Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która dosyć często dotyka kobiety oczekujące dziecka. Zwykle jest zresztą objawem niegroźnej infekcji. Może przy tym negatywnie wpłynąć na samopoczucie i obniżyć jakość życia ciężarnej. Niewątpliwie warto więc wiedzieć, co stosuje się na ból gardła w ciąży. Poniżej podajemy skuteczne i bezpieczne metody na radzenie sobie z bolącym gardłem.
Spis treści
Ból gardła w ciąży – czy trzeba się martwić?
Zasadniczo ból gardła w ciąży nie jest powodem do wielkiego niepokoju. Zwykle to bowiem objaw niegroźnych infekcji wirusowych, szczególnie częstych w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym. Warto przy tym pamiętać, że organizm kobiety spodziewającej się dziecka może być nieco osłabiony – tym samym bardziej podatny na wirusy – a jej układ odpornościowy działać mniej wydajnie. Stąd też tego rodzaju infekcje są zwykle częstsze właśnie podczas ciąży.
Bólowi w takich przypadkach towarzyszy nierzadko kaszel, katar i podwyższona temperatura ciała. Infekcje gardła zazwyczaj przechodzą jednak samoistnie po kilku dniach. Nie oznacza to jednak, że należy je zupełnie lekceważyć. Co prawda łagodne przeziębienie nie ma zwykle wpływu na stan płodu i nie zagraża zdrowiu matki. Ale zdarza się, że nawet niegroźna infekcja może prowadzić do powikłań.
Zawsze warto więc postawić w tym czasie na odpoczynek i zastosować znane naturalne metody leczenia, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem, który oceni nasz stan. Zwłaszcza jeśli mamy podejrzenie, że może być to grypa.
O wiele groźniejszy jest ostry ból gardła w ciąży będący objawem infekcji bakteryjnej. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, a także przyjęcie antybiotyków. Leki dobiera się z uwzględnieniem stanu kobiety – są zasadniczo bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.
Należy również pamiętać, że z perspektywy kobiety ciężarnej bardzo groźna jest wysoka temperatura, która może towarzyszyć stanom zapalnym gardła. Dobrze jest też mieć świadomość, że ból gardła w ciąży bywa niekiedy objawem refluksu. Dolegliwości na tym tle występują u ciężarnych zresztą dość często. Nie są szczególnie groźne i zwykle ustępują po zmianie diety.
Domowe sposoby na ból gardła w ciąży
Wydawałoby się, że pod względem radzenia sobie z różnymi dolegliwościami kobieta spodziewająca się dziecka nie ma dużego pola do manewru. I rzeczywiście nie powinna przyjmować większości leków, które normalnie wolno stosować. Na tym jednak nie kończą się możliwości. Z bólem gardła w ciąży można przecież radzić sobie innymi metodami.
Przede wszystkim warto zadbać o dobre nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Zapobiegnie to wysuszeniu śluzówki. Pamiętajmy też o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest pod tym względem niezwykle istotne.
Wskazany jest odpoczynek i higieniczny sen w regularnie wietrzonej sypialni. Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu. Pełnowartościowa dieta to podstawa, nie tylko przy infekcji. Podczas przeziębienia warto przy tym zadbać o lekkie, niezbyt tłuste posiłki.
Poza tym mamy jeszcze do dyspozycji sprawdzone babcine sposoby na ból gardła, które z powodzeniem możemy zastosować w domu. Świetnie działa płukanie gardła. Możemy wykorzystać do tego domowe płukanki, np. wodę z solą albo sodą, napar z rumianku. Niekiedy poleca się też w tej roli wodę utlenioną.
Możemy wesprzeć się piciem soku z czarnej porzeczki, aronii lub malin. To prawdziwa skarbnica witaminy C. Na infekcję pomocny bywa także samodzielnie zrobiony syrop z cebuli. Pamiętajmy również, że czosnek to naturalny antybiotyk.
Ból gardła w ciąży – jakie leki można stosować?
Spodziewasz się dziecka i nie wiesz, jakie tabletki na ból gardła w ciąży można stosować? U nas znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Na początek podkreślmy więc, że grupa leków, które mogą przyjmować kobiety ciężarne, jest niewielka. Dotyczy to również tych na bolące gardło. Jak wiadomo, ciąża to stan wyjątkowy. Niestety możliwości terapeutyczne w czasie jej trwania są dość ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nosząc pod sercem dziecko, nie możemy sobie pomóc.
Z całą pewnością uda nam się więc kupić w aptece preparaty, które przyniosą oczekiwaną ulgę. Za bezpieczne leki na ból gardła w ciąży uznaje się przede wszystkim środki do stosowania miejscowego, których substancje aktywne nie są praktycznie wchłaniane przez organizm. Tym samym nie mają wpływu na rozwój płodu.
Najczęściej polecane są spraye oraz tabletki do ssania. To środki dostępne bez recepty. Zwykle wytwarzane są na bazie ziół. Uwaga! Za niebezpieczne dla kobiet w stanie błogosławionym uznaje się tymianek (ma działanie poronne) i szałwię (może wywołać skurcze macicy). Bezpieczeństwo stosowania przez kobiety ciężarne zapewniają środki zawierające prawoślaz i porost islandzki. Mają działanie osłaniające i łagodzące. Pomagają przy podrażnieniach i suchości błony śluzowej w jamie ustnej.
Przed zastosowaniem jakiekolwiek preparatu zawsze należy sprawdzić, czy jest to bezpieczny dla matki i dziecka. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub ulotce każdego leku i suplementu.
Podczas przeziębienia możemy niekiedy wesprzeć się też paracetamolem. To lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który uznany jest za najbezpieczniejszy do stosowania przez kobiety ciężarne.
Kiedy do lekarza?
Ból gardła w ciąży jest najczęściej – jak już powyżej wspomniano – objawem niezbyt groźnych infekcji wywołanych przez wirusy. Takie zaś występują zwykle w okresach wzmożonej zachorowalności związanych z porami roku. Ich symptomy powinny ustąpić samoistnie po około tygodniu. Łagodne przeziębienie nie wymaga też raczej konsultacji lekarskiej. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczają sprawdzone babcine sposoby na ból gardła i trochę odpoczynku.
Wizyta u specjalisty może być jednak konieczna, jeśli bólowi towarzyszą inne niepokojące objawy. To np. nalot na migdałkach czy silne bóle mięśniowe. Szczególną ostrożność należy zachować także przy dużej gorączce. Wysoka temperatura może być naprawdę niebezpieczna dla dziecka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
Naszą czujność wzmóc powinien ponadto wyjątkowy ostry ból gardła w ciąży utrudniający przełykanie. Warto również odpowiednio ocenić swoje samopoczucie, choć to oczywiście zwykle dość subiektywna opinia. Wprawdzie osłabienie jest często odczuwalne już przy lekkiej infekcji, ale nagła i wyraźna utrata sił może wskazywać na poważniejsze schorzenie.
Podsumowując – wszelkie objawy, które wykraczają poza oznaki charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia, są wskazaniem do wizyty u lekarza. Jeśli więc cokolwiek nas niepokoi, nie zwlekajmy z konsultacją u specjalisty. Naprawdę lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza w ciąży. Zdrowie matki i dziecka jest przecież najważniejsze.