choroby autoimmunologiczne (w tym choroby tarczycy).
Rodzaje pokrzywki u dzieci
Ze względu na czas występowania objawów wyróżnia się dwa rodzaje pokrzywki u dzieci:
- pokrzywka ostra – zmiany skórne utrzymują się nie dłużej niż 6 tygodni,
- pokrzywka przewlekła – zmiany skórne utrzymują się dłużej niż 6 tygodni.
Warto przy tym wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków dolegliwości trwają kilka godzin, zwłaszcza u dzieci, i ustępują samoistnie, nie pozostawiając śladów.
Pokrzywkę dzieli się na poszczególne rodzaje również z uwagi na przyczyny powstania dolegliwości. Stąd też można mówić o pokrzywce alergicznej (wywołanej kontaktem z alergenem), pokrzywce niealergicznej czy fizycznej (kiedy za zmiany skórne odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne), pokrzywce objawowej (która towarzyszy innym chorobom) oraz pokrzywce idiopatycznej (bez ustalonej etiologii).
Pokrzywka u dzieci – jak złagodzić objawy?
Trudno ukryć, że pokrzywka u dzieci bywa dokuczliwa i męcząca. Swędzące zmiany skórne mogą przecież znacznie utrudniać dziecku codzienne, normalne funkcjonowanie. Rodzi się więc pytanie, czy istnieją jakieś sprawdzone i skuteczne sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.
Jeśli przyczyna pokrzywki jest znana, to sprawa może być znacznie prostsza. W wielu przypadkach kluczowe będzie unikanie kontaktu z czynnikami, które wywołują zmiany skórne (np. z alerganami czy drażniącymi czynnikami zewnętrznymi). Z reguły leczenie polega też na podawaniu leków przeciwhistaminowych. Środki tego rodzaju zawierają takie substancje czynne, jak loratadyna czy desloratadyna. Dostępne są w formie syropów, kropel, tabletek. Ustalenie przyczyny dolegliwości jest zresztą niezwykle istotne. Diagnoza powinna odbywać się oczywiście pod okiem lekarza.
Jeśli zaś chodzi o typowo domowe metody łagodzenia przykrych objawów, to pod tym względem mogą czasem pomóc chłodne okłady (zrobione samodzielnie lub gotowe, dostępne w aptekach), maści i kremy na uczulenie. Niekiedy wsparciem okazują się kąpiele z dodatkiem krochmalu albo sody oczyszczonej, kompresy z naparu rumianku czy świeżego zielonego ogórka.
Co ciekawe, na pokrzywkę dobra bywa również pokrzywa. Nie każdy wie, ale napary z jej liści mogą naprawdę skutecznie złagodzić przykre i dokuczliwe objawy.