Kosmetyki dla nastolatek powinny być przede wszystkim łagodne i delikatne dla skóry. Najlepiej, aby były dostosowane do rodzaju cery, a także ewentualnych – choć nierzadkich w tym wieku – problemów skórnych. Ale na czym tak naprawdę polega dobra pielęgnacja? Jak dbać o młodą skórę? Kiedy można zacząć używać kosmetyków? I jakie wybrać? Czy makijaż w przypadku nastolatek to dobry pomysł? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Spis treści
Jak zadbać o młodą cerę?
Skóra twarzy wymaga naszej troski – niezależnie od tego, ile mamy lat. Pielęgnacja cery powinna być dostosowana do wieku. Dbałość o utrzymanie dobrostanu skóry jest przy tym uzależniona przede wszystkim od jej typu i aktualnej kondycji. Ma to ogromne znaczenie również w okresie dojrzewania.
Nastoletni organizm – jak wiadomo – doświadcza szeregu zmian hormonalnych, które czasami przechodzą przez niego niczym groźna burza. Młodym ludziom nieobcy jest też stres. Nastolatki nie zawsze odżywiają się wzorcowo. Często nie dosypiają. Wszystko to ma wpływ na stan ich cery. Jak więc pielęgnować ją w tym wieku?
Kluczowe jest odpowiednie oczyszczanie skóry. To bardzo ważne nie tylko, kiedy ma się naście lat. A co to konkretnie znaczy? Twarz należy myć dokładnie i z dużą starannością, zachowując przy tym delikatność. Nie wolno mocno trzeć skóry. Istotna jest regularność. Buzię myjemy rano i wieczorem, stosując do tego odpowiednie środki pielęgnacyjne. W tym przypadku najlepiej dobrze dobrane kosmetyki dla nastolatek.
Niebagatelne znaczenie ma ponadto troska o właściwe nawilżenie twarzy, i to niezależnie od typu cery. Postawmy na lekkie kremy o właściwościach nawilżających z jak najbardziej naturalnym składem.
Pamiętajmy też, że młoda skóra nie powinna być nadmiernie obciążana silnymi kosmetykami. Preparaty przeznaczone dla cery dojrzałej, np. przeciwzmarszczkowe, przeciwstarzeniowe, są więc absolutnie zakazane.
Warto chronić skórę również przed ekspozycją na słońce. Krem z wysokim filtrem UV to latem konieczność. Chociaż zwykle zaleca się używanie środków zabezpieczających przed promieniowaniem UV niezależnie od pory roku.
Nie zapominajmy, że niekorzystnie na skórę wpływa także niska temperatura. Zimą dobrze jest więc stosować kremy ochronne.

Kiedy zacząć stosować kosmetyki?
Chyba nie ma jedynej słusznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre z kosmetyków stosujemy przecież praktycznie od urodzenia. To np. krem z filtrem w słoneczne dni. Albo krem ochronny zimą, zwłaszcza mroźną. Jeśli zaś chodzi o wiek nastoletni, to najsłuszniej będzie powiedzieć: To zależy.
Każdy człowiek rozwija się we własnym tempie. Takie zróżnicowanie jest charakterystyczne również dla wieku nastoletniego. Stąd też jedna trzynastolatka może mieć wciąż dziecięcą, nieskazitelną cerę. A inna może już doświadczać skórnych problemów, związanych z okresem dojrzewania.
Szaleństwo hormonalne w wieku nastu lat powoduje zwiększoną produkcję sebum. To z kolei prowadzi do zatykania porów, tworzenia się zaskórniaków itd. Sprzyja też rozwojowi trądziku. Efektem może być niezbyt korzystny i niezdrowy wygląd cery. Co z kolei prowadzi niekiedy do kłopotów natury psychicznej. Dość wymienić narastające kompleksy, niską samoocenę, stany depresyjne itd.
Czujna obserwacja swojego organizmu, ciała, skóry etc. to więc podstawa. Zwykle umożliwia szybką reakcję i niezbędne działania. Odpowiednie kosmetyki zastosowane w porę mogą naprawdę zdziałać cuda.
Niewątpliwie warto także pytać. Nastolatka wcale przecież nie musi mieć rozległej wiedzy na temat pielęgnacji swojej twarzy. W takiej sytuacji konsultacja u dermatologa może okazać się dużym wsparciem. Specjalista na pewno pomoże młodej osobie przy wyborze odpowiednich preparatów.
Jakie kosmetyki dla nastolatek wybrać?
Najlepiej lekkie, naturalne, o łagodnym działaniu. Najlepsze kosmetyki przeznaczone dla młodzieży są też pozbawione silnie skoncentrowanych substancji. Mają delikatną konsystencję. Powinny odblokowywać pory i usuwać nadmiar sebum. Przede wszystkim jednak powinny odpowiadać na konkretne potrzeby. Kluczowe jest więc ich dobre rozpoznanie. Każda cera potrzebuje nawilżenia. Ale tłusta czy mieszana będą wymagać jeszcze innych substancji aktywnych.
Co więcej, idealne preparaty wcale nie muszą mieć specjalnych oznaczeń na etykietach. Zwłaszcza że napisy na opakowaniach typu „Dla nastolatek” to często zwykły chwyt marketingowy. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki mamy wybierać przypadkowo. Albo na przykład korzystać z zasobów mamy, cioci czy starszej siostry.
Należy unikać preparatów zawierających sztuczne dodatki, alkohol oraz silnie działające detergenty. Niewskazane dla nastolatek są środki ze składnikami zapychającymi pory, takimi jak np. wosk pszczeli, masło shea, olej kokosowy.
W razie poważnych problemów skórnych najlepiej udać się do dermatologa. Zdarza się niekiedy, że nawet nastolatek potrzebuje wsparcia farmakologicznego. Ale o tym powinien decydować już wyłącznie specjalista.
Kosmetyki dla nastolatek – pielęgnacja
Odpowiednia pielęgnacja nastoletniej skóry to klucz do jej pięknego i zdrowego wyglądu. O regularnym oczyszczaniu pisaliśmy już powyżej. Ale nie zaszkodzi powtórzyć. Zwłaszcza że w tym temacie warto jeszcze coś dodać.
Mycie buzi pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, a także sebum i martwego naskórka. Jest to szczególnie istotne w przypadku cery trądzikowej. Najlepiej używać do tego celu lekkiego żelu czy pianki albo innego łagodnego środka myjącego. Dodatkowych kroków może wymagać makijaż. O tym piszemy już jednak poniżej.
Warto zainwestować w tonik, który nie tylko nawilża skórę, ale przede wszystkim przywraca jej równowagę kwasowo-zasadową. Dobrym pomysłem będzie też peeling raz w tygodniu. Dla nastolatek poleca się środki naturalne, drobnoziarniste oraz enzymatyczne.
Ogromne znaczenie ma regularne stosowanie kremu. Ten natomiast należy dobrać do obecnej kondycji skóry. Na rynku jest naprawdę duży wybór.
Kosmetyki dla nastolatek – makijaż
Makijaż u nastolatki? Czemu nie? Niektórzy na samą myśl przewracają oczami. Jeszcze inni uważają, że to fanaberia. Malowanie się nastolatek nie jest jednak niczym złym. Ważne, by robić to umiejętnie i oczywiście nie przesadzać. Dobry make-up ma podkreślić naturalne walory i skorygować drobne niedoskonałości. Ale absolutnie nie może tworzyć sztucznej maski. Gruba tapeta to więc kiepski pomysł. I to nie tylko ze względów estetycznych.
Nastolatki powinny więc unikać dużej ilości ciężkich podkładów. W zamian za to lepiej będzie wybrać krem BB. Jest to lekki kosmetyk o właściwościach nawilżających, odżywiających oraz kamuflujących. Często zawiera filtr UV.
Jeśli chodzi o tusze, to stawiajmy na te najbardziej naturalne, choć lepiej wybrać dobrą odżywkę do rzęs. Do ust sprawdzi się łagodny balsam, który podkreśli naturalną barwę warg. Warto zrezygnować z kosmetyków kolorowych typu cienie czy róż. Szczególnie na co dzień. Zastosowane na specjalne okazje nie powinny jednak nikomu zaszkodzić. Dobrze będzie przy tym uwzględnić ewentualne reakcje alergiczne.
Na koniec jeszcze ważna sprawa. Każdy (nawet najdelikatniejszy) makijaż zawsze należy potem dokładnie zmyć. To bardzo ważne, żeby położyć się spać z odpowiednio oczyszczoną skórą twarzy. Przed zastosowaniem kosmetyków myjących typu żel czy pianka wskazane jest w tym przypadku użycie środków do demakijażu, np. płynu mineralnego albo mleczka.