Bananowe dziecko to termin, który wywołuje wiele emocji. Dla jednych będzie to, nieaktualny już zwrot, nawiązujący do okresu PRL-u, a dla innych pejoratywne określenie zamożnej młodzieży. Skąd wzięła się ta nazwa, kiedy powstała i kim jest bananowe dziecko dziś? Zobacz!
Spis treści
Bananowe dziecko – skąd nazwa?
Pojęcie bananowe dziecko może być obecnie nie nie do końca zrozumiałe i wydaje się bardzo tajemnicze. Warto więc wiedzieć skąd pochodzi ta nazwa i kiedy powstała, aby lepiej znać kontekst oraz poprawnie korzystać z tego terminu.
Skojarzenie z bananem, czyli egzotycznym owocem, jest jak najbardziej prawidłowe! Dlaczego jednak owoc ten wykorzystywany jest do opisania dziecka/młodzieży? Wszystko to za sprawą PRL-u, czyli bardzo szczególnego okresu historii Polski, podczas którego wielu produktów, w tym owoców egzotycznych, nie można było kupić. Mogli je zdobyć tylko nieliczni, zamożni ludzie lub osoby z szerokimi koneksjami politycznymi. To dzieci artystów, polityków i inteligencji tamtego okresu zdobyły miano bananowej młodzieży, czyli takiej, która żyła w dostatku, kiedy inni nie mieli nic.
Bananowe dziecko – co to znaczy?
Bananowym dzieckiem określało się kiedyś osobę, która wychowywała się w okresie PRL-u, interesowała się kulturą zachodu, a przede wszystkim pochodziła z zamożnej rodziny, dzięki której miała więcej przywilejów. Młodzież ta miała dostęp nie tylko do egzotycznych owoców (bananów, cytrusów), ale również do lepszych ubrań czy wyjazdów zagranicznych. I choć nazywanie kogoś bananowym dzieckiem miało negatywny wydźwięk, to młodzież ta była i do tej pory jest symbolem młodego pokolenia czasów komunistycznych.
Bananowa młodzież w czasach komunizmu
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bananowa młodzież czy bananowe dziecko to nie tylko zwykłe określenia na młode pokolenie wyrastające w czasach komunizmu w Polsce. To również hasło, które niesie określony kontekst historyczny oraz polityczny.
Bananowa młodzież – wpływ na politykę w czasach PRL
W latach 80 XX wieku sytuacja polityczna w Polsce była bardzo napięta, a młodzi ludzie, często ryzykując życiem, stawali na czele wielu ruchów wolnościowych. Sam Jerzy Bralczyk w swojej definicji bananowego dziecka wskazuje na kontekst polityczny: młodzież z rodzin zamożnych, charakteryzująca się przy tym więcej niż swobodnym stylem życia. Była to w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku kategoria polityczna. Taka rozpasana młodzież, jadająca niedostępne dla innych banany i chodząca w szczególnego kroju spódnicach zwanych bananowymi, a przy tym protestująca przeciw ustrojowi, mogła budzić większą niechęć w wyniku takiej etykietki. Mówiono też bananowcy.
Bananowe dziecko dziś – kim jest?
Czy współcześnie dzieci, które mają zamożnych rodziców, nazywane są bananowymi? Niepohamowany konsumpcjonizm, który zauważalny jest w ostatnich latach, sprawił, że coraz chętniej mówimy tak o dzieciach i nastolatkach urodzonych w XXI. Obecnie bananowe dziecko nosi markowe i bardzo drogie ubrania, w młodym wieku ma już swoje mieszkanie na przyszłość, jada głównie w restauracjach i posiada najnowszą elektronikę. Ciekawe jest to, że dziś używa się skróconej nazwy i zamiast bananowe dziecko czy bananowa młodzież, można o kimś powiedzieć “banan”. W słownikach internetowych z definicjami słów ze slangu możemy znaleźć taką definicję “banana”: Człowiek bogaty, a raczej mający bardzo bogatych rodziców. Bez limitu kasy na melanż. Bananowa młodzież. Najczęściej można spotkać w warszawskich bogatych dzielnicach willowych (Wilanów, Sadyba, Konstancin). Ubierają się ostentacyjnie w markowe ciuchy, koszule Lacoste itp.