Jako rodzic małego dziecko z pewnością miewasz momenty, gdy chciałbyś mieć kilka chwil dla siebie, chociażby po to, aby wypić spokojnie gorącą kawę czy wykonać ważny telefon. Zobacz, co zrobić, aby dziecko samo się bawiło.
Czy każde dziecko można nauczyć samodzielnej zabawy?
Twoja pociecha cały czas wymaga uwagi i towarzyszenia w każdej zabawie? Masz wrażenie, że nie jest w stanie samodzielnie się bawić, a Ty nigdy nie zyskasz chwili wytchnienia poza czasem, w którym śpi? Tak naprawdę samodzielna zabawa jest umiejętnością, której dziecko musi się nauczyć, a rodzic może pomóc w jej zdobywaniu.
Wymagać to będzie cierpliwości i konsekwencji z Twojej strony, bo na cały proces potrzeba sporo czasu i powtarzalności. Najpierw pozwól, aby dziecko bawiło się samo tylko przez kilka minut, a następnie stopniowo wydłużaj ten czas, aż bawiąc się, już nie będzie potrzebowało Twojej asysty.
Taką naukę możesz wspierać, nie tylko przez stopniowe wydłużanie czasu samodzielnej zabawy, ale również przez np.:
- zorganizowanie przestrzeni, w której dziecko będzie czuło się bezpiecznie,
- nieprzerywanie zabawy, kiedy dobrze się bawi – poczekaj, aż się znudzi i samo przyjdzie,
- zadawanie pytań podczas zabawy, aby rozwijać jego kreatywność, dzięki czemu samo będzie w stanie budować skomplikowane scenariusze zabawy,
- pokazanie, jak inaczej można wykorzystać stare zabawki, jak również przypomnij o tych, które leżą zapomniane w kącie.
Jakie zabawki sprawdzą się podczas nauki samodzielnej zabawy?
Chciałbyś, aby Twoje dziecko potrafiło się samodzielnie bawić, byś spokojnie mógł wypić kawę, przygotować obiad albo rzeczy potrzebne na spacer? Pokaż, że zabawa z samym sobą może być ciekawa! Dla młodszych dzieci możesz przygotować kolorowanki z różnymi motywami, jak również malowanki wodne, układanki magnetyczne czy plastelinę. Takie zabawy nie tylko pozwolą na tworzenie coraz to nowych elementów, ale również będą przydatne, w nauce spokojnej zabawy przy stoliku.
Możesz również zainwestować w takie akcesoria, jak np. zestaw małego majsterkowicza. Wśród propozycji znajdziesz niewielkie skrzynki, jak i sporej wielkości stojące zestawy, w których dziecko będzie miało różne narzędzie przypominające te dla dorosłych, z których korzysta tata czy dziadek, m.in. śrubokręty, wiertarki, śrubki, różnego rodzaju klucze. Dzięki takim propozycjom będzie mogło w swojej zabawie naśladować dorosłych, co również sprawi, że zabawa będzie atrakcyjniejsza.
Jeszcze inną propozycją do samodzielnej zabawy, mogą być klocki lub puzzle. Oferowane w różnej wielkości, z różną ilością elementów, jak i z różnych materiałów, chociażby drewniane, będą odpowiednie nie tylko dla starszych dzieci, ale również dla młodszych pociech. Dzięki takim propozycjom będzie dodatkowo ćwiczyć koncentrację, cierpliwość, jak i zaradność.
Umiejętność samodzielnej zabawy jest ważna!
Wielu rodziców obawia się, że jeśli zostawią dziecko samo podczas zabawy, to zamknie się w sobie, albo się uwsteczni. Nic z tych rzeczy! Wręcz przeciwnie, samodzielna zabawa będzie sprzyjała rozwojowi dziecka, ponieważ będzie ono miało okazję tworzyć nowe scenariusze zabaw, nauczy się samodzielnie rozwiązywać problemy i radzić sobie z trudnościami, jak również będzie budowało większą pewność siebie.
Nauka samodzielności wymaga czasu, ale to, jak długo dziecko będzie w stanie bawić się bez asysty, w dużym stopniu zależy też od jego wieku. Co więcej, pamiętaj, że ważny będzie również nastrój dziecka. Może się okazać, że jednego dnia samotna zabawa zajmie kilkanaście minut, a drugiego – będzie chciało, abyś cały czas był obok. Nie wymuszaj wówczas samodzielnej zabawy, bo przyniesie to skutek odwrotny od zamierzonego.
Chcesz, aby dziecko potrafiło się samodzielnie bawić? Zacznijcie ćwiczyć tę umiejętność już od najmłodszych lat. Zainicjuj zabawę, a następnie usiądź obok i spokojnie się jej przyglądaj, ale nie ingeruj w nią. Zostaw dziecko na chwilę samo, pokazując, że nic złego się wówczas nie dzieje. Im szybciej zaczniesz wprowadzać takie działania, tym szybciej dziecko zrozumie, że zabawa bez Twojego udziału, też może być ciekawa.
Artykuł sponsorowany