Hiszpańskie imiona męskie zyskują ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również coraz więcej rodziców decyduje się na wybór oryginalnego imienia z Zachodu. W trendach dominują imiona anglojęzyczne i pochodzenia greckiego. Czy jednak namiastka kultury ze słonecznego europejskiego państwa znajdzie swoje miejsce na polskich listach najczęściej wybieranych imion obcobrzmiących? W artykule przedstawiamy najciekawsze i najładniejsze imiona męskie hiszpańskie.
Spis treści
Hiszpańskie imiona męskie. Oryginalność z Zachodu
Hiszpańskie imiona męskie bardzo często nawiązują do postaci i odniesień biblijnych. Jeżeli zdecydujemy się na wybór imienia pochodzenia latynoskiego, będziemy musieli dobrze się zastanowić czy Urząd Stanu Cywilnego nie odrzuci naszej propozycji. W Hiszpanii popularne jest nazywanie chłopców imieniem Jezus. W Polsce jest to raczej niedopuszczalna opcja.
Nadanie dziecku imienia to wbrew pozorom bardzo poważna decyzja. Teoretycznie w ciągu życia imię zawsze można zmienić. Jednak zdecydowana większość osób pozostaje przy swoim pierwotnym imieniu do końca życia. Dlatego właśnie rodzice zewsząd bombardowani są informacjami i ostrzeżeniami o wyborze odpowiedniego imienia dla dziecka. Zachęcani są do przyjęcia w tej kwestii odpowiedzialnej i rozważnej postawy.
W skrócie zdaniem wielu najlepiej trzymać się bezpiecznej tradycji, zamiast ulegać fantazjom inspirowanym Zachodem. Jednak czy na pewno warto trzymać się utartych ścieżek?
Z jednej strony oryginalnie brzmiące imię z Zachodu nie daje żadnej gwarancji, że nasze dziecko będzie wyjątkowym człowiekiem. Nietypowe imię męskie może być także powodem do drwin ze strony rówieśników. Dziecko przez to może nie lubić tego, jak się nazywa, a to z kolei może prowadzić do poczucia niskiej wartości i braku pewności siebie.
Z drugiej jednak strony oryginalnie imię z pewnością wyróżni nasze dziecko z tłumu. Także podczas podróżowania po świecie zagranicznie brzmiące imię będzie łatwiejsze do wymówienia i zapamiętania przez ludzi innego pochodzenia.
Ciekawe jest to, że zdecydowanie więcej kontrowersji wśród Polaków budzą imiona anglojęzyczne, arabskie czy greckie niż hiszpańskie. Być może dlatego, że niektóre męskie imiona hiszpańskie brzmią bardzo podobnie do ich polskich odpowiedników. Wobec tego możemy przyjąć, że pewna kategoria hiszpańskich imion jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy tradycją a oryginalnością z Zachodu.
José – odpowiednik polskiego Józefa
José to hiszpańskie imię dla chłopca pochodzenia hebrajskiego. Imię wywodzi się z biblii i jest odpowiednikiem Józefa – syna Jakuba i Racheli. José w wolnym tłumaczeniu oznacza „niech Bóg pomnoży (rodzinę)”. W języku hiszpańskim imię wymawia się zwykle jako „Hoze”.
José wyróżnia z tłumu jego towarzyskość i otwartość na ludzi. Bez wysiłku buduje przyjacielskie relacje i ludzie za to go uwielbiają.
Chłopcy o tym imieniu zwykle bardzo lubią sztukę, w szczególności muzykę i jeśli tylko zechcą, mogą osiągnąć sukces w tej dziedzinie. Dzięki swojej otwartości również dobrze odnajdują się w aktorstwie. José ma dobrą pamięć i bez większego wysiłku zapamiętuje dłuższe partie tekstu.
W aspekcie miłosnym José jest osobą nieco naiwną i ufną. Pozwala zaślepić się uczuciem i może mieć trudności z dostrzeżeniem, gdy druga połówka nie będzie wobec niego fair. José związki traktuje bardzo poważnie i gdy z kimś będzie przez dłuższy czas, z pewnością pomyśli o założeniu rodziny.
Manuel – imię noszone przez cesarzy i królów
Imiona męskie hiszpańskie bardzo często wywodzą się od postaci biblijnych, nie inaczej jest w tym przypadku. Manuel wywodzi się od biblijnego Emmanuela, którego imię oznacza immanu ‘el „Bóg z nami”. Imię to noszone było przez cesarzy bizantyjskich oraz królów hiszpańskich i portugalskich.
Mężczyźni o tym imieniu cechują się witalnością i siłą. Mają dużą szansę na osiągnięcie sukcesów finansowych, ponieważ charakteryzuje ich odpowiedzialność, mądrość i chęć uznania. Intuicję pozostawiają jednak na drugim planie.
Manuel cechuje się wysokim poczuciem moralności i zrozumieniem funkcjonowania społeczeństwa. Dzięki temu bardzo dobrze odnajduje się w grupie i może osiągnąć wysoki status społeczny.
Samuel – chłopiec o nieprzeciętnej osobowości
Samuel to imię pochodzenia hebrajskiego tłumaczone jako „Imię Boga” lub „Bóg wysłuchał”. Jest to imię proroka, który uważany jest za ostatniego sędziego Izraela. Imię to spotykane jest również w Polsce, nadawane jest w naszym kraju od XV wieku.
Samuel z pewnością jest mężczyzną, który nie boi się wyzwań. Jest to osoba o nieprzeciętnej osobowości, która podobnie jak Manuel przyciąga do siebie ludzi. Bierze od życia wszystko to, co najlepsze i nieustannie idzie naprzód, nie oglądając się za siebie.
Chłopcy o tym imieniu są niezwykle ciekawi świata i mają silną potrzebę działania dla jego dobra. Mają wokół siebie wielu przyjaciół, którym nie zawahają się podać pomocnej dłoni, gdy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo Samuel jest bardzo dowcipny i ma wiele szalonych pomysłów, które realizuje.
Sergio – odpowiednik polskiego Sergiusza
Sergio to hiszpańskie imię dla chłopca, które jest odpowiednikiem znanego nam Sergiusza. Imię pochodzi do słowa Sergius, które było nazwą ostatniego rodu Patrycjuszy – Sergii. Imię Sergio tłumaczone jest jako „Obrońca” lub „człowiek, który zawsze broni bezbronnych”.
Sergio jest osobą o silnych cechach przywódczych, która nie poddaje się w obliczu trudnych wyzwań. Tak nazwani mężczyźni nie przywiązują wagi do przeszkód, które stają im na drodze do osiągnięcia celu. Dzięki temu stoi przed nimi świetlana przyszłość, pełna sukcesów i radości z życia. Sergio nie tylko potrafi realizować swoje cele, lecz także dzięki swojej charyzmie i podejściu do życia inspiruje innych ludzi.
Leonardo – ambitny i romantyczny
Leonardo to popularne imię nadawane w krajach latynoskich, pochodzenia germańskiego i oznaczające „silny jak lew”.
Hiszpańskie imiona męskie w krajach latynoskich niemal zawsze nadawane są ze względu na znaczenie danego imienia. Dlatego większość wybieranych imion ma pozytywne znaczenie, kojarzące się z siłą, dobrym podejściem do życia i chęcią dążenia do realizacji celów. Również Leonardo jest człowiekiem inteligentnym i ambitnym, który nieustannie wychodzi ze swojej strefy komfortu. Leonardo z jednej strony twardo stąpa po ziemi i kieruje się zimną kalkulacją, z drugiej zaś ma cechy romantyka, który za swoimi bliskimi wskoczy w ogień.
Bardzo dobrze potrafią zarządzać swoimi finansami i mają talent do robienia interesów. Zwykle są przystojni, zadbani i eleganccy, co zdecydowanie przyciąga kobiety. W relacjach z płcią przeciwną, mimo powodzenia, szuka raczej stałej relacji i zdecydowanie bardziej zwraca uwagę na inteligencję kobiety, niż na jej wygląd.
Każdy zna genialnego Leonardo da Vinci, włoskiego naukowca i artystę. Opis tego niezwykłego imienia zaskakująco dobrze pasuje do postaci renesansowego uczonego.
Ruben – urodzony dyplomata i negocjator
Ruben to imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające „oto syn”. Imię występuje w Księdze Rodzaju, nosił je pierworodny syn Jakuba i Lei.
Chłopcy o tym imieniu niemal zawsze wybierają zawody związane z kreatywnością, gdzie mogą dać upust swoim ideom i pomysłom. Ruben jest osobą bardzo towarzyską i posiadającą umiejętność budowania głębokich relacji. Doskonale potrafi pracować w zespole, jest również świetnym negocjatorem. Ruben jest pogodny i optymistyczny. Jego najważniejszym celem jest stworzenie kochającej rodziny.
Jorge – społecznik o silnym charakterze
Jorge to popularne hiszpańskie imię dla chłopca pochodzenia greckiego, oznaczające „ten, który uprawia ziemię”. Czyta się je jako „Horhe”.
Jorge charakteryzuje się przede wszystkim sympatią, wrażliwością i szczerością. Jest pewny siebie i ma niezwykle silny charakter. Pomimo wysokiego poczucia własnej wartości to empatyczna i czuła wobec innych ludzi postać. Potrafi dopasować swoje zachowanie do okoliczności i odnajduje się niemal w każdym towarzystwie. Nie martwi się na zapas i unika nadmiernego rozmyślania o rzeczach, na które nie ma wpływu.
Osoby o imieniu Jorge nie boją się głośno wyrażać tego, co naprawdę myślą, bo potrafią ubrać to w takie słowa, aby nikt nie poczuł się urażony.
Javier – czyli polski Ksawery
Javier to imię wywodzące się od miejscowości w prowincji Nawarra, która była miejscem narodzin Św. Franciszka Ksawerego. Jest odpowiednikiem znanego nam w Polsce Ksawerego. Może być zapisywane również jako Xavier i oznacza „ten, który mieszka w nowym domu”.
Hiszpańskie imiona męskie wymienione w tym zestawieniu oznaczały między innymi osoby bardzo towarzyskie. Javier jest jednak inny, ponieważ bardzo ceni sobie prywatność. Jest powściągliwy i podejrzliwy w kontaktach z innymi ludźmi, co utrudnia mu nawiązywanie licznych relacji. Nie jest jednak osobą wrogo nastawioną, wręcz przeciwnie – szanuje innych ludzi i ich granice. Jest bardzo zżyty z najbliższymi i nie zawaha się udzielić im pomocy, gdy będą w potrzebie.
Simón – ten, który słucha
Simón jest odpowiednikiem znanego nam Szymona. Jak niemal wszystkie wymienione męskie imiona hiszpańskie również pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „Bóg mnie wysłuchał” lub „ten, który umie słuchać Boga”.
Cechuje się wysoko rozwiniętą wyobraźnią i kreatywnością. Jest otwarty na nowe idee i koncepcje, doskonale opracowuje plany wprowadzania ich w życie. Najlepiej czuje się w towarzystwie osób, które bardzo dobrze zna, najczęściej jest to rodzinne grono, z którym jest bardzo zżyty.
Diego – inteligentny i ciekawy świata
Pochodzenie tego hiszpańskiego imienia sięga do łacińskiego wyrażenia Didacus, oznaczającego „osobę wykształconą” lub „profesora”.
Trudno dokładnie ustalić, do którego roku życia rosną chłopcy, jednak przy Diego można uznać, że ten szybko stanie się dojrzałym mężczyzną.
Osoby z tym imieniem są ludźmi z wyobraźnią, uczciwymi i kierującymi się praktycznymi zasadami w życiu. Diego cechuje się wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną, która pozwala mu na podejmowanie dobrych decyzji i tworzenie trwałych relacji. Jego umysł potrzebuje nieustannie poszukiwać inspiracji w naturze. Mimo że jest osobą lubiącą towarzystwo, to często ma potrzebę pobycia sam ze sobą.
Octavio – związany z liczbą osiem
Imię to wywodzi się od rodu Octavii oraz od liczebnika osiem. Może to być doskonały wybór imienia dla chłopca, który urodził się ósmego dnia. W Polsce znanym odpowiednikiem jest imię Oktawiusz.
Jest osobą, która uwielbia rywalizację. Wobec ludzi jest życzliwy i sympatyczny, nie lubi jednak gdy ktoś wykazuje się brakiem rzetelności i niedokładnością. Octavio to osoba odpowiedzialna, której często towarzyszy perfekcjonizm.
Pedro – niezłomny jak skała
Imię Pedro pochodzi od łacińskiego słowa petros, czyli skała. W tłumaczeniu oznacza „mocny jak skała”.
Charakteryzuje się inteligencją i wysoko rozwiniętą empatią. Ma umiejętności analityczne, które pozwala mu na rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Pedro zawsze stara się znaleźć złoty środek pomiędzy tym, czego pragnie on sam, a tym, czego chcą inni ludzie. Ma wielkie serce i cechuje się otwartością, która doprowadzi go do dużych sukcesów w życiu społecznym.
Santiago – postać z książki Ernesta Hemingwaya
To hiszpańskie imię, które dosłownie oznacza „Święty Jakub”. Stanowi także nazwę stolicy Chile.
W książce Ernesta Hemingwaya „Stary człowiek i morze” nazywał się tak główny bohater. Santiago nie przejmuje się opinią innych ludzi. Cechuje go anielska cierpliwość, konsekwencja i uparte dążenie do celu.
Vidal – pełen sił witalnych
Vidal to hiszpańskie imię dla chłopca pochodzące od łacińskiego słowa Vitalis, oznaczające „dający życie” lub po prostu „życie”. To odpowiednik rzadko spotykanego polskiego imienia Witalis.
Noszone przez niektórych pradawnych męczenników i świętych. Znanym posiadaczem tego imienia w formie nazwiska był amerykański pisarz Gore Vidal. Fani piłki nożnej mogą z kolei kojarzyć chilijskiego sportowca Arturo Vidala.
Chłopcy o tym imieniu są zauważani w tłumie z powodu swojej ruchliwości. Zwykle mają problem, aby spędzić dłuższą chwilę, siedząc i nic nie robiąc. W kontakcie z innymi ludźmi często przyjmują postawę dyplomatyczną. Mają tendencję do usprawiedliwiania cudzych błędów, trudno im jednak znaleźć usprawiedliwienie dla własnych.
Hiszpańskie imiona męskie i ich popularność
Męskie imiona hiszpańskie nie są popularne w Polsce, ale mają wiele polskich odpowiedników. Jeżeli słyszymy o typowo hiszpańsko-brzmiących imionach, to najczęściej występują one w przypadku, gdy jedno z rodziców ma pochodzenie latynoskie. Z reguły jednak, rodzice chcący nadać dziecku oryginalne imię z Zachodu zdecydowanie częściej sięgają po listę imion anglojęzycznych i greckich.
W naszym kraju całkiem popularne są angielskie imiona żeńskie. Mia i Vanessa pojawiają się coraz częściej w połączeniu z polskimi nazwiskami.
Imiona hiszpańskie męskie poza krajami latynoskimi, występują nierzadko w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej nadawanymi imionami dla chłopców w USA są Mateo, Santiago, Jose, Angel, Diego, Lorenzo, Leonardo, itd. Ciekawe jest to, że wiele z tych imion kończy się na literę O, co prawdopodobnie przyczyniło się do zwiększenia ich popularności. Imiona męskie hiszpańskie zdecydowanie dobrze wpisują się w kulturę amerykańską, która słynie z różnorodności i dużej wolności w nadawaniu dzieciom imion.
Być może kiedyś trend ten dojdzie również do naszego kraju. W końcu język hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Moda na zagraniczne imiona dla dzieci w Polsce wciąż jest aktualna. Nic nie wskazuje na to, aby rodzice zaprzestali eksplorowania kulturowego dobytku innych krajów w poszukiwaniu idealnego imienia dla swojego malucha.
Imiona hiszpańskie męskie składają się z dwóch członów
Hiszpańskie imiona składają się zawsze z dwóch członów a czasami nawet z trzech. W Polsce bardzo często nadajemy dzieciom dwa imiona, jednak używane jest tylko to pierwsze. W przypadku imion hiszpańskich obowiązuje zasada nadawania dwóch imion i traktowania ich jako jedno wspólne. Juan Pablo to najczęściej spotykane dwuczłonowe hiszpańskie imię dla chłopca.
Ludzi, którzy nie są zaznajomieni z kulturą hiszpańską, często szokuje to, jak długie nazwy noszą obywatele krajów latynoskich. Oprócz imion składających się z dwóch członów Hiszpanie noszą również dwuczłonowe nazwiska.
Wielu znanych hiszpańskich artystów, sportowców, polityków i celebrytów skraca swoje imiona i nazwiska głównie dla wygody swoich fanów czy wyborców. W oficjalnych dokumentach jednak nadal zachowują pełną nazwę. Na przykład słynny malarz Pablo Picasso tak naprawdę nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Trzeba przyznać, że to niesamowicie trudne do zapamiętania, a nawet wymówienia.
W nadawaniu hiszpańskich nazwisk obowiązuje zasada: pierwsze nazwisko dziecko otrzymuje po ojcu, drugie zaś po matce. Zgodnie z ustawą na pierwszym miejscu jest nazwisko ojca, ale od niedawna rodzice mogą zmieniać kolejność wedle uznania. Rodzice muszą jednak być konsekwentni i kolejnym dzieciom powinni nadawać nazwiska w tej samej kolejności. W Hiszpanii kobiety po ślubie zawsze zachowują swoje nazwisko (po ojcu), dodając do niego nazwisko męża, które wówczas zastępuje nazwisko matki.
Nierzadko możemy spotkać się ze znacznie dłuższymi imionami i nazwiskami jak w przytoczonym przykładzie Pablo Picasso. Najczęściej dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z tytułami szlacheckimi. Ciekawe jest również to, że hiszpańskie nazwiska nie są oddzielone myślnikami tak jak w Polsce. Zwykle używany jest spójnik de lub y, np. José Ortega y Gasset.