Zagadki logiczne dla dzieci i dorosłych to świetna zabawa, która jednocześnie ćwiczy myślenie. Zwłaszcza kilkuletni milusińscy uwielbiają taką rozrywkę. Dzięki niej mogą się uczyć, nawet o tym nie wiedząc. Nabyte umiejętności z pewnością zostaną wykorzystane w przyszłości. Spędzając w ten sposób czas ze swoimi podopiecznymi, można wychować mądre dziecko, które będzie umiało poradzić sobie w każdej sytuacji. Będzie ono bowiem wiedziało, że rozwiązanie problemu musi gdzieś tam być! Jakich zagadek logicznych dla dzieci użyć? Sprawdź i zobacz poniżej. Czy uda Ci się wszystkie rozwiązać, zanim przedstawisz je dziecku?
Spis treści
Zagadki logiczne dla dzieci – świetny sposób na zabawę!
Logiczne zagadki dla dzieci to doskonała rozrywka, która nie wymaga kupowania drogich zabawek lub kosztownej wyprawy np. na trampoliny. Można bowiem w ten sposób bawić się w domu, kiedy nie ma co robić. Takie gry łączą pokolenia, więc wspólny język mogą odnaleźć nie tylko dzieci z rodzicami, ale też dziadkowie.
Trzeba jednak pamiętać, iż łamigłówki powinny one być dostosowane do wieku podopiecznych. Można oczywiście przedstawiać im szarady o wyższym stopniu trudności, ale trzeba liczyć się z tym, że dla maluchów będą zbyt skomplikowane i nie zainteresują młodszych członków rodziny.
Zagadki logiczne dla dzieci mogą być przydatne, gdy pada deszcz i nie można wyjść z domu, podczas długiej podróży samochodem czy wtedy, kiedy dana osoba po prostu chce rozwinąć inteligencję swojego dziecka albo miło spędzić czas. Odgadnięcie prawidłowej odpowiedzi daje każdemu dużą satysfakcję i zwiększa wiarę w swoje siły, co później może pomóc np. w szkole, pracy lub w kontaktach z rówieśnikami.
Takie łamigłówki ćwiczą też koncentrację, której brakuje dzieciom, zapatrzonym często w media społecznościowe i niemądre filmiki. Ponadto szarady tego typu utrwalają już zdobytą wiedzę, porządkują ją oraz klasyfikują. Gry logiczne mogą mieć różną formę – najpopularniejsze z nich to np.:
- zagadki matematyczne,
- zagadki rymowane,
- rebusy,
- pytania typu Kim jestem?,
- wisielce.
Zagadki logiczne dla dzieci – w jakim wieku?
Maluchy już od wczesnego wieku przedszkolnego będą się świetnie bawić, główkując nad zagadkami logicznymi dla dzieci. Dla każdej grupy wiekowej można znaleźć rozwijające zadania, które wspomagają rozwój milusińskich, wpływając na rozwój poznawczy, emocjonalny, zwiększają one także wiarę we własne siły i dają pewność, że każdy problem ma swoje rozwiązanie.
Jeśli będą zbyt trudne lub ewidentnie za łatwe, nie zachęcą pociechy do zajęcia się nimi. Nie warto więc stawiać nadmiernie ambitnych ani zbyt prostych celów przed dzieckiem. Poniżej znajdziesz zróżnicowane zadania, dopasowane do różnych grup wiekowych.
Logiczne zagadki matematyczne
Matematyczne zagadki logiczne dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka liczenia i myślenia. Poniżej przedstawione zostały łamigłówki dla dzieci z pierwszych klas podstawówki.
Kaczuszki
Drogą szły cztery kaczuszki. Każda była w innym kolorze — jedna biała, druga czarna, trzecia brązowa, czwarta żółta. W jakiej kolejności doszły do mamy kaczki, jeśli wiadomo, że najpierw czarna, a potem biała przydreptały po żółtej, a brązowa nie była ostatnia ani przedostatnia.
U wodopoju
Do wodopoju przychodzą różne zwierzęta, takie jak antylopy i słonie. Dziś o 8 rano przyszły dwa słonie oraz antylopa i pozostały tam przez godzinę. O 8.45 przyszedł jeden słoń oraz cztery antylopy i pozostały tam do 9. Ile zwierząt było przy wodopoju o godzinie 10? Aby się nie pomylić, najlepiej przygotować plastikowe zwierzątka lub klocki, które będą je udawały.
Pieski na spacerze
Na spacerze spotkało się kilka psów. Razem miały 16 nóg. Ile było psów? Jeśli dziecko nie umie mnożyć ani dzielić, można wziąć kartkę i rysować psy, licząc jednocześnie ich nogi.
Przyczepy Jasia
Jaś ciągnie trzy przyczepy. Różowa jest wyładowana klockami, niebieska patyczkami, zielona ziemią. Ile razy może przestawić kolejność przyczep, żeby żadne ustawienie się nie powtórzyło? Warto przygotować sobie kartkę i na niej rysować kolorowe przyczepy w różnych konfiguracjach.
Wierszyki-zgadywanki dla maluchów
Wszystkie dzieci kochają zagadki. Wierszyki-zgadywanki to wesołe rymowanki, które wymagają logicznego myślenia oraz ćwiczą uważność, porządkują zdobyte informacje, poszerzają wiedzę. Co więcej, możesz urządzić zgadywanki tematyczne, związane np. z liczbami, nazwami zwierząt itp. Jeśli chodzi o maluchy, to słowo rozwiązania może się rymować z poprzednim wersem, by było nieco łatwiej.
Łamigłówki z przedszkola
Wykorzystaj poniższe wierszyki, by pobudzić logiczne myślenie w swojego przedszkolaka.
- Na sznurze lub łańcuchu wisi mała ławka,
każdy maluch dobrze wie, że jest to… - Od wczesnego rana do samej północki,
układam z nich wieże, bo uwielbiam… - Nie cieszą mnie lalki ni żadne konisie,
lubię miękki plusz i uwielbiam… - Ja lubię prowadzić, chociaż ze mnie młodzik
Tato, mamo droga, kup mi…
Szalone liczby dla starszaków
Aby dostarczyć rozrywki nieco większym pociechom w wieku wczesnoszkolnym, można im zadać trochę trudniejsze logiczne zagadki dla dzieci.
- Sama nic nie znaczy ta jedna cyferka,
dlatego na inne z ciekawością zerka. - Ile słońc na niebie, ile Polsk na świecie,
czy Ty mi odpowiesz, moje mądre dziecię? - Ile to jest para? Albo mama-tata?
Tę odpowiedź pozna każda małolata. - Napisz cyfrę tę na stronie, wygląda jak dwie,
Tylko odwróć kartkę; jaka — dowiesz się.
Rebusy dla starszych dzieci
Aby pobawić się z dziećmi rebusami, warto wcześniej powycinać ze starych gazetek czy niepotrzebnych książeczek różne rysunki, przedstawiające owoce, warzywa, zwierzęta, sprzęty, pojazdy, drzewa itp. Jeśli dana osoba ma nieco zdolności rysowniczych, to również może je wykorzystać. Przy takich zagadkach najlepiej się bawią dzieci, które znają już litery i potrafią je przeczytać.
Pory roku
Łatwo będzie nauczyć małe dzieci pór roku poprzez rebusy.
Narysuj lub wytnij obrazek ziarna.
Napisz pod spodem przekreślone litery „arno ”.
Narysuj lub wytnij obrazek marchewki.
Napisz pod spodem przekreślone litery „rchewka”.
Narysuj lub wytnij obrazek jeża.
Napisz pod spodem przekreśloną literę „ż”.
Narysuj lub wytnij obrazek cyfry 7.
Napisz pod spodem przekreślone litery„dem”.
Narysuj lub wytnij obrazek konia.
Napisz pod spodem przekreślone słowo „ko”.
Narysuj lub wytnij obrazek lampki.
Napisz pod spodem przekreślone litery „mpka”.
Narysuj lub wytnij obrazek tortu.
Napisz pod spodem przekreślone litery „rt”.
Narysuj lub wytnij obrazek wiolonczeli.
Napisz pod spodem przekreślone litery „lonczela”.
Narysuj lub wytnij obrazek sosny.
Napisz pod spodem przekreślone litery „so”.
Odczytajcie z dzieckiem nazwę wszystkich pór roku.
Nazwy zwierząt egzotycznych
Rebusy można nieco utrudnić. Zamiast jedynie wykreślać zbędne litery, można je także zastępować. Pobaw się więc z dzieckiem w odgadywanie nazw zwierząt egzotycznych.
Narysuj lub wytnij obrazek żyrandola.
Napisz pod spodem litery „ndol=fa”.
W tym zadaniu należy zastąpić jedną część słowa inną i odczytać rozwiązanie.
Narysuj lub wytnij obrazek zupy w talerzu.
Napisz pod spodem przekreślone litery „zu”.
Narysuj lub wytnij obrazek ropuchy.
Napisz pod spodem przekreślone litery „ro” oraz „ch=g”.
Narysuj lub wytnij obrazek liczby 100 (cyframi).
Napisz pod spodem litery „t=ł”.
Narysuj lub wytnij obrazek konia.
Napisz pod spodem przekreślone litery „ko”.
Narysuj lub wytnij obrazek kontynentu afrykańskiego.
Napisz pod spodem przekreślone litery „fr=nt” oraz „ka”.
Narysuj lub wytnij obrazek lodów.
Napisz pod spodem litery „dy=pa”.
Najlepiej zapisać nazwy na kartce pod rebusem. Następnie dziecko przekreśla ono niepotrzebne litery w każdym słowie i odczytuje rezultat.
Podopieczny powinien odgadnąć powstały wyraz. W ten sposób można się bawić z dzieckiem w nieskończoność, ćwicząc spostrzegawczość, myślenie i, co ważne, naukę nowych słów.
Wisielec (domek)
Znana od dawna zagadka o nazwie Wisielec ćwiczy spostrzegawczość, szybkie myślenie oraz zwiększa znajomość pojedynczych słów, zdań, powiedzeń, tytułów książek itp. Jedna osoba myśli np. o danym wyrażeniu i zamiast jego liter pisze poziome kreski na kartce. Jeśli bawić się w tę grę ma dziecko z pierwszych klas podstawówki, dla ułatwienia można napisać pierwszą i ostatnią literę oraz ujawnić kategorię, np. meble.
Dziecko wymienia poszczególne litery. Gdy któraś z nich znajduje się w zgadywanym tekście, to ją wpisuje. Jeśli nie, to oryginalnie prowadzący zaczyna rysować szubienicę po jednej kresce za każdą niewłaściwą literę. Aby nie straszyć przedszkolaków, zamiast szubienicy można rysować schematyczny domek. Jeśli dziecko odgadnie, zanim będzie on narysowany, wygrało.
Zagadki logiczne dla dzieci typu Kim jestem?
Poniższe zagadki są odpowiednie dla wielu grup wiekowych. Kto wie, może się nawet zdarzyć, że i dorosły będzie musiał chwilę pogłówkować, zanim je rozwiąże.
- Nie mam głowy, a mam ucho. Kim jestem?
- Możesz mnie nosić w każdą pogodę – w czasie deszczu, słońca, śniegu i mrozu. Kim jestem?
- Każdy człowiek nas ma i rośniemy przez całe życie. Kim jesteśmy?
- Możesz mnie znaleźć w maju, ale nie w marcu ani kwietniu. Kim jestem?
- Jestem wysoki i szczupły, uwielbiam słońce i patrzę zawsze w jego stronę. Kim jestem?
- Mam grzbiet, ale nie mam kręgosłupa. Mam rogi, ale nie Cię ubodę. Dzięki mnie przeżywasz wspaniałe przygody. Kim jestem?
Logiczne zagadki dla dzieci – odpowiedzi
Oto rozwiązania zagadek logicznych dla dzieci przedstawionych wyżej.
Kaczuszki. Kaczuszki przyszły w następującej kolejności: brązowa, żółta, czarna, biała.
U wodopoju. O godzinie 10 u wodopoju nie było żadnych zwierząt.
Pieski na spacerze. Psów było 4.
Przyczepy Jasia. Jaś może przestawić przyczepy 6 razy.
Różowa, niebieska, zielona.
Różowa, zielona, niebieska.
Zielona, różowa, niebieska.
Zielona, niebieska, różowa.
Niebieska, zielona, różowa.
Niebieska, różowa, zielona.
Łamigłówki z przedszkola. Huśtawka, klocki, misie, samochodzik.
Szalone liczby dla starszaków. 0, 1, 2, 6.
Pory roku. Zima, jesień, lato, wiosna.
Nazwy zwierząt egzotycznych. Żyrafa, papuga, słoń, antylopa.
Wisielec (domek). Krzesło, szafa na zabawki, fotel na biegunach, metalowy stół
Kim jestem? Kubek, czapka, włosy, litera j, słonecznik, książka.
Zagadki logiczne dla dzieci — stymulują rozwój najmłodszych
Powyższe zagadki to kilkadziesiąt przykładów zadań, którymi można bawić się z milusińskimi, jednocześnie stymulując żądne wiedzy małe mózgi i ucząc. Dzieci mają naturalną ciekawość świata, więc wystarczy tylko poświęcić im trochę wartościowo spędzonego czasu, by po niedługim czasie zobaczyć wyniki m.in. w postaci lepszych ocen w szkole, pochwał w przedszkolu i zerówce, większej śmiałości i pewności siebie.
Ponadto warto pamiętać, że godzina, spędzona efektywnie razem buduje w maluchach poczucie, że są ważne. W takiej bowiem chwili osoby dla nich najistotniejsze na świecie, czyli mama czy tata odkładają swoje inne obowiązki lub przyjemności, by móc robić coś razem fajnego ze swoim synkiem albo córeczką. Zagadki logiczne dla dzieci to doskonała zabawa dla całej rodziny.
Przy okazji zerknij na inne nasze treści. Dla rodziców łamigłówką może okazać się pytanie, jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci. Polecamy artykuł o tej tematyce.