Paszport dla dziecka jest konieczny, jeśli mamy w planach zagraniczną podróż z naszą pociechą i celujemy w kraje poza Unią Europejską. Ale czy tylko wtedy? I jak wyrobić dokument? Czy to skomplikowane? Gdzie należy złożyć wniosek? Jak długo czeka się na odbiór? Ile kosztuje paszport dla dziecka? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści
Jak wyrobić paszport dla dziecka?
Do wyrobienia paszportu dla osoby dorosłej konieczna jest osobista wizyta w urzędzie. Od pewnego czasu przy składaniu wniosku urzędnik musi bowiem pobrać nasze odciski palców, które zamieszcza się w mikroprocesorze znajdującym się w paszporcie. Dokument jest ważny przez 10 lat od jego wydania.
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chcemy złożyć wniosek o paszport dla dziecka. Dobra wiadomość jest przy tym taka, że cała procedura stwarza w tym przypadku nawet większe możliwości. Ponadto od niepełnoletnich w wieku do 12 lat nie pobiera się odcisku linii papilarnych.
Dzieci do 5. roku życia nie muszą być też obecne w urzędzie podczas wnioskowania o paszport. Nie musimy także zabierać syna lub córki do odbioru dokumentu. Co więcej, w przypadku małoletnich do 12. roku życia istnieje możliwość ubiegania się o paszport dla dziecka online.
Jeśli jednak nasza pociecha skończyła już 12 lat, musi stawić się z nami w biurze paszportowym. Obecność dziecka nie jest przy tym konieczna do odbioru paszportu. Trzeba także pamiętać, że dla małoletnich w wieku powyżej 12. roku życia nie ma możliwości wnioskowania za pośrednictwem internetu.
Jeśli zaś chodzi o niezbędne w takiej sytuacji dokumenty, to należy mieć ze sobą dowód opłaty za paszport i wypełniony wniosek. Konieczna jest ponadto zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Pamiętajmy również o zabraniu ważnego paszportu lub dowodu osobistego, jeśli dziecko taki posiada.
Oczywiście musimy też dostarczyć aktualne zdjęcie dziecka, wykonane zgodnie z wytycznymi. W tym celu najlepiej udać się do fotografa, który zna wszystkie wymogi w tym zakresie.
Ile kosztuje paszport dla dziecka?
Koszt wyrobienia paszportu dla dziecka nie jest taki sam dla wszystkich małoletnich. Jego wysokość jest bowiem uzależniona od wieku.
Jeśli więc chcemy wyrobić dokument dla swojej pociechy, która nie ukończyła jeszcze 12 lat, musimy liczyć się z wydatkiem w wysokości 30 złotych. W przypadku dzieci w wieku 12-18 lat cena wydania paszportu wynosi natomiast 70 złotych.
Opłatę można uiścić na miejscu w urzędzie przy właściwym stanowisku obsługi klienta lub przelewem na wskazany rachunek bankowy wybranego urzędu.
W pewnych okolicznościach przewidziane są zniżki. Bonifikata w wysokości 50% za paszport dla dziecka przysługuje uczniom, którzy pochodzą z rodzin wielodzietnych i posiadają ważną kartę Dużej Rodziny.
Zgoda na paszport dla dziecka
Zasadniczo oboje rodzice (lub opiekunowie prawni) muszą wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla dziecka. Jeśli natomiast jeden z rodziców (lub opiekunów prawnych) nie jest obecny podczas składania wniosku w urzędzie, to należy dostarczyć jego zgodę z notarialnym poświadczeniem podpisu.
Pod tym względem istnieje jeszcze jedna możliwość. To specjalna usługa internetowa, dzięki której można wyrazić zgodę online. Usługa nazywa się „Wyraź zgodę na paszport” i jest dostępna na rządowej stronie internetowej. Wymaga posiadania profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Zgoda na paszport dla dziecka nie jest potrzebna, jeśli rodzice są pozbawieni praw rodzicielskich lub mają ograniczone prawa w tym zakresie. W przypadku sporu między rodzicami o wydanie dokumentu sprawę rozstrzyga orzeczenie sądu rodzinnego.
Kiedy potrzebny jest paszport dla dziecka?
Paszport dla dziecka jest niezbędny, kiedy zamierzamy wyjechać z małoletnim poza granice Unii Europejskiej. Jeśli więc marzą ci się wakacje z pociechą np. w Egipcie, to musisz koniecznie postarać się o uzyskanie dokumentu. A może planujecie podróż życia do Ameryki albo Australii? Bez ważnego paszportu może skończyć się na marzeniach. Dokument będzie potrzebny również w przypadku podróżowania po krajach UE, jeżeli dziecko nie ma wyrobionego dowodu osobistego.
Cała procedura nie jest zresztą szczególnie skomplikowana ani kłopotliwa. Co więcej, maksymalny czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi 30 dni. W wielu przypadkach czas ten jednak znacznie się skraca. Na pewno warto rozważyć złożenie wniosku o paszport dla dziecka jeszcze przed okresem wakacyjnym. Zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim załatwieniu sprawy. Latem zwykle wniosków jest więcej. Dlatego też musimy liczyć się z dłuższym czekaniem na informację z urzędu o możliwości odbioru gotowego dokumentu.
Pamiętajmy też, że ważność paszportu dla dziecka zależy od wieku małoletniego. Dokumentem wydanym dla młodego człowieka, który nie miał jeszcze dwunastych urodzin, będzie można posługiwać się przez 5 lat. Jeśli zaś mamy dziecko powyżej 12. roku życia, paszport będzie ważny przez 10 lat od dnia jego wydania.