Krew z nosa u dziecka pojawia się bardzo często, a przyczyny są bardzo różne. Zazwyczaj będzie to stan krótkotrwały, niewymagający pomocy medycznej, warto jednak obserwować częstotliwość krwotoków i każdorazowo znajdować jego przyczynę. Co może oznaczać krew z nosa u dziecka i co wtedy robić? Zobacz!
Spis treści
Dlaczego leci krew z nosa?
Krwawienie z nosa, z łacińskiego epistaxis, może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najprościej mówiąc, jest to efekt uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych, które znajdują się w nosie. Jak do tego dochodzi? Wpływa na to wiele czynników, jednak najpopularniejszym z nich są mechaniczne urazy błony śluzowej nosa oraz suche powietrze. Warto wiedzieć, że krew z nosa u dziecka leci częściej w okresie jesienno-zimowym niż latem. Jest to spowodowane głównie większą liczbą infekcji i wirusów, z którymi dzieci mają styczność, np. w przedszkolu czy w szkole.
Niektóre dzieci mogą być narażone na częstsze krwotoki z nosa w okresie od kwietnia do czerwca, czyli wtedy, kiedy wiosna budzi się do życia, a rośliny pylą. Jeśli zauważymy taką zależność, co do pory roku, warto przeprowadzić badania alergiczne.
Krew z nosa u dziecka – czy to coś poważnego?
Kiedy lecąca krew z nosa u dziecka oznacza coś poważnego? Jak to rozpoznać? Ważną informacją jest ta, że to przede wszystkim dzieci w wieku 6-8 lat narażone są na częstsze krwawienie. Dzieje się tak, ponieważ ich naczynia krwionośne, znajdujące się w przedniej części błony śluzowej nosa, są bardzo delikatne i mogą pękać, nawet w trakcie smarkania.
Niewielkie krwawienie nie wymaga interwencji lekarza, jednak istnieją takie sytuacje, których nie powinniśmy bagatelizować. Konsultacje medyczne mogą być koniecznie, kiedy krew z nosa u dziecka leci obficie i nie ustaje, nawet po udzieleniu pierwszej pomocy. Inną sytuacją, dużo poważniejszą jest ta, w której dziecko ma problem z oddychaniem, w takim wypadku powinniśmy pojechać do szpitala lub wezwać karetkę. Z wizytą u lekarza nie zwlekajmy również w przypadku urazów mechanicznych nosa. Jeśli dziecko upadło i doznało urazu głowy oraz nosa, konieczne jest przeprowadzenie badań i postawienie diagnozy oraz kierunku leczenia.

Krew z nosa u dziecka – główne przyczyny
Kiedy z nosa dziecka leci krew, powinniśmy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawracające krwotoki mogą być oznaką alergii, infekcji lub innych chorób, które najlepiej leczyć od pierwszych oznak.
Do najpopularniejszych przyczyn lecącej krwi z nosa u dziecka zaliczamy:
- suche powietrze – podrażnia i wysusza śluzówkę nosa, pękają wtedy delikatne naczynka krwionośne;
- mechaniczne uszkodzenia nosa – dłubanie w nosie, mocne smarkanie lub wycieranie nosa może powodować krwawienie, ponieważ dziecko podrażnia w ten sposób przednią część błony śluzowej nosa;
- przeziębienie – błona śluzowa nosa jest wtedy bardzo wrażliwa, a naczynka mogą łatwiej pękać i krwawić;
- niedobór witamin – częsta krew z nosa u dziecka może być objawem niektórych chorób związanych z niedoborami witamin, np. anemii.
Krew z nosa – co robić w takiej sytuacji?
Kiedy z nosa dziecka leci krew, powinniśmy zatamować krwawienie kilkoma sprawdzonymi sposobami.
- Posadźmy dziecko w wygodnej pozycji, a jego głowę pochylmy do przodu, aby krew nie dostawała się do gardła.
- Poprośmy dziecko, aby wydmuchało delikatnie nos – najpierw jedną, potem drugą stronę.
- Dociskajmy delikatnie nos dziecka przez około 10 minut, aż krwawienie ustanie.
- Na karku dziecka możemy położyć zimny kompres, aby zmniejszyć przepływ krwi.
Jeśli krwawienie nie ustępuje po około 20 minutach, konieczna może być konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie dokładnych badań.