Niskie ciśnienie w ciąży bywa powodem niepokoju. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Wszelkie zjawiska odbiegające od normy mogą przecież martwić kobietę spodziewającą się dziecka. Ale czym tak naprawdę jest spowodowany spadek ciśnienia? Czy może być niebezpieczny dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Podpowiadamy również, w jaki sposób skutecznie i naturalnie podnieść ciśnienie.
Spis treści
Prawidłowe ciśnienie w ciąży
Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi mniej niż 140/90 mmHg. Nie powinno być ono jednak niższe od 90/60 mm Hg. Zasadniczo można więc stwierdzić, że pomiar ciśnienia u kobiety ciężarnej powinien wskazywać wartości znajdujące się gdzieś pomiędzy podanymi powyżej. Wszelkie odstępstwa należy zatem niezwłocznie skonsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym.
Warto jednak dodać, że już w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie może się zmieniać. Zwykle nieco się wtedy obniża, co jest bezpośrednią konsekwencją samej ciąży. Największe spadki obserwuje się zaś w drugim trymestrze – o około 5-10 mm. W ostatnich tygodniach pomiary powinny natomiast wskazywać już wyższe wartości (początkowe).
Niskie ciśnienie w ciąży – przyczyny
Dobra wiadomość jest taka, że niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z żadną chorobą. Zasadniczo nie powinno więc nas szczególnie martwić. Nie jest też wskazaniem do przyjmowania leków.
Spadek ciśnienia u kobiet oczekujących dziecka zazwyczaj stanowi bowiem naturalne zjawisko charakterystyczne dla okresu ciąży. Mowa tu o ciśnieniu niższym o 5-10 mm Hg.
Zwykle chodzi po prostu o zmiany hormonalne, tak przecież znamienne dla stanu błogosławionego. To przede wszystkim zwiększone stężenie progesteronu, które powoduje zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych. W grę wchodzi ponadto zwiększona objętość krwi podczas ciąży, co z kolei spowalnia krążenie.
Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze musi to być fizjologiczne zjawisko związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety ciężarnej. Wprawdzie niskie ciśnienie w ciąży rzadko wiąże się bezpośrednio z patologiami w obrębie układu krążenia, to jednak zdarzają się i takie przypadki. Znaczny spadek ciśnienia i towarzyszące temu niepokojące objawy są więc zawsze wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.
Do przyczyn niedociśnienia u ciężarnych zalicza się także odwodnienie. Może je powodować zbyt mała ilość wypijanych płynów, wzmożona potliwość i podwyższona temperatura ciała.
Spadek ciśnienia może wystąpić również w wyniku długotrwałego wysiłku lub braku aktywności fizycznej, a także stresu i zmęczenia.
Objawy niskiego ciśnienia
Objawy w takich przypadkach bywają rozmaite, a ich nasilenie różne. Przy niskim ciśnieniu w ciąży występują zwykle zawroty i bóle głowy oraz szumy w uszach. Ciężarna może odczuwać także nadmierną senność, znużenie i ogólne zmęczenie oraz osłabienie, które nie wynikają z wysiłku czy przemęczenia. Często towarzyszą temu kłopoty z koncentracją i kołatanie serca.
Może się też zdarzyć, że kobieta spodziewająca się dziecka doświadczy zaburzeń widzenia, zwykle w postaci tzw. mroczków przed oczami. Niekiedy może dojść nawet do utraty przytomności. Omdlenia w ciąży są zaś z reguły dość niebezpieczne.
Czy niskie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?
Niskie ciśnienie – tak jak już powyżej wspomniano – zasadniczo nie jest powodem do niepokoju. O wiele bardziej niebezpieczne są dla kobiety oczekującej maleństwa skoki ciśnienia lub wysokie ciśnienie utrzymujące się przez dłuższy czas.
Warto jednak wiedzieć, że również niedociśnienie może być w pewnych przypadkach groźne dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Chodzi przede wszystkim o duże spadki ciśnienia, które mogą powodować zasłabnięcie. Często następuje to zaś z powodu niedotlenienia mózgu.
W wyniku utraty przytomności nierzadko dochodzi do upadku kobiety. To natomiast skutkować może poważnym urazem głowy albo brzucha ciężarnej. Chyba nietrudno jest więc uświadomić sobie, że omdlenia w ciąży mogą być bardzo niebezpieczne. Każda taka sytuacja jest przecież potencjalnym zagrożeniem dla matki i dziecka.
Należy też pamiętać, że kobieta w ciąży powinna zgłaszać swojemu lekarzowi każdy niepokojący objaw.
Jak podnieść ciśnienie?
Niskie ciśnienie w ciąży wynika najczęściej z samej fizjologii tego niezwykłego stanu. Zasadniczo nie stanowi też zagrożenia dla matki i dziecka. Może przy tym powodować niezbyt przyjemne objawy, które wpływają na jakość życia ciężarnej.
Pod tym względem pocieszające jest jednak to, że istnieją bezpieczne i naturalne sposoby na podniesienie ciśnienia. Warto zresztą z nich korzystać. Pozwoli to bowiem uniknąć pogorszenia samopoczucia.
Przede wszystkim kobieta w ciąży powinna więc zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. To bardzo ważna sprawa. Skądinąd nie tylko z perspektywy przyszłych matek. Najlepiej jest pić dużo wody. Warto rozważyć herbatki ziołowe i owocowe. Można też skusić się na naturalne soki.
Wsparciem przy niskim ciśnieniu będzie także umiarkowana aktywność fizyczna, oczywiście w wymiarze adekwatnym do etapu ciąży i możliwości kobiety.
Niewątpliwie warto też przyjrzeć się swojej pozycji do snu. Z uwagi na niedociśnienie najlepiej jest spać na lewym boku. Takie ułożenie nie powoduje nacisku na żyłę główną, a tym samym znacznie usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu organizm kobiety noszącej pod sercem maleństwo będzie odpowiednio dotleniony. Nie bez znaczenia pod tym względem pozostaje też sam odpoczynek i higieniczny, zdrowy sen.
Wspierać się możemy także kawą. Napój z kofeiną nie jest wbrew pozorom w ciąży zabroniony. Najważniejszy jest przy tym jednak umiar. Kobieta, nawet ta skarżąca się na niskie ciśnienie w ciąży, nie powinna więc wypijać więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie.