Bezsenność w ciąży to problem, który bardzo często zgłaszają kobiety spodziewające się dziecka. Szacuje się, że dotyka on ponad połowy ciężarnych. Przyczyny i skutki kłopotów ze snem bywają przy tym rozmaite. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, jak możemy sobie w takiej sytuacji pomóc. Poniżej podpowiadamy, co na bezsenność w ciąży można bezpiecznie zastosować.
Spis treści
Bezsenność w ciąży – przyczyny
Bezsenność w ciąży to – ogólnie rzecz biorąc – różnego rodzaju zaburzenia snu. Zalicza się więc do nich zarówno trudności w zasypianiu, jak i w utrzymaniu ciągłości snu. To jednak nie wszystko. Kłopoty ze snem wiążą się też często z niską jakością nocnego wypoczynku oraz zbyt wczesnym wybudzaniem się.
Zasadniczo więc pod względem objawów bezsenność ciążowa nie różni się szczególnie od zaburzeń snu w innych sytuacjach. Przyczyny problemów ze snem w ciąży są jednak zwykle charakterystyczne właśnie dla tego niezwykłego stanu.
Za bezsenność w ciąży w pierwszym trymestrze odpowiadają zazwyczaj zmiany hormonalne. Po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzi przecież swoista rewolucja. Wówczas to wzrost stężenia kortyzolu, oksytocyny oraz estrogenów może zaburzać upragniony sen. Jego ciągłość skutecznie przerywać mogą także mdłości, które – wbrew obiegowym opiniom – nie występują jedynie rano.
Bezsenność w ciąży w drugim trymestrze spowodowana jest zaś zwykle powiększającym się obwodem brzucha. Nierzadko kobiety cierpią też wtedy na dotkliwe bóle i skurcze łydek. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie bardzo często jakość snu się polepsza. Środkowy trymestr jest zresztą zazwyczaj uznawany przez przyszłe mamy za najlepszy.
Nie zapominajmy także, że na każdym etapie ciąży za bezsenne noce odpowiadać może ogólny niepokój i stres związany z samym przebiegiem ciąży, perspektywą porodu i troską o maleństwo.
Domowe sposoby na bezsenność w ciąży
Nie ma wątpliwości, że niemal każda kobieta ciężarna słyszała kiedyś rady sugerujące jej korzystanie z długiego snu. Argumentuje się to z kolei brakiem możliwości wysypiania się po porodzie. Gdyby to jeszcze było takie proste…
To oczywiste, że nowo narodzone maleństwo będzie wymagać naszej uwagi również nocą. Tego rodzaju porady w większości przypadków są jednak zupełnie nieprzydatne. Choć być może wypowiada się je w dobrej wierze.
Bezsenność w ciąży w dużym stopniu jest bowiem od nas niezależna. Nie oznacza to przy tym, że zostajemy z tym kłopotem zupełnie same i bezradne. Zawsze warto więc skorzystać z domowych i bezpiecznych sposobów na lepszy sen.
Przede wszystkim zadbajmy o dobre warunki nocnego odpoczynku. Wietrzenie sypialni i wygodne łóżko to pod tym względem podstawa. Dobrze jest też ograniczyć wszelkie bodźce zewnętrzne (światło, hałasy, zapachy itd.). Na bezsenność w ciąży w trzecim trymestrze mogą pomóc specjalne poduszki do spania dla kobiet ciężarnych. Umożliwiają przyjęcie wygodnej pozycji, nawet ze sporym brzuszkiem.
Nie zapominajmy o właściwym rytmie dobowym. Stałe pory snu i pobudek mogą okazać się ogromnym wsparciem. Może lepiej będzie także zrezygnować z drzemek w ciągu dnia i ciężkostrawnych posiłków wieczorem.
Nie zaszkodzi spróbować technik relaksacyjnych. Spokój i wyciszenie są bowiem nieocenione z perspektywy dobrego snu. Na bezsenność w ciąży pomagają też zioła. Napar z melisy czy kwiatu lipy wypijany na godzinę przed snem może okazać się dużym wsparciem w zasypianiu i utrzymaniu ciągłości spokojnego snu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie zioła mogą być spożywane przez kobiety ciężarne.
Leki na problemy ze snem u ciężarnych
Bezsenność w ciąży może być bardzo uciążliwa i znacznie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Często powoduje zmęczenie, kłopoty z koncentracją, rozdrażnienie itd. Oczywiste wydaje się więc, że każda kobieta zmagająca się z tym problemem chciałaby sobie jakoś z nim poradzić.
Tymczasem przyjmowanie leków nasennych w ciąży jest zasadniczo zabronione. Pamiętajmy, aby nigdy nie sięgać na własną rękę po żadne tego rodzaju medykamenty. Mogą one mieć bowiem niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój maluszka.
Jeśli zaburzenia snu są jednak szczególnie dokuczliwe, skorzystajmy z porady lekarskiej. Ginekolog prowadzący ciążę z pewnością doradzi nam odpowiednie suplementy diety przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Są to bezpieczne środki, wytwarzane zwykle na bazie roślin.
Krótkotrwałe leczenie farmakologiczne stosuje się w naprawdę wyjątkowych przypadkach, kiedy bezsenność w ciąży jest ciężka i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O jego wdrożeniu zadecydować może przy tym wyłącznie specjalista. Lekarz powinien także poinformować pacjentkę o działaniu takich leków i wszelkich możliwych skutkach ubocznych.
Jak zadbać o zdrowy sen?
Sen to bardzo ważny czynnik wpływający na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Jest wręcz kluczowy z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pozwala na regenerację sił i odbudowę zasobów. Daje nam odpoczynek, redukuje stres i napełnia nas nową energią.
Dobry sen ma też pozytywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i rozwój maluszka. Powinien być spokojny i ciągły. Ogromne znaczenie ma też ilość przesypianego czasu. Trudno więc ukryć, że bezsenność w ciąży może istotnie zaburzyć ważne z tej perspektywy procesy. Jak wobec tego zadbać o zdrowy sen?
W trosce o jego jakość w pierwszej mierze zwróćmy uwagę na warunki do spania. Właściwa temperatura powietrza w sypialni i wygodny materac to – jak już powyżej wspomniano – sprawy podstawowe. Dodać trzeba do tego odpowiednią nocną odzież i pościel. Powinny być przewiewne, delikatne i przyjemne w dotyku. Nie bez znaczenia pozostaje wyciszenie i zaciemnienie pomieszczenia do spania.
Przyjrzyjmy się naszej codziennej diecie. Powinna dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników. Unikajmy silnych emocji przed snem. Dobrze będzie także zrezygnować wieczorem z korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło.
Zaburzenia snu, w tym bezsenność w ciąży to poważny problem, z którym warto radzić sobie na wszelkie dostępne i bezpieczne sposoby.