Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy to, że posiadają wklęsłe sutki, wpłynie na ich relację z nowo narodzonym dzieckiem. Jak rozpoznać płaskie i wklęsłe brodawki? Co może pomóc młodej mamie w karmieniu piersią przy tym typie brodawek? Wiedza na ten temat jest rzadko poruszana w szkołach rodzenia, a warto ją posiadać.
Spis treści
Wklęsłe sutki – jak rozpoznać?
Kobiety na całym świecie różnią się pod względem wielkości i kształtu piersi, w tym brodawek sutkowych.
Wyróżnia się 3 typy sutków:
- wypukłe – gdy brodawka sutkowa zawsze wystaje wyraźnie poza tkankę piersi.
- płaskie – gdy brodawka jest bardzo krótka i praktycznie nie wystaje poza otoczkę.
- wklęsłe – gdy brodawka jest wciągnięta do wnętrza piersi.
Piersi jednej kobiety mogą różnić się od siebie typem brodawki, np. w lewej piersi brodawka może być wklęsła a w prawej – wypukła.
W przypadku wklęsłych brodawek wyróżnia się kilka stadiów wciągnięcia brodawki. U niektórych kobiet chowający się sutek może być łatwo wysunięty na zewnątrz piersi, u innych zaś jest to bardziej problematyczne.
Wklęsłe sutki – przyczyny
Jakie mogą być przyczyny wklęsłej brodawki sutkowej? W przypadku młodych kobiet, które posiadają wklęsłe sutki „od zawsze”, czyli od okresu dojrzewania, jest to zwykle naturalna cecha budowy piersi, która nie wymaga żadnej interwencji. Czasami jednak wklęsły sutek pojawia się nagle u kobiety, która dotychczas miała wypukłe brodawki. W takim przypadku może to być skutkiem poważnej choroby (np. nowotworu piersi) i niezbędna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.
Zawsze, gdy jakaś cecha ciała budzi niepewność lub niepokój, można skonsultować ją z lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien szybko rozwiać pojawiające się wątpliwości.
Wklęsłe sutki a karmienie
Mamy, które posiadają wklęsłe sutki, zazwyczaj mogą karmić swoje dzieci piersią. Podczas ciąży ciało kobiety ulega licznym przemianom, które obejmują także tkankę piersi. Często zdarza się, że w tym okresie wklęsłe brodawki wysuwają się i stają się gotowe do karmienia dziecka bez specjalnych przygotowań. Pamiętajmy, że dziecko nie jest karmione samą brodawką, a całą piersią. Niemowlę, które jest prawidłowo przystawione do piersi, szeroko otwiera buzię i chwyta dużą część otoczki, którą zasysa wraz z brodawką. Jeśli w ciąży brodawki nie stają się wypukłe i pozostają płaskie lub wklęsłe, karmienie jest możliwe, jednak wymaga zwykle działań przygotowawczych. Działania te należy podjąć dopiero po porodzie. Pierwszym z nich jest przystawienie dziecka do piersi jak najszybciej po narodzinach.
Co można zrobić, by ułatwić dziecku karmienie przy wklęsłych sutkach?
- Przed przystawieniem dziecka do piersi można dwoma palcami przeprowadzić stymulację brodawki, co w wielu przypadkach powoduje jej wysunięcie. Można w tym celu zastosować także laktator, jednak nie jest to konieczne.
- Między karmieniami można stosować nakładki formujące, które sprawiają, że brodawka sutkowa wysuwa się na zewnątrz piersi.
- Można także stosować ćwiczenia Hoffmana, które polegają na rozciąganiu otoczki sutkowej dwoma palcami w przeciwległych kierunkach.
Silne, żywotne niemowlę zwykle bez problemu radzi sobie z piciem mleka mamy, która na wklęsłe brodawki. Siła, z którą dziecko zasysa pierś, sprawia, że brodawka wysuwa się i karmienie przebiega całkowicie prawidłowo.
Rzadko może być wskazane zastosowanie silikonowych nakładek, tzw. kapturków. Należy po nie sięgać jedynie pod nadzorem i z polecenia doradcy laktacyjnego lub wykwalifikowanej położnej, która pomoże dobrać rozmiar kapturka. Nakładki do karmienia należy stosować jak najkrócej, dążąc do karmienia dziecka bez ich użycia.
Warto pamiętać, że bez względu na rozmiar piersi i kształt brodawek, karmienie piersią to czynność, której duet mama-dziecko musi się nauczyć. Proces ten zawsze trochę trwa i kluczowe są tutaj cierpliwość i spokój mamy. Bardzo ważne jest także wspierające otoczenie, które powinno dbać o komfort młodej mamy, by nie straciła pewności siebie odnośnie karmienia piersią. W razie potrzeby warto śmiało sięgać po pomoc doradcy laktacyjnego, który pomoże w nauce karmienia przy wklęsłych brodawkach.
Wklęsłe brodawki
Wklęsłe brodawki sutkowe mogą stanowić pewne utrudnienie dla młodych mam, które dopiero uczą się karmić piersią swoje dziecko. Warto szukać fachowej pomocy i korzystać z niej, by jak najszybciej móc cieszyć się ze wspólnych chwil z dzieckiem bez zamartwiania się o to, czy maluszek na pewno jest najedzony.
Wiele matek spotyka się z negatywnym przekazem werbalnym otoczenia, które nieświadomie może wyrządzić dużą krzywdę młodej mamie i jej dziecku. Choć świadomość o karmieniu piersią stopniowo wzrasta, wiele osób wciąż powtarza przestarzałe, fałszywe informacje. Wokół karmienia piersią narosło wiele mitów, mimo że jest to przecież jedna z najpowszechniejszych czynności, którą człowiek wykonuje od powstania gatunku ludzkiego.
Warto pogłębiać swoją wiedzę jeszcze w ciąży, by po porodzie pozostać pewną siebie i nie pozwolić się zniechęcić negatywną komunikacją. Wiele osób uważa bowiem, że przy płaskich lub wklęsłych sutkach karmienie piersią jest niemożliwe. Nie jest to prawda i przeważająca część mam, które posiadają ten typ brodawki sutkowej, może z powodzeniem i przez długi czas karmić swoje maluszki piersią.
Wrażenia estetyczne
Wklęsłe sutki występują u niewielkiej części populacji, dlatego ich wygląd może wielu ludzi dziwić i zaskakiwać. Edukacja dotycząca ludzkiego ciała, jego zmienności i różnorodności wciąż nie jest rozpowszechniona. Wiele tematów dotyczących cielesności i procesów, które zachodzą w ludzkim ciele, wciąż traktowane jest jako tabu i pomijane na lekcjach biologii. Takie podejście skutkuje brakiem świadomości społecznej o tym, jak może wyglądać ciało innego człowieka. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym temacie, także po to, by nie sprawić komuś niezamierzonej przykrości przypadkowo rzuconym komentarzem.
Jeśli kobieta ma wklęsłe sutki, może czuć się niekomfortowo i niepewnie, ponieważ jest to rzadko występujący typ brodawki sutkowej. Skoro jednak wklęsłe brodawki w większości przypadków nie są powodem do zmartwień, warto zaakceptować ich wygląd i polubić to, jak wyglądają. Akceptacja swojego ciała jest bardzo ważna dla dobrego samopoczucia i warto nad nią pracować na każdym etapie życia.
Podobnie opinia partnera może mieć duży wpływ na nastawienie kobiety do własnego ciała. Warto otwarcie porozmawiać o tym, co o kształcie piersi sądzą kobieta i jej partner. Być może okaże się, że oboje uważają piersi kobiety za piękne, dokładnie takie, jakie są, bez względu na kształt brodawek.