Mądre bajki do czytania dla dzieci powinny znaleźć się w każdym domu. Wprowadzenie dzieci w fascynujący świat literatury to przecież jeden z najcenniejszych darów, jaki możemy im podarować. Poznaj propozycje ciekawych i mądrych bajek dla dzieci.
Spis treści
Bajki dla dzieci – jak je mądrze wybierać?
Wybór odpowiedniej bajki dla dziecka nie należy do łatwych zadań. Spisana historia musi wciągnąć małego słuchacza lub czytelnika, a dodatkowo powinna przekazywać odpowiednie wartości. Mądre bajki dla dzieci do czytania możemy dopasować, kierując się kilkoma wskazówkami. Oto one:
- wiek dziecka,
- zainteresowania,
- morał płynący z bajki,
- interaktywność oraz ilustracje,
- recenzje i rekomendacje.
Czytając dziecku wybraną historię, zwracajmy uwagę na jego reakcje, na pytania, które zadaje, oraz emocje, jakie pokazuje. Nie bójmy się eksperymentować i zmieniać zakresu tematycznego bajek, właśnie w ten sposób pobudzimy wyobraźnię naszego dziecka, a przy okazji nauczymy go wielu nowych rzeczy.
Mądre bajki dla dzieci do czytania, czyli jakie?
Mądre bajki do czytania to nie tylko piękne historie. Są to przede wszystkim takie opowieści, które przekazują wartościowe przesłania i inspirują do refleksji. W ich treści kryje się głębsze znaczenie, a jego odkrycie daje niezwykłą satysfakcję czytelnikowi. Dodatkowo wartościowe książki wpływają inaczej na różnych czytelników, a dzięki temu nasze dzieci będą mogły interpretować historię na swój sposób, odnosząc się do swojej wiedzy i doświadczeń.
Mądre bajki często poruszają trudne tematy moralne, etyczne, społeczne lub emocjonalne, pomagając dzieciom zrozumieć świat, który ich otacza. Czytając dzieciom historie o smokach, księżniczkach czy zwierzętach, możemy nauczyć je, jak ważne są: przyjaźń, odwaga, szacunek, czym jest empatia, współpraca lub kreatywność.

Lista mądrych bajek do czytania najmłodszym dzieciom (0-3 lat)
Kiedy zacząć czytać dziecku? Najlepiej jak najwcześniej! Nawet będąc jeszcze w ciąży. To właśnie okres, w którym przyszli rodzice przygotowują się na przyjście na świat maluszka, będzie najlepszym momentem do tego, aby sięgnąć po pierwsze opowieści i czytać je na głos. W ten sposób zbudujemy silne relacje ze swoim dzieckiem, a ono zacznie rozpoznawać nasze głosy.
Co czytać dziecku w ciąży? Dobrze sprawdzą się tu rymowanki dla dzieci, krótkie wierszyki lub nieco dłuższe opowiadania, których treści zrelaksują przyszłą mamę i tatę.
W okresie noworodkowym dobrze sprawdzą się książki dźwiękonaśladowcze lub książeczki kontrastowe. Dzięki nim nasz maluszek pozna odgłosy i kształty różnych przedmiotów oraz zwierząt.
Dzieci w wieku 2-3 lat lubią duże książki z pięknymi ilustracjami, które przyciągają ich wzrok i budzą zainteresowanie.
Oto lista kilku mądrych bajek dla najmłodszych dzieci do czytania:
- Motek. Książka o uczuciach, Agata Widzowska,
- seria książeczek Tupcio Chrupcio, Eliza Piotrowska,
- seria książeczek Kicia Kocia, Anita Głowińska,
- Miny Alberta, Gunilla Bergstrom,
- Kubuś Puchatek, Alan A. Milne,
- seria książek Pippi Pończoszanka, Astrid Lindgren,
- O wróbelku Elemelku, Hanna Łochocka,
- Zamknij oczka, Lori Haskins Houran,
- Morze małej białej rybki, Guido van Genechten,
- Kim jesteś? Tutu i zwierzęta, Piotr Karski.
Ciekawe książki dla starszych dzieci (4+ lat) – lista
Bajki dla dzieci, które zaczęły już naukę, czy to w przedszkolu, czy w szkole, możemy dobierać tak, aby poszerzać ich wiedzę i nauczyć pewnych zachowań. Przed wyborem odpowiedniej książki lub wiersza warto zwrócić uwagę na wiek czytelnika. Okładki książek dla dzieci często zawierają informację o proponowanym przedziale wiekowym, jest to duże ułatwienie dla rodziców.
Propozycjami mądrych bajek dla dzieci do czytania w wieku 4-6 lat są:
- Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?, Katarzyna Zielińska,
- Wierszyki bliskościowe, Kasia Huzar-Czub,
- Naciśnij mnie, Hervé Tullet.
Dzieciom w wieku 6-8 lat spodobają się:
- Niezwyczajne zawody, Ałła Gutniczenko i Julia Kołomojec,
- Magiczna podróż Flory, Gabriela Rzepecka-Weiss i Maciej Szymanowicz,
- Oskar i rzeczy, Andrus Kivirahk.
Starsze dzieci (8+) docenią dłuższe historie, takie jak:
- Żywicielka, Deborah Ellis,
- Beskid bez kitu, Maria Strzelecka,
- Zwierzęta, które zniknęły, Nikola Kucharska.