Kontakt wnuków z dziadkami to czasami skomplikowany temat. Choć międzypokoleniowe więzi w ciągu kilkudziesięciu lat znacznie się rozluźniły, to wciąż warto dawać dzieciom możliwość bycia razem z dziadkami. Mają oni zwykle więcej czasu niż rodzice, potrafią z dystansem i wiedzą spojrzeć na różne życiowe problemy i stać się cierpliwymi przewodnikami swoich wnuków.
Spis treści
Kontakt wnuków z dziadkami – starsi mają więcej czasu
Tempo współczesnego świata dotyka wiele rodzin, również starszego pokolenia. Możliwości spędzania czasu przez seniorów bardzo się powiększyły i nawet oni marzą czasami o chwili relaksu. Niekiedy częste wizyty u lekarzy spowodowane różnymi dolegliwościami potrafią skutecznie zniechęcić do kontaktów międzypokoleniowych. Mimo to dziadkowie posiadają stosunkowo więcej czasu niż rodzice i przez to z dystansem patrzą na współczesny świat.
Kontakt z dziadkami może stać się dla wnuków bezcennym doświadczeniem, którego nie zaznają w innych relacjach. Dziadkowie mają inny, spokojniejszy tryb życia, inne spojrzenie i interesują się innymi rzeczami niż rodzice. W ten sposób mogą odkrywać przed wnukami nieznane lądy, wprowadzać je w nowe umiejętności, rozwijać ukryty potencjał. Ich czas nie jest ograniczony licznymi obowiązkami, co daje im możliwość pełnego zaangażowania w nowej roli. A to wszystko w atmosferze zaufania i bezpieczeństwa.
Więcej czasu to również więcej cierpliwości i optymizmu w zderzeniu z niespodziewanymi sytuacjami. Dziadkowie, ze względu na pracę rodziców, stają się opiekunami dzieci, ale również okazjonalnie ratują w trudnej sytuacji. Zawieźć dziecko do lekarza, odebrać z przedszkola, zaprowadzić do kolegów – to tylko niektóre możliwości, jakie daje dziadkom swoboda dysponowania swoim czasem.
Cierpliwość dziadków jest motorem napędowym międzypokoleniowego przekazu. Ile radości może dać dziadek lub babcia opowiadający z pasją o swoich zainteresowaniach, z uważnością i łagodnością, odpowiednią dla dziecięcego wieku. Dzięki ich zapałowi wnuki mogą odkryć w sobie żyłkę majsterkowicza, kucharza, florysty, ogrodnika albo bibliotekarza. Nic tak nie pociąga dzieci, jak właśnie autentyczne i pełne oddania przywiązanie do jakiejś czynności.
Kontakt z dziadkami – poznanie historii rodziny
Ze względu na swój wiek, babcia i dziadek są naturalnymi pośrednikami i nauczycielami historii ogólnej i historii swojej rodziny. Jeśli jeszcze chcą podzielić się swoimi opowieściami, to stają się cenionymi i jedynymi osobami, które przybliżą młodemu pokoleniu dawne zwyczaje, tradycje i dzieje.
Historia pojedynczych osób, choć naznaczona subiektywizmem, okazuje się często oryginalnym świadectwem życia, którego nikt nie opisał w książce. Dlatego dziadkowie są depozytariuszami jedynych i niepowtarzalnych wydarzeń, które warto ze względu na ich wyjątkowość, zachować w pamięci.
Dziadkowie opowiadają historie, które zapamiętali, a więc takie, które były dla nich ważne i znacząco wpłynęły na ich życie. Ponieważ są one prawdziwe, uczą prawdy o relacjach, dają wgląd w skomplikowane historie przodków i przybliżają ich życie współczesnemu pokoleniu. Dzieci uczą się, że antenaci nie byli postaciami z bajek, ale prawdziwymi ludźmi, ze swoimi wartościami, wątpliwościami i decyzjami. Jeśli ten przekaz odbywa się z szacunkiem i delikatnością dla dziecięcych wyobrażeń, możemy być pewni, że dzieci zapamiętają go na długo jako prawdziwą lekcję życia.
Wnuki i dziadkowie mogą się lubić
Dla wnuków kontakt z dziadkami może być bardzo ważny dla ich rozwoju społecznego. Obecność dziadków w otoczeniu dzieci rozwija poczucie związku, uczy prawidłowych zachowań, kształci moralny zmysł. Otwartość oraz serdeczność babci i dziadka sprawiają, że wnuki ciągną do nich niejako intuicyjnie, bo wiedzą, że są szczerzy i prawdziwi. Dziadkowie i wnuki mogą stać się dla siebie dobrymi przyjaciółmi. Warto dbać o dobry klimat w rodzinie, bo relacje ze starszym pokoleniem to często nieodkryty skarb, który przynosi dobre owoce.