W obecnych czasach większość ludzi rozumie już, jak ważne jest unikanie picia alkoholu w czasie ciąży. Czy w takim razie piwo bezalkoholowe w ciąży to dobra alternatywa i jego spożywanie jest bezpieczne dla dziecka? Co tak naprawdę kryje się za tym terminem i jakie konsekwencje może mieć błędne zrozumienie tego zagadnienia dla zdrowia dziecka?
Spis treści
Alkohol a płód
Wiedza naukowa nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, że alkohol jest szkodliwy dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Bez względu na etap ciąży, spożywanie alkoholu przez ciężarną może wiązać się z poważnymi problemami rozwojowymi płodu, a nawet prowadzić do poronienia.
Dzieje się tak dlatego, że etanol łatwo przenika do krwiobiegu płodu przez łożysko. Niedojrzały organizm dziecka nie ma wykształconych mechanizmów metabolicznych, które pozwoliłyby mu na pozbycie się tej toksyny.
Spożywanie przez ciężarną kobietę alkoholu może prowadzić do wystąpienia Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS). Obejmuje on różne formy niepełnosprawności i wady rozwojowe, w tym zaburzenia wzrostu, deformacje narządów i nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne.
Mając tę wiedzę, wiele matek decyduje się na całkowitą przerwę w piciu alkoholu w czasie 9-miesięcznej przygody, jaką jest ciąża.
Co jednak z piwem bezalkoholowym w ciąży? Czy można je bezpiecznie spożywać?
Piwo bezalkoholowe i jego właściwości
Na półkach sklepowych można spotkać coraz szerszy wybór piw bezalkoholowych. Nie każdy jednak wie, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą.
Niekoniecznie bez alkoholu
Według polskiego prawa piwem bezalkoholowym nazywa się napój piwny, który posiada w swojej objętości maksymalnie 0,5% alkoholu. Dla porównania, zwykłe piwo zawiera około 5% alkoholu, a piwa określane jako mocne mają go powyżej 6,1%.
Oznacza to, że tzw. piwo bezalkoholowe zwykle zawiera alkohol, tyle że w niewielkim stężeniu.
Duże piwo „bezalkoholowe” o zawartości etanolu 0,5% będzie miało w sobie 2,5 ml czystego alkoholu.
Niestety zdarza się, że oznaczenia na etykietach piw bezalkoholowych mijają się z prawdą a faktyczna zawartość etanolu w napoju okazuje się być wyższa niż deklarowane 0,5%.
W sklepach coraz częściej pojawiają się też piwa z oznaczeniem 0,0%. Tylko te napoje piwne nie zawierają alkoholu w ogóle. Producenci wychodzą w ten sposób naprzeciw głównie kierowcom. Brak alkoholu sprawia, że piwo „zero” mogą pić także kobiety w ciąży. Ważne jest jednak upewnienie się, czy rzeczywiście znajdziemy na etykiecie zero po przecinku.
Negatywne właściwości nie tylko dla malucha
Piwo, zarówno takie, które zawiera alkohol, jak i to bez niego, jest wysokokalorycznym napojem. Każdy nadmiar spożytych kalorii powoduje wzrost masy ciała. Warto o tym pamiętać, wybierając, co pijemy, także w ciąży. Lepiej sięgnąć po bardziej wartościowe produkty spożywcze niż decydować się na piwo bezalkoholowe w ciąży, ponieważ w tym okresie wybory żywieniowe wpływają nie tylko na zdrowie mamy, ale także dziecka.
Piwo zawiera chmiel, który działa uspokajająco, wyciszająco i wpływa na sen. Piwo z zerową zawartością alkoholu, pite okazjonalnie, może pomóc zestresowanej mamie odprężyć się bez negatywnych skutków dla maluszka w brzuchu.
Wiele smakowych napojów piwnych, także tych bezalkoholowych, posiada sztuczne barwniki i aromaty. Niektóre z tych substancji są szkodliwe, obciążają wątrobę i mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Przy dokładnym przyjrzeniu się etykietom ze składami piw bezalkoholowych, można w nich odnaleźć także syrop glukozowo-fruktozowy, który sprzyja występowaniu otyłości i cukrzycy. Takich produktów lepiej unikać w ogóle, nie tylko w czasie ciąży.
Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy można?
Przy okazji różnych wydarzeń i uroczystości, mamy oczekujące dziecka zastanawiają się, czy można w ciąży pić piwo bezalkoholowe.
W związku z tym, że napoje określane powszechnie mianem piwa bezalkoholowego, zwykle zawierają w sobie alkohol (tyle że w niedużej ilości), nie powinno się ich spożywać w ciąży.
Każda, nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Lekarze nie określają, jaka ilość etanolu jest bezpieczna dla dziecka, ponieważ taka wiedza nie jest dostępna. Wiadomo natomiast, że alkohol bezsprzecznie jest substancją toksyczną, która może poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.
Najbezpieczniej jest całkowicie zrezygnować na czas ciąży ze spożywania piwa bezalkoholowego, które posiada oznaczenie „do 0,5%”, tym bardziej że zdarza się, że takie napoje realnie posiadają większe stężenie niż deklarowane na etykiecie.
A co w przypadku piwa 0 w ciąży, czyli takiego, które nie zawiera alkoholu w ogóle? Napój piwny oznaczony 0,0%, jest bezpieczny i wypicie go nie zaszkodzi dziecku.
Bardzo ważne, by dokładnie czytać etykiety i nie zapominać o tym, że popularnie nazywane bezalkoholowym piwo o zawartości etanolu do 0,5% może wpłynąć na zdrowie płodu.
Czujność młodej mamy i jej otoczenia jest więc bardzo ważna. Warto czytać dokładnie etykiety kupowanych napojów i uczulić na tę kwestię najbliższych, którzy mogą zupełnie nieświadomie zaszkodzić dziecku. Wiele osób uważa, że piwo bezalkoholowe w ciąży jest dozwolone, ponieważ nie wiedzą, że napój ten tak naprawdę posiada w swoim składzie alkohol.
Piwo bezalkoholowe w ciąży – alternatywy
Co robić, gdy ciężarna ma ochotę na piwo, a podjęła decyzję, że wstrzymuje się z jego piciem co najmniej na czas ciąży?
Piwo bezalkoholowe 0 w ciąży jest bezpieczne dla dziecka, ale zawiera bardzo dużo kalorii, dlatego lepiej z nim uważać. Aby zastąpić piwo bezalkoholowe w ciąży, można sięgnąć po alternatywne napoje – gazowane, lub nie.
Jakie napoje sprawdzają się zamiast piwa w ciąży?
- Woda mineralna
- Woda gazowana ze świeżo wyciskanym sokiem
- Szoty witaminowe
- Woda z młodego kokosa
- Kawa
- Herbata
Piwo bezalkoholowe w ciąży – skutki
Czasami zdarza się, że na początkowym etapie ciąży kobieta nie jest jej świadoma. Dlatego szczególnie ważne jest, by pary starające się o dziecko uważały z alkoholem. Nawet niewielka ilość etanolu zawarta w piwie bezalkoholowym może wpłynąć na zarodek.
Skutki picia piwa w ciąży mogą być groźne dla dziecka i obejmować zarówno uszkodzenia płodu, jak i wpływać na psychikę dziecka. W pierwszych tygodniach ciąży alkohol może prowadzić nawet do obumarcia zarodka lub poronienia.
Świadome sięganie po alkohol w ciąży jest bardzo nieodpowiedzialne i nie powinno mieć miejsca. Każda, nawet niewielka ilość etanolu może być szkodliwa dla płodu. Ze względu na brak badań w tym temacie, nie da się przewidzieć dokładnych konsekwencji spożycia danej ilości alkoholu na płód. Lepiej więc zachować ostrożność i sięgać w ciąży po inne napoje. Dziecko w brzuchu matki powinno mieć zagwarantowane, iż nie będzie trute szkodliwymi substancjami.
W przypadku wypicia piwa 0% w ciąży można się spodziewać wzrostu poziomu cukru we krwi matki i płodu. Powinny mieć to na względzie szczególnie mamy, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, a także te, które dbają o zachowanie prawidłowych przyrostów masy ciała w czasie ciąży.
Alkohol w późniejszym życiu matki
W niektórych krajach matki po porodzie otrzymują od personelu szpitala kieliszek szampana. W większości przypadków jednak abstynencja u młodych mam trwa o wiele dłużej niż 9 miesięcy ciąży i nie kończy się po narodzinach dziecka.
Podczas karmienia piersią noworodka i małego niemowlaka, który domaga się mleka często i w dużych ilościach, mamy karmiące nie powinny sięgać po alkohol.
Gdy dziecko rośnie i przerwy między karmieniami wydłużają się, kobieta może pozwolić sobie na niewielką ilość alkoholu. Powinna wtedy pamiętać o tym, aby zrobić odpowiednią przerwę przed kolejnym nakarmieniem dziecka piersią. Dobrym pomysłem jest także odciągnięcie pokarmu przed wypiciem przez matkę napoju alkoholowego.
Ile należy odczekać z karmieniem dziecka po alkoholu? Obliczenie tego czasu nie jest proste. Zależy on od masy ciała kobiety, tego, ile alkoholu wypiła oraz czy i co w tym czasie jadła.
Zawsze należy pamiętać, że etanol jest substancją o właściwościach psychoaktywnych i po jego spożyciu dzieckiem powinna zajmować się inna osoba – taka, która nie piła alkoholu.
W okresie ciąży unikaj wszelkich używek
Wielu ciężarnym „stan błogosławiony” w pewnym momencie wydaje się nie mieć końca. Ten czas ma swoje blaski i cienie, piękne i trudne momenty. Niejedna ciężarna ma ochotę choć przez chwilę poczuć się tak, jak przed ciążą i „żyć normalnie”.
To zupełnie naturalne i zrozumiałe, gdy przyszła mama chce wrócić do normalności. Warto w takich przypadkach szukać metod poprawy nastroju ciężarnej, które są w pełni bezpieczne dla dziecka. Używki nie zaliczają się do tej kategorii. Substancje psychoaktywne są całkowicie niewskazane i szkodliwe dla dziecka. Zapalenie papierosa czy wypicie drinka może mieć bardzo złe konsekwencje.
I pamiętaj – kawa to też używka. Pisaliśmy więcej na ten temat w artykule Czy można pić kawę w ciąży? W dużym skrócie: można ją spożywać, ale w mocno ograniczonych ilościach. Więcej dowiesz się we wskazanym tekście. Proponujemy ją zresztą, jak wynika z wcześniejszej treści, jako jeden z zamienników dla piwa.
Warto, w ramach alternatywy, spotkać się ze znajomymi, wybrać na masaż dla ciężarnych, pójść z partnerem na bezalkoholową randkę czy sprawić sobie przyjemność w inny sposób niż sięgając po niezdrowe używki.