Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, to zapewne nie jest Ci obcy problem kolki niemowlęcej. Ta przypadłość nie jest groźna, ale jest źródłem stresu dla opiekunów malucha. I nic dziwnego – nieukojony płacz dziecka może powodować uczucie bezradności. Czy można zapobiegać kolce niemowlęcej?
Kolka niemowlęca – kryteria rozpoznania i kiedy występuje?
Kolkę niemowlęcą zalicza się do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego (nazywanych zaburzeniami interakcji jelito-mózg). Aby rozpoznać kolkę niemowlęcą, spełnione powinny być poniższe warunki:
- zgłaszane przez rodziców nawracające lub przedłużające się okresy płaczu, marudzenia, grymaszenia lub rozdrażnienia występują bez oczywistej przyczyny, nie można im zapobiec ani zaradzić;
- nie występują zaburzenia wzrastania, gorączka ani inne choroby.
Objawy zazwyczaj trwają przez wiele tygodni, ale ustępują samoistnie około 4.-5. miesiąca życia. [1], [2]
Skąd bierze się kolka niemowlęca?
Nie ma jednej konkretnej przyczyny powstawania ataków kolki niemowlęcej. Możliwe czynniki wpływające na jej pojawienie się to:
- nadwrażliwości i nietolerancje pokarmowe – zwłaszcza na białko mleka krowiego i laktozę;
- zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej prowadzące do gromadzenia nadmiernej ilości gazów jelitowych (wzdęć), uszkodzenia błony śluzowej jelita i wzmożonej perystaltyki jelit;
- zaburzenia mikrobioty przewodu pokarmowego;
- nieodpowiednie techniki pielęgnacyjne podczas karmienia i noszenia dziecka oraz zły kontakt emocjonalny z dzieckiem;
- przebodźcowanie niemowlęcia hałasem i światłem;
- stany lękowe matki i stres w rodzinie. [1], [2]
Obecnie uznaje się, że jest to wynik złożonych interakcji między maluchem a środowiskiem.
Jak zapobiegać atakom kolki niemowlęcej?
Podstawą jest wyeliminowanie wszystkich potencjalnych złych czynników wpływających na dobrostan noworodka. Postaraj się nie przenosić swoich problemów emocjonalnych na dziecko, dbaj o odpowiednie środowisko jego rozwoju. Nie pal przy dziecku. Spokojny i zdrowy rodzic łatwiej poradzi sobie z opieką nad niemowlakiem. Dbaj o prawidłowe więzi z dzieckiem. Noś i kołysz je spokojnie, a podczas karmienia zwracaj uwagę na to, żeby jego główka była uniesiona nieco wyżej niż reszta ciała.
Jeśli zauważysz u dziecka jakiekolwiek objawy nietolerancji pokarmowej, porozmawiaj z pediatrą o konieczności eliminacji niektórych produktów spożywczych z Twojej diety, jeśli zamierzasz karmić piersią. Możliwe, że konieczne będzie włączenie mleka modyfikowanego.
Wspieraj mikroflorę jelitową dziecka w sytuacjach, w których może dojść do zaburzeń w jej składzie. Standardowym przykładem jest antybiotykoterapia, która, choć leczy groźne choroby bakteryjne, to ingeruje przy tym w równowagę bakterii jelitowych. Podczas leczenia antybiotykami wspieraj przewód pokarmowy dziecka probiotykami z apteki. [3]
Jeśli zauważasz, że brzuszek Twojego malucha bywa wzdęty, możesz mu podać preparat z symetykonem, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego działanie polega na rozbijaniu dużych pęcherzyków gazu na mniejsze, co ułatwia ich usuwanie przez wiatry. Sprawdzony lek na kolki, to z pewnością pozycja, którą warto mieć w domowej apteczce.
Możliwe, że kolka niemowlęca pojawi się pomimo starań mających na celu zminimalizowanie wszelkich czynników, które ją wywołują. Nie panikuj. Jeśli Twoje dziecko dobrze się rozwija i nie ma problemów z przybieraniem na masie, to ataki kolki prędzej czy później ustąpią samoistnie.
Bibliografia
[1] W. (red. ) Kawalec, R. (red. ) Grenda, i M. (red. ) Kulus, Prdiatria I, II., t. I. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
[2] A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.
[3] M. Gałęcka, A. Bartnicka, M. Szewc, J. Mazela, i G. Tezy, „Kształtowanie się mikrobioty jelitowej u niemowląt warunkiem zachowania zdrowia. Optimal development of infantile gut microbiota secure longterm health.”, Standardy Medyczne Pediatria, t. 13, s. 359–367, mar. 2016.