Kaszel u dziecka to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny, ale nigdy nie powinien być lekceważony. Może bowiem świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. U dzieci często występuje między innymi suchy kaszel, który nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jest to nieproduktywny rodzaj kaszlu, z którym należy odpowiednio walczyć. Więcej o przyczynach kaszlu suchego u dzieci oraz sposobach jego leczenia można przeczytać poniżej.
Czym jest suchy kaszel u dziecka i jak go rozpoznać?
Mianem suchego kaszlu można określić kaszel nieproduktywny, który nie ma związku z zalegającą w drogach oddechowych wydzieliną i próbami jej odkrztuszania. Jest to kaszel, który łatwo rozpoznać, gdyż ma charakterystyczny, głęboki dźwięk, a niejednokrotnie bywa bardzo męczący czy wręcz duszący, rzutując negatywnie na funkcjonowanie chorego. Kaszel suchy jest uporczywy i – co różni go często od kaszlu mokrego – nie przynosi nawet chwilowej ulgi, za to ma tendencję do nasilania się w nocy, zaburzając tym samym spokojny sen.
Szczególnie niepokojący jest suchy kaszel u dzieci, a zwłaszcza suchy kaszel u niemowląt, który wymaga konsultacji z pediatrą. Oczywiście przyczyny dolegliwości bywają niekiedy prozaiczne – na przykład związane z przesuszeniem śluzówki dróg oddechowych, jednak niejednokrotnie do problemu przyczyniają się też groźne infekcje wirusowe, a nawet choroby niepowiązane bezpośrednio z układem oddechowym. Jeśli zatem zaobserwujemy u swojej pociechy ten rodzaj kaszlu, zgłośmy się z nią do pediatry.
Przyczyny suchego kaszlu u dzieci
Występowanie kaszlu suchego u dzieci może się wiązać z różnymi przyczynami. Bardzo często odruch kaszlowy pojawia się w przypadku podrażnienia śluzówki dróg oddechowych – na przykład w związku z przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Silny odruch kaszlowy pojawia się też, kiedy do dróg oddechowych dostaje się przypadkowo ciało obce. Niejednokrotnie ten rodzaj kaszlu występuje również wtedy, gdy powietrze w mieszkaniu jest niewystarczająco nawilżone – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli chodzi o inne przyczyny suchego kaszlu u dzieci, można wśród nich wyróżnić:
- zapalenie gardła,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc,
- alergie wziewne,
- astmę,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- choroby serca.
Powyższe przyczyny to tylko przykłady. Z tego powodu suchy kaszel u dziecka nigdy nie powinien być lekceważony i za każdym razem warto go skonsultować z pediatrą. Nie zawsze leczenie specjalistyczne okaże się niezbędne – niekiedy przy kaszlu suchym wystarczą domowe sposoby lub leki dostępne bez recepty. Ich stosowanie również dobrze jest omówić z lekarzem.
Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka
Można wymienić wiele domowych sposobów na suchy kaszel u dziecka, które warto zastosować, by przynieść dziecku ulgę. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w dziecięcym pokoju, stawiając w nim dobry nawilżacz. Trzeba też pilnować, aby dziecko dużo piło, co wpływa korzystnie na stan nawilżenia jego błon śluzowych.
Dziecku z suchym kaszlem mogą pomóc także inhalacje parowe, a poza tym można przygotować domowy syrop na suchy kaszel – na przykład na bazie cebuli. Łagodząco na śluzówkę działa również miód, jednak nie powinien on być podawany najmłodszym dzieciom. Warto też stosować naturalne metody wzmacniające odporność malucha, co pomoże jego organizmowi zwalczyć ewentualną chorobę.
Jak leczyć suchy kaszel u dzieci?
Sposób leczenia suchego kaszlu jest zależny przede wszystkim od zdiagnozowanej przyczyny problemu. Jeśli chodzi o leki bez recepty na suchy kaszel u dzieci, można wyróżnić przede wszystkim preparaty na bazie składników roślinnych. Ziołowe syropy na kaszel dla dzieci mogą się sprawdzić w przypadku podrażnionych i niedostatecznie nawilżonych dróg oddechowych. W ich składach znajdziemy między innymi takie składniki jak porost islandzki czy prawoślaz lekarski, które działają powlekająco na śluzówkę dróg oddechowych.
Jeśli leki ziołowe na suchy kaszel u dzieci okażą się niewystarczające, wskazane może być stosowanie leków przeciwkaszlowych – na przykład tych na bazie lewodropropizyny. Leków przeciwkaszlowych nie podaje się jednak dziecku na własną rękę, a jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Może on również podjąć decyzję o przepisaniu małemu pacjentowi bardziej specjalistycznych leków na suchy kaszel, takich jak glikokortykosteroidy, leki antyhistaminowe czy rozszerzające oskrzela.