Co robić, kiedy kobieta ma do czynienia z takim zjawiskiem jak dziecinne zachowanie faceta? Nierzadko zdarza się, że dorosły mężczyzna unika stawiania czoła trudnościom, nie angażuje się we wspólne działania i nie potrafi radzić sobie z krytyką. Wiąże się to z dojrzałością emocjonalną i umiejętnością zarządzania emocjami. Czy dziecinny facet to dobry materiał na ojca?
Spis treści
Dziecinne zachowanie faceta a dojrzałość emocjonalna
Dorośli ludzie w różnym wieku osiągają dojrzałość emocjonalną. Oznacza to, że wyzbywają się zachowań charakterystycznych dla dzieci, takich jak wybuchowe reakcje, często niewspółmierne do zaistniałej sytuacji. Dojrzałość emocjonalna kształtuje się dzięki socjalizacji i odpowiedniemu pokierowaniu przez członków rodziny lub innych opiekunów.
Mówimy o niej wtedy, gdy człowiek potrafi np. zapanować nad wybuchami złości i rozumie, że lepiej jest rozmawiać, niż się obrażać. Dojrzała emocjonalnie osoba kieruje się rozsądkiem, a nie tylko emocjami. Co jednak robić, jeśli kobieta, która pragnie założyć rodzinę, na co dzień obserwuje dziecinne zachowanie faceta? Jak może się to objawiać?
Niedojrzały mężczyzna nie przyjmuje krytyki
Jeśli mężczyzna wszystko bierze do siebie, obraża się o byle błahostkę i nie przyjmuje krytyki nawet w najdelikatniejszej formie, możemy mówić o niedojrzałości.
Dorośli ludzie powinni rozumieć, że cudze słowa nie zawsze są kierowane przeciwko nim. Otwarte komunikowanie własnych potrzeb i tego, co nam nie pasuje w zachowaniu drugiego człowieka, stanowi solidny fundament trwałego związku. Partnerstwo opierające się na wzajemnym szacunku i szczerym dialogu bardzo ułatwia późniejsze rozwiązywanie problemów, które pojawiają się, kiedy rodzina się powiększa.
Dziecinny facet jest skupiony wyłącznie na sobie
Niektórzy mężczyźni zapominają, że nie są już dziećmi, którymi ktoś powinien stale się opiekować. Oczekują, że to kobieta zawsze będzie dla nich gotowała, sprzątała, prała i szykowała idealnie wyprasowane ubrania.
Jeśli mężczyźnie wydaje się, że cały świat powinien kręcić się wokół niego, może być to sygnał alarmowy dla kobiety. W partnerskim związku obie strony dzielą się zadaniami w równoprawny sposób. To szczególnie istotne w przypadku zakładania rodziny. Kiedy pojawia się dziecko i wszystkie obowiązki spoczywają na matce, może szybko dojść do sytuacji, kiedy przemęczona i przytłoczona kobieta zacznie odczuwać negatywne skutki tego stanu rzeczy. Brak rozsądnego podziału obowiązków w rodzinie prowadzi do konfliktów i może skutecznie zatruć domową atmosferę.
Jeśli dziecinne zachowanie faceta obejmuje wymaganie ciągłego opiekowania się nim, może to oznaczać potencjalne trudności w przypadku pojawienia się dziecka. Po narodzinach większość uwagi będzie bowiem skupiona na maluszku i ojciec powinien to rozumieć.
Nieznajomość własnych emocji
Dzieci działają pod wpływem emocji. Świadomi rodzice wkładają wiele wysiłku w to, aby nauczyć maluchy radzenia sobie z trudnymi uczuciami i reagowania w sposób, który jest akceptowalny społecznie i nie rani innych.
Jeśli dorosły mężczyzna nie rozumie własnym emocji, nie potrafi ich nazwać i nie ma kontaktu z własną sferą wewnętrzną, to może być mu trudno poradzić sobie ze złością czy irytacją, gdy pojawi się dziecko.
Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak głód, pragnienie, potrzeba odpoczynku czy kontaktów socjalnych. Jeśli te potrzeby nie są spełnione, łatwiej wpada się w złość, kiedy pojawia się czynnik, który ją wyzwala, np. gdy dziecko nie chce się ubrać, a rodzic spieszy się do pracy.
Dobrze jest zrozumieć działanie ludzkich emocji jeszcze zanim pojawi się dziecko, aby łatwiej radzić sobie z nimi, gdy maluszek jest już na świecie. Jednak warto pamiętać, że nie jest to łatwa sztuka, a wielu dorosłych nie ma pojęcia, skąd biorą się trudne emocje i jak sobie z nimi radzić. W takim przypadku warto pracować nad sobą, czytać dobre blogi w tematyce rozwoju osobistego i starać się poznać jak najlepiej własne reakcje.
Unikanie trudnych tematów
Odważne stawanie w obliczu trudności jest domeną ludzi dojrzałych. Kiedy mężczyzna unika rozmowy na trudne tematy, można mieć podejrzenie, że będzie chował głowę w piasek także w przypadku problemów po pojawieniu się dziecka.
Rodzicielstwo jest fascynującą przygodą i obfituje w wiele radosnych chwil, jednak nie ma co się łudzić – trudności także są jego częścią.
Co zrobi dziecinny facet, kiedy pojawią się trudności wychowawcze, np. gdy dziecko wejdzie w naturalną fazę rozwoju i zechce samo decydować o tym, w co się ubierze, albo co zje na śniadanie? Taki ojciec prawdopodobnie uzna, że maluch robi mu na złość i obrazi się na cały świat. W takim przypadku zazwyczaj opieka nad dzieckiem spada na matkę, przynajmniej do czasu, kiedy uda jej się pozytywnie wpłynąć na nastrój partnera.
Dojrzały mężczyzna bierze aktywny udział w wychowaniu dziecka i stawia czoła trudnościom. Kiedy w wieku przedszkolnym dziecko zaczyna często łapać infekcje i trzeba zorganizować dla niego opiekę, nierzadko biorąc zwolnienie w pracy, rozsądny ojciec weźmie część tych trudności na siebie, zamiast zostawiać partnerkę samą z problemem.
Kiedy dziecko wejdzie w okres testowania granic, zacznie przeklinać i zachowywać się w trudny sposób, dziecinny facet może sięgnąć po przestarzałe metody wychowawcze, takie jak dotkliwe kary. Natomiast dojrzały ojciec będzie starał się zrozumieć dziecko i wychowywać je w nowoczesny sposób, tak, by nie krzywdzić małego człowieka, a wspierać go w rozwoju.
Człowiek rozwija się przez całe życie
Czy więc dziecinne zachowanie faceta dyskwalifikuje go jako dobrego ojca? Nie do końca. Wszystko zależy od tego, czy mężczyzna będzie chciał nad sobą pracować.
Brak umiejętności zarządzania własnymi emocjami jest powszechnym problemem. Osoby, które są obecnie w wieku reprodukcyjnym, nie były w dzieciństwie uczone tego, że złość czy smutek są nieodłącznymi częściami ludzkiej natury. Zamiast wyrażania emocji i szukania rozwiązań, nakazywano raczej tłumić uczucia, co nierzadko skutkuje poważnymi problemami komunikacyjnymi w dorosłości.
Warto pracować nad sobą i jak najwięcej rozmawiać z partnerem, także o swoich obawach związanych ze sferą emocjonalną, bardzo istotną w przypadku posiadania wspólnego potomstwa.