Alimenty na dziecko są bardzo ważnym świadczeniem, które z założenia ma finansowo zabezpieczyć najmłodszych członków naszej rodziny. Kiedy ubiegać się o alimenty i gdzie złożyć odpowiedni wniosek? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Czym są alimenty na dziecko?
Alimenty na dziecko to świadczenia pieniężne, które jeden z rodziców jest zobowiązany płacić, jeśli nie wychowuje dziecka lub ma z nim znikomy kontakt. Dzięki funduszom alimentacyjnym matka lub ojciec, którzy samotnie wychowują potomka, mogą zapewnić mu odpowiednią opiekę, zabezpieczyć rodzinną sytuację materialną oraz zadbać o dobry poziom życia dziecka.
Alimenty na dziecko – podstawa prawna
Według przepisów prawnych w Polsce rodzice dziecka są zobowiązani do utrzymywania swojego dziecka, nawet jeśli nie mieszkają z nim w jednym gospodarstwie domowym lub nie utrzymują z nim kontaktu. Obowiązek alimentacyjny, według art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ciąży na rodzicach dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Każde z rodziców musi ponosić koszty wychowania swojego dziecka.
Kiedy ubiegać się o alimenty na dziecko?
Warto pamiętać, że zarówno matka, jak i ojciec muszą łożyć na utrzymanie dziecka. Z tego powodu tak ważne jest egzekwowanie świadczenia od drugiej strony.
Kiedy ubiegać się o alimenty na dziecko?
- O alimenty możemy wystąpić po urodzeniu dziecka, jeśli jeden z rodziców nie chce dokładać się finansowo do jego wychowania.
- Nie musimy być w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, aby ubiegać się o to świadczenie.
- O alimenty możemy ubiegać się również wtedy, kiedy nasze dochody są niewielkie i kwalifikujemy się do zasiłku dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Pamiętajmy, że alimenty powinny być zasądzone, a pozew o alimenty jest w tym przypadku kluczowym elementem do rozpoczęcia sprawy sądowej.
Co jeszcze warto wiedzieć o alimentach na dziecko?
Jeśli chcemy otrzymać alimenty, to powinniśmy sprawdzić, gdzie zanieść odpowiedni wniosek, ile wynoszą alimenty i do kiedy możemy otrzymywać to świadczenie.
Wniosek o alimenty na dziecko – gdzie zanieść?
Rodzic lub opiekun prawny dziecka, który ubiega się o świadczenie alimentacyjne, powinien złożyć wniosek do odpowiedniego organu rejonowego. Będzie to zazwyczaj Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich. Musi to być instytucja znajdująca się w rejonie zamieszkania dziecka lub rodzica, który będzie miał zasądzone alimenty.
Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące sprawy alimentacyjnej, warto rozważyć pomoc zawodowego prawnika. W kancelarii prawnej dowiemy się jak uzupełnić i złożyć wniosek.
Ile wynoszą alimenty na dziecko?
Wysokość alimentów obliczamy indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Są to, między innymi: dochody rodziców, standard życia oraz potrzeby dziecka. W pozwie o alimenty sami określamy kwotę, którą chcielibyśmy egzekwować. Obliczając koszty utrzymania dziecka, ważne są wszystkie wydatki, nawet takie jak wakacje, leki czy zajęcia dodatkowe.
Warto wiedzieć, że w prawie polskim nie ma określonej konkretnej stawki świadczenia. to sąd decyduje o tym, ile wynoszą alimenty na dziecko.
Do kiedy alimenty na dziecko?
Według regulacji prawnych oraz art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego “Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.” W praktyce oznacza to, że alimenty powinny być opłacane, nawet jeśli dziecko ukończy 18 rok życia i nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać.