Jednym z największych i najpiękniejszych miast w Polsce jest Wrocław. Atrakcje dla dzieci i dorosłych, które tam można znaleźć, nie pozwolą na nudę. Warto przyjechać do tego miasta mostów i krasnali, aby na własne oczy zobaczyć pieczołowicie odrestaurowany rynek, wejść na Mostek Pokutnic (uwaga – wysoko!) i poczuć klimat tego wielowiekowego miasta. Rozrywki można by długo wymieniać. Niektóre z nich są dostępne za opłatą, a innymi można się cieszyć całkowicie za darmo. Zabierz rodzinę i wyskocz do Wrocławia przynajmniej na weekend!
Spis treści
Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska
W okolicach dzisiejszego Wrocławia już w czasach antyku istniała osada o nazwie Budorgis. Natomiast słowiańskie plemię Ślężan zaczęło zasiedlać te tereny w VI w. Źródła podają, że tędy przebiegał sławny Szlak Bursztynowy. Ok. X w. nazwa Vratislavia pojawiła się w ówczesnych dokumentach. Powstało w tym miejscu wtedy biskupstwo, a całym polskim państwem rządzili Piastowie. Mieszko I w 985 r. kazał wybudować na Ostrowie Tumskim, znajdującym się w sercu obecnego Wrocławia, pierwszy gród. W 1261 r. miastu nadano prawa magdeburskie, które m.in. wytyczało rynek, nadawało prawo do zjazdów i handlu.
Od opisywanych czasów minęło wiele wieków, a miasto nieustannie się rozwijało. Przy tym rządzili nim Niemcy (ok. 200 lat), Polacy (ok. 400 lat), Czesi (ok. 500 lat). W okresie II wojny światowej zostało jednakże zniszczone w ok. 70 proc. z powodu ciężkich walk między Wehrmachtem a Armią Czerwoną. Po tym czasie zdecydowano, że stanie się on miastem polskim – i jest nim do dzisiaj. Podczas Euro 2012 to m.in. we Wrocławiu rozgrywano kolejne mecze piłkarskie. To miasto było Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. Przyjeżdża do niego wielu obcokrajowców. Jego populacja nieustannie się zwiększa – obecnie ma on niecałe 700 tys. mieszkańców (w tym co najmniej 10 proc. Ukraińców).
Wrocław – atrakcje dla dzieci
Wrocław to miasto przyjazne dla mieszkańców i turystów. Ma mnóstwo klimatycznych, pięknych lub ciekawych zakątków. Jak przystało na tak dużą i prężnie rozwijające się aglomerację oferuje naprawdę wiele rozrywek i atrakcji dla dzieci oraz ich rodziców. Właśnie dlatego stolica województwa dolnośląskiego jest chętnie odwiedzana przez rzesze turystów. Chcą oni zobaczyć min. Rynek i starówkę, zoo, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, kolorowe podwórka i urocze krasnale. Jednak czeka tam o wiele więcej atrakcji dla dzieci. Wrocław – warto to wiedzieć – jest przy tym miejscem, które można zwiedzać na dwóch kołach, dzięki dobrze przygotowanym ścieżkom rowerowym.
Hydropolis – „Wszystko zaczyna się od wody”
Hydropolis to wyjątkowa atrakcja, związana z Wodociągami Miejskimi we Wrocławiu, które liczą sobie już ok. 150 lat. Oprócz dostarczania mieszkańcom czystej wody edukują także dzieci (i dorosłych) w zakresie ekologii. W tym celu została stworzona Akademia Przyjaciół Wody. Natomiast projekt Wodociągów o nazwie Hydropolis to centrum wiedzy o wodzie. Zostało ono zlokalizowane w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku. Znajduje się tam aż siedem stałych stref tematycznych, a ponadto można obejrzeć wystawy czasowe. Dla dzieci stworzono specjalną strefę, a dla wszystkich przestrzeń relaksu. Jest tam też kawiarnia Molecule Cafe. Zwiedzający dowiedzą się, jakie były początki powstania wody na Ziemi, zobaczą stworzenia głębinowe, czy też zajrzą do najgłębszego miejsca na naszej planecie.
Imaginarium – tu marzenia stają się rzeczywistością
Co jeszcze oferuje Wrocław? Atrakcje dla dzieci i dorosłych obejmują m.in. miejsce o nieco tajemniczej nazwie Imaginarium. Jest to Centrum Wirtualnej Rzeczywistości, gdzie sny mogą się spełnić. Marzysz o wizycie w kosmosie, na dnie morza, a może wolisz latać? Nie ma problemu. Na udostępnionych stanowiskach VR trzeba tylko założyć specjalne gogle i wziąć stery w swoje ręce (ich obsługa jest bardzo prosta). Do dyspozycji jest ok. 50 programów, które pozwolą przenieść się na szczyt wysokiej góry, tor wyścigowy, ale też latać nad Nowym Jorkiem czy walczyć mieczem świetlnym. Dzieci i oczywiście ich rodzice mogą więc założyć okulary, by spędzić czas w innej rzeczywistości. To klimatyczne miejsce mieści się na Placu Solnym, w podziemiach budynku. Można tam także zorganizować urodziny lub po prostu wpaść ze znajomymi.
Kolejkowo – niesamowity świat miniaturowych kolejek
Będąc we Wrocławiu z dziećmi, warto odwiedzić kolejne wyjątkowe miejsce. To Kolejkowo, gdzie została stworzona ogromna makieta, odwzorowująca wygląd Dolnego Śląska. Można tam znaleźć scenki z życia na wsi, pracę leśniczych, sprzedawców czy budowlańców. Zwiedzający będą podziwiać m.in. wierne kopie kamienic z centrum Wrocławia, obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce, hoteli, bloków mieszkalnych, schroniska Szwajcarka w Sudetach Zachodnich, ale to nie wszystko. Ekspozycja liczy aż 900 m, w tym – 510 m torowiska i 15 pociągów, tysiące figurek ludzi i zwierząt. Nad makietą cyklicznie zapada też noc. Ta wspaniała atrakcja mieści się w budynku Sky Tower. Miejsce jest także otwarte na posiadaczy bonu turystycznego.
Manufaktura cukierków i lizaków Słodkie Czary Mary – „Z miłości do słodkości”
Dzieci lubią cukierki i lizaki, to fakt powszechnie znany. Co słodkiego może im zaoferować Wrocław? Atrakcje dla dzieci, które pozwolą im znaleźć się w „słodyczowym” raju, obejmują warsztaty, a także bezpłatne pokazy robienia łakoci o najbardziej fantazyjnych kształtach. Manufaktura powstała już w 2011 r. i od tamtej pory spełnia marzenia o zrobieniu własnego ogromnego lizaka (tylko na naturalnych sokach owocowych i barwnikach pochodzenia roślinnego). Firmę prowadzą dwie siostry, dla których tworzenie bajecznych słodkości jest prawdziwą pasją. Jaki smak lubisz najbardziej – wanilii, maliny, kokosa czy gumy balonowej?
Bobolandia – 3000 m² zabawy
Park Rozrywki Rodzinnej Bobolandia udostępnia aż 3000 m² przestrzeni przeznaczonej do nieskrępowanej zabawy i dziecięcych szaleństw. Mogą one bawić się m.in. w ogródku zabawkami, małpim gaju, na zjeżdżalni wulkan lub rolkowej (jedzie się na zimowych „jabłuszkach”), w strefie trampolin, na dmuchańcach, czy postrzelać z armatek. Usytuowana na miejscu restauracja oferuje dania, które specjalnie dostosowane do wymagań milusińskich. Można tam też urządzić urodziny dla dziecka. Bobolandia jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 19.
Aquapark we Wrocławiu – wodne szaleństwo
Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu obejmują także usytuowany na ul. Borowskiej 99 Aquapark. Znajdują się tam m.in. baseny rekreacyjne, saunarium, zjeżdżalnie wodne, jacuzzi, leniwą rzekę, fale morskie, basen solankowy, dziecięca zatoka i inne ciekawe zakątki. Podczas zimowej i letniej przerwy od szkoły dla dzieci organizowane są AquaFerie i AquaWakacje, w których czasie maluch będzie się uczyć pływania i nurkowania. W takim miejscu można spędzić długie godziny bez chwili nudy. A po wodnym szaleństwie przychodzi czas na posiłek. Znajduje się tam kilka barów, które oferują zróżnicowane dania, m.in. kuchni włoskiej czy azjatyckiej.
Zoo we Wrocławiu
Gdzie obejrzeć można zwierzęta pochodzące z najbardziej egzotycznych zakątków naszej planety? Oczywiście we wrocławskim zoo. Dzieci będą zachwycone pokazowym karmieniem fok, słoni czy pawianów. Warto zajrzeć do Afrykarium, czyli ogromnego oceanarium o kubaturze ok. 184 000 m³. Można tam zobaczyć rafę koralową, czy pływające hipopotamy. Małych miłośników koni ucieszy z kolei fakt, że urocze kucyki chętnie przewiozą ich na swoim grzbiecie. Oprócz tego można nacieszyć oczy kolorowymi ptakami, sprytnymi małpkami i innymi przedstawicielami ponad 1000 gatunków!
Atrakcje dla dzieci – Wrocław i okolice
Wrocław i okolice – te tereny są pełne atrakcji. Nieodległe od aglomeracji miejscowości mają naprawdę wiele do zaoferowania. W odległości kilkudziesięciu minut jazdy od miasta są ciekawe miejsca, które na pewno zainteresują dzieci.
- Zamek Topacz i Muzeum Motoryzacji
Niedaleko od Wrocławia leży Zamek Topacz, którego historia sięga XIV w. Zamek został pieczołowicie odrestaurowany i obecnie można wynająć w nim pokój, by poczuć się jak rodzina królewska. Są tam też dwa place zabaw. Dzieci mogą skorzystać z opieki animatora. W obiekcie jest basen, z którego można korzystać przez cały dzień aż do 19. Organizatorzy zapewniają akcesoria do wodnych rozrywek. Dodatkowo warto zobaczyć położone w tym samym miejscu Muzeum Motoryzacji, które zajmuje dwa poziomy. Mali i duzi miłośnicy starych aut m.in. Rolls Royce i Bentley z pewnością będą usatysfakcjonowani.
- Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ to wspaniały obiekt, który z pewnością zrobi wrażenie na małych księżniczkach i rycerzach. Można zwiedzać wspaniale wyposażone komnaty zamkowe. Niedaleko, bo zaledwie 2 km dalej znajduje się Palmiarnia. W obu miejscach organizowane są wejścia tematyczne, np. Zamkowi Muszkieterowie, Ogrody Światła, Nocne Zwiedzanie, a tuż przed Bożym Narodzeniem Baśniowy Książ św. Mikołaja. W ich ramach dzieci będą się wspaniale bawić dzięki iluminacjom, grom terenowym, zagadkom, poznawaniu legend itp. Do Wałbrzycha co 40 minut kursuje z Wrocławia pociąg TLK.
- Góra Ślęża
Ślęża leży ok. 45 km od Wrocławia i jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego. Ta góra nadaje się na wycieczki z dziećmi w każdym wieku, choć np. wepchnięcie wózka dziecięcego na szczyt będzie wymagać odrobinę siły fizycznej (najlepiej, by miał duże, pompowane koła). Mimo iż na szczyt góry prowadzą różne szlaki, najlepiej wybrać najłatwiejszy żółty (od przełęczy Tąpadła). Warto odwiedzić Ślężę o każdej porze roku, bo wspaniałe widoki zapierają dech w piersiach, a świeże powietrze upaja zapachem lasu. Wejście zajmie ok. 1-1,5 godziny.
- Edukacyjne Mini Zoo Gaja w Golędzinowie
Znajduje się ono ok. 40 minut jazdy od Wrocławia. Dzieciaki spotkają tam różne zwierzęta, m.in. kozy, osła, koty, psy, małpki, konie. Zwierzęta mają imiona i są czasami puszczane wolno w obrębie ogrodzenia. Kontakt z nimi z pewnością dostarczy wielu wrażeń milusińskim, którzy wesoło spędzą tam kilka godzin. Mali miłośnicy jazdy na kucyku też znajdą atrakcję dla siebie. Organizowane są tam pikniki, podczas których będzie można karmić zwierzęta. Jest też piaskownica i różne akcesoria do zabawy, m.in. skakanki, piłki, liny, hula hop. Warto nieco wcześniej zadzwonić i umówić wizytę.
Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu za darmo
Atrakcje dla dzieci za darmo to opcja budżetowa, wcale nie gorsza od płatnych rozrywek. Można ich znaleźć dużo, tylko trzeba wiedzieć, gdzie się udać. W ten sposób łatwo zorganizować czas sobie i dzieciom bez nadmiernego opróżniania kieszeni.
- Miłośnikom sztuki w każdym wieku polecamy muzea: Galerię BWA Dworzec Główny (wstęp wolny), Muzeum Architektury (darmowe środy), gdzie można wejść z psem; natomiast Muzeum Współczesne we Wrocławiu oferuje wejścia gratis w każdy czwartek.
- Kino plenerowe. Kiedy jest ciepło – a więc najczęściej latem – wyświetlane są filmy na świeżym powietrzu. Takim ciekawym miejscem jest kino na Wyspie Słodowej, gdzie podczas wakacji odbywają się pokazy. Ta atrakcja niekiedy jest dostępna także np. na wrocławskim Rynku.
- Warto wejść w stworzony w latach 90. XX w. Labirynt w Parku na Brochowie, zwany też Grabowym Labiryntem. Ma powierzchnię aż 8 ha. Jest położony tuż obok dawnego folwarku, a obecnie Hotelu Brochów. Można tam znaleźć miejsca do piknikowania, jak również plac zabaw. Drogę do centrum labiryntu wskazuje wysokie drzewo.
- Spacer po centrum Wrocławia. W jego ramach warto przejść się po pięknym dużym Rynku, otoczonym kamienicami. Można też zajrzeć do „Tajemniczego ogrodu” Ossolineum. To klimatyczne miejsce ma na samym środku zabytkową, dębową studnię (ma już ponad 300 lat). Ponadto pięknie wygląda (zwłaszcza jesienią) charakterystyczny budynek Muzeum Narodowego. Warto się też przejść na Bulwary nad Odrą.
- Warto zwrócić uwagę na wszechobecne mosty. Mówi się, że Wrocław to miasto mostów i rzeczywiście coś w tym jest. Przewodnicy miejscy podają, że jest tam co najmniej 101 mostów (nie licząc kładek), np. most Piaskowy, most Zwierzyniecki, most Tumski, zwany mostem Miłości (pary przypinają tam kłódki).
- Dzieci będą zachwycone, mogąc tropić krasnale, które są poukrywane w wielu zakątkach miasta. Legenda głosi, że mieszkańcy miasta wezwali na pomoc te małe skrzaty, by pozbyć się dokuczliwego Chochlika Odrzańskiego. Jest też wersja bardziej „ludzka”, mówiąca o tym, iż w latach 80. ubiegłego wieku na murach Wrocławia zaczęły się pojawiać rysunki pomarańczowych krasnali, które walczyły z szarą rzeczywistością czasów komunistycznych. Jeśli ktoś trafi do tego miasta we wrześniu, może wziąć udział w radosnym Festiwalu Krasnoludków.
- Neony z dawnych lat. Łatwo można ominąć pewne niezwykłe podwórko, które mieści się pod adresem ul. Ruska 46. Znajdują się tam stare neony m.in. z dawnych kin. Założona przez zapaleńców fundacja ratuje je od zniszczenia, odrestaurowuje i prezentuje w miejscu otwartym dla wszystkich. Kiedy nastaje szarówka, a neony zostają zapalone, robią magiczne wrażenie. W podwórku można usiąść i wypić herbatę, podziwiając to wyjątkowe miejsce.
Atrakcje dla dzieci na rynku we Wrocławiu
Samo serce miasta jest pięknie odrestaurowane i robi duże wrażenie, zwłaszcza kolorowe małe kamieniczki, np. Kamienica pod Błękitnym Słońcem.Płyta Rynku jest rozległa (piąta pod względem wielości w Polsce), a na samym środku stoi Stary Ratusz, w którym do tej pory urzęduje prezydent miasta. Oprócz spaceru czy zjedzenia lodów w centrum warto wejść na Mostek Czarownic, aby zobaczyć z góry Wrocław, Rynek i kolorowe dachy. Zachodnia część centrum, zwana Placem Gołębim jest miejscem, gdzie co roku prezentują się absolwenci Akademii Wojsk Lądowych. Ponadto odbywają się tam różne, spotkania. Regularnie można tam natrafić na takie atrakcje dla małych i dużych jak np.:
- Jarmark Świętojański (maj lub czerwiec),
- festiwal kulinarny Europa na Widelcu (czerwiec),
- Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus (lipiec lub sierpień),
- Hau are you? Parada Psów (wrzesień),
- Wrocławskie Święto Seniorów, w tym Paradę Kapeluszy oraz koncerty (wrzesień lub październik),
- Jarmark Bożonarodzeniowy (listopad lub grudzień),
- paradę na Święto Niepodległości (11 listopada),
- koncert sylwestrowy (grudzień).
Oprócz tego organizowane jest tam kino plenerowe, koncerty okazjonalne, wystawy sztuki, pokazy iluzjonistów, muzyków, tancerzy itp. W okolicznych kamienicach działa bardzo wiele restauracji czy kawiarni, gdzie można przysiąść i zjeść pyszne dania oraz słodkości.
Bon turystyczny – Wrocław. Lista miejsc
Polska jest piękna i oferuje wiele atrakcji. Osobom, które jeszcze nie skorzystały z pieniędzy przeznaczonych na turystykę krajową, przedłużono bon turystyczny. Wrocław jest wśród tych miast, które oferują wiele atrakcji, za które można zapłacić tym talonem (wartym 500 zł). Tak więc do 31 marca 2023 r. umożliwiono regulowanie zobowiązań z tytułu noclegów, wejść do muzeów i innych obiektów za jego pomocą. Warto wejść na stronę https://dolnyslask.travel.pl/bon-turystyczny-wroclaw/ i sprawdzić listę miejsc, w tym noclegi, wejścia czy pakiety atrakcji, obejmujące np. wycieczki melexem, muzea, zoo, wodne safari oraz nocleg.
A co to miasto ma do zaoferowania dorosłym?
Wypad na weekend lub kilka dni do Wrocławia to świetna opcja spędzenia wolnego czasu w pojedynkę, w parze lub z paczką znajomych. Można się wybrać na romantyczny spacer z drugą połówką do takich miejsc jak Ostrów Tumski, Park Południowy, Mostek Pokutnic, Pawilon Czterech Kopuł, Park Staromiejski, Fontanna z lwami na pl. Jana Pawła II. Samemu czy ze znajomymi warto odwiedzić Halę Stulecia, odbywają się tam koncerty krajowych i zagranicznych gwiazd, festiwale, stand-upy, giełdy, spektakle. Warto sprawdzać kalendarz imprez na halastulecia.pl/kalendarz-imprez/. W Restauracji Tarasowej są dostępne menu degustacyjne, przygotowane przez doświadczonych szefów kuchni.
Miłośników nocnego życia ucieszy fakt, że we Wrocławiu działa mnóstwo knajpek, barów i pubów. Warto zajrzeć do Hard Rock Cafe, położonej w zabytkowej kamienicy znajdującej się w samym centrum miasta. Miłośników spotkań z pisarzami i artystami zaprasza Literatka. Dla fanów jazzu czy burleski również stworzono miejsce o nazwie Vertigo, gdzie mozna się napić wyjątkowego drinka. Ciepłą porą z ukochaną osobą lub gronem znajomych dobrze jest odwiedzić Wyszczekany Beach Bar, gdzie można wypić drinka i zjeść pyszne danie z food trucka, tańcząc w rytm muzyki serwowanej przez DJ-a. dACH Dominikańska to z kolei miejsce, gdzie odbywają się fantastyczne koncerty i imprezy. A wszystko to na samej górze budynku.
Wrocław – atrakcje dla dzieci. Kiedy najlepiej tam się wybrać?
Statystycznie rzecz ujmując, na najlepszą pogodę można liczyć, odwiedzając miasto w okresie od czerwca do września. Jednak nie tylko klimat się liczy, gdy ktoś chce wyskoczyć np. na weekend z ukochaną lub swoim milusińskim zapewnić wyjątkowe atrakcje dla dzieci. Wrocław na szczęście oferuje wiele możliwości spędzania czasu również wtedy, gdy pogoda nie nastraja do spacerów. Jego oferta kulturalno-rozrywkowa jest szeroka i z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie, od aquaparku przez po zoo. Warto wybrać się tam w czasie jarmarków, festiwali czy parad, by naprawdę poczuć klimat tego wyjątkowego miasta.