Chrzest to wielkie wydarzenie dla katolików. Dziecko podczas uroczystej mszy zostaje obmyte z grzechu pierworodnego i otwiera mu się droga do przyjęcia kolejnych sakramentów. To moment gdy wybierani są rodzice chrzestni, którzy powinni brać czynny udział w życiu dziecka i dbać o jego wiarę. Z artykułu dowiesz się, jakie są wymagania wobec rodziców chrzestnych, ich obowiązki i jakie mają zadania podczas ceremonii w kościele.
Spis treści
Kim są rodzice chrzestni?
Każde dziecko, którego opiekunowie zwrócą się z prośbą do kapłana o udzielenie sakramentu – otrzyma je. Niezależnie od tego, czy rodzice żyją w związku małżeńskim, czy w konkubinacie. Jeśli zdecydują się na wychowanie zgodne z nauką Kościoła, nikt im nie ograniczy dostępu do chrztu, który jest fundamentem wiary.

Podczas uroczystości rodzice i chrzestni przyjmują na swoje barki ciężar wychowania nowego członka Kościoła zgodnie z jego nauką. Po co są? Według tradycji chrześcijańskiej rodzice chrzestni są odpowiedzialni za wychowanie w wierze dziecka.
Warto się dobrze zastanowić, kim są rodzice chrzestni, jako potencjalni opiekunowie, ponieważ powinni zajmować szczególne miejsce w życiu malucha. Będą pomagać i doradzać rodzicom, a także być wzorem dla dziecka. Jeśli wiemy, że kandydat na rodzica chrzestnego podawał już inne dzieci do chrztu i nie interesuje się nimi, lepiej wybrać kogoś innego. To decyzja na całe życie, więc niektórzy, dowiadując się o ciąży, od razu zastanawiają się kogo wybrać.
Jak wybrać rodziców chrzestnych?
Kiedyś stosowano się do podziału: matka wybierała kobietę, ojciec – mężczyznę. Najczęściej są to osoby z bliskiej rodziny, w której kontakt jest częsty. Jednak nie każdy ma rodzeństwo lub dobre relacje ze swoją rodziną, więc czasami dziecko do chrztu podają najbliżsi przyjaciele rodziców.
Kandydaci na chrzestnych powinni być wzorem do naśladowania dla dziecka, więc warto się zastanowić czy mają pożądane przez nas cechy charakteru.
Rodzice chrzestni – wymagania
Wybór nie jest prosty, ponieważ są też wymagania wobec rodziców chrzestnych. Według tradycji, jeżeli coś się stanie rodzicom dziecka, to na rodziców chrzestnych spada obowiązek wychowania maluszka. Matka i ojciec chrzestni powinni interesować się życiem swojego chrześniaka. Dobrze jeśli pomagają mu w nauce, wspierają jego pasje. Życie może się różnie potoczyć, ale lepiej wybrać odpowiedzialne osoby, które będą świecić przykładem i spędzać czas z chrześniakiem, a nie widywać się z nim tylko raz do roku.

Nie powinno być dla nas najważniejsze, ile dają na chrzest, ponieważ to czas spędzony z dzieckiem jest istotny. Często chrzestni decydują się na kupno pamiątki – medalika, czy obrazka, który jest pamiątką na całe życie.
Deklaracje przyszłych rodziców chrzestnych
Przyszli rodzice chrzestni powinni być świadomi, że deklarując pomoc rodzicom, powinni się z niej wywiązywać. To nie tylko dokumenty, które muszą podpisać, ale także ciężka praca, jaką muszą włożyć w wychowanie duchowe nowego katolika.
Aby zostać chrzestnym, trzeba wziąć zaświadczenie od proboszcza z parafii, do której się należy, że nie ma przeciwwskazań do pełnienia takiej funkcji. Następnie rodzice i chrzestni muszą pójść do spowiedzi i wziąć zaświadczenie o odbytej pokucie. Wszystkie dokumenty można donieść w dniu chrztu.
Kto nie może zostać rodzicem chrzestnym?
Według kodeksu prawa kanonicznego chrzestny musi spełnić określone warunki: musi być powyżej 16 roku życia, przyjąć sakrament chrztu, komunii i bierzmowania. Kandydat na chrzestnego powinien żyć w wierze i mieć chęć, by przekazywać ją dziecku. Chrzestnymi nie mogą zostać rodzice biologiczni, ani osoby poddane jakiejkolwiek karze kanonicznej.
Rodzicem chrzestnym może zostać rozwodnik, o ile nie żyje w kolejnym niesakramentalnym związku. Decydując się na pozostanie w „białym małżeństwie”, nie można w pełni przekazywać wiary dziecku. Tak samo osoby żyjące w nieformalnych związkach nie mogą być chrzestnymi.
Osoba wyznająca inną wiarę nie może zostać rodzicem chrzestnym. Jednak może być świadkiem przyjęcia sakramentu przez dziecko. Wtedy kościół nie nakłada na nią praw i obowiązków.
Rodzice chrzestni – obowiązki
Przyszli rodzice chrzestni decydując się na pełnienie takiej roli, deklarują, że zostaną duchowymi przewodnikami dziecka. Obowiązki rodziców chrzestnych to przede wszystkim pomaganie i aktywny udział w wychowaniu, doprowadzenie dziecka do sakramentu komunii, a później uczestniczenie w ślubie.

Oczywiście w Polsce utarło się, że rodzice chrzestni mają też obowiązki finansowe – prezenty na urodziny, święta czy dzień dziecka. Jednak to pamięć o maluchu jest najważniejsza, a nie drogie gadżety. Życzenia i spędzony czas na wspólnej zabawie jest bardziej wartościowy, niż obdarowywanie dziecka kolejną zabawką, która ma mu zastąpić uwagę i zainteresowanie dorosłych.
Co robią rodzice chrzestni podczas chrztu?
Udzielenie chrztu może się odbyć na dwa sposoby – być podzielony na dwie części podczas mszy lub być w całości po niej.
Co robią rodzice chrzestni podczas chrztu? Bez względu na formę, przed ceremonią rodzice i rodzice chrzestni muszą udać się do zakrystii, by złożyć podpisy w księdze. Później proszą kapłana, o udzielenie chrztu, zapewniając, że wiedzą, jakie obowiązki na siebie biorą. Następnie ksiądz, rodzice i chrzestni nakreślają znak krzyża na czole dziecka. Matka chrzestna powinna przygotować białą szatkę, a ojciec chrzestny świecę. Wszyscy zgromadzeni wyrzekają się szatana i dochodzi do serii pytań skierowanych do rodziców i chrzestnych.
Co mówią rodzice chrzestni podczas chrztu? Wyrzekają się zła i szatana, jak zostało już wspomniane. Dają świadectwo wiary w Boga, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Potem następuje właściwe ochrzczenie dziecka. Kapłan polewa mu głowę wodą święconą, maluch otrzymuje białą szatkę na pamiątkę tego dnia, a ojciec chrzestny zapala świecę od paschału. Oczywiście podczas mszy świętej, chrzestni są zobowiązani do przyjęcia komunii świętej. Nie ma znaczenia, kto trzyma dziecko do chrztu. Może być to zarówno matka, jak i ojciec, czy chrzestny.
Ile dają na komunię?
Choć pieniądze to nie wszystko, to coraz częściej odgrywają dużą rolę w uroczystościach rodzinnych. Wspaniałe, drogie prezenty i grube koperty dla dzieci komunijnych stają się powoli normą.

Chrzestni zastanawiają się, ile dają pieniędzy na komunię. Jak się okazuje, wszystko zależy od budżetu, zamożności obradujących i tradycji rodzinnych w domu dziecka. Niektórzy nadal chcą dostać zegarek, czy rower. Inni wolą pieniądze, by kupić coś większego. Średnio chrzestni przeznaczają na prezent między 400 a 1000 złotych. Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważna uroczystość dla katolickich rodzin. Rodzice chrzestni mają obowiązek pojawić się na niej.
Ile dają na ślub?
Chrzestni na weselu zajmują zazwyczaj wyjątkowe miejsce. To oni byli obok rodziców podczas kolejnych sakramentów dziecka. Jednak często nie wiedzą, ile dają na ślub. Wszystko zależy od tego na, ile ich stać.
Przyjęło się, że koperta powinna zawierać ok. 1000 złotych, jednak znaczenie też ma czy chrzestni przyjdą sami na ślub, czy z rodziną. Warto pamiętać, że ceny od talerzyka ulegają zmianie zwłaszcza przy dużych skokach inflacji.
Czy można mieć dwie matki chrzestne?
Niektórzy zastanawiają się, czy chrzestni mogą być tej samej płci? Według kodeksu prawa kanonicznego powinno się wybrać jednego chrzestnego – kobietę lub mężczyznę, albo chrzestnych różnej płci.
Niektórzy próbują interpretować zapis dwoje jako dwie osoby, ale według kościoła jest on niezgodny. Jeśli w otoczeniu dziecka nie ma dwóch osób różnej płci, które mogłyby zostać chrzestnymi, można z jednej osoby zrezygnować.
Przesądy
Chrzest jak większość tradycji jest obarczony szeregiem przesądów. Dawniej ludzie wymyślali je, by czuć się bezpiecznie i mieć choćby pozorne poczucie kontroli nad tym co nas czeka.
Według wierzeń matką chrzestną nie powinna zostać kobieta w ciąży. Jeśli się tak stanie, to przyniesie pecha maluchowi, który jest właśnie ochrzczony.
Kolejne przesądy są związane z płaczem dziecka podczas polewania go wodą przez kapłana. Jeśli maluszek płacze, to będzie się dobrze chował. Jeśli nie płacze, to zostanie księdzem lub zakonnicą.

Dziecko powinno dostać na chrzest coś złotego lub srebrnego. Najlepiej złotą łyżeczkę. Ma to być zapewnienie dostatniego życia.
Kolejny przesąd głosi, że maluch dziedziczy po chrzestnych cechy charakteru, dlatego trzeba mądrze podejść do tego wyboru.
Z kolei wybranie chrzestnych przed przyjściem dziecka na świat ma skutkować przejęciem od nich złych cech osobowości.
Jeszcze inne wierzenie mówi, że jeśli kobieta zostaje chrzestną chłopca, to zostanie starą panną lub nie będzie miała swoich dzieci.
Natomiast jeśli chrzestny będzie trzymał świecę w lewej ręce podczas zapalania, to dziecko będzie leworęczne. Kiedyś taka osoba była wytykana i negatywnie naznaczona.
Prawo kanoniczne a chrzest nietradycyjny
Według prawa kanonicznego osoby bez ślubu kościelnego pozostające w związku nie mogą zostać rodzicami chrzestnymi. W związku z tym coraz trudniej rodzicom znaleźć odpowiednich kandydatów do pełnienia tak ważnej roli.
Jednak można zdecydować się na nietradycyjny chrzest bez chrzestnych lub – jeśli rodzina dziecka składa się w większości z osób wyznających inną wiarę – z chrztu z udziałem świadków.
Wybierz dobre imię dla dziecka!
Zanim dziecko zostanie ochrzczone, musi zostać wybrane mu imię. W kontekście sakramentu powinno być ono związane z żywotem osoby, która została uznana za świętą.
Polecamy nasze artykuły, które pomogą wybrać odpowiednie imię dla chłopca lub dziewczynki:
- japońskie imiona męskie,
- starodawne imiona żeńskie,
- angielskie imiona żeńskie,
- francuskie imiona żeńskie,
- nietypowe imiona męskie,
- krótkie imiona męskie.
Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie. Warto jednak odpowiedzieć w tym momencie na pytanie: czy imię do chrztu nie musi być święte? Odpowiedź brzmi: nie, choć jest to preferowane. Nadanie imienia świętego patrona podczas chrztu nie jest obowiązkowe.