Seriale młodzież ogląda dziś bardzo chętnie. Wybór filmów jest zresztą ogromny. Wiele z nich ciągnie się nawet po kilka sezonów. W zalewie rozmaitych produkcji są zarówno typowo nastoletnie obrazy z motywem dojrzewania i klimatem szkoły, jak i serie przygodowe, fantastyczne czy komediowe. Obecnie w dostarczaniu kolejnych odcinków przodują oczywiście serwisy streamingowe. Czasem warto się jednak skusić też na coś spoza nowości. Spośród mnóstwa seriali dla nastolatków wybraliśmy kilka, które naszym zdaniem są godne obejrzenia.
Spis treści
Skins (Kumple)
Ten brytyjski serial nie należy na pewno do nowości. Emisja jego siedmiu sezonów przypadła w końcu na lata 2007-2013. Wówczas był nawet mocno szokujący. Być może dziś nie wywoła aż tak skrajnych emocji, ale na pewno wciąż robi wrażenie.
Film opowiada perypetie nastolatków. Brzmi banalnie? Owszem. Ale niczego banalnego tutaj nie ma. Jest za to świetnie poprowadzona narracja, wyraziści bohaterowie, doskonały humor i wiele innych. Serial po prostu trzeba obejrzeć, żeby poczuć ten klimat.
To znakomicie naszkicowany portret młodych ludzi, którym nieobce są używki, uzależnienia, rodzinne tragedie, problemy psychiczne itd. Bohaterowie „Skins” znają przy tym także radość, miłość i przyjaźń.
Ogląda się to bardzo dobrze i ciągle chce się więcej.
Trzynaście powodów
Główną bohaterką serialu jest Hannah Baker. Dziewczyna popełnia samobójstwo. Akcja toczy się już po tym dramatycznym wydarzeniu, ale serialowa narracja ciągle wraca do przeszłości, przywoływanej zresztą głosem samej Hannah nagranym na magnetofonowe kasety. Każda z taśm – a jak się można domyślić, jest ich trzynaście – stanowi swoiste wyznanie i podaje kolejne powody tej tragicznej decyzji. Tym samym do fabuły dołączają też kolejni bohaterowie filmu.
Serial porusza temat niezwykle trudny. Skupia się wokół zjawiska, którego skutki odczuwa całe otoczenie. Robi to w sposób nietuzinkowy, oryginalny, ciekawy. Powoli odkrywamy tajemnice i złożoność relacji między poszczególnymi postaciami. Stopniowo z każdą kasetą cały obraz staje się coraz pełniejszy.
Serial powstał na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jay’a Ashera. Powieść, którą – naszym zdaniem – warto przeczytać, odniosła zresztą spory sukces.
Euforia
Znakomita ścieżka dźwiękowa i świetne zdjęcia to tylko jedne z licznych zalet tego serialu. Tytuł został zresztą słusznie doceniony, i to przez szerszą publiczność (nie tylko młodą!). Skupia się wokół nastolatków, którym nieobce są poważne kłopoty. Porusza tematy niełatwe, a nawet kontrowersyjne. Nie boi się uzależnień i traum. A co najważniejsze, przemawia do swoich właściwych odbiorców.
W serialu widać bowiem ogromną empatię w stosunku do młodych ludzi. Czuć wrażliwość na ich świat. Sposób prowadzenia narracji i opowiadania historii można zaś bez większego wahania określić jako mistrzowski.
Główną bohaterką jest Rue. Dziewczyna ma 17 lat i niedawno zakończyła odwyk. Poznaje transpłciową Jules. Obie szukają siebie i swojego miejsca w świecie. Poza nimi jest tutaj jeszcze, rzecz jasna, grupa innych bohaterów, którzy budują serialową rzeczywistość. Jest tu też miejsce na ważny głos o samych rodzicach i ich wpływie na tożsamość dzieci, którego pominąć nie sposób.
Serial prowokuje i angażuje emocjonalnie. Budzi pytania i refleksje. To trzeba obejrzeć!

Cudowne lata
Absolutna perełka wśród seriali młodzieżowych, choć już nieco przykurzona. Cudowny! Bo jakże inaczej? Chętnie oglądany również przez dorosłych. Zresztą po dziś dzień wraca do niego wiele osób – młodszych i starszych.
To tytuł już właściwie klasyczny, a na pewno kultowy. Akcja rozpoczyna się pod koniec lat sześćdziesiątych. Sam serial nagrywany był zaś między 1988 a 1993 rokiem. Głównym bohaterem jest Kevin, któremu towarzyszymy w codzienności – w cudownych latach jego dorastania. Nie brakuje tu zwyczajnych zdarzeń rozgrywających się w szkole, w domu i na podwórku. Jest mnóstwo emocji i śmiechu, a także świetny i niezapomniany klimat.
Kevin wraz ze swoją rodziną mieszka na przedmieściach. To oczywiście kluczowa postać, ale serial nie byłby warty nawet wzmianki, gdyby nie cała galeria bohaterów, którzy zapełniają kolejne odcinki. Każdy z nich jest inny i czymś się wyróżnia. Pozornie tu wszystko jest zwyczajne, ale to właśnie ta codzienność jest źródłem rozmaitych wątków.
W tle wybrzmiewa dobra muzyka, a za perypetiami bohaterów rozgrywają się ważne wydarzenia z historii Stanów Zjednoczonych.
Warto odświeżyć lub dopiero poznać ten tytuł.
Czy to już wszystko?
Wbrew pozorom nie jest to tytuł kolejnego serialu.
Z kolei powyższe zestawienie to – rzecz jasna – zaledwie kilka propozycji z całego serialowego uniwersum. Może warto byłoby dodać tutaj jeszcze taki nietypowy tytuł, jak na przykład „Atypowy”. To całkiem zgrabna rzecz o nastolatku w spektrum autyzmu. Wiele osób w wieku nastu lat (i tych też starszych też) lubi oglądać „Plotkarę”, choć świat przedstawiony jest nam bardzo odległy. Dużą popularnością cieszy się również serial „Sex Education”.
Dziś seriale, nie tylko młodzieżowe, święcą triumfy swojej popularności. Wprawdzie wcześniej były także oglądane bardzo chętnie, to jednak dziś wybór jest znacznie większy. Ba, czasem trudno podążyć za nowościami. Poza tym większość z nich jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Niegdyś na kolejny odcinek ulubionej serii trzeba było czekać przez cały tydzień. Dzisiaj można obejrzeć cały sezon w ciągu jednego dnia, i to o dowolnej porze. Oczywiście głównie dzięki serwisom streamingowym.
W latach dziewięćdziesiątych młodzież wyczekiwała z utęsknieniem soboty, żeby obejrzeć „Beverly Hills 90210”, „Jezioro marzeń” czy wspomniane „Cudowne lata”. Miało to też swój urok.