Leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku. Specjalista może wybierać różnorodne metody, w zależności od kondycji uzębienia, wieku i rodzaju problemu, z jakim boryka się pacjent. Kiedy po raz pierwszy udać się do ortodonty z małych dzieckiem? Czy jest sens nosić aparat w wieku dojrzałym?
Pierwsza wizyta u ortodonty: kiedy warto pójść do specjalisty?
Na pierwszą wizytę do ortodonty należy udać się w dzieciństwie. Przy prawidłowym rozwoju zaleca się, aby zgryz dziecka został oceniony przez ortodontę nie później niż w wieku 6 lat, kiedy zaczynają pojawiać się zęby stałe. Natomiast wizyty przesiewowe warto zaplanować na wiek 3-4 lat.
U sześciolatka już można ocenić, czy ujawniają się wady związane z ukształtowaniem szczęki. W niektórych przypadkach jest to możliwe nawet u dzieci młodszych. Jeśli coś wzbudzi niepokój ortodonty, zazwyczaj skupia się on nad wyrównaniem proporcji szczęk, natomiast samo korygowanie wady zgryzu zostawia się zazwyczaj na okres późniejszy. W niektórych przypadkach ortodonta zaleca noszenie tzw. trainera, czyli aparatu ruchomego przez kilka godzin dziennie. U maluchów jest to trudne do egzekwowania, dlatego raczej jest to rzadko praktykowana metoda przed 7-9 rokiem życia.
Jeśli jednak rodzice mają dużą świadomość i mają możliwość zaangażować się w leczenie dziecka pilnując regularnego noszenia aparatu, wiek nie stoi na przeszkodzie do wdrożenia takiego leczenia ortodontycznego.
Aparat u osób dorosłych: czy warto go zakładać?
Wady zgryzu stanowią nie tylko problem estetyczny, ale nierzadko również są powodem licznych dolegliwości bólowych. Pacjenci skarżą się na bóle głowy i bóle szczęk, które np. nasilają się w nocy i uniemożliwiają regenerujący sen.
Dlatego, nawet jeśli nie podjęto leczenia ortodontycznego w dzieciństwie czy wieku nastoletnim, nadal warto podjąć leczenie w dorosłości - aby zniwelować dolegliwości fizyczne, a także dyskomfort estetyczny.
Podejmując decyzję o leczeniu ortodontycznym w wieku dorosłym, należy udać się do placówki, która się w tym specjalizuje.
Warto też mieć świadomość, że w przypadku leczenia osób dorosłych, zazwyczaj czas potrzebny do uzyskania odpowiednich efektów terapeutycznych jest dłuższy niż u dzieci. Mimo to, leczenie może i w większości przypadków przy stosowaniu się do zaleceń specjalisty, jest w pełni skuteczne.
Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych wynikają z faktu, że u osób starszych kość jest bardziej zwapniona, a wady zgryzu przez lata mocno pogłębione. Niekiedy na leczenie wpływają także korony i mosty, jeśli były wykonywane.
Reasumując, prawidłowy zgryz kształtuje się już we wczesnym dzieciństwie. Konsultacja z ortodontą w wieku 3-4 lat pomaga sprawdzić, czy nie zachodzą niepokojące zmiany, a jeśli tak - zaplanować leczenie. W przypadku wad nieleczonych, możliwe jest ich skorygowanie również w dorosłości. Wymaga to jednak więcej czasu i wiąże się z noszeniem aparatu stałego. Zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej, warto wybrać sprawdzonego lekarza ortodontę.
Szukasz najlepszej opieki ortodontycznej? Sprawdź nasze kliniki: ortodonta Żoliborz i ortodonta Praga.