Rozwody to procesy, które nie mają szybkich rozstrzygnięć. Mogą się odbywać z większym lub mniejszym skomplikowaniem, lecz z pewnością nie są błyskawiczne. Mimo korzystania z pomocy adwokata to złożone postępowania, które czasem trwają kilka miesięcy, a innym razem ciągną się nawet przez lata. W związku z tym, pojawia się zawsze pytanie o to, co dzieje się z alimentami dla wspólnych dzieci podczas procesu rozwodowego.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów jest jednym z niezbędnych postanowień sądu rozwodowego, które ustala kwestie związane z alimentami na rzecz niepełnoletnich dzieci stron. Jeśli jedna ze stron tego żąda, sąd może również zdecydować o alimentach dla małżonka.
Orzeczenie dotyczące alimentów zawarte w wyroku rozwodowym jest wykonalne dopiero po jego uprawomocnieniu, co oznacza zakończenie całego postępowania w dwóch instancjach. Składając pozew o rozwód lub odpowiedź na pozew, można zażądać, aby sąd zobowiązał do płacenia alimentów od początku procesu aż do jego prawomocnego zakończenia. Tego rodzaju orzeczenie na czas trwania procesu stanowi zabezpieczenie alimentów.
Aby uzyskać to zabezpieczenie, konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez uprawnionego, zarówno w pozwie, jak i w odpowiedzi na pozew, lub w osobnym piśmie. W treści wniosku trzeba precyzyjnie określić, czego się domaga, czyli w jakiej wysokości żąda zabezpieczenia alimentów.
Innym rodzajem zabezpieczenia, które można żądać w trakcie procesu rozwodowego, jest zabezpieczenie potrzeb rodziny, oparte na art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Chodzi tutaj o zaspokojenie potrzeb rodziny jako całości, obejmujące zarówno dzieci, jak i małżonka.
Orzeczenie tego rodzaju często jest korzystniejsze niż zabezpieczenie standardowych roszczeń alimentacyjnych na rzecz niepełnoletnich dzieci. Jednakże przygotowanie wniosku o zabezpieczenie potrzeb rodziny jest skomplikowane, a sądy zazwyczaj preferują zabezpieczanie jedynie alimentów dla małoletnich dzieci rozwodzących się stron. Aby przy sporządzaniu takiego wniosek najlepiej sprawdzi się adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych.
Wniosek o zabezpieczenie powinien być rozpatrywany bez zwłoki, nie później niż w terminie tygodnia od jego złożenia (chyba że przepis szczególny stanowi inaczej). Jeśli przewiduje się rozpoznanie wniosku na rozprawie, termin ten powinien być wyznaczony tak, aby rozprawa mogła odbyć się w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku. Teoretycznie przepisy wyznaczają takie terminy, jednakże praktyka zazwyczaj jest bardziej skomplikowana. Sąd zwykle przed rozpoznaniem wniosku o zabezpieczenie preferuje przesłuchanie obu stron, co skutkuje dłuższym oczekiwaniem na termin rozprawy niż jeden miesiąc.
Korzyścią wynikającą z uzyskania zabezpieczenia alimentów w opisanych wariantach jest możliwość natychmiastowego pobierania ich od strony zobowiązanej, a w przypadku braku dobrowolnego regulowania alimentów, również przez komornika.
Dodatkową korzyścią wynikającą z uzyskania zabezpieczenia jest to, że strona znajdująca się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej nie musi rezygnować z innych roszczeń, takich jak ustalenie winy w rozwodzie, z powodu obaw o brak środków na utrzymanie siebie i wspólnych dzieci w trakcie długotrwałego procesu rozwodowego.