Masz ochotę spędzić z dziećmi kilka dni w fajnym miejscu i chcesz, by były tam liczne atrakcje dla dzieci? W Opolu znajdziesz to, czego szukasz. To miasto znane w całej Polsce z corocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, odbywającego się już od 1963 r. Jednak warto tam przyjechać o każdej porze roku. Ta miejscowość i jej okolice kuszą licznymi atrakcjami, które z pewnością zaciekawią milusińskich, a i rodzicom nie pozwolą się nudzić. Malownicze miasto, gdzie prawie wszędzie jest blisko, zachwyci zarówno dużych, jak i małych. Jak spędzić czas w województwie opolskim? Co robić z dziećmi?
Spis treści
Stolica województwa opolskiego: ogólny opis
Ta miejscowość na prawach powiatu, leżąca w południowo-zachodniej części kraju to historycznie dawna stolica Górnego Śląska. Opole jest jednym z najbardziej wiekowych miast w Polsce. Zostało założone w XIII w. przez Kazimierza I Opolskiego. Od tej pory nieprzerwanie rosło, m.in. dzięki temu, że krzyżowały się tu szlaki handlowe. To stolica województwa, której nazwa pochodzi od starego, już nieużywanego słowa opole, które dawno temu oznaczało skupisko ludzi. Obecnie po czasach plemiennych nie ma już śladów. Można za to podziwiać pięknie odrestaurowane stare kamieniczki na urokliwym rynku. W centrum warto patrzeć pod nogi, łatwo się bowiem natknąć na aleję gwiazd polskiej piosenki. Widnieją tam podpisy m.in. Maryli Rodowicz, Myslovitz, Czesław Niemen i wielu innych artystów.
Jakie jeszcze przyjemności oferuje Opole? Atrakcje dla dzieci i dorosłych obejmują wiele możliwości, bo miasto wciąż się rozwija, ma prężnie działającą stronę internetową w aktualnościami, gdzie umieszczony jest kalendarz wydarzeń, koncertów, ciekawych spotkań, zajęć sportowych itp. Aby uporządkować przestrzeń, uchwalono nawet zakaz chaotycznego umieszczania reklam. Dzięki temu mieszkańcy i odwiedzający mogą bez przeszkód podziwiać piękno tego miasta. Oprócz Festiwalu Piosenki Polskiej odbywa się tu wiele cyklicznych imprez, np. Ogólnopolski Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, Opolska Noc Kabaretowa czy Dni Opola, podczas których organizowane są liczne zabawy i występy. Co więcej, województwo opolskie, mimo iż jest najmniejsze w kraju, ma również do zaoferowania naprawdę ciekawe miejsca w okolicznych miejscowościach.
Opole: atrakcje dla dzieci
Dla osób, które chciałyby wybrać się w ciekawe miejsce, czy np. wykorzystać bon turystyczny, miasto ma wiele atrakcji dla dzieci. Opole można zwiedzać na piechotę, dlatego to wymarzone miejsce na ciekawy spacer z milusińskimi. Warto zobaczyć rynek z ratuszem, pomnikiem założyciela, aleją gwiazd estrady i wieżą widokową. Maluchy z pewnością będą pod wrażeniem wysokości. Po wędrówce trzeba spróbować pysznych naleśników takich nadzieniach, jakie tylko można sobie wymarzyć.
Z atrakcji dla dzieci w Opolu warto m.in. wymienić:
- Muzeum Wsi Opolskiej,
- zoo w Opolu,
- Wyspę Pasieka,
- rejs statkiem,
- Papugarnię.
Muzeum Wsi Opolskiej
Wśród licznych atrakcji dla dzieci w Opolu można wybrać piękne Muzeum Wsi Opolskiej. Łatwo dojechać tam autobusem lub samochodem od centrum miasta, by po chwili „przenieść się” do czasów, gdy mieszkańcy osad żyli bez internetu i telewizorów. Odwiedzając drewniane zabudowania, a wśród nich chaty, kościół, szkołę, warto wyjaśnić pociechom, że wcale nie tak dawno temu ludzie utrzymywali się z pracy swoich rąk, a ich egzystencja była o wiele prostsza i wolniejsza. Miłym akcentem będzie urządzenie sobie pikniku na trawie (nie zapomnij koca i pozostałych akcesoriów), jeśli oczywiście pogoda na to pozwala. Czasami odbywają się tam ciekawe plenerowe imprezy lub warsztaty, dzięki którym dzieci mogą zobaczyć np. jak uczono ich rówieśników przed laty w szkole.
Zoo w Opolu
Atrakcją dla dzieci w Opolu, którą z pewnością warto odwiedzić, jest zoo. Ten ogród zoologiczny to klimatyczne miejsce. Urządzane są w nim np. pokazowe karmienia goryli czy uchatek. Można zaobserwować niedawno urodzone żyrafy czy flamingi, bo opolskie zoo odnosi na tym polu duże sukcesy. Dzieci zobaczą dzikie zwierzęta, których prawdopodobnie nie miałyby szansy obejrzeć w naturze, nie tylko z powodu odległości, ale przede wszystkim faktu, iż ich populacja się zmniejsza. Obecnie takie ogrody zoologiczne są przekształcane raczej w centra ochrony bioróżnorodności. Ponadto w tym miejscu aktywne dzieciaki mogą poszaleć na miniparku linowym lub placu zabaw. Zmęczone atrakcjami maluchy chętnie coś zjedzą w jednym z punktów gastronomicznych, obecnych na terenie obiektu.
Wyspa Pasieka
Ta naturalna wyspa, powstała w 1600 roku w wyniku powodzi, to kolejna w Opolu atrakcja dla dzieci. Aby się tam dostać, trzeba przejść przez Most Groszowy (za co dawniej była pobierana opłata). Niedaleko stojącego tam Młodzieżowego Domu Kultury jest dobrze wyposażony plac zabaw. Jednak przede wszystkim warto wiedzieć, że to właśnie tu stoi słynny Amfiteatr, w którym od wielu dziesięcioleci odbywa się Festiwal Piosenki. Co więcej, trzeba też zajrzeć do Muzeum Piosenki, powstałego w 2009 r. Każdy turysta, duży i mały, otrzyma tam słuchawki, by móc puścić wybraną przez siebie muzykę. Można obejrzeć tam także teledyski i ciekawe wywiady. Maluchy znajdą w tym miejscu również salę zabaw.
Warto pospacerować wokół wyspy, zasiąść na ławeczce i obejrzeć tańczące fontanny na Stawie Barlickiego, zwłaszcza wieczorem, kiedy są one podświetlone. Co więcej, jeśli dzieci nie są zmęczone, to zachęć je do odwiedzenia Wieży Piastowskiej, która stoi w tym miejscu już od XIII w. i jest pozostałością po już nieistniejącym zamku romańskim. Zwiedzanie trzeba rozpocząć od lochów, słuchając przewodnika. Następnie można przejść na punkt widokowy (ok. 160 schodków), by zobaczyć przepiękną panoramę miasta i poczuć wiatr we włosach.
Rejs statkiem
Małych marynarzy i piratki można w weekend zabrać na rejs statkiem „Opolanin”. Trwa on ok. 40 minut i pozwala na obejrzenie ulic i budynków od strony wody, co jeszcze bardziej pozwoli docenić piękno miasta. Odkryty górny pokład i zakryty ogrzewany dolny umożliwią wybór odpowiedniego miejsca, a przewodnik podzieli się ciekawymi informacjami o Opolu i samej Odrze. Po ulicach kursuje też lśniący londyński autobus. Jeśli kupisz w nim bilet na rejs, to „podwózka” wysokim czerwonym pojazdem (trwająca ok. 15 min) będzie gratis.
Papugarnia w Opolu
Co jeszcze oferuje Opole? Atrakcje dla dzieci obejmują także otwartą od 2020 roku papugarnię. To miejsce na pewno spodoba się milusińskim. Można tam nie tylko obserwować te kolorowe ptaki, ale także wziąć je na rękę, a nawet nakarmić. Dzieci z pewnością będą zachwycone, widząc tyle barwnych papug, swobodnie latających nad ich głowami. Zwierzęta są oswojone, mają swoje imiona i nie robią krzywdy zwiedzającym. Warto jednak pamiętać, by wszystkie drobne przedmioty, np. biżuterię, schować do plecaka. Jeśli więc Twoje dzieci lubią ptaki, to koniecznie zajrzyjcie na ul. Wapienną 10 w Opolu.
Opole: atrakcje dla dzieci zimą
Warto zobaczyć Opole i całe województwo opolskie zarówno w lecie, jak i w zimie. Dla miłośników łyżew miasto ma ciekawą ofertę. Staw zamkowy, dawniej otaczający Zamek Piastowski to pozostałość po dawnej fosie. Zimą niekiedy przekształca się go w naturalne lodowisko. Drugim miejscem dla wielbicieli sportów zimowych na świeżym powietrzu, gdzie można pośmigać z dziećmi na łonie natury, jest ślizgawka przy ulicy Oleskiej. Jeśli natomiast pogoda w zimie nie jest wystarczająco mroźna, trzeba odwiedzić profesjonalne lodowisko o nazwie „Toropol”, istniejące w Opolu już od roku 1961.
W ramach zimowego spaceru warto wybrać się na przechadzkę brzegiem rzeki Młynówki, by podziwiać lśniące wśród lodowych czap światła tzw. opolskiej małej Wenecji, które wieczorem są pięknie oświetlone. Ta romantyczna nazwa pochodzi stąd, że budynki stoją tuż nad samą wodą. Jeśli pada śnieg, widok jest jeszcze wspanialszy.
Jakie można tam znaleźć zimowe atrakcje dla dzieci? Opole leży niezbyt wysoko, na wysokości 176 m n.p.m., więc o stoki tam trudno. Jednak kilkadziesiąt km od miasta, w tym samym województwie znajduje się Góra Św. Anny. Jest tam m.in. tor saneczkowy, który stanowi wspaniałą zjeżdżalnię grawitacyjną dla dużych i małych.
Ponadto mało znane Góry Opawskie, częściowo leżące w tym województwie zachęcają zwłaszcza do narciarstwa biegowego, które zyskuje coraz więcej amatorów. Liczne i dobrze przygotowane trasy pozwolą nauczyć dziecko tego sportu, który jest mniej kontuzjogenny niż tradycyjne zjazdy. Jeśli chcesz, by Twój nastolatek pokochał piesze wędrówki po górach, to nawet w zimie możesz go zabrać na szczyt o nazwie Biskupia Kopa (890 m n.p.m). Fantastyczny krajobraz pokryty śniegiem (jest tam wieża widokowa) pozostaje w pamięci na długo.
Gdy planujesz wybrać się w zimie w opolskie, to warto odwiedzić Chatę Świętego Mikołaja w Krasiejowie. Maluchy z pewnością będą zachwycone, mogąc przebywać w Krainie Elfów lub robiąc z nimi zimowo-bożonarodzeniowe dziełka na specjalnych warsztatach. A może wolą obejrzeć film animowany o tematyce świątecznej?
Atrakcje dla dzieci — Opole i okolice
Nie tylko Opole jest warte zobaczenia. Trzeba się również wybrać w okolice województwa. Wiele przygód czeka tam na rodziny spragnione pięknych widoków i wspaniałych przeżyć. Atrakcje dla dzieci w Opolu obejmują m.in. bajkowy pałac w Mosznie. Wygląda on niczym przeniesiony z zaczarowanej opowieści i jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Mówią, że ma tyle komnat, ile dni w roku. Piękny jest też park z bardzo starymi drzewami. Milusińskich prawdopodobnie najbardziej zainteresuje trasa „Codzienne życie zamku”, podczas której będzie można wejść w miejsca dotychczas niedostępne dla zwiedzających, np. szklane poddasze nad galerią.
Dla dzieci, które zamiast duchów wolą maszyny, świetnym miejscem będzie Fabryka Robotów, położona również w Mosznie. Można tam zachwycić się (a może i troszeczkę przestraszyć) ogromnymi i całkiem małymi stalowymi konstrukcjami, wzorowanymi na filmach fantastyczno-naukowych. Do ich użycia wykorzystywane są odpady pochodzące np. ze starych samochodów. Pomysłowość twórcy naprawdę zachwyca.
Oprócz Moszny czy Opola atrakcje dla dzieci, tym razem mniejszych, oferuje także miejscowość Zdzieszowice. Mieści się tam Stumilowy Lasek Kubusia Puchatka. Zapewnia świetną zabawę i frajdę dla najmłodszych, którzy na pewno znają „misia o bardzo małym rozumku” i jego przyjaciół. Można odwiedzić chatki, przywitać się z Królikiem, pojeździć drewnianym wózkiem (konikiem jest rodzic), czy pójść na plac zabaw pod koronami drzew.
Jeśli masz bon turystyczny, to dlaczego nie wykorzystać go w JuraParku Krasiejów. Ta miejscowość, leżąca w woj. opolskim, niedaleko jego stolicy to raj dla dużych i całkiem małych wielbicieli dinozaurów. Ponad 200 modeli prehistorycznych gadów w naturalnej wielkości, oceanarium, park ewolucji rodzaju ludzkiego czy tunel czasu, gdzie można się dowiedzieć, jaki był rozwój życia na Ziemi od czasu Wielkiego Wybuchu — to tylko niektóre atrakcje. Po dawce wiedzy warto pójść z dziećmi do dinozaurowego placu zabaw.