Pierwsza Komunia Święta to wielkie wydarzenie w życiu dziecka. Cała rodzina uczestniczy w tej uroczystości. Rodzice przygotowujący swoją pierwszą pociechę zastanawiają się, ile trwa komunia? W kościele, w restauracji, jej rocznica? W tym artykule odpowiemy na te pytania i pokażemy różnicę między świętowaniem Pierwszej Komunii Świętej w Polsce i w innych krajach.
Spis treści
Pierwsza Komunia Święta – czym jest?
W wierze katolickiej jest siedem sakramentów. Jednym z nich jest Eucharystia, czyli Komunia Święta. Według nauki Kościoła ludzie pod postacią tego sakramentu spożywają ciało i krew Chrystusa. Dzieci na to wielkie święto przygotowują się cały rok, uczestnicząc w mszach świętych, biorąc udział w naukach i ucząc się modlitw. Jednak nie wszystkie zdają sobie sprawę z rangi tego wydarzenia, ponieważ w tym wieku ciężko jest im jeszcze zrozumieć, co kryje się pod postacią opłatka.
Jeszcze przed 2009 rokiem dzieci przystępujące do tego sakramentu musiały mieć osiem lat, czyli chodzić do drugiej klasy szkoły podstawowej. Jednak przez reformę oświaty, kiedy wprowadzono wcześniejszy obowiązek szkolny, zmieniły się zasady. Teraz dzieci w trzeciej klasie, mając dziewięć lat, przystępują do komunii.
Aby dziecko było gotowe na Pierwszą Komunię Świętą, warto z nim rozmawiać o tym wielkim wydarzeniu. Można pokazać obraz z ostatniej wieczerzy Jezusa i tłumaczyć, że to wydarzenie jest bardzo ważne w jego religijnym życiu.
Ile trwa komunia w kościele?
Komunia to niezwykłe wydarzenie w życiu kościoła. Mali parafianie od tej pory mogą w pełni uczestniczyć we mszy. Ile trwa komunia w kościele? Zdecydowanie dłużej, niż zwykłe, niedzielne nabożeństwo. Czynnikami wpływającymi na długość uroczystości jest liczba dzieci biorących udział i długość przemówień, podziękowań, itd. Jednak powszechnie przyjęło się, że msza komunijna powinna trwać około półtorej godziny, a na pewno nie przekraczać dwóch godzin.
Co ciekawe, niektóre parafie rozdzielają msze na pół. Pierwsza część odbywa się rano lub przed południem. Natomiast druga po południu. Uważa się, że to sprytny zabieg, by goście nie spożywali alkoholu z okazji komunii.
Ile trwa komunia w restauracji?
Coraz popularniejsze stało się zapraszanie gości komunijnych na przyjęcie do restauracji. To wygodna opcja dla rodziców, którzy nie muszą spędzać całego dnia, gotując pyszności, a mogą ten czas poświęcić dziecku.
Nie trzeba się też martwić, ile trwa komunia w restauracji, bo zazwyczaj jest to ściśle określone w umowie. Rodzice najczęściej decydują się na podanie dwudaniowego obiadu i tortu, co powinno zająć około 3-4 godziny. Jeśli miałoby się pojawić kolejne ciepłe danie, uroczystość może potrwać nawet 6 godzin. Innymi prawami rządzi się przyjęcie komunijne w domu. Zazwyczaj wtedy zapraszane jest najbliższe grono rodzinne i świętowanie może się zakończyć nawet w nocy.
Ile trwa komunia w Niemczech?
Coraz więcej Polaków wyjeżdża za pracą do innych krajów. Popularnością nadal cieszą się migracje do Niemiec. Gdy cała rodzina tam się osiedla, a nadchodzi moment kiedy dziecko powinno przyjąć eucharystię, rodzice zastanawiają się, jak to wygląda w tym kraju. Ile trwa komunia w kościele? Co jest potrzebne, by ich dziecko mogło wziąć w niej udział?
W Niemczech zgłoszenie dziecka w Kościele do pierwszej komunii powinno nastąpić, gdy ma ono osiem lat. Potrzebne będzie zaświadczenie o chrzcie z polskiej parafii i wypis z ksiąg wieczystych. Dokument powinien być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej odbywają się inaczej niż w Polsce. Dzieci muszą uczęszczać na specjalne spotkania w parafii. Lekcje religii są traktowane całkowicie odrębnie.
Pierwsza spowiedź odbywa się już na 4 tygodnie przed przyjęciem sakramentu Eucharystii i nie odbywa się przy konfesjonale tak jak w Polsce. Sakrament pokuty ma formę rozmowy z duchownym.
Kolejną różnicą jest termin uroczystości. W Niemczech pierwsza komunia przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych.
Jeśli chodzi o samą mszę komunijną to uroczystym wydarzeniem i trwa zazwyczaj 90 minut. Potem dzieci z rodzicami oraz goście idą do domu parafialnego, gdzie robią sobie zdjęcia i spotykają się z innymi parafianami. Następnie odbywa się obiad w gronie rodziny, a wieczorem jest krótkie nabożeństwo dla dzieci komunijnych i ich rodzin.
Ile trwa komunia w innych krajach?
Obecnie wielu Polaków jest rozsianych po całym świecie. Wielu z nich oczywiście jest katolikami, więc chcieliby, żeby ich dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii niezależnie od tego gdzie mieszkają. Często rodzice zadają sobie pytanie, ile trwa komunia w kościele poza granicami Polski? Jak się okazuje, w większości krajów msza komunijna nie przekracza półtorej godziny. Różnice zazwyczaj pojawiają się w obyczajach panujących w konkretnym kraju.
W Wielkiej Brytanii przyjęcie Eucharystii nie jest tak hucznie obchodzone jak w Polsce. Dzieci ubrane są w alby lub mundurki szkolne, a przyjęcia organizowane są zazwyczaj w polskich rodzinach. Anglicy zapraszają najbliższych jedynie na kawę, herbatę i ciastko.
We Francji dzieci komunijne mają 10 lat. W uroczystości biorą udział małe grupy – do 30 osób. Przygotowania odbywają się na katechezie w kościele, czasami dzieci wyjeżdżają na weekendowe rekolekcje. Pierwsza spowiedź ma charakter rozmowy, w której dziecko wyraża chęć przystąpienia do komunii.
We Włoszech również dzieci przystępujące do sakramentu mają 9-10 lat. Ciekawym zwyczajem tam panującym jest obdarowywanie uczestników małymi, słodkimi podarunkami.
Prezenty na komunię – ile trwa rozdawanie ich?
W Polsce bardzo silnie zakorzeniony jest zwyczaj dawania prezentów na komunię. Kiedyś zazwyczaj dzieci otrzymywały rower i zegarek. Obecnie rodzice, chrzestni i dziadkowie prześcigają się w wymyślaniu coraz droższych upominków. Często to komunia jest pretekstem do obdarowania malucha telefonem, ale niektórzy kupują nawet… quady.
Nadal popularne jest dawanie pieniędzy w kopercie. Jak na tak małe dziecko są to spore sumy, więc powinny być przekazywane w obecności rodziców.
Nie ma ogólnie przyjętego czasu, kiedy goście powinni wręczyć prezent. Jeśli dziecko otrzyma gotówkę, to rozdawanie prezentów potrwa kilka minut. Często rodzina chce dać dziecku kopertę tuż po zakończeniu mszy. Z kolei większe prezenty są wręczane po obiedzie. Wtedy można spokojnie porozmawiać z dzieckiem i zaprezentować mu upominek. Im więcej gości, tym więcej prezentów, więc może to zająć sporo czasu przy hucznym przyjęciu.
Ile trwa rocznica komunijna?
Po roku od przystąpienia do sakramentu Eucharystii, w kościele jest organizowana rocznica Pierwszej Komunii Świętej. Msza święta trwa zazwyczaj około półtorej godziny, bo jest bardzo rozbudowana. Dzieci nie mają obowiązku brać w niej udziału, nie wiąże się to też z szykowaniem kolejnego wystawnego przyjęcia. W Polsce zazwyczaj we mszy rocznicowej uczestniczą domownicy dziecka. Czasami rodzina zaprasza dziadków czy chrzestnych. Jednak po uroczystości nie organizuje się już świętowania.
Czym jest Biały Tydzień?
Rodzice i ich maluchy często zastanawiają się, ile trwa komunia, zapominają jednak o Białym Tygodniu, który jest kontynuacją świętowania. Gdy dzieci otrzymają już sakrament Eucharystii, rozpoczyna się Biały Tydzień. To siedem kolejnych dni, podczas których dzieci codziennie biorą udział we mszy świętej. Dziewczynki przychodzą w albach lub sukienkach komunijnych, chłopcy w komżach lub garniturach – zależnie od tego, w co byli ubrani na swojej pierwszej komunii. Białe stroje mają być symbolem czystości duchowej.
W latach 2020-2021 zrezygnowano z Białego Tygodnia lub ograniczono go do 1-2 dni ze względu na stan epidemiologiczny w Polsce. Obecnie powrócono do tej tradycji.