Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu - zarówno matki, jak i dziecka. Niezwykle ważne jest sięganie po produkty bogate w najważniejsze składniki odżywcze, witaminy i minerały. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywają kwasy tłuszczowe, bez których nie można myśleć o prawidłowym rozwoju maluszka. Dlaczego są tak istotne i po jakie najlepiej sięgać? Sprawdź!
Nienasycone kwasy tłuszczowe - dlaczego powinny pojawić się w diecie dziecka?
Kwasy tłuszczowe nie bez powodu uznawane są za związki, w których drzemie życiodajna moc. Musisz wiedzieć, że stanowią one niezastąpione źródło energii zapewniające prawidłowy rozwój organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje również ich rola w utrzymaniu podstawowych funkcji życiowych.
Co ważne, wszystkie tłuszcze nie cieszą się zbyt dobrą renomą wśród rodziców. Często utożsamiane są ze składnikami, które odpowiedzialne są za zbyt duży przyrost masy ciała najmłodszych, a to duży błąd. Nienasycone kwasy tłuszczowe należy dostarczać organizmowi niezależnie od wieku. Co więcej - nie jest on w stanie samodzielnie wyprodukować ich odpowiedniej ilości, dlatego też muszą być mu dostarczane z zewnątrz - wraz z pożywieniem.
Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych, o których słyszeli niemalże wszyscy można wymienić między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, w tym DHA i EPA, jak również kwasy omega-6. Ich rola w małym organizmie jest nieoceniona.
Należy pamiętać o tym, że wszystkie tłuszcze rozpuszczają witaminy A, D, E i K, które znajdują się w innych produktach spożywczych. Tym samym znacznie zwiększają ich przyswajalność, a co za tym idzie, przeciwdziałają rozwojowi wielu schorzeń, które mogą być niezwykle groźne zwłaszcza dla maluchów.
Oprócz tego kwasy tłuszczowe są składnikiem budulcowym błon komórkowych, jak również hormonów. Nie bez znaczenia jest także ich rola w stymulacji rozwoju układu nerwowego, a także mózgu. Są także kluczowe dla kształtowania się narządu wzroku - wszystko to dzięki temu, że decydują o metabolicznych, jak również funkcjonalnych zadaniach komórek mózgowych.
Warto również podkreślić rolę kwasów tłuszczowych w dostarczaniu białka w duecie z węglowodanami, bez których prawidłowy rozwój malucha jest wręcz niemożliwy.
Tłuszcze w diecie dziecka - jak dużo?
Ile kwasów tłuszczowych powinno znaleźć się w codziennej diecie malucha? W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze to, że potrzebują one ich znacznie więcej niż dorośli.
W przypadku dzieci w wieku 1-3 lata, zdrowe tłuszcze powinny stanowić między 30 a 35 procent ich dziennego zapotrzebowania na energię. W praktyce oznacza to, że wystarczy kilka łyżeczek takiego produktu jak np. zdrowy olej dla dziecka każdego dnia, aby dostarczyć małego organizmowi wszystkich składników, których potrzebuje.
A co, gdy w grę wchodzą nieco młodsze pociechy - między szóstym, a dwunastym miesiącem życia? Tutaj najczęściej masz do czynienia z rozszerzaniem diety. Dlatego też wystarczy, że dodasz kilka kropel zdrowego oleju np. do kaszki czy zupy, aby zaspokoić zapotrzebowanie swojego dziecka. Po dwunastym miesiącu życia możesz regularnie zwiększać ilość podawanego mu oleju.
Musisz wiedzieć, że im starsze dziecko, tym więcej zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powinno zastępować tłuszcze zwierzęce w jego jadłospisie. Powód? Niedobór tych ostatnich to znacznie większe ryzyko pojawienia się zaburzeń ogólnego rozwoju - w tym także funkcjonowania mózgu.

Kwasy tłuszczowe w diecie mamy - co warto o nich wiedzieć?
Dieta każdej mamy - zwłaszcza tej przyszłej lub karmiącej - jest istotne ważna z uwagi nie tylko na wspomaganie własnego organizmu, ale również pociechy.
Musisz jeszcze większą uwagę przykładać do tego, co znajduje się na Twoim talerzu. Często również należy suplementować wiele witamin, minerałów czy też składników odżywczych, wśród których należy wymienić takie jak m.in. kwas foliowy, żelazo czy też magnez.
Bardzo istotną rolę w diecie kobiety odgrywają zdrowe tłuszcze. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj oleje roślinne, które bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Musisz wiedzieć, że stanowią one nieocenione wsparcie dla odporności, narządu wzroku, jak również pracę ośrodkowego układu nerwowego i mózgu.
Weźmy na tapet kwas DHA - kwas dokozaheksaenowy. To 35% profilu kwasów tłuszczowych zawartych w mózgu, jak również siatkówce oka. Jego suplementacja w przypadku kobiet ciężarnych jest wręcz absolutnym must have - mózg płodu w fazie rozwoju potrzebuje jego dużych ilości z uwagi na to, że jest on jego podstawowym budulcem.
Jakie są konsekwencje niedoboru kwasów omega-3 u ciężarnych kobiet? W wielu przypadkach dochodzi do nieprawidłowego rozwoju psychomotorycznego, jak również pogorszenia widzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również upośledzenie układu immunologicznego i układu nerwowego.
W jakich produktach szukać kwasów omega-3? Ich bogatym źródłem są oleje zimnotłoczone, w tym m.in. olej lniany czy olej z czarnuszki. Możesz również sięgnąć po olej dla mamy, w którym znajdziesz również m.in. niezbędny dla kobiet wciąż kwas foliowy.