Afrykańskie imiona męskie coraz częściej pojawiają się w naszym kraju. Jest to najczęściej wynik procesów globalizacyjnych i dużego przepływu ludności pomiędzy Afryką a Europą. Poznajcie ciekawe imiona z Czarnego Lądu. Może niektóre z nich staną się dla was inspiracją.
Spis treści
Afrykańskie imiona męskie w polskiej kulturze
Afrykańskie imiona męskie stają się w Polsce coraz bardziej znane. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Afryka wchodzi do polskich domów dzięki filmom opowiadającym o tym kontynencie. Wielu polskich podróżników i nie tylko odwiedziło przynajmniej jeden z afrykańskich krajów, o którym dzielą się w swoich mediach społecznościowych. W polskiej literaturze od co najmniej dziesięciu lat podejmuje się tematy związane z dekolonizacją. Przez to Czarny Ląd staje się coraz bardziej znany również w kręgu literatów i pisarzy. Co więcej niejeden Polak i Polka byli na wakacjach np. w Egipcie lub w innym kraju z tego kontynentu. Stamtąd przywożą tradycje jeszcze nieznane nad Wisłą. Dotyczy to między innymi imion nadawanych dzieciom. Tak chłopcy, jak i dziewczynki urodzone w ostatnich latach mogą nosić imiona rodem z Afryki. Choć polskie prawo niechętnie pozwala na tego typu praktyki, to zdarzają się wyjątki.
Męskie imiona afrykańskie oznaczają nie tylko konkretną osobę. To coś znacznie więcej. Imię oznacza tu również osobowość, miejsce w społeczeństwie, pełnioną rolę, pragnienia rodziców lub – dzień tygodnia, w którym dziecko przyszło na świat. Imię to także nawiązanie do tradycji. Dzieci noszą imiona po dziadkach lub innych przodkach. Daje to poczucie łączności i więzi – a w Afryce liczy się grupa.
Imiona mają różne pochodzenie. Tam, gdzie obecna była kolonizacja angielska lub francuska, dzieci nazwano w sposób typowy dla języka angielskiego lub francuskiego. Tam, gdzie silna jest kultura danego rodu, imiona nawiązują często do lokalnych tradycji. Poznajcie więc ciekawe afrykańskie imiona męskie.
Afrykańskie imiona męskie – nasze propozycje
Wybraliśmy dla was najciekawsze (naszym zdaniem) imiona męskie pochodzące z Afryki. Poniżej nasze propozycje!
Olu – wybitny, dąży do wyższych ideałów
Olu to ktoś, kto stawia sobie wysokie wymagania i potrafi je spełnić. Imię to wywodzi się z języka Yoruba, którym posługują się mieszkańcy Nigerii, Beninu i Togo (Afryka Zachodnia). Jest też znane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Sam rdzeń „olu” oznacza Bóg. Można więc powiedzieć, że Olu to ktoś, kto dąży do wyższych wartości, kto nie poprzestaje tylko na tym, co materialne. To imię dla kogoś, kto może być liderem wspólnoty, księdzem, psychologiem lub kimś, kto pracuje z ludźmi. Z tego powodu zyska szacunek i uznanie. Będzie znany w swoim środowisku i będzie cieszył się popularnością. Z pewnością to osobowość otwarta i towarzyska.
Uni – energiczny i żywiołowy
Uni oznacza dosłownie życie. Jego źródłosłów odnajdziemy w języku Yao, obecnym na terenie Malawi w centralnej Afryce. Podobnie jak Olu jest to raczej bardziej ekstrawertyk niż introwertyk. Silny, umie dążyć do wyznaczonego sobie celu. Ufa swoim możliwościom i zwykle stawia na swoim. Uni potrafi czerpać z życia pełnymi garściami. Jako dziecko wszędzie go pełno i jest bardzo energiczny. Jednak lubi też pomagać innym i jest w pewnym sensie duszą towarzystwa. Przyjaciele z pewnością mogą na niego liczyć.
Omari – urodzony dyplomata
Jako urodzony dyplomata Omari potrafi nawiązać relację niemal z każdym. Cechuje się ciekawością innych, wrażliwością i lojalnością, dlatego inni lubią przebywać w jego towarzystwie. Jest to ktoś, kto lubi pracować w grupie. Chętnie współpracuje z ludźmi i potrafi odpowiadać na potrzeby swoich kolegów i koleżanek. Przy tym wszystkim jest kreatywny i potrafi wyjść z każdej sytuacji. Omari nie lubi za to niejasnych deklaracji i dwuznacznych sytuacji. Woli grać w otwarte karty. Imię to wywodzi się z języka suahili z Afryki Środkowej i Wschodniej.
Delmar – osoba skryta
Delmar, pisany też jako Del Mar, odnosi swoje znaczenie do morza. To ktoś raczej spokojny i melancholijny. Posiada dużo cierpliwości, ale ceni sobie prywatność. Jest to popularne imię na północy Afryki, ale również w Hiszpanii, która ma bliskie kontakty np. z Maroko czy Algierią. Imię to nosiło i nosi wielu pisarzy. Można powiedzieć, że Delmar to osoba, która potrafi pracować nad jedną sprawą przez długi czas. Posiada rozwiniętą wyobraźnię i często ucieka w świat marzeń i fikcji. Ze względu na swoje pochodzenie może nie kojarzyć się jednoznacznie z Afryką. Ale ma to też swoje dobre strony. Imię to będzie rozpoznawalne w krajach hiszpańskojęzycznych, w tym w obu Amerykach.
Adisa – obowiązkowy
Adisa to męskie imię, które oznacza osobę dosyć tajemniczą. Znajduje sobie nielicznych przyjaciół, ale stają się oni jego najwierniejszymi kompanami. W życiu społecznym kieruje się zdecydowanymi przekonaniami, często jest krytycznie nastawiony do różnych spraw. Jest typem indywidualisty i ma silną osobowość. Mimo to jest dla innych miły i uprzejmy. Jest wymagający wobec siebie i też wobec innych. Uważa, że ma rację w wielu kwestiach i przez to może być trudnym partnerem. Z drugiej jednak strony najbliżsi cenią go za jego racjonalne podejście do rzeczywistości, czyli tzw. twarde stąpanie po ziemi. Zwykle też dotrzymuje słowa i można na nim polegać. To ktoś, kto może obejmować odpowiedzialne stanowiska i zrobić dużo dla innych.
Diel – mądry
Afrykańskie imiona męskie często oznaczają jaką cechę charakteru. Tak jest w przypadku Diela. Diel to etymologicznie mądrość. Cechuje się dużą empatią wobec innych i często jest przewodnikiem lub liderem w swojej społeczności. Jest przedsiębiorczy i kreatywny. Zauważa rzeczy, które inni nie widzą. Potrafi odnaleźć rozwiązanie jakiejś trudnej sytuacji, kiedy inni ulegają zniechęceniu. Z tego też powodu jest cenionym kompanem. Diel to osoba bardzo emocjonalna. Silnie odczuwa emocje swoje i innych i dlatego może czasami czuć się zagubiona. Rzeczywistość zmusza go często do zmiany zachowania, ale jego emocje nie pozwalają mu na to. Może to rodzić u niego pewien dyskomfort i zdenerwowanie.
Jahi – urodzony przywódca
Jahi to lider, który przeciera nieznane lądy. Ma silne cechy przywódcy. Dosłownie Jahi oznacza godność. Jest to więc ktoś, kto ma duże poczucie swojej wartości, czuje że jest kimś wyjątkowym. Jahi to także wulkan pomysłów, które realizuje z pasją. Często jego osobowość przyciąga innych. Praca w grupie pozwala mu osiągać lepsze rezultaty. Dlatego też lubi każdą współpracę. Choć Jahi kojarzy się z mądrością, to jego działanie często jest obarczone słomianym zapałem. Potrafi szybko wejść w jakąś akcję, ale szybko się spala. Stąd inni ludzie są dla niego silnym motywatorem.
Jabari – odważny
Jak wskazuje to imię, Jabari jest osobą odważną. Dzięki temu szybciej niż inni wchodzi w nowe relacje i szybciej zdobywa wiadomości. Może to przynieść mu dużą korzyść lub też i stratę. Jabari to raczej realista, który wie, czego chce od życia. Rozum dominuje u niego nad uczuciami. Zdarzają mu się jednak epizody niekontrolowanych wybuchów, zwłaszcza jeśli coś nie idzie po jego myśli. Kieruje się swoimi określonymi zasadami i rzadko je zmienia. Mimo to potrafi dostosować się do zmieniających się okoliczności. Odwaga dodaje mu siły i przełamuje jego sztywność myślenia. Jabari dobrze odnajdzie się w towarzystwie, jednak musi ono działać według jego zasad. Optymizm i entuzjazm pozwalają mu prowadzić satysfakcjonujące życie z innymi ludźmi.
Koffi – imię oznaczające sobotę
Imię z Afryki może oznaczać nie tylko cechę charakteru, leczy również dzień tygodnia, w którym dziecko przyszło na świat. Tak jest w przypadku imienia Koffi, które dosłownie oznacza sobotę. Bodaj najbardziej znaną postacią, noszącą to imię był laureat pokojowej Nagrody Nobla i sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Kofi Annan. Imię to pochodzi z Ghany. Koffi to urodzony organizator i działacz. Potrafi zarządzać ludźmi i stać na czele społeczności. Jest osobą dosyć niezależną i wybuchową, a przez to też mogącą być w konflikcie z innymi ludźmi. Pozytywną stroną Koffiego jest jego otwarty umysł, witalność i silna wiara. Nie zraża się niepowodzeniami, ale idzie do przodu pomimo porażek.
Kuasi – urodzony w poniedziałek
Innym imieniem, które wywodzi swą etymologię od dni tygodnia jest Kuasi, a więc ten, który jest urodzony w poniedziałek (dosłownie to właśnie poniedziałek). Kuasi potrafi być wrażliwy i mieć artystyczną duszę. Jest to ktoś raczej wyciszony lub zamknięty w sobie. Potrzebuje dużo spokoju wokół siebie i tego oczekuje od innych osób. Mimo to potrafi doskonale wyczuwać potrzeby drugiego człowieka. Jego wrażliwość daje mu przewagę w relacjach interpersonalnych. Jest cenionym pracownikiem i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Można mu zaufać.
Adio – sprawiedliwy i pobożny
Adio jest kimś, kto ma duże poczucie sacrum. Jego imię oznacza między innymi pobożność. Ci, którzy go otaczają widzą to od razu. Adio zwykle nie manifestuje swoich poglądów, ale jego sposób postępowania wiele o nim mówi. Adio uważany jest też za osobę sprawiedliwą. W swoim działaniu bierze pod uwagę opinie innych ludzi i kieruje się zmysłem społecznym. Potrafi doprowadzić swoje sprawy do końca. Z drugiej strony Adio może cechować się pewną tajemniczością i niedostępnością. Nawet bliscy nie znają wszystkich jego kart. Jest przy tym nieco melancholijny, ale też ma wiele pomysłów. Z pewnością, pomimo swojej skrytości, jest dobrym przyjacielem.
Zuri – silny
Dzieciom w Afryce często nadaje się imię, które oznacza konkretną cechę, o jakiej marzą rodzice. Tak jest w przypadku imienia Zuri. Zuri to osobowość silna i niezależna. Jest to prawdziwy przywódca, który potrafi zarządzać ludźmi i stać na czele grupy. Jak to jednak bywa, ktoś o takim typie osobowości może być niekiedy drażliwy i często nie zgadzać się z opiniami innych, nawet jeśli są racjonalne. Na co dzień Zuri jest jednak wesoły i przyjazny. Potrafi obdarzać innych swoim humorem i być hojnym. Imię to zdradza pochodzenie francuskie. Występuje więc w krajach Afryki Północnej i Zachodniej, gdzie była obecna kolonizacja francuska.
Abubakar – ktoś szlachetny i spokojny
Abubakar to imię dla kogoś, kto jest utalentowany i spokojny. To osoba o silnym poczuciu wartości wyższych, wręcz uduchowiona. Abubakar lubi ład i porządek. Posiada umiejętności dyplomatyczne, dlatego z łatwością dogaduje się z innymi ludźmi. Nie można mu też odmówić przedsiębiorczości i kreatywności. Imię to cechuje osobę spokojną i skrupulatną, która lubi doprowadzać wszystkie sprawy do końca. Typ osobowości, który w przypadku dziecka, nie powinien sprawiać rodzicom większych problemów. Imię to wywodzi się z Egiptu. Najprawdopodobniej jest bardzo stare i było znane już tysiące lat temu.
Afrykańskie imiona męskie i ich polskie odpowiedniki
Afrykańskie imiona męskie nie w każdym przypadku wyglądają tak zupełnie obco. Istnieją imiona, które uważamy za rdzennie polskie, jednak pochodzą one np. z kultury arabskiej i hebrajskiej, silnie obecnej między innymi na kontynencie afrykańskim.
Do takich imion zaliczamy Yaqub (Yaqob). W języku polskich jego odpowiednikiem jest Jakub. Dosłownie oznacza ono zwrot „niech Bóg ochroni” lub „niech Bóg chroni”. Życzeniem rodziców, którzy nadają swojemu dziecku to imię jest więc, aby Bóg był jego obrońcą, aby go wspierał przez całe jego życie. Jakub jest dość energiczną osobą, która potrafi zawojować świat. Jednak w życiu towarzyskim nie zawsze mu się udaje. Lubi swoje zdanie i zwykle dąży do swoich celów.
Podobne pochodzenie ma imię Yusuf, czyli polski Józef. Od wieków nasi przodkowie nosili to imię i stąd możemy przypuszczać, że jest rdzennie polskie. Nic jednak mylnego. Yusuf z hebrajskiego oznacza „niech Bóg pomnoży rodzinę”. To imię występowało już tysiące lat temu w Biblii. Józef to osoba zaradna i pracowita. Jednocześnie skryta, ale ma to swoje dobre strony. Potrafi zachować powierzoną mu tajemnicę. Lubi pomagać bezinteresownie i jest dobrym partnerem na całe życie.
Afrykańskie imiona męskie wobec globalizacji
Imiona afrykańskie męskie są coraz bardziej znane nie tylko nad Wisłą. Globalizacja sprawia, że ludzie, idee i towary przemieszczają się coraz szybciej. Tak samo jest z imionami. Napływ Afrykańczyków do Europy po 2011 był tak duży, że część z nich osiadła na stałe na Starym Kontynencie.
Napływ mieszkańców krajów afrykańskich do Polski przypadł na lata 80. XX wieku. Wówczas w naszym kraju przebywało nawet 2 tys. osób z Afryki, którzy u nas studiowali na studiach magisterskich lub doktoranckich. Część z nich po 1989 roku wyjechała do swojego rodzinnego kraju, jednak część z nich zawarła związki małżeńskie i została na stałe.
Afrykańskie imiona męskie są obecne w polskiej kulturze od wielu lat. Jednak nie każdy Polak spotkał osobiście na ulicy Afrykańczyka. Inaczej ma się z imionami, które pochodzą z Czarnego Lądu. Choć najczęściej imiona takie noszą dzieci rodzin mieszanych, zdarzają się zupełnie polskie rodziny, które nazywają swoje dzieci imionami afrykańskimi. Leo, Neo, Jahi to chłopcy, którzy są kolegami naszych dzieci ze szkoły lub przedszkola. Dlatego nie bójmy się imion z Afryki. Są bowiem świadectwem wyobraźni i tradycji, które warto poznać.