Lista rzeczy na wyjazd – to coś, co trzeba przygotować, aby mieć pewność, że zabierze się ze sobą wszystko, co koniecznie, szczególnie, jeśli jedzie się z dzieckiem. Pieniądze i dokumenty – one obligatoryjnie muszą się znaleźć na każdej liście rzeczy na wyjazd. W końcu bez nich nie sposób się przemieszczać ani korzystać z uroków miejsca, do którego zamierza się wyjechać. Co poza tym? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, długości wyjazdu i tego, czy wszystkie rzeczy będziemy nosić ze sobą. Równie znaczące pod tym względem jest to, czy zabieramy ze sobą dzieci i czy bierzemy pod uwagę kupowanie części rzeczy na miejscu – jeśli nie, to lista rzeczy do zabrania na wyjazd powinna zostać starannie zaplanowana i równie rzetelnie zrealizowana – na etapie pakowania.
Spis treści
Lista rzeczy na wyjazd – uniwersalne porady
Lista rzeczy na wyjazd ułatwia spakowanie się. Poza tym dzięki niej nie trzeba od razu o wszystkim pamiętać – w końcu można zacząć wcześniej się pakować i dzień po dniu dopisywać do listy wszystko to, co jeszcze uzna się za niezbędne albo przynajmniej potencjalnie przydatne.
Zawsze warto zacząć od tego, żeby uwzględnić liczbę dni, którą się zamierza spędzić poza domem. Pod tym kątem można zaplanować, ile trzeba zabrać ze sobą skarpetek, bielizny i poszczególnych rodzajów ubrań. Wcale nie jest tak, że lista rzeczy do wzięcia na wyjazd musi być długa. Tak naprawdę zapisać należy wyłącznie to, bez czego trudno wyobrazić sobie udany urlop czy też weekendowy wypad.
Trudno zrobić jedną uniwersalną listę potrzebnych rzeczy na wyjazd. W końcu każdy z domowników może mieć inne potrzeby. Co wtedy? Warto zacząć od rzeczy, które są obligatoryjne, a te dodatkowe niech każdy później sam do niej dopisze. Później, jeśli tylko wolne miejsce w bagażniku auta albo w walizce na to pozwoli, należy zabrać na wyjazd wszystko to, co się na niej znalazło.
Wiele osób zapomina, że pory roku bywają zdradliwe i nawet latem pogoda może się popsuć. Stąd też warto na swojej liście rzeczy do spakowania na wyjazd zamieścić dodatkowy sweter, ciepłą bluzę i np. grube dresowe spodnie. Parasol i płaszcz przeciwdeszczowy również nie zawadzą.
Planowanie podróży z dzieckiem
Podróż z dzieckiem jest wymagająca, bo liczy się każdy detal. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że dzieci to niewolnicy rutyny, którzy nie lubią zmian. Z tego względu, gdy wyrusza się w podróż z nimi, trzeba im zapewnić wszystkie ulubione przedmioty – np. maskotkę, bez której nie zasną, ulubioną zabawkę, piżamkę i np. kubek na soczek.
Lista rzeczy na wyjazd dla dziecka zawsze powinna zawierać dodatkowe egzemplarze tych najczęściej używanych przedmiotów. W końcu na miejscu nie zawsze będzie wszystko dostępne, a nawet wtedy, gdy nie ma problemu z zaopatrzeniem – robienie takich zakupów jest czasochłonne, a szkoda marnować urlop np. na poszukiwania smoczka albo butelki na kaszkę. Właśnie dlatego tak ważne jest to, żeby lista rzeczy na wyjazd z niemowlakiem zawierała przedmioty, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.
Pakowanie to jedna z tych czynności, za którą nikt nie przepada. Oczywiście siebie spakować najłatwiej, bo sami najlepiej wiemy, co nam się przyda i bez czego sobie nie poradzimy. Z dziećmi jest podobnie, bo w końcu nikt tak jak rodzic nie zna ich przyzwyczajeń, upodobań i codziennych potrzeb. Bez listy rzeczy na wyjazd z dziećmi bardzo łatwo o czymś zapomnieć, a to przekłada się później na dodatkowe koszty. Stąd też sporządzenie listy rzeczy na wyjazd powinno być obowiązkowe. Co powinno się na niej znaleźć? Na pewno po kilka par ubrań, bielizny, obuwia, środków do higieny. Przyda się także krem przeciwsłoneczny, chusteczka albo czapka chroniąca przed słońcem, szczotka do włosów i do zębów, kilka zabawek, ulubiona maskotka i np. kocyk, który ułatwi zasypianie.
Lista rzeczy na wyjazd nad morze
Wyjazd nad morze wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą dodatkowych rzeczy. Przy tego rodzaju celu podróży lista rzeczy do wzięcia na wyjazd również jest przydatna. Co warto na niej zapisać? Na pewno:
- olejek do i po opalaniu,
- dodatkowe ręczniki,
- okulary przeciwsłoneczne,
- kapelusz słomkowy,
- japonki,
- bidon na wodę,
- strój kąpielowy.
Czy to wystarczy? Wiele zależy od tego, na jaki wyjazd dana osoba się wybiera – czy wszystko jest zapewnione w cenie i na miejscu, np. w hotelu. Bo jeśli nie, to warto listę rzeczy na wyjazd nad morze wzbogacić o dodatkowe rzeczy – np. o naczynia, pościel, składane leżaki – wszystko to może się przydać pod namiot albo do domku, który jest wyposażony jedynie w te najbardziej podstawowe przedmioty (i to w ograniczonej liczbie). Oczywiście lista rzeczy na wyjazd z dzieckiem również się wtedy przyda. Lepiej zrobić ją osobno – wówczas łatwiej spisać wszystkie potrzebne maluchowi przedmioty.
Wbrew pozorom lista rzeczy do spakowania na taki wyjazd wcale nie jest krótka. Wszystko przez to, że trzeba zabrać rzeczy na plażę, do miasta (na wieczorne wyjścia), a oprócz tego również i te sportowe. Zmienna pogoda także przekłada się na dodatkowe pozycje, które należy dopisać do swojej listy.
Lista rzeczy na wyjazd w góry
Podczas wyjazdu w góry kluczową rolę odgrywa to, czy chcemy się tam wybrać latem, czy też zimą. Kiedy jest ciepło, lista rzeczy do zabrania na wyjazd będzie nieco krótsza, ale i tak jest ona wymagająca – zwłaszcza dla tych, którzy na taki samodzielny wyjazd w góry wybierają się po raz pierwszy. Co warto zabrać ze sobą? Przede wszystkim:
- Ciepłe i wygodne ubrania (przyda się kurtka przeciwdeszczowa i polar),
- odpowiednie obuwie,
- nakrycie głowy,
- podręczne kosmetyki.
Czy to wystarczy? Oczywiście, że nie, bo w górach przydać się mogą również:
- latarka,
- scyzoryk,
- mapa,
- naładowany telefon komórkowy,
- kijki,
- termos,
- śpiwór,
- namiot,
- karimata,
- bidon na wodę,
- wygodny plecak itd.
Lista rzeczy na wyjazd w góry latem powinna również uwzględniać produkty spożywcze i półprodukty, z których szybko można przygotować pełnowartościowy posiłek. Podobnie to powinno wyglądać w przypadku listy rzeczy na wyjazd w góry z dzieckiem – wówczas koniecznie trzeba tam dopisać mleczne i ryżowe kaszki i mleko, bo na miejscu może być problem z zaopatrzeniem.
Na taki wyjazd trudno o jedną uniwersalną listę, bo wiele zależy od typu wyjazdu i od tego, co dana osoba zamierza tam robić. Tak samo ważne jest to, czy po górach będzie się chodzić z przewodnikiem i jak długo się tam będzie przebywało. Jeśli na wyjazd zostaną zabrane dzieci, to wtedy ta wcześniej przygotowana lista rzeczy do spakowania na wyjazd ulegnie wydłużeniu.
Pora roku jest istotna w kontekście planowania
Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Latem można wyjechać spontanicznie, nie zabierając ze sobą zbyt wielu rzeczy, ale już zimą nie jest to takie proste, bo trzeba wziąć pod uwagę opady, temperaturę i odległość od miejsca docelowego.
Lista rzeczy na 3-dniowy wyjazd to rodzaj krótkiej notatki z podpunktami – tak przynajmniej jest wtedy, gdy planuje się wypad w miejsce, które nie znajduje się w znacznej odległości od miejsca zamieszkania i gdy jest to pora letnia. W przypadku listy potrzebnych rzeczy na zimowy wyjazd, nie sposób ograniczyć się do kilku podpunktów – no chyba że ktoś bierze pod uwagę zaopatrzenie się w dodatkowe (potrzebne mu na miejscu rzeczy) w miejscowości, do której się udaje.
Latem i wiosną łatwiej przewidzieć, co się może wydarzyć – w końcu poza deszczem i chłodnymi porankami niewiele może nas zaskoczyć. Im zimniej, tym pogoda jest bardziej wymagająca. Poza tym krótkie dni obligują do tego, żeby wyjazd został zaplanowany w najdrobniejszych detalach.
Lista rzeczy na wyjazd za granicę
Dokumenty (dowód osobisty, paszport, wiza) i pieniądze (gdy jest taka możliwość, to już wcześniej wymienione w kantorze) – od tego trzeba zacząć, gdy jest się na etapie przygotowywania listy rzeczy na wyjazd za granicę. Warto tam również dopisać dokument, który poświadcza, że jest się ubezpieczonym – to szczególnie ważne tam, gdzie łatwo o zatrucie pokarmowe i o egzotyczne choroby, które wymagają szpitalnego leczenia.
Poza tak oczywistymi rzeczami, jak ubrania, kosmetyki, obuwie warto również dopisać do swojej listy rzeczy na wyjazd słownik, mapę i telefon z ładowarką. Czy to wystarczy? Wszystko zależy od potrzeb konkretnej osoby. Dla jednych te wcześniej wymienione rzeczy w zupełności wystarczą, a inni będą zdania, że to dopiero pierwsze punkty na sporządzanej przez nich liście rzeczy na wyjazd za granicę. Bo one nie wyobrażają sobie podróży bez ulubionej książki, płyt, kubka i np. talii kart, którymi umilają sobie wolny czas w autokarze czy też np. w pociągu.
Jeśli ktoś choruje na choroby przewlekłe, powinien na swojej liście rzeczy na wyjazd zamieścić również dokumentację medyczną (może nie całą, ale taką skondensowaną – z informacjami, jakie leki przyjmuje i na co jest uczulony). Podstawowe leki również warto tam dopisać – np. te od bólu głowy, zatrucia pokarmowego i choroby lokomocyjnej.
Lista rzeczy na wyjazd na narty
W przypadku listy rzeczy na wyjazd na narty kluczową rolę odgrywa to, czy mamy swój sprzęt (kije, gogle, ochraniacze, kask, pokrowiec, narty, ski-rzepy). Jeśli tak, to obowiązkowo trzeba go dopisać do naszej listy i ostatecznie o nim nie zapomnieć podczas pakowania. Część rzeczy, które się nam wtedy przydadzą, będą pasowały do innych list – np. do listy rzeczy na wyjazd w góry zimą albo do listy rzeczy na zimowy wyjazd. W końcu tam również znajdą się ciepłe i wodoodporne ubrania, skarpetki, obuwie, czapki, szaliki, rękawiczki i kurtki. Co jeszcze może nam się wtedy przydać?
Maść dla sportowców i na siniaki na pewno nie zawadzą. Zresztą jak cała podręczna (np. samochodowa) apteczka. Gogle i kask także warto ze sobą zabrać – wówczas będziemy mieć pewność, że będą pasowały. Jeśli chodzi o rękawiczki, to należy zaopatrzyć się w takie na sznurkach, bo te zwykłe (krótkie) bardzo łatwo zgubić.
Z uwagi na górskie warunki termos i/lub termiczny kubek również się przydadzą. Co jeszcze? Oczywiście okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem (dobrany do karnacji i aktualnych warunków pogodowych). Tak naprawdę lista rzeczy na zimowy wyjazd powinna zawierać wszystko to, co sprawi, że tam, na miejscu, będziemy się czuć komfortowo i bezpiecznie.
Bez ważnego ubezpieczenia też raczej nie warto wybierać się na narty, bo ryzyko kontuzji jest zawsze. Czy to wszystko? Zależy, czy chcemy ten wyjazd uwiecznić. Jeśli tak, to przyda się jeszcze aparat, a może nawet i kamera (jeśli jakość sprzętu oferowanego w telefonach nam nie odpowiada). Do tego warto dorzucić energetyczne batony i może izotoniczne napoje, bo te na miejscu nie zawsze są dostępne. Wszystko inne to kwestia osobistych preferencji, zakładanego budżetu i nastawienia.
Zanim zacznie się robić listę potrzebnych na wyjazd rzeczy, warto najpierw sprawdzić, czy kombinezon i inne rzeczy nadal na nas pasują – szczególnie na dzieci, które tak szybko rosną! Jeśli wcześniej tego nie zrobimy, to na miejscu może się okazać, że za bardzo w ciągu ostatniego roku „urośliśmy” i wówczas trzeba będzie tracić czas i środki na kompletowanie rzeczy, bez których nie sposób cieszyć się z wyjazdu w góry na narty.
Przede wszystkim zabierz ze sobą dobre nastawienie
Żadna lista rzeczy do zabrania na wyjazd nie wystarczy, żeby był on udany. Nad tym musimy popracować sami – już na miejscu. Najważniejsze, to dostrzegać na miejscu to, co pozytywne i warte zapamiętania. Wszystkie niedociągnięcia, potknięcia i nie do końca zgodne z ofertą, np. danego biura podróży, rzeczy, lepiej postrzegać z przymrużeniem oka. W końcu to, że się zdenerwujemy, nic nam nie da. Lepiej skoncentrować się na tym, żeby na miejscu zobaczyć wszystko to, na czym nam tak bardzo zależało.
Tak naprawdę to nie rzeczy, a ludzie zapewnią nam udany wyjazd. Żeby przyciągnąć do siebie tych pozytywnych, sami również powinniśmy wykrzesać z siebie pokłady dobrej woli, tolerancji i zrozumienia (dla różnych sytuacji i nie zawsze waloryzowanych przez nas korzystnie zdarzeń). Lista rzeczy na wyjazd z dziećmi powinna zawierać ich ulubione gry i zabawki, bo dzięki nim łatwiej im będzie zorganizować czas, a to się później przełoży na samopoczucie pozostałych uczestników danej wyprawy.
W sytuacji, gdy zapomnieliśmy o zabraniu ze sobą jakiejś rzeczy, którą wcześniej zapisaliśmy na swojej liście rzeczy na wyjazd za granicę, najlepiej o tym zapomnieć i nie psuć sobie humoru albo kupić ją na miejscu. Najgorsze, co można wtedy zrobić, to stracić humor i skupić się na swoich negatywnych emocjach.
Nawet negatywne zdarzenia można wykorzystać w sposób, który będzie się później wspominało z sentymentem. Jak to zrobić? Wystarczy skupić się na tym, co ciekawego i godnego uwagi znajduje się w miejscu, do którego trafiliśmy, gdy złapaliśmy gumę albo gdy pomyliliśmy przystanki. Zamiast narzekać, można pozwiedzać miejsca spoza głównego turystycznego szlaku, spróbować autentycznej lokalnej kuchni albo porozmawiać z miejscowymi. Oprócz tego można wtedy kupić ciekawe i niedrogie pamiątki albo zrobić unikatowe zdjęcia. Wszystko zależy od nas samych i od naszego nastawienia.
Równie ważne jest to, żeby być spontanicznym. Wcale nie jest tak, że musimy punkt po punkcie odhaczać miejsca, które sobie wcześniej zaplanowaliśmy (że je zobaczymy). Równie dobrze możemy przeżywać swój kilkudniowy wypad beż żadnych konkretnych planów – ciesząc się z tego, co przynosi nam każdy kolejny dzień, w tym nowym i nieznanym dla nas miejscu.