Gdy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, rodzice zadają sobie pytanie – co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Wszystko zależy od wieku dziecka. Inaczej będą wyglądały zabawy z niemowlakiem, a inaczej ze starszakiem. Z tego artykułu dowiesz się jak kreatywnie i z korzyścią dla rozwoju spędzić deszczowy dzień w domu z dzieckiem.
Spis treści
Co robić z dzieckiem w deszczowe dni? Spędź czas kreatywnie!
To od rodzica zależy, czy dziecko spędzi czas kreatywnie w deszczowy dzień, czy spędzi wiele godzin przed telewizorem. Warto wspomnieć o szkodliwości ekranów na rozwój mózgu małego dziecka. Do drugiego roku życia powinno się ograniczać dostęp do nowych technologii. Zbyt częste i długie oglądanie bajek czy korzystania z tabletów, itp., może doprowadzić do opóźnionego rozwoju mowy lub agresywnych zachowań.
Warto deszczowy dzień spędzić kreatywnie, wspierając rozwój malucha. Możemy zaproponować dziecku układanki lewopółkulowe. Nie musimy się do nich specjalnie przygotowywać, warto wykorzystać przedmioty, które masz w domu. Na kartce narysuj sekwencję, którą dziecko ułoży, np. z kostek do robienia lodu. Jeśli chcesz, żeby to był przy okazji doskonały trening małej rączki – zaproponuj dziecku przenoszenie przedmiotów szczypcami.
Zabawy sensoryczne
Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne. Możecie razem wspierać integrację sensoryczną przez babranie się w różnych konsystencjach. Jeśli chcesz skorzystać z gotowych rozwiązań, wsyp do dużego pojemnika piasek kinetyczny i daj zabawki do piaskownicy. Możesz też zaproponować zabawy z ciastoliną lub piankoliną. W sklepach można znaleźć dużo zestawów z urządzeniami do wyciskania, wałkowania i wykrawania kształtów.
Jeśli nie przygotowałaś się wcześniej do zabawy, możesz wsypać do pojemnika ryż lub kaszę i schować w nich drobne zabawki. Dziecko używając łyżek cedzakowych i sitek ma znaleźć ukryte przedmioty.
Możesz oczywiście zrobić sama domową ciastolinę. Wystarczy 10 minut i potrzebne składniki: 1 szklanka mąki, 1 szklanka ciepłej wody, 0,5 szklanki soli, łyżka oleju, łyżeczka kwasku cytrynowego, aromat do ciasta, barwniki spożywcze. Wodę, sól, mąkę i kwasek dokładnie wymieszaj trzepaczką lub mikserem w garnku. Następnie podgrzej masę. Zagniatając ciastolinę, stopniowo dodawaj olej i aromat. Podziel masę na części i każdą zafarbuj na inny kolor. Powstałą cistolinę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Wspólne zagniatanie, wykrawanie i zabawa ciastoliną to doskonały trening małych rączek – napinanie i rozluźnianie mięśni, chwytanie, ćwiczenie ramienia, przedramienia i nadgarstka, które stają się bardziej elastyczne i swobodne. Podczas takich zabaw dziecko rozwija wyobraźnię, wspomaga rozwój manualny – to dobre przygotowanie rączek do pisania.
Kolejną propozycją jest zatopienie drobnych zabawek w galaretce. Dużą ilość galaretki zrób w pojemniku i umieść w niej małe przedmioty. Gdy galaretka stężeje, podaj ją małemu odkrywcy, by wydłubał zabawki rączkami. Taka zabawa to wielka frajda dla dziecka, ale też odwrażliwianie rączek.
Aby wspomóc myślenie przyczynowo-skutkowe u dziecka, możesz małe zabawki zamrozić w jakiejś cieczy. Maluch za pomocą małego młoteczka będzie musiał uwolnić przedmioty.
Wspólne gotowanie
Czasami na wielkie przygotowania do zabaw nie ma czasu i trzeba improwizować. Nie ma w tym nic złego. To, co dla nas jest zwykłym obowiązkiem, dla dziecka może być fascynującą przygodą. Możliwości w kwestii tego, co robić z dzieckiem w deszczowe dni, wydają się nieograniczone, także w kontekście zadań codziennych, których wykonywania prędzej czy później musi się nauczyć. Pozwól dziecku, by pomogło ci w obowiązkach domowych – razem zetrzyjcie kurze, czy umyjcie szafki.
Warto dziecko zabrać ze sobą do kuchni. Oczywiście musimy dostosować warunki do zabawy z dzieckiem – pochować ostre narzędzia i mieć na oku gorący piekarnik lub włączony palnik. Czasami chwila nieuwagi opiekuna może skończyć się tragicznie.
Możecie wspólnie ulepić pierogi, zrobić ciasto czy pierniczki. Pozwól sobie pomóc i dużo opowiadaj o tym co robisz. Dzięki temu dziecko zrozumie, jak się wykonuje poszczególne czynności, a przy okazji wesprzesz jego rozwój mowy. Wspólne przygotowywanie posiłków może rozbudzić apetyt małego kucharza i… zadbać o jego usamodzielnienie!
Odgrywanie ról
Aby dziecko dobrze funkcjonowało w społeczeństwie, warto mu zaproponować zabawę w odgrywanie ról. Możesz zachęcać malucha do odtwarzania konkretnych zawodów – lekarza, strażaka, czy nauczyciela. Naśladujcie też konkretne sytuacje. Chłopcy bardzo lubią bawić się w majsterkowanie, gotowanie czy sprzątanie. Dziewczynki często chcą być fryzjerkami lub modelkami. Takie zabawy nie wymagają jakiś specjalnych zabawek. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Klocek może być termometrem, a miś pacjentem.
Dziecko podczas odgrywania ról trenuje umiejętności społeczne – uczy się współpracy i odkrywa potrzeby innych ludzi, rozwija empatię. Tego typu zabawy rozwijają kreatywność. Dzieci wykorzystują sytuacje, które widziały, ale wzbogacają scenki o wymyślone elementy. Podczas zabawy w odgrywanie ról możemy odkryć, z czym zmaga się maluch. W zabawie mogą pojawiać się elementy, które wzbudzają w dziecku niepokój czy lęk. Warto obserwować co robi i mówi nasz potomek. Dzięki takim zabawom rodzicom jest łatwiej przygotować dziecko na nowe sytuacje – pójścia do przedszkola, czy narodzin rodzeństwa.
Zabawy ruchowe
Gdy za oknem plucha, dzieciom brakuje ruchu. Aby poskromić niewykorzystaną energię, można zorganizować aktywność fizyczną w zaciszu domowym. Pytanie o to, co robić z dzieckiem w deszczowe dni, może znaleźć odpowiedź w wykorzystaniu możliwie największej przestrzeni pokojowej do zabaw z podwórka.
Warto sięgnąć po zabawy, które znamy jeszcze z dzieciństwa – grę w gumę lub w klasy. Jeśli masz w domu jedynaka, gumę możesz zaczepić o nogi krzeseł. Z kolei do zabawy w klasy potrzebna będzie taśma do wyklejenia okienek na podłodze. Dla ciebie będzie to powrót do wspomnień z młodości, a dzieci będą się cieszyć ze świetnej zabawy.
Bardzo popularne są też zabawy z piłką, np. w głupiego Jasia. Osoba stojąca w środku stara się przechwycić piłkę podawaną górą. Kolejna zabawa to rzucanie do celu piłką. Zaznacz metr od pojemnika/kosza linię, z której dziecko ma próbować rzucić piłką i zacznij z nim ciekawą aktywność.
Dziecko ucieszy się także z toru przeszkód ustawionego na środku pokoju. Oczywiście możemy zakupić do tego celu specjalne tunele czy miękkie klocki. Jednak najpierw wykorzystaj to, co masz w domu – koce, poduszki, książki, sznurki, dywaniki czy butelki. Możesz zbudować wyspy, które dziecko ma ominąć, albo musi na nie wskoczyć. Poustawiane butelki lub inne pojemniki mogą tworzyć przeszkody, które maluch ma ominąć slalomem. Ciasno ułożone poduszki mogą tworzyć wąskie szczeliny do przeciskania się. Sznurki posłużą do stąpania po nich – dziecko ćwiczy wtedy równowagę. Tylko od ciebie zależy, jak bardzo skomplikowany będzie tor przeszkód. Dla starszych dzieci przy kilku stacjach możesz zrobić zagadki lub zadania do rozwiązania. Dzieci mogą wykonywać zadania na czas.
Eksperymenty
Warto w dzieciach pielęgnować ciekawość świata angażując je w eksperymenty możliwe do wykonania w zaciszu domowym. Z każdego takiego doświadczenia dziecko na pewno zapamięta więcej niż z książek.
Wybuchający wulkan to z pewnością widok, który zachwyci nie jednego przedszkolaka. Do tego eksperymentu potrzebujesz słoik, 2 łyżeczki sody, łyżkę płynu do mycia naczyń i ocet. Jeśli chcesz, by wybuch był jeszcze bardziej efektowny, przed wlaniem octu do mikstury dodaj barwnik spożywczy.
Kolejne doświadczenie, które zachwyci malucha to balony, które same rosną! Do butelki wlej ocet, a do balona wsypcie trochę sody. Gdy nałożysz na szyjkę butelki, balon sam napełni się powietrzem z powstałej mikstury.
Fascynującym eksperymentem dla dziecka może być zrobienie śniegu w warunkach domowych. Przygotuj 0,5 kg mąki ziemniaczanej, olej oraz miskę. Do naczynia wsyp mąkę, wlej trochę oleju. Ugniataj składniki, aż całkiem się połączą. Dziecko z pewnością będzie zachwycone śniegiem w środku lata, jeśli nieszczęsny deszcz przypadł akurat na tę porę roku.
Dzieciństwo to piękny czas, który każdy z nas wspomina przez lata. Zadbaj o rozwój swojego dziecka poprzez zabawę. Ta inwestycja w kreatywny, wspólnie spędzony czas zaprocentuje w przyszłości. Wbrew pozorom, pogoda deszczowa to idealny pretekst, by skupić się na tej kwestii. To, co robić z dzieckiem w deszczowe dni, zależy tak naprawdę od preferencji samych rodziców i dziecka. Warto, by ten czas wyróżnił się dla naszych pociech czymś unikalnym, wartościowym – czymś, do czego będą chciały wracać.