Rodzice dziewczynek często zastanawiają się, kim dokładnie jest ginekolog dziecięcy i jak wygląda badanie? Przed pierwszą wizytą u tego specjalisty dobrze jest przygotować siebie i dziecko na to, co ma się wydarzyć. Co warto wiedzieć, zanim razem z córką przekroczy się drzwi gabinetu ginekologicznego?
Spis treści
Ginekolog dziecięcy – czyli kto?
Ginekolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu rozrodczego u dziewczynek oraz młodych kobiet przed ukończeniem 18 roku życia.
Jeśli rodzice zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy związane z rozwojem i funkcjonowaniem narządów płciowych u dziecka, powinni się zgłosić właśnie do tego lekarza. Ginekolog pomaga też diagnozować problemy hormonalne, np. przyspieszone lub opóźnione dojrzewanie płciowe.
Ginekolog dziecięcy zajmuje się również szczepieniami dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV oraz informowaniem nastolatek o możliwych metodach antykoncepcji.
Aby znaleźć dobrego ginekologa, który specjalizuje się w opiece medycznej nad dziećmi, można poszukać w internecie lekarzy i poradni, które mają w nazwie słowo „dziecięcy”. Nie każdy ginekolog ma doświadczenie w leczeniu małych dziewczynek. Dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z opiniami o lekarzach i świadomie wybrać specjalistę. Wtedy rodzice mogą mieć największą pewność, że wizyta przebiegnie w pozytywnej atmosferze, pełnej delikatności i szacunku do młodej pacjentki.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa dziecięcego?
Pierwsza wizyta u ginekologa dziecięcego to wydarzenie, które zwykle wywołuje sporo stresu zarówno u młodej pacjentki, jak i u jej rodziców. Jak wygląda pierwsza wizyta, co robi lekarz po wejściu do gabinetu i jak przebiega badanie?
Podczas pierwszej części spotkania ginekolog dziecięcy rozmawia z rodzicami i zbiera wywiad medyczny. Można spodziewać się pytań o daty pierwszej i ostatniej miesiączki oraz o długość cyklu. Po zebraniu kompletu informacji lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie, które jest dostosowane do wieku dziecka i przyczyny konsultacji.
W przypadku dziewcząt do 16 roku życia należy przyjść do ginekologa dziecięcego wraz z dzieckiem. Starsze nastolatki mogą odbyć taką wizytę samodzielnie.
Ginekolog dziecięcy – jak wygląda badanie?
Czego spodziewać się u ginekologa dziecięcego, jak wygląda badanie?
Kiedy lekarz zbierze wywiad i pozna przyczynę wizyty, młoda pacjentka udaje się do toalety lub za parawan, aby zdjąć bieliznę i przygotować się do badania. Większość nowoczesnych gabinetów ginekologicznych udostępnia jednorazowe spódniczki, które zapewniają pacjentkom komfort psychiczny podczas przemieszczania się bez bielizny po gabinecie.
W trakcie badania można towarzyszyć córce, chyba że sama zakomunikuje, że woli przebywać wtedy bez rodziców. To naturalne, że część młodych dziewczyn może odczuwać wstyd przed pokazywaniem się nago przy rodzicach i woli poddać się badaniu ginekologicznemu jedynie w towarzystwie lekarza. Dobrze jest to uszanować i pozostać za parawanem, aby ograniczyć poczucie dyskomfortu dziecka. Młodsze dziewczynki mogą czuć się spokojniejsze, gdy rodzic trzyma je za rękę lub po prostu przebywa blisko nich podczas badania.
Jak wygląda badanie u ginekologa dziecięcego? Lekarz zawsze wykonuje czynności dostosowane do przyczyny wizyty. Zazwyczaj konieczne jest dokładne obejrzenie narządów płciowych. Do badania dziewcząt zwykle nie używa się wziernika, ze względu na obecność błony dziewiczej. Wtedy lekarz przeprowadza obserwację zewnętrznych narządów płciowych – warg sromowych i przedsionka pochwy. Jeśli pacjentka nie jest już dziewicą, można przeprowadzić pełne badanie z użyciem wziernika, a także USG ginekologiczne (przezpochwowe).
Doświadczony ginekolog dziecięcy jest delikatny i na bieżąco informuje młodą pacjentkę o wszystkich swoich działaniach, dbając o jej komfort fizyczny i psychiczny. Jeśli dziewczyna jest zbyt zestresowana i spięta, czasami lekarz rezygnuje z badania i planuje jego wykonanie na kolejnej wizycie.
Kiedy iść z córką do ginekologa dziecięcego?
Niektórzy uważają, że ginekolog to lekarz, do którego należy się udać dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Nic bardziej mylnego. Każde niepokojące objawy ze strony układu rozrodczego i dojrzewania płciowego warto konsultować z ginekologiem dziecięcym.
Jakie są najczęstsze wskazania do konsultacji u ginekologa dziecięcego?
- Wady wrodzone narządów płciowych.
- Nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych (upławy).
- Brak miesiączki do 16 roku życia.
- Bolesne i bardzo obfite miesiączki.
- Krwawienia pomiędzy miesiączkami.
- Nawracające infekcje układu moczowego.
- Zaburzenia hormonalne.
- Planowanie rozpoczęcia współżycia seksualnego.
- Podejrzenie molestowania seksualnego.
Jak przygotować dziecko do wizyty?
Przed pierwszą wizytą u ginekologa dziecięcego warto przygotować córkę na to, co ją czeka w gabinecie. Informacje, które przekazuje się dziecku, należy dostosować do jego wieku.
Najlepiej zaplanować termin wizyty tak, aby nie wypadł podczas miesiączki. W czasie menstruacji można przeprowadzić wywiad i skonsultować niektóre kwestie, jednak wykonanie badania może być kłopotliwe i dodatkowo stresujące dla pacjentki. Podczas miesiączki lepiej też zrezygnować z badania piersi, ze względu na ich tkliwość.
Jeśli planuje się pierwszą wizytę w nieznanym gabinecie, warto zaproponować córce założenie niezbyt długiej spódnicy lub sukienki. Wprawdzie w wielu poradniach znajdują się jednorazowe spódniczki do dyspozycji pacjentek, jednak gdyby ich nie było, to dziewczyna poczuje się bardziej komfortowo w stroju zakrywającym okolice intymne.
Przed wizytą ginekologiczną nie trzeba się dodatkowo myć. Nadmierna higiena jest wręcz niewskazana, ponieważ może zamaskować objawy infekcji.
Podczas badania pacjentka może zostać w skarpetkach lub obuwiu, chyba że gabinet zapewnia jednorazowe ochraniacze na stopy. Lekarz nie zwraca uwagi na te szczegóły, jednak dla wielu dziewcząt i kobiet to właśnie one zwiększają poziomu stresu przed wizytą i podczas niej. Warto więc poświęcić córce swój czas i cierpliwie przekazać jej wszystkie te informacje przed udaniem się do ginekologa dziecięcego.
Co, jeśli córka nie chce iść do ginekologa?
Pierwsza wizyta u ginekologa często budzi strach i wiąże się z uczuciem zakłopotania oraz wstydu. Zdarza się, że dziewczynka może nie chcieć iść do tego specjalisty, mimo że jest ku temu konieczność.
Dobrze jest odpowiednio wcześniej przygotować dziecko do tego, co je czeka. Warto spokojnie porozmawiać i wytłumaczyć córce, jak wygląda pierwsza wizyta, co robi lekarz podczas badania i czego należy się spodziewać. Można wspomnieć także o tym, że większość czasu zajmuje wywiad i rozmowa z lekarzem, a samo badanie często trwa dosłownie kilka minut.
Świadomy wybór ginekologa dziecięcego i przygotowanie córki do pierwszej wizyty są bardzo ważne. W ten sposób dziewczyna nabywa cenne doświadczenia związane z dbaniem o zdrowie intymne, które jest bardzo ważne także na dalszych etapach życia.