Pojawienie się noworodka w domu, zwłaszcza tego pierwszego, to olbrzymie wydarzenie w życiu rodziców. Wiąże się ono z ogromną ilością stresu i wyzwań, przed którymi stają mama i tata. Przygotowując wyprawkę, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach w kontekście bezpieczeństwa. Które z nich są kluczowe? Dlaczego warto poświęcić im czas?
Noworodek wymaga stałej opieki i nadzoru. Opiekuńczy i kochający rodzice mu je zapewniają. Nie na wszystko mogą się jednak przygotować i nie przed wszystkim mogą chronić swoją pociechę. W związku z tym warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia — nie tylko te fizyczne w domu.
5 kluczowych kwestii, o które powinieneś zadbać dla bezpieczeństwa swojego dziecka
W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dzieci są najbardziej wymagające. Trzeba sprawować nad nimi stałą opiekę, ponieważ nie są w stanie samodzielnie chronić się praktycznie przed żadnymi zagrożeniami. Jak jeszcze bardziej zadbać o maleństwo w swoim domu? Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami nieszczęśliwych wydarzeń?
1. Bezpieczne środowisko do snu
Ryzyko śmierci łóżeczkowej jest stosunkowo duże, dlatego rodzice robią wszystko, aby się przed nią chronić. Najważniejsze w tym kontekście jest bezpieczne środowisko do snu. Przede wszystkim Twoje dziecko nie powinno spać na miękkim podłożu. Materac powinien być odpowiednio twardy. Wtedy zapewni odpowiednie podparcie dla każdej z części ciała i ochroni przed zapadaniem się.
To jednak nie wszystko. Ważne jest też to, co znajduje się w łóżeczku. Powinien być w nim materacyk, prześcieradło z gumką (aby nie mogło się zsunąć z materaca), dziecko i… tyle. Karuzele, zabawki, ochraniacze na szczebelki, kołdry i kocyki — to wszystko to zbędne elementy, które mogą zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Zwróć uwagę na to, by nie używać kołderki czy kocyka do przykrywania swojej pociechy. O wiele lepiej sprawdzi się śpiworek dostosowany do pory roku. Maluch nie naciągnie go sobie na twarz i nie utrudni sobie tym samym oddychania.
2. Sensor oddechu
Wielu rodziców obawia się właśnie śmierci łóżeczkowej. Zadbanie o to, aby w środowisku do snu znajdowały się jedynie potrzebne i bezpieczne rzeczy, to absolutny wymóg. Jeśli jednak chcesz spać spokojnie, możesz zdecydować się też na sensor oddechu. Umieszcza się go najczęściej przy pieluszce, ale są też takie, które mogą być montowane na stópce dziecka.
Jeśli czujnik zauważy problem z oddechem u maluszka, zaalarmuje rodziców. Dzięki temu będą oni mogli w porę zareagować — udzielić pomocy, wezwać wsparcie medyczne. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że niekiedy zdarzają się błędne alarmy powodujące dużo stresu. Mimo to, kiedy rzeczywiście wykryją zagrożenie, mogą uratować życie Twojego dziecka.
3. Ubezpieczenie dla noworodka — wsparcie dla rodziców w trudnych chwilach
Nawet noworodkom zdarzają się różne wypadki. Może też okazać się, że wkrótce po narodzinach dojdzie do wykrycia u nich różnego rodzaju chorób i schorzeń. To będzie wiązało się z wydatkami. Warto się przed nimi zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie dla noworodka. Może ono chronić np. przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, pokrywać koszty leczenia, transportu medycznego, rehabilitacji.
Na stronie https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-noworodka znajdziesz szczegółowe informacje na temat tej polisy. Zapoznaj się z nimi. Ubezpieczenie nie ochroni Cię przed nieszczęśliwymi wypadkami. Sprawi jednak, że nie będziesz musiał sam zmagać się z ich skutkami.
4. Środki do dezynfekcji w domu
Jeżeli w Twoim domu pojawi się dziecko, powinieneś szczególną uwagę przykuć do środków do dezynfekcji. Przydadzą się do tego, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, które dla maluszka mogłyby być szczególnie niebezpieczne.
Nie ma on jeszcze w pełni wykształconego i sprawnie działającego układu odpornościowego. W związku z tym to, co spowodowałoby jedynie drobną infekcję u dorosłego, u latorośli może skończyć się kilku tygodniowym pobytem w szpitalu, przyjmowaniem antybiotyku czy powikłaniami.
Zadbaj o to, aby goście, przychodzący do domu myli i dezynfekowali ręce przed kontaktem z maluchem. Sam również o tym pamiętaj. To drobny nawyk, który jednak wiele daje.
5. Kurs z pierwszej pomocy
Twojemu dziecku od pierwszych dni życia może się coś przydarzyć. Choć dobry rodzic robi wszystko, aby tego uniknąć, może być różnie. Zakrztuszenie, nagłe zatrzymanie akcji serca, poparzenie — to tylko niektóre sytuacje, jakie mogą się zdarzyć. Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jak na nie zareagować. W tym celu dobrze jest udać się na kurs pierwszej pomocy dla młodych rodziców.
Najczęściej prowadzą go ratownicy medyczni. Omawiają oni z kursantami poszczególne zagadnienia i pokazują, jak w praktyce się zachować w przypadku konkretnego zagrożenia. Dzięki temu, jeśli coś się stanie, będziesz wiedział, jak pomóc swojej pociesze.
Przygotowanie się na narodziny dziecka to nie tylko skompletowanie wyprawki. To także zadbanie o bezpieczeństwo na wielu różnych polach. W związku z tym zatroszcz się o otoczenie do snu maluszka. Rozważ zakup sensora i wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Zadbaj też o środki do dezynfekcji dla siebie i dla gości oraz zapisz się na kurs pierwszej pomocy. Dzięki temu wszystkiemu Twoje dziecko będzie bezpieczniejsze, a Ty spokojniejszy.