Skazane kobiety, które zostają matkami, trafią do zakładu karnego, będąc już w ciąży i odliczają dni do porodu za kratkami. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda rzeczywistość matek w zakładzie karnym i poród w więzieniu.
Spis treści
Jak wygląda poród w więzieniu?
W zakładach karnych dla kobiet znajduje się oddział ginekologiczno-położniczy. Ciężarna kobieta, która trafia do więzienia, od samego początku jest pod okiem specjalistów i przechodzi wszystkie niezbędne badania ginekologiczne. Ginekolog, badając stan pacjentki, decyduje o tym, czy skazana w czasie ciąży będzie przebywać na oddziale ginekologiczno-położniczym, czy na oddziale mieszkalnym. Oddział ginekologiczno-położniczy w więzieniu od zwykłego oddziału w szpitalu różni się jedynie technicznymi zabezpieczeniami w oknach oraz obecnością służby więziennej.
Oddział w więzieniu
Zwykle trzy tygodnie przed terminem porodu, więźniarka przechodzi z oddziału mieszkalnego na oddział ginekologiczno-położniczy. Opieka okołoporodowa nie ogranicza się jedynie do opieki lekarskiej. W jej zakres wchodzi również edukacja z opieki i pielęgnacji noworodka.
Poród na wolności
Sam poród w więzieniu nie odbywa się wbrew pozorom za kratami celi, czy nawet na więziennym oddziale ginekologiczno-położniczym. Dziecko przychodzi na świat na wolności, w zwyczajnym publicznym szpitalu. Gdy nadchodzi termin porodu lub pojawią się wyraźne znaki, że kobieta niebawem urodzi, wówczas przewożona jest do szpitala zewnętrznego. Tam jest pod stałą opieką lekarzy, jak każda inna kobieta, która kiedykolwiek rodziła w zwykłym szpitalu. Z tą różnicą, że przez cały pobyt w szpitalu więźniarce towarzyszy służba więzienna.
Gdy lekarze stwierdzą, że stan matki i dziecka jest dobry, to kobieta wraca wraz z noworodkiem za mury zakładu karnego.
Więzienna rzeczywistość matek z dziećmi
Wbrew pozorom poród w więzieniu i macierzyństwo za kratkami na większość skazanych kobiet i ich dzieci wpływa pozytywnie. Żadna z więźniarek nie przebywa w zakładzie karnym bez powodu. Często są to osoby zdemoralizowane, uzależnione od alkoholu, narkotyków i stosujące przemoc. Małe dzieci przebywające z matkami w więzieniu są bezpieczne i wolne od tych zachowań.
Wszystko jest zapewnione
Jedynym zadaniem matek w zakładzie karnym jest opieka nad dzieckiem. Kobiety przebywają z dziećmi 24 godziny na dobę, co pozwala na zbudowanie silnej więzi. Więźniarki mają zapewnioną opiekę medyczną oraz pomoc psychologiczną. Mają okazję brać udział w zajęciach i warsztatach psychoedukacyjnych, mających na celu podniesienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych. Kobiety z nałogami i problemami z agresją uczęszczają na terapię.
Matki przebywające z maluchami w więzieniu nie muszą się niczym martwić, gdyż wszystko mają zapewnione. Dzieci mają dostęp do zabawek, bawialni, placu zabaw itp. Matki mogą korzystać z dedykowanej im łazienki i kuchni, choć same nie przygotowują dla dzieci posiłków, gdyż zajmuje się tym dietetyk.
Impuls do zmiany
Wiele matek, które zdecydowały się na urodzenie dziecka w więzieniu i opiekę nad nim, deklaruje, że jest to dla nich ogromny impuls do zmiany. Kobiety dzięki nowej roli, pełnionej w bezpiecznych warunkach i przy pomocy specjalistów mają motywację do tego, aby stać się lepszymi osobami i matkami po wyjściu na wolność. Oczywiście nie wszystkie ciężarne decydują się na opiekę nad dzieckiem w więzieniu.
Jak długo dziecko może przebywać z matką w więzieniu?
Poród w więzieniu i opieka nad dzieckiem w zakładzie karnym nie jest podyktowana długością wyroku matki. Dziecko może przebywać z matką w zakładzie karnym do trzeciego roku życia. Powodem jest rozwój pamięci u malucha oraz wzrost jego potrzeb rozwojowych i potrzeby kontaktu ze światem zewnętrznym.
Kobiety, które urodziły w czasie odbywania kary, zwykle otrzymują niskie wyroki i wychodzą na wolność razem z dzieckiem. Zdarzają się jednak rzadkie przypadki, gdy dziecko wychodzi, a matka pozostaje w więzieniu.
Sytuacja jest jasna od samego początku odbywania kary. Gdy wiadomo, że kobieta musi odbyć dłuższy wyrok, wówczas matka z dzieckiem od pierwszych dni przygotowywana jest do tej zmiany. Zazwyczaj istnieje możliwość, że dzieckiem może zająć się najbliższa rodzina.
Zarówno matka, jak i dziecko od początku mają prawo do widzeń z najbliższymi. Spotkania odbywają się zwykle w sali widzeń połączonej z bawialnią. Ponadto dziecko może z ojcem lub innymi najbliższymi wychodzić na spacery, wyjeżdżać do domu rodzinnego na weekendy, święta itd. Dzięki temu dla dziecka coraz bardziej naturalny staje się świat zewnętrzny i zwykle nie ma większych problemów ze zmianą jego środowiska po ukończeniu trzeciego roku życia.
Rodzice za kratkami
W kontekście więziennictwa opisaliśmy także sytuację, w której para potencjalnych rodziców jest rozdzielona przez karę więzienną. Wyjaśniamy, jak wziąć ślub w więzieniu i jakie prawa przysługują nowożeńcom w tej niecodziennej sytuacji.
Pozbawienie wolności nie musi zabierać szczęścia z okazji założenia rodziny lub powiększenia jej. Może być to właściwy czas na przemyślenie pewnych kwestii, by zyskać energię do bycia dobrą matką i żoną na wolności.
Komentarz/e
Czy mogłaby mi Pani opowiedzieć o prawach kobiet jakie mają podczas porodu w polskich zakładach karnych?