Pracowitość w młodym wieku jest bardzo pozytywną cechą. Jeśli dziecko chce dowiedzieć się, jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat, warto pomóc mu znaleźć legalne i bezpieczne zajęcie, które mu to umożliwi. Nastolatki mogą dorobić do kieszonkowego w różny sposób – zarówno w internecie, jak i poza nim. Jakie zadania są dozwolone i jak wspierać dziecko w poszukiwaniu pierwszej pracy?
Spis treści
Wiek 13 lat a możliwości pod kątem prawnym
Zatrudnianie osób niepełnoletnich jest obwarowane restrykcyjnymi przepisami. Praca młodych ludzi w wieku 15-18 lat jest możliwa, jednak tylko wtedy, gdy osoba ukończyła szkołę podstawową, a praca jest lekka lub przygotowuje do konkretnego zawodu. Potrzebne jest także orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań nastolatka do pracy.
W przypadku młodzieży w wieku 13-15 lat możliwa jest praca dla podmiotów działających w branży artystycznej, reklamowej, sportowej lub kulturalnej. Aby młody człowiek mógł ją podjąć, potrzebna jest pisemna zgoda opiekuna prawnego.
Praca nastolatka nie powinna kolidować z nauką. Należy pamiętać, że w tym wieku edukacja jest bardzo ważna i powinna stanowić podstawowe zajęcie dziecka. Można więc pracować po szkole, popołudniami i wieczorami, a także w weekendy.
Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat? Różne pomysły
Nastolatek, który szuka informacji, jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat, musi przede wszystkim uważać na swoje bezpieczeństwo, ponieważ nacięcie się na nieuczciwego pracodawcę jest niestety bardzo prawdopodobne.
Można zacząć bez oficjalnych umów
Najlepiej jest podejmować pierwsze prace we własnym domu, ustalając z rodzicami zakres dodatkowych obowiązków, za które syn lub córka otrzymają wynagrodzenie, które przeznaczą na własne potrzeby.
Może to być dodatkowe sprzątanie domu, grabienie liści, pielenie grządek lub mycie samochodu. Takie proste prace w bezpiecznym rodzinnym środowisku dadzą młodemu człowiekowi obraz tego, ile wysiłku trzeba włożyć w określoną pracę i zarobić konkretną kwotę. Lepiej nauczyć się tego pod własnym dachem, niż u kogoś obcego, kto może mieć już bardziej wygórowane wymagania. Z umowy podpisanej z obcą osobą będzie też trudniej się wycofać, jeśli dziecko się rozmyśli.
Pracowity 13-latek może spróbować dogadać się z sąsiadami lub znajomymi rodziców, którzy mogą powierzyć mu takie obowiązki, jak codzienne wyprowadzanie psa czy odśnieżanie podjazdu. Dobrze jest od razu ustalić klarowne zasady wynagrodzenia i kryteria, które muszą być spełnione, aby praca została uznana za wykonaną poprawnie.
Są sposoby także poza domem
Warto zawsze zachować czujność w przypadku „cudownych” ogłoszeń o pracę, obiecujących złote góry w zamian za składanie długopisów czy inne zajęcia wykonywane z domu. Niestety na świecie nie brakuje oszustów a odzyskanie straconego czasu lub pieniędzy zwykle nie jest możliwe.
Dlatego dobrze jest przed podjęciem pracy przez nastolatka przeczytać opinie o pracodawcy w sieci, poszukać informacji w mediach społecznościowych i na specjalistycznych forach. W ten sposób można uchronić dziecko przed wykorzystaniem przez nieuczciwego pracodawcę oraz zniechęceniem i utratą zaufania do świata.
Bezpieczne możliwości dorobienia sobie do kieszonkowego obejmują m.in. pracę dla dużych agencji aktorskich, które wciąż poszukują nowych twarzy do statystowania w filmach i serialach. Ta lekka praca umożliwia zarobienie kilkudziesięciu złotych za kilka godzin pracy na planie filmowym, a w przypadku zagrania w epizodzie – nawet kilkuset złotych w ciągu dnia zdjęciowego. Wzięcie udziału w nagraniach do serialu lub filmu to w pełni bezpieczne zajęcie i ciekawe doświadczenie życiowe, jednak może być trudne do pogodzenia z obowiązkiem szkolnym, ponieważ zdjęcia często odbywają się w dni robocze.
Jeśli rodzice wyrażą na to zgodę i uda się pogodzić pracę ze szkołą, nastolatki mogą pracować także w modelingu. Na początku agencje mogą proponować rozliczenie barterowe, czyli pozowanie do zdjęć czy klipów w zamian za ubrania, czy kosmetyki. Jednak część młodych osób rozwija prawdziwą karierę w modelingu, umożliwiającą dalekie podróże i zarobienie konkretnych pieniędzy.
Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat na wsi?
Jeśli mieszka się na wsi, zarabianie na statystowaniu zwykle nie jest możliwe, ponieważ agencje filmowe działają w dużych miastach. Jednak mieszkanie na prowincji daje wiele innych możliwości zarobienia pieniędzy przez ambitnego nastolatka.
Od lata do jesieni można pomagać rolnikom i sadownikom. Nieletni za zgodą rodziców mogą wykonywać proste prace przy zbiorach owoców i warzyw, np. truskawek, jabłek i czereśni, wykopkach ziemniaków czy zbieraniu orzechów. Możliwe są także inne prace na świeżym powietrzu, takie jak usuwanie krzewów, przygotowywanie sadzonek lub przycinanie drzewek owocowych.
Nie tylko rolnicy rezydują na wsi. Jeśli nastolatek mieszka na przedmieściach dużego miasta, to wielce prawdopodobne, że znajdą się tam zamożniejsze osoby, które chętnie zatrudnią młodego człowieka do wykonania prostych prac w ogrodzie. Można pomóc w sadzeniu kwiatów, kopaniu i plewieniu grządek, zabezpieczaniu krzewów na zimę, wyprowadzaniu psa lub zamiataniu podjazdu.
Osoby, które codziennie dojeżdżają kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę do pracy w mieście, chętnie zapłacą za regularne wyprowadzenie psa na spacer, aby móc po powrocie spokojnie odpocząć, mając pewność, że zwierzę jest zadowolone.
Nastolatek szukający pracy na wsi może więc zapytać sąsiadów, czy w ich gospodarstwie, domu lub ogrodzie znajdzie się dla niego zajęcie. Dobrze jest uzasadnić swoją chęć zarobienia, np. tym, że zbiera się na nowy rower czy wyjazd na wakacyjny obóz. Wtedy sąsiedzi z większym zaufaniem i ochotą znajdą dla nastolatka zadania, za które będą skłonni zapłacić.
Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat przez internet?
Internet oferuje ogromne możliwości znalezienia pracy, jednak w nim także, podobnie jak w chałupnictwie, roi się od oszustów i nieuczciwych pracodawców. Zanim nastolatek zarejestruje się na platformie do wypełniania ankiet czy zacznie klikać w reklamy, lepiej by przedyskutował to z rodzicami, którzy pomogą mu znaleźć wiarygodne opinie o danej firmie. Nie ma sensu spędzać dodatkowych godzin przed ekranem tylko po to, by potem dowiedzieć się, że nic się za to nie dostanie, prócz zawirusowanego komputera.
Wypełnianie ankiet za pieniądze
Istnieją uczciwe platformy do wypełniania ankiet, na których mogą rejestrować się osoby niepełnoletnie. Każda z tych platform ma swój próg wiekowy, na jednych mogą pracować osoby w wieku 16 lat, na innych 14 lub 15- letnie. Część jest dostępna już dla 13-latków, często za zgodą rodzica. Wypełnianie ankiet za pieniądze nie przyniesie kokosów, jednak przy regularnym działaniu może dać możliwość dorobienia do kieszonkowego wieczorami – po szkole i odrobieniu lekcji.
Prowadzenie social mediów
Nastolatki biegle posługują się smartfonami i znają media społecznościowe od podszewki. Dobrym pomysłem jest więc prowadzenie firmowego profilu na Facebooku lub Instagramie dla znajomego przedsiębiorcy. Regularne publikowanie postów i rolek dla wujka lub starszego kuzyna, który prowadzi działalność, może stać się dochodowym zajęciem, przynoszącym wymierną korzyść obu stronom.
Grafika komputerowa
Jeśli nastolatek ma zdolności plastyczne i interesuje się grafiką komputerową, może od najmłodszych lat rozwijać tę pasję, aby w przyszłości móc na niej świetnie zarabiać.
Dobrze jest mieć portfolio eksponujące najlepsze prace, aby móc zaprezentować się potencjalnym pracodawcom. Najlepiej szukać ich wśród członków rodziny, z którymi można dogadać się co do terminu realizacji grafiki, jej formatu, tematyki i miejsca publikacji.
Wujek prowadzący warsztat samochodowy może potrzebować grafiki reklamowej albo baneru, ciocia-fryzjerka może zlecić projekt ulotek lub szyldu do swojego salonu. Taką pracę można wykonywać z domu, jest w pełni bezpieczna, a zarazem umożliwia nabycie doświadczenia i naukę obsługi programów graficznych.
Jak szybko zarobić pieniądze w wieku 13 lat?
Szybkie zarobienie pieniędzy w wieku 13 lat może być trudne. Lepiej rozplanować sobie pracę na dłużej i wykonywać ją regularnie, by w dłuższej perspektywie czasu uzbierać konkretną kwotę. Do tego celu przydaje się arkusz kalkulacyjny, np. Excel. To narzędzie pomaga łatwo obliczyć, ile dni pracy potrzeba, by uzbierać konkretną kwotę, oraz pozwala zaplanować swoją pracę tak, by osiągnąć upragniony cel.
Jeśli ktoś chce zarobić szybko większe pieniądze, może spróbować swoich sił w modelingu lub statystowaniu w serialach albo filmach. Należy pamiętać, że taka praca jest możliwa tylko za zgodą rodziców, a pogodzenie jej z obowiązkiem szkolnym może być dużym wyzwaniem.
Skrótowe porady
Praca nieletnich w Polsce jest możliwa, zarówno w internecie, jak i stacjonarnie, w pobliżu miejsca zamieszkania. Zawsze potrzebna jest zgoda rodziców, a zarabianie nie może kolidować z edukacją i chodzeniem do szkoły.
Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat? Skrótowo można odpowiedzieć za pomocą poniższych propozycji:
- Praca u rodziców.
- Praca u znajomych dorosłych.
- Pomoc sąsiadom w pracach ogrodniczych.
- Wyprowadzanie psów na spacery.
- Statystowanie w filmach i serialach.
- Modeling.
- Pomoc w zbiorach, np. truskawek czy jabłek.
- Wypełnianie ankiet w internecie.
- Obsługa social mediów znajomych dorosłych.
- Grafika komputerowa.
Pracowitość u dziecka
Pracowitość u dziecka to bardzo cenna cecha, która często – zupełnie niesłusznie – jest duszona w zarodku. Dorosłym zazwyczaj wydaje się, że dziecko powinno tylko uczyć się, bawić i wypoczywać. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zabraniając pracowitemu dziecku aktywności, która pozwoliłaby mu na zaspokojenie potrzeby pracy, bardzo je demotywują i podcinają mu skrzydła.
Jeśli młody człowiek wykazuje naturalną pracowitość, warto wspierać go w szukaniu legalnego i bezpiecznego sposobu na zarabianie pieniędzy w wieku nastoletnim.
Wspólne poszukiwanie możliwości pracy dla dziecka buduje silną więź w rodzinie i jest bardzo cennym doświadczeniem dla obu stron. Nastolatek czuje, że rodzic traktuje je poważnie, a matka lub ojciec mogą być dumni ze swojego potomka, który zamiast spędzać czas przed grami komputerowymi, wykazuje inicjatywę i chce zarabiać.
Warto pamiętać o tym, by zawsze sprawdzać wraz z dzieckiem, czy pracodawca jest wiarygodny, czy naprawdę posiada działalność gospodarczą i jakie ma opinie w internecie. Dobrze jest też rozmawiać z młodym człowiekiem o różnych wartościach w życiu i dopytać, jaka motywacja nim kieruje oraz na co chce przeznaczyć zarobione pieniądze.
Zarabianie a obowiązek szkolny
Szukając możliwości jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat, należy pamiętać, że w Polsce nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nastolatków, którzy skończyli podstawówkę, dotyczy jeszcze tzw. obowiązek nauki, który polega na kontynuowaniu edukacji do ukończenia 18 roku życia.
Ze względu na zapisy prawne, najlepiej jest szukać dla pracowitego nastolatka takiego zajęcia, które bez problemu uda mu się pogodzić ze szkołą. Jeśli dziecko zaangażuje się w pracę zarobkową zbyt mocno, może zaniedbywać odrabianie zadań domowych czy naukę do sprawdzianów. W takim przypadku pojawiające się problemy w szkole mogą stać się istotniejsze niż korzyści wynikające z tych kilku dodatkowych banknotów w skarbonce.
Pomysły, których lepiej unikać
Są zajęcia, których młodzi powinni unikać. Przedstawiamy kilka z nich.
Zostanie influencerem
Może się wydawać, że zostanie youtuberem lub blogerem jest dobrym pomysłem. Założenie kanału na YouTube nie stanowi większego problemu, podobnie jak stworzenie bloga. Zazwyczaj marzenia o byciu influencerem nie są to jednak właściwą drogą – z dwóch powodów.
Po pierwsze, w internecie nic nie ginie. Jeśli nastolatek umieści na blogu lub mediach społecznościowych swoje zdjęcia albo osobiste zwierzenia, może się zdarzyć, że inni użytkownicy wykorzystają to do naśmiewania się jego twórczości. Hejt w sieci jest powszechnym zjawiskiem a młode osoby są szczególnie narażone na jego negatywne działanie.
Po drugie, budowanie marki osobistej skupiającej wokół siebie setki tysięcy followersów jest długotrwałym procesem, który przynosi realne pieniądze często dopiero po kilku latach. Nie ma co się łudzić, tylko nieliczni przebiją się w tym biznesie, który w rzeczywistości jest dużo trudniejszy, niż się wydaje.
Chałupnictwo
Kolejnym sposobem zarabiania, którego zdecydowanie warto unikać, to wszelkie prace chałupnicze oferowane przez niesprawdzonych pracodawców. Bardzo często są to oszustwa, polegające na wyłudzaniu zaliczki za materiały, np. elementy długopisów czy żabek firankowych. Po otrzymaniu zaliczki nieuczciwy pracodawca rozpływa się w powietrzu, a nieszczęśnik, który dał się nabrać, pozostaje z porcją nic niewartego plastiku i pustką w portfelu.
Kryptowaluty
Rynek kryptowalut jest niezrozumiały dla większości dorosłych osób, nic więc dziwnego, że nie jest polecany także dla młodzieży. Zawsze warto inwestować swój czas i energię w pewne przedsięwzięcia, które na podstawie klarownej umowy gwarantują, że młody człowiek faktycznie otrzyma na czas zasłużone wynagrodzenie.
Praca na „słupa” a przepisy prawne
Część nastolatków nie może doczekać się osiągnięcia upragnionej pełnoletności i decyduje się na pracę na „słupa”. Oznacza to, że umowę z pracodawcą podpisuje inna osoba, użyczająca swoich danych – zwykle w zamian za jakąś opłatę.
Jest to możliwe np. podczas wypełniania ankiet w internecie oraz we wszystkich pracach, gdzie pracodawca nie weryfikuje tożsamości pracownika. Praca na „słupa” jest surowo karanym przestępstwem gospodarczym. Osoba użyczająca swoich danych nastolatkowi, który podejmuje na tej podstawie pracę, jest zagrożona karą pozbawienia wolności na kilka lat.
Zamiast posuwać się do tak ryzykownych działań, lepiej poszukać legalnych i bezpiecznych sposobów na to, jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat. Najlepiej jest wybrać zajęcia, które przychodzą młodemu człowiekowi z przyjemnością. Jeśli ciągnie go do sztuki – zaproponować statystowanie w filmie. Lubi przebywać na świeżym powietrzu? Niech pomoże sąsiadce w pracach ogrodniczych. Kocha zwierzęta? Może opiekować się kotem znajomych pod ich nieobecność lub wyprowadzać psy w okolicy, gdzie na pewno nic złego mu się nie stanie.
Co z wiekiem 12 lat? Zawieranie umów z dziećmi
Niektóre dzieci są bardzo przedsiębiorcze. Część z nich nie spocznie, dopóki nie dowie się, jak zarobić pieniądze w wieku 12 lat. Warto im to umożliwić – w bezpieczny i legalny sposób. Najlepiej jest zacząć od prostych czynności, które odciążą rodziców, dziadków lub innych członków rodziny w codziennych obowiązkach. Można umówić się z dzieckiem, że jeśli codziennie pozmywa naczynia, raz w tygodniu wyniesie śmieci i posprząta łazienkę, po miesiącu otrzyma określoną sumę.
Warto spisać umowę, aby młody człowiek wiedział, że jest traktowany poważnie. W ten sposób nastolatek uczy się, jak funkcjonuje świat dorosłych w kontekście zawierania umów i wynagradzania pracowników za wykonane obowiązki.
W przypadku pracy dla podmiotów spoza rodziny (np. dla agencji filmowych czy w modelingu) rodzic lub inny prawny opiekun dziecka musi podpisać umowę, dzięki której 12-latek będzie mógł wystąpić w reklamie czy wziąć udział w sesji zdjęciowej.
Praca młodych osób w innych krajach a wyzysk
Dla pracowitych nastolatków rygorystyczne polskie prawo może wydawać się utrapieniem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powstało po to, by chronić dzieci, które w tym wieku powinny przede wszystkim skupić się na poznawaniu świata przez naukę i zabawę oraz kontakty z rówieśnikami.
Niestety takiej możliwości nie mają miliony dzieci w wielu krajach, nie tylko tych słabo rozwiniętych. Małoletni pracują w rolnictwie, rybołówstwie, handlu, załadunku i transporcie towarów, zbiórce i recyklingu odpadów czy w fabrykach i zakładach przemysłowych. Często zdarza się, że praca dzieci jest kluczowa dla przetrwania rodzin żyjących w ubóstwie.
Praca dzieci negatywnie wpływa na ich rozwój, uniemożliwia edukację i rzutuje na całe późniejsze życie. Młodociani przez długie godziny wykonują ciężką pracę fizyczną i przebywają w szkodliwych warunkach, np. w fabrykach stosujących toksyczne substancje chemiczne. Nawet ponad 10 milionów dziewcząt jest zmuszanych do niewolniczej pracy w gospodarstwach domowych jako służące.
Naiwność i uległość dzieci jest wykorzystywana przez zatrudniające je osoby, które płacą im o wiele niższe stawki niż dorosłym pracownikom. Praca odbywa się w niebezpiecznych miejscach, takich ja wysypiska śmieci czy zakłady przemysłowe.
Biorąc to pod uwagę, warto docenić, że w Polsce prawa dziecka są respektowane. Szanując chęci nastolatka do zarabiania własnych pieniędzy, warto jednocześnie uświadamiać go, że edukacja i kreatywne spędzanie wolnego czasu także mają dużą wartość.
Podsumowanie
Pracowitość jest bardzo pozytywną cechą. Jeśli ujawnia się już w młodości, warto ją pielęgnować i odpowiednio pokierować dzieckiem, aby było w stanie bezpiecznie zarobić pierwsze pieniądze.
Możliwości pracy w wieku 13 lat jest sporo, od pomagania rodzicom i znajomym w codziennych obowiązkach, poprzez statystowanie i modeling, po wypełnianie ankiet w internecie oraz prowadzenie profili w mediach społecznościowych.
Kluczową kwestią jest pogodzenie pracy z obowiązkiem szkolnym, aby działalność zarobkowa nie przyczyniała się do zaniedbania nauki. Bardzo ważne jest także dokładne sprawdzanie rzetelności pracodawców, którzy bywają nieuczciwi. Warto wspierać dziecko w dążeniu do zarobienia własnych pieniędzy, aby mogło realizować tę potrzebę w legalny i pozbawiony ryzyka sposób.