Arytmetyka mentalna to temat na czasie! Chyba każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było geniuszem w jakiejś dziedzinie. Istnieją metody, które wspomagają rozwój intelektualny i twórczy dzieci. Jedną z nich jest właśnie arytmetyka mentalna. Z artykułu dowiesz się, na czym polega ta metoda rozwoju umysłu i co sądzą o niej eksperci.
Spis treści
Co to jest arytmetyka mentalna?
Nazwa metody na pierwszy rzut oka może wskazywać na skomplikowane zadania matematyczne. Nie jest to jednak wyłącznie matematyka! W programie chodzi o coś więcej. Arytmetyka mentalna – co to jest?
Arytmetyka mentalna jest azjatycką metodą, która dzięki nauce szybkiego liczenia w pamięci wpływa bezpośrednio na rozwój zdolności akademickich i twórczych u dzieci.
Jej celem nie jest wyłącznie nauczenie dzieci szybkich obliczeń wykonywanych w pamięci. Mentalna arytmetyka w zrównoważony sposób stymuluje obie półkule mózgu do rozwoju i pobudza aktywność mózgu. Jest to wyjątkowa metoda, która wpływa pozytywnie na:
- polepszenie pamięci;
- zwiększenie koncentracji;
- zwiększenie zdolności rozumienia tego, co widzi i słyszy dziecko;
- wpływa znacząco na szybkość reakcji dziecka.
W przeciwieństwie do metod popularnych m.in. w Polsce mentalna arytmetyka aktywuje także prawą półkulę mózgu, która odpowiedzialna jest za myślenie twórcze, emocje i wyobraźnię. Nauka matematyki i logicznego myślenia w połączeniu z emocjami i wyobraźnią sprawiają, że rozwój inteligencji przebiega znacznie intensywniej.
Przebieg zajęć związany z arytmetyką mentalną
W pierwszym etapie nauki arytmetyki mentalnej bardzo pomocne jest prostokątne liczydło Abakus, nazywane również Soroban. Przedmiot nie tylko uczy dzieci liczyć. Zwiększa także ich koncentrację i precyzję ruchów, angażując obie półkule mózgu za pomocą użycia obu rąk i wyjątkowej potrzeby skupienia. Liczydło arytmetyka mentalna wykorzystuje przede wszystkim do:
- wykonywania obliczeń;
- zwiększenia precyzji ruchów;
- nauki przechodzenia od faktów do abstrakcji;
- rozwijania zdolności manualnych obu rąk;
- poprawy koordynacji ręka-oko;
- polepszenia koncentracji i wyciszenia;
Dodatkowo arytmetyka zwiększa pewność siebie u dziecka. Początkowo zajęcia wydają się trudne. Jednak z czasem dziecko zauważa, że obsługa liczydła przychodzi mu znacznie łatwiej. Aż wreszcie jest w stanie przenieść fizyczne liczydło do sfery swojej wyobraźni i dokonywać obliczeń w pamięci, czasami pomagając sobie ruchem dłoni.
Podczas zajęć z arytmetyki mentalnej wykorzystuje się również karty obrazkowe, filmy i łamigłówki, mające za zadanie nauczyć dzieci logicznego myślenia. Nauczyciele prowadzą zajęcia w oparciu o gry i zabawy poprawiające zdolności psychoruchowe maluchów.
Arytmetyka mentalna – książki do nauki
Arytmetyka mentalna wykorzystuje jako pomoc naukową nie tylko liczydło czy karty obrazkowe, lecz także podręczniki. W programie chodzi przede wszystkim o aktywowanie obu półkul mózgu, dlatego książki przeznaczone do nauki są wypełnione ciekawymi zadaniami i pełną gamą kolorów. Podręczniki uczą dzieci nie tylko analitycznego myślenia, lecz także kreatywności! Arytmetyka mentalna książka polecana przez ekspertów to:
• Abakus Europe Mental Arithmetic Center – seria książek do arytmetyki mentalnej podzielona na poziomy od najłatwiejszego do najtrudniejszego.
Korzystając z ciekawych książek, pokazujemy dziecku, że matematyka może być interesująca i że do tego samego rozwiązania może prowadzić wiele dróg. Ponadto podręczniki do arytmetyki mentalnej pozwolą dziecku na samodzielnie ćwiczenie w domu, zachowując ciągłość nauki i systematyczność, która jest bardzo ważna dla rozwoju.
Liczydło – arytmetyka mentalna i jej narzędzia
Głównym narzędziem wykorzystywanym w arytmetyce mentalnej jest liczydło Abakus (Soroban). W jego skład wchodzi 23 lub 27 linii przeciętych poprzeczną belką. Poniżej belki w jednej linii mieszczą się 4 koraliki, a powyżej belki 1 koralik. Dzieci w wieku od 4 do 14 lat uczą się na nim podstawowych obliczeń arytmetycznych – dodawania, odejmowania, dzielenia i mnożenia. W tym celu przesuwają obiema rękoma koraliki od belki do belki na japońskim liczydle. Strategia działań mieście się w obszarze od 0 do 9. Dzieci tak naprawdę liczą tylko w tym przedziale, mimo że są w stanie podać kilkucyfrowe wyniki!
Angażując jednocześnie umysł i motorykę, z czasem zaczynają wizualizować sobie liczydło w głowie i liczyć w pamięci. Liczydło arytmetyka mentalna wykorzystuje do ćwiczenia pamięci fotograficznej, czyli widzenia liczb w postaci obrazów.
Dzięki użyciu liczydła mózg zapamiętuje nie tylko obraz układu koralików, lecz także ruch ręki. Systematyczne wykonywanie powtarzalnych ćwiczeń sprawia, że w mózgu powstają mocne połączenia synaptyczne, zwiększające inteligencję dziecka. Dlatego tak istotne jest, aby w czasie trwania kursu dziecko rozwiązywało zadania również w domu. Arytmetyka mentalna online i dokonywanie obliczeń na komputerze to częsta forma zadań domowych.
Arytmetyka mentalna – czy warto?
W Polsce nie jest zbyt popularna arytmetyka mentalna, czy warto zatem poświęcić czas na szukanie odpowiedniego nauczyciela i zapisać swoje dziecko na kurs? Oczywiście, że tak!
Największą zaletą mentalnej arytmetyki jest to, że jest ona dla każdego. Metoda udowadnia, że każde dziecko jest w stanie dokonywać skomplikowanych obliczeń w pamięci nawet jeżeli jest dyskalkulikiem czy dyslektykiem.
Europejski system liczenia nie jest łatwy i przystępny. Sposób prowadzenia matematyki w szkołach często sprawia, że wiele dzieci zniechęca się do tej dziedziny i traktuje ją jako przykrą konieczność. Arytmetyka mentalna pokazuje dzieciom, że liczenie może być ciekawe, zabawne i proste.
Zajęcia skupiają się na tym, aby dziecko było zrelaksowane i wyciszone. Uczucie rozluźnienia znacznie poprawia koncentrację, dzięki temu dziecko może w skupieniu liczyć dłużej niż 45 minut. Podczas zwykłej lekcji w szkole utrzymanie uwagi kilkuletniego dziecka przez tak długi czas jest niemal niemożliwe.
Decydując się na szkolenie z arytmetyki mentalnej, możemy w realny sposób zadbać o intensywny rozwój neurobiologiczny naszego dziecka. Systematycznie wykonywane zadania sprawią, że znacznie ułatwimy maluchowi późniejszą edukację. Arytmetyka mentalna jest zatem inwestycją w przyszłość.
Arytmetyka mentalna – opinie specjalistów
Liczne badania wskazują na to, że mózg dziecka najintensywniej rozwija się w wieku od 4 do 12 lat. To doskonały wiek, aby zapisać dziecko na szkolenie z mentalnej arytmetyki. W tym wieku dzieci znacznie łatwiej niż dorośli przyswajają wiedzę i uczą się nowych umiejętności. Wiedza zdobyta w tym okresie zostaje z człowiekiem na długie lata.
Udowodniono, że podczas liczenia na Abakusie (Sorobanie) dochodzi do bardzo skomplikowanych procesów neurobiologicznych. Mentalna arytmetyka nie tylko rozwija mózg matematyczny, lecz także daje dziecku dostęp do nowych pomysłów w czasie procesu uczenia. Rodzice dzieci, które odbyły szkolenie, zauważyli znaczące zmiany nie tylko w szybkości liczenia, lecz także w nauce języków obcych, sztuce, myśleniu abstrakcyjnym i logicznym.
Arytmetyka mentalna opinie i emocje budzi różne. Oczywiście sceptyków nie brakuje. Osoby, które nie są przekonane do tej metody, zwykle nawet nie odbyły podstawowego kursu. Nie doświadczyły tym samym zmian w mózgu, które zachodzą po półrocznym intensywnym szkoleniu z arytmetyki mentalnej. Jednak zdecydowana większość specjalistów zgadza się co do tego, że arytmetyka mentalna jest świetnym sposobem na rozwój i przekonanie dzieci do tego, że matematyka jest łatwa i może być dobrą zabawą.
Zainwestuj w rozwój swojego dziecka!
Wybierając nauczyciela lub szkołę arytmetyki mentalnej, dokładnie zapoznaj się z harmonogramem i metodami nauczania. Niestety na rynku powstaje wiele tzw. pseudokursów, które pomijają istotę tej dziedziny i opierają się wyłącznie na samych podstawach. Aby metoda przyniosła oczekiwane efekty, zajęcia muszą być prowadzone w sposób systematyczny, ciągły i przez długi okres.
Arytmetyka mentalna szkolenie oferuje zwykle w dwojakiej formie: stacjonarnej oraz online. Na terenie Warszawy jest kilka szkół, które prowadzą kurs od podstaw aż po bardziej zaawansowane techniki liczenia, czytania i zapamiętywania.
Arytmetyka mentalna Warszawa:
- Indigo Mental Club Polska;
- AMAKids Polska.
Ile kosztuje arytmetyka mentalna? Często szkoły oferują bezpłatną lekcję pokazową i tłumaczą, na czym polega metoda. Cały pakiet szkoleń kosztuje od 300 do ok. 600 zł miesięcznie, zależnie od tego, jaką ilość godzin wybierzemy.
Arytmetyka mentalna cena w Indigo Mental Club Polska:
- pakiet zawierający 4 spotkania w miesiącu po 30 i 45 minut oraz dodatkowe zadania i techniki kosztuje 350 zł;
- pakiet zawierający 4 spotkania w miesiącu po 60 minut oraz dodatkowe zadania i techniki kosztuje 550 zł.
Kursy nie należą do najtańszych. Warto jednak spojrzeć na szkolenie jako inwestycję w przyszłość naszego dziecka. Rozwój, który zapewnia arytmetyka mentalna, będzie miał wpływ na lepsze wyniki w nauce i osiąganie życiowych sukcesów.
Jestem ciekawa jak wyglądają zajęcia w innych miastach niż Łódź Dopiero zaczynamy i mam mieszane uczucia co do czekania na dzieckoU nas w mieście rodzice stoją całą godz na korytarzu be krzeseł czy nawet jakiś ławek . Trochę średnie to. Starsze osoby przyprowadzają na zajęcia dzieci i im ciężko tak wystać godz. Jak jest w innych miastach,są jakieś poczekalnie? Krzesełka są zapewnione?
zgłoście taką potrzebę do firmy…..i to nie raz. To jest biznes ławki się pojawią