Gdy wieczory robią się coraz chłodniejsze, warto wykorzystać ten czas na fajne filmy na Netflix dla dzieci. Platforma oferuje naprawdę ogromny wybór seriali i filmów, przy których można spędzić świetny czas całą rodziną. Z artykułu dowiesz się, co warto obejrzeć z dziećmi na Netflix.
Spis treści
Fajne filmy na Netflix dla dzieci, czyli oglądanie na popularnej platformie
Netflix dla dzieci to specjalna oferta internetowej platformy streamingowej do oglądania filmów i seriali, która miała swój debiut w Polsce w 2016 roku. Znajdziemy tam niezliczoną ilość filmów i seriali animowanych oraz filmów familijnych.
Najważniejszą zaletą Netflix dla dzieci jest dostosowanie treści do wieku. Filmy i seriale zaczynają się od grupy odbiorców powyżej 7 roku życia. Dziecko może mieć swój własny profil na Netflix, a rodzic może samodzielnie ustawić pożądane filtry dotyczące wieku, automatycznego odtwarzania kolejnych odcinków itd.
Wybór filmu do wspólnego obejrzenia może być nie lada wyzwaniem przy tak obszernej i zróżnicowanej ofercie. Dlatego poniżej przedstawiamy listę zawierającą warte obejrzenia fajne filmy na Netflix dla dzieci.
Seria niefortunnych zdarzeń
Seria niefortunnych zdarzeń to cudowny film utrzymany w nieco mrocznym klimacie. Opowiada historię trójki rodzeństwa: Wioletki, Klausa i Słoneczka, którzy po stracie rodziców, trafiają pod opiekę wuja Olafa.
Wuj Olaf jest ekscentrycznym i czarnym charakterem w tej opowieści, który zrobi wszystko, aby przejąć spadek po zmarłych trójki dzieci. Rodzeństwo nie ufa wujowi i stara się zdemaskować jego plany i oszustwa. Ich celem jest rozwiązanie zagadki niewyjaśnionej śmierci swoich rodziców. Przy okazji dowiadują się o tajnej organizacji i ujawniają, co stało się z zaginioną cukierniczką.
Seria niefortunnych zdarzeń to fajny film dla całej rodziny, który na Netflix możemy obejrzeć zarówno jako pełnometrażowy film, jak i 3 sezonowy serial.
Krudowie
Krudowie to zabawny i fajny film na Netflix dla dzieci, opowiadający o tradycyjnej rodzinie żyjącej w prehistorii. Grug, który jest głową rodziny, stara się, aby ta przestrzegała zasad, dzięki którym przetrwają.
Jego główną obawą jest wszystko, co nowe i radzi rodzinie, aby wystrzegała się tego, co nieznane. Wszystko jednak się zmienia, gdy rodzina poznaje nowoczesnego jaskiniowca Guya, który poznał tajniki rozpalania ognia.
Jak wytresować smoka
Fajne filmy na Netflix dla dzieci nie tylko bawią, lecz także potrafią wzruszać i przekazywać ważne wartości. Film opowiada historię nastoletniego Wikinga o imieniu Czkawka, mieszkającego na wyspie Berk, gdzie panuje tradycja zabijania smoków.
Dojrzewający Czkawka zdecydowanie różni się od pozostałych członków plemienia. Z pewnością nie wygląda jak typowy silny Wiking. Dodatkowo sprzeciwia się konwenansom i ma ekscentryczne poczucie humoru.
Niebawem ma nadejść czas inicjacji, gdzie chłopiec ma szansę udowodnić swoje męstwo i siłę. Wraz z rówieśnikami przystępuje do tresury smoków. Na jego drodze pojawia się zraniony i bezzębny smok, z którym Wiking zaprzyjaźnia się, a jego świat zostaje wywrócony do góry nogami.
Sekretne życie zwierzaków domowych
Jest to zabawny i naprawdę fajny film, który powinien zobaczyć każdy, kto ma zwierzaki domowe (ale nie tylko). Jeżeli sądzicie, że zwierzaki, które zostawiacie same w domu, zajmują się wyłącznie snem i tęsknotą za Wami, to ten film pokazuje, że jesteście w dużym błędzie.
Sekretne życie zwierzaków domowych to film na Netflix dla dzieci i dorosłych, który pokazuje, że zwierzęta również mają własne życie, przygody i intrygi. Gdy tylko zamykają się drzwi, one w końcu mogą być sobą. Ich celem jest pilnowanie, aby nikt z ludzi nie dowiedział się, jak naprawdę wygląda ich sekretne życie.
Rodzeństwo Willoughby
Fajne filmy na Netflix dla dzieci to też takie, które swoją fabułą sprzeciwiają się przekonaniom, które silnie wybrzmiewają niemal w każdej produkcji dla dzieci. W naszej kulturze panuje przekonanie, że rodziców zawsze należy kochać, bez względu na to, jak nas traktują i czy miłość jest odwzajemniona. Rodzeństwo Willoughby prezentuje nieco inne postrzeganie rodziny.
Film opowiada o czwórce rodzeństwa, których rodzice zupełnie się nimi nie interesują. Para skupiona jest wyłącznie na sobie i swojej romantycznej miłości. Nie dają dzieciom jedzenia, nie pozwalają przebywać w tych samych pomieszczeniach i jedyne czego pragną, to aby ich dzieci przestały istnieć.
Pewnego dnia, rodzeństwo zmęczone całą sytuacją postanawia wysłać rodziców w niebezpieczną podróż z biletem w jedną stronę. Dorośli przystają na tę propozycję, skuszeni ofertą wakacji bez dzieci. Zatrudniają jednak opiekunkę, która całkowicie odmieni życie dzieci i pokaże im, jak wyglądają zdrowe relacje.
Robaczki z Zaginionej Doliny
Robaczki z Zaginionej Doliny to piękny i niezwykle dopracowany pod względem technicznym film na Netflix dla dzieci. Historia zmniejsza widza do mikro rozmiaru i wprowadza go w świat insektów.
W zachwycających okolicznościach przyrody dochodzi do wojny czarnych i czerwonych mrówek o pudełko z kostkami cukru, które jest pozostałością po niedzielnym pikniku. Przypadkowo w zmagania czarnych mrówek włącza się mała biedronka, która zgubiła rodziców. A to dopiero początek zmagań i przygód dzielnej biedronki i jej przyjaciół w Zaginionej Dolinie.
Shrek
Na naszej liście nie mogło zabraknąć serii kultowego Shreka. Istnieją fajne filmy na Netflix dla dzieci, które bawią wszystkich i to niezależnie od wieku. Opowieść o tytułowym ogrze ma już ponad 20 lat! Shrek prowadzi spokojne życie na bagnie do czasu, gdy na jego posesji pojawia się tłum postaci z bajek.
Okazuje się, że mieszkańcy baśniowej krainy terroryzowani są przez złego Lorda Farquaada. Pragnąc jedynie świętego spokoju, zielony ogr postanawia działać. W międzyczasie zaprzyjaźnia się z gadającym i nieco frustrującym osłem. Kompani wspólnie wyruszają na ratunek księżniczce Fionie, która ma zostać żoną Farquaada. To dopiero początek ich przygód, gdyż nic nie idzie zgodnie z planem.
Magiczny autobus znów rusza w trasę
Fajne filmy na Netflix dla dzieci mogą nieść ze sobą również wartość edukacyjną. Tak z pewnością jest w przypadku animowanego serialu, Magiczny autobus znów rusza w trasę. Jest to kontynuacja serialu Magiczny autobus, emitowanego w latach 1994 – 1997. W pierwotnej wersji serialu Pani Loczek zabiera dzieci na wycieczki nietypowym szkolnym autobusem.
Autobus może zmieniać swój kształt, rozmiar i podróżować w czasie. Wraz z dziećmi i Panią Loczek mogliśmy podróżować do wnętrza ziemi, w kosmos, a nawet do ciała człowieka. W nowej wersji klucze do autobusu przejmuje Pani Fiona i to z nią udajemy się w pełne przygód i nauki podróże.
Hotel Transylwania
Hotel Transylwania to świetny film na Netflix dla dzieci, ale dorośli również będą się świetnie na nim bawić. Od zarania dziejów ludzie prześladują bogu ducha winne potwory i mieszkańców mroku. Jednak odkąd Hrabia Dracula zbudował pensjonat na obrzeżach Transylwanii, to każdy z marginesu może czuć się bezpiecznie i swobodnie. Oczywiście Dracula stworzył to niedostępne dla zwykłych śmiertelników miejsce z myślą o swojej ukochanej córce — wampirzycy Mavis.
Dziewczyna zachowuje się dokładnie tak, jak każda nastolatka, mimo że ma już 118 lat. Mavis poznaje chłopaka, który jest zwykłym śmiertelnikiem. Niestety tym samym łamie najważniejszą zasadę, która zakazuje potworom kontaktu z ludźmi. W konsekwencji rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które zagrażają mrocznemu światu i hotelowi.
Charlie i fabryka czekolady
Charlie jest chłopcem pochodzącym z biednej rodziny, mimo to potrafi cieszyć się życiem. Chłopiec mieszka w miasteczku, w którym znajduje się ogromna fabryka czekolady. Miejsce owiane tajemnicą, ponieważ nigdy nie wchodzą, ani nie wychodzą z fabryki żadni pracownicy. Nikt nie wie tak naprawdę, jak Willy Wonka, grany przez Johnny’ego Deppa, produkuje najlepszą czekoladę.
Pewnego dnia właściciel fabryki wymyśla konkurs, w którym można wygrać wycieczkę po fabryce, zapas czekolady na resztę życia i nagrodę specjalną. W losowych tabliczkach czekolady umieszcza pięć złotych biletów dla pięciu szczęśliwców. Charlie, który kocha czekoladę, jednak z powodów finansowych nie może za bardzo pozwolić sobie na częsty jej zakup, jest szczęśliwy, gdy udaje mu się wygrać bilet. Wraz z czwórką innych dzieci wyrusza na przygodę życia do fabryki Williego Wonki.
Mitchellowie kontra maszyny
Mitchellowie kontra maszyny to bardzo fajny film na Netflix dla dzieci, opowiadający o rodzinie, która musi zapobiec apokalipsie, wywołanej przez bunt maszyn. Wszystko zaczyna się, gdy córka Katie Mitchell dostaje się na wymarzone studia i pragnie już wyrwać się z rodzinnego domu.
Jej ojciec wpada na pomysł, aby odwieźć ją na uczelnię wraz z całą rodzinę i psem. Gdy outsiderce Katie wydaje się, że gorzej być już nie może — rodzina trafia w samo centrum buntu robotów. Od tego momentu cała rodzina musi uratować ludzkość.
Jest to bardzo ciekawa historia, która opowiada o tym, jak wykorzystać nasze wyjątkowe cechy, i nie stracić człowieczeństwa oraz najbliższych w świecie zdominowanym przez technologię.
Fajne filmy na Netflix — warto oglądać razem
W liście zawierającej fajne filmy na Netflix dla dzieci nie bez powodu wybrano te, które mogą wciągnąć całą rodzinę. Filmy i seriale warto oglądać razem, ponieważ jest to forma spędzania wspólnego czasu. Podczas seansu cała rodzina jest blisko siebie, wspólnie zajada się przysmakami i przeżywa emocje związane z filmem. Wspólne przeżywanie z pewnością wzmocni Wasze więzi i poczucie jedności jako rodzina.
Oglądanie razem filmów otwiera przestrzeń do dialogu, nawet jeżeli jest to tylko drobna wymiana zdań. Dzięki temu dzieci mogą wiele nauczyć się od rodziców, ale i rodzice mogą poznać perspektywę swoich maluchów na wiele ciekawych kwestii. Oglądanie filmów razem, to też dobra okazja, aby na bieżąco tłumaczyć bardziej zawiłe sceny lub odniesienia kulturowe. Warto po seansie wymienić się refleksjami, pozwoli to otworzyć głowy i nauczyć dzieci krytycznego myślenia.
W rodzinie ważne jest także budowanie tradycji i tworzenie rytuałów. Wspólne oglądanie filmów np. w weekendy może stać się właśnie takim rytuałem. Dzięki temu członkowie rodziny wypracują unikalne kody językowe i powiedzonka. A przecież nic tak nie mówi o jedności rodziny, jak własny, wyjątkowy język.
Fajne filmy na Netflix — jak często włączać dziecku?
Fajne filmy na Netflix dla dzieci z pewnością zachęcają do spędzania długich godzin przed ekranem. Nie będzie odkryciem fakt, że długie i systematyczne korzystanie z technologii cyfrowej wpływa negatywnie na rozwój mózgu małych dzieci. Zaleca się, aby dzieci do 2 roku życia w ogóle nie miały styczności z technologią cyfrową i światłem ekranów. Oczywiście im później dziecko zacznie oglądać filmy i bajki, tym lepiej dla jego rozwoju. Nie bez powodu Netflix oferuje swoje produkcje od 7 roku życia.
Z badań wynika, że dzieci, które często oglądają bajki i filmy mają słabiej rozwiniętą wyobraźnię, problemy ze snem oraz słabszą samoregulację emocji. W pierwszych latach życia dziecko dopiero uczy się odbierać świat poprzez zmysły, interakcje i doświadczenia. Jeżeli kilkuletnie dziecko ogląda bajki, nawet te wartościowe, to one niczego go nie uczą. Maluch jest bombardowany zbędnymi bodźcami wzrokowymi i dźwiękowymi, które nie pozostają bez znaczenia dla jego nierozwiniętego układu nerwowego.
Psychologowie i pediatrzy rekomendują, aby dzieci, które ukończyły 2 lata, nie spędzały przed ekranami dłużej niż godzinę dziennie. Oczywiste jest, że współcześnie technologia otacza nas zewsząd. Wszyscy lubimy oglądać fajne filmy na Netflix, warto jednak podejść do tego rozsądnie. Oto kilka wskazówek, co zrobić, aby zminimalizować skutki oglądania bajek i mieć kontrolę nad tym, co i jak długo ogląda nasze dziecko:
- Ustaw filtry dotyczące wieku na profilu dziecka na Netflix. Dodatkowo w serwisie istnieje opcja usunięcia niektórych bajek i filmów z biblioteki. Warto zatem pozbyć się tych animacji, w których akcja dzieje się bardzo szybko, a montaż przyprawia o zawrót głowy;
- Ustal stały moment w ciągu dnia na oglądanie bajek. Netflix dla dzieci posiada opcję ograniczenia czasu spędzonego przed ekranem;
- Warto wybrać dni w tygodniu przeznaczone na wspólne oglądanie bajek. Z pewnością ta opcja okaże się korzystna dla obu stron;
- Nie stosuj możliwości oglądania bajek, jako nagrody. W ten sposób pokażesz swojemu dziecku, że filmy i bajki to coś wyjątkowego i wartego nadmiernej uwagi;
- Przykład idzie z góry — zatem jeżeli sami spędzamy mnóstwo czasu przed ekranami, to dla naszych dzieci będziemy niewiarygodni, zakazując im robienia tego samego;
- Warto wyłączać telewizję, gdy dziecko bawi się w pokoju. W niektórych domach telewizja jest włączona cały czas, jako z pozoru nieistotny dźwięk w tle. W rzeczywistości dziecko będzie nieustannie pobudzone i może mieć trudności z wychwyceniem ważnych komunikatów z otoczenia.