Farbowanie włosów w ciąży to temat owiany wieloma mitami. Część kobiet oczekujących dziecka rezygnuje z koloryzacji do czasu porodu. Dla innych maleństwo pod sercem nie stanowi z kolei pod tym względem żadnej przeszkody. A które z nich mają rację? Czy farbowanie włosów w ciąży jest w pełni bezpieczne? Czy może jednak stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu? Jaką farbę w ciąży wybrać? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?
Spodziewasz się dziecka i chcesz zmienić kolor włosów albo go odświeżyć? To całkiem zrozumiała sprawa. Obawiasz się jednak, że farbowanie włosów w ciąży może zaszkodzić twojemu maleństwu? To również normalne i naturalne.
Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy priorytetem staje się troska o dobrostan noszonego pod sercem małego człowieka. W tym czasie dobrze jest jednak nie zapominać także o sobie i swoich potrzebach. Nowa fryzura to zaś – bez wątpienia – świetny sposób na poprawę nastroju i samopoczucia.
Dobra wiadomość jest taka, że farbowanie włosów w ciąży jest zasadniczo bezpieczne. Substancje wykorzystywane do produkcji preparatów do koloryzacji nie wnikają do krwioobiegu, a ich działanie jest wyłącznie powierzchniowe. Poza tym dzisiejsze farby raczej nie powinny wydzielać toksycznych oparów.
Nie ma przy tym wątpliwości, że farbowanie włosów w ciąży to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji. Skąd jednak takie obawy i niejasności?
Warto zauważyć, że uwagi na temat szkodliwości środków do koloryzacji są najczęściej powtarzane przez osoby, które swoje dzieci rodziły kilka dekad temu. I istotnie, farby sprzed 20 czy 40 lat były o wiele bardziej toksyczne. Przede wszystkim ich skład opierał się na dużym stężeniu amoniaku – substancji niewątpliwie szkodliwej. Tymczasem preparaty oferowane dzisiaj zawierają jego niewielkie ilości. Co więcej, na rynku dostępne są środki zupełnie pozbawione tego składnika.
Pamiętajmy przy tym, że w ciąży czasem lepiej dmuchać na zimne. Stąd też mówi się często o pewnych środkach ostrożności – również w kontekście wizyty w salonie fryzjerskim.
Kiedy farbować włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży jest – jak już powyżej wspomniano – zasadniczo bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Zawsze warto jednak poinformować fryzjera o swoim stanie. Być może pozwoli to na wybór farby o niezbyt intensywnej woni. Nie stanowi przecież tajemnicy, że wiele zapachów działa drażniąco na ciężarne. Jeśli zaś decydujemy się na domową koloryzację, nie zapominajmy o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Pamiętajmy też, że zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka mogą mieć wpływ na ostateczny kolor włosów.
Należy także wiedzieć, że wielu lekarzy odradza farbowania włosów w I trymestrze ciąży. Jest to bowiem tzw. okres ochronny. To czas kluczowy dla wielu istotnych procesów rozwojowych. Pierwsze tygodnie stwarzają też potencjalnie największe ryzyko poronienia.
Kolejne miesiące wydają się już po tym względem o wiele bardziej bezpieczne. Decyzja o farbowaniu włosów w II trymestrze czy kolejnym ma charakter profilaktyczny. Stanowi wyraz troski o zdrowie i rozwój malucha oraz prawidłowy przebieg ciąży. Taki wybór zalicza się więc do dodatkowych środków ostrożności, których zwykle nie należy unikać. Chociaż generalnie nie ma obecnie żadnych badań naukowych dowodzących szkodliwości koloryzacji w stanie błogosławionym.
Jaką farbę wybrać w ciąży?
Kobiety spodziewające się dziecka często zastanawiają się, jaką farbę w ciąży wybrać. To oczywiste, że chcą postawić na środki dobre jakościowo, skuteczne, a zarazem bezpieczne. Tymczasem rynkowa oferta tego rodzaju produktów jest naprawdę bardzo szeroka. Ba, wybór może przyprawić wręcz o zawrót głowy.
Z całą pewnością do najbardziej bezpiecznych produktów do farbowania włosów w ciąży należą farby naturalne. To środki niezawierające amoniaku. Informacja o braku tej akurat substancji jest zresztą bardzo ważna dla wielu przyszłych mam. Użycie farby, która nie ma go w swoim składzie, całkowicie eliminuje bowiem ryzyko wdychania oparów, które ten generuje.
Są to preparaty wytwarzane na bazie roślin lub ziół. Są łagodne i oparte na naturalnych barwnikach. Zwykle nie wywołują reakcji alergicznych. Do delikatnych środków zalicza się także popularną hennę.
Kobietom, które z wyjątkową ostrożnością podchodzą do farbowania włosów w ciąży, poleca się też niekiedy różnego rodzaju kosmetyki odświeżające kolor, np. maski, albo pianki koloryzujące.
Jakich zabiegów fryzjerskich należy unikać w ciąży?
Jak więc widać, nie ma większych przeciwskazań do farbowania włosów w ciąży. Pamiętajmy przy tym, że nie wszystkie zabiegi fryzjerskie będą bezpieczne dla kobiety w stanie błogosławionym.
Z całą pewnością nie należy jednak do nich obcinanie włosów. Wszelkie sugestie, żeby powstrzymać się z tym do czasu porodu, są całkowicie wyssane z palca. Na takim zakazie opiera się zresztą jeden z bardziej popularnych przesądów ciążowych.
Niewątpliwie warto jednak dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o keratynowym prostowaniu włosów. Zabieg ten trwa dość długo i generuje spore ilości amoniaku. Tym samym naraża przyszłą mamę na wdychanie tej substancji. Preparaty wykorzystywane w tym celu mogą zawierać również formaldehyd i inne szkodliwe składniki.
Toksyczne opary mogą wydzielać się także podczas wykonywania zabiegu trwałej ondulacji. Lepiej będzie więc zrezygnować z takiego sposobu upiększania. Zdrowie i rozwój maluszka są przecież najważniejsze.