Hemoroidy w ciąży to kłopot występujący częściej, niż mogłoby się wydawać. Z chorobą boryka się aż 30-40% kobiet spodziewających się dziecka, zwykle w drugim lub trzecim trymestrze. Jej przebieg bywa dość uciążliwy i może powodować spory dyskomfort. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, dlaczego hemoroidy tak często dotykają kobiety ciężarne i jakie są ich objawy. Poniżej podpowiadamy również, jak wygląda leczenie choroby i możliwości jej zapobiegania.
Spis treści
Czym są hemoroidy?
Hemoroidami nazywa się potocznie chorobę dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dla ścisłości warto jednak dodać, że hemoroidy stanowią fizjologiczny element struktury odbytu. To inaczej guzki krwawnicze – ma je każdy człowiek. Są to naczynia żylne wypełnione krwią, których zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu. Hemoroidy umożliwiają i kontrolują proces wydalania oraz oddawania gazów.
Stan chorobowy hemoroidów występuje natomiast w sytuacji, kiedy guzki ulegają powiększeniu i dochodzi w nich do zastoju krwi, która w normalnych warunkach odpływa do naczyń krwionośnych. Efektem takiego stanu rzeczy mogą być stany zapalne, czego objawem jest zwykle krwawienie oraz dyskomfort podczas wypróżniania. Choroba hemoroidalna może mieć przy tym postać wewnętrzną lub zewnętrzną – kryterium podziału stanowi zaś miejsce obrzęku.
Samo schorzenie jest zresztą dość częste i może dotyczyć nawet co drugiej osoby dorosłej. Stanowi przy tym bardzo wstydliwą dolegliwość, a tym samym ukrywaną i długo nieleczoną. Do najczęstszych przyczyn hemoroidów zalicza się zaś siedzący tryb życia, nieprawidłową dietę, częste zaparcia itp. Hemoroidy bardzo często towarzyszą również ciąży.
Hemoroidy w ciąży – przyczyny
Hemoroidy w ciąży to niezwykle częsty problem, z którym zmagają się kobiety ciężarne. Choroba rozwija się zwykle w drugim lub trzecim trymestrze. Zazwyczaj jej przyczyną jest wzrost ciśnienia żylnego, który z kolei powstaje na skutek ucisku rosnącego płodu. Zależność jest w tym przypadku prosta – powiększająca się macica wywiera nacisk na naczynia krwionośne w jamie brzusznej, co znacznie utrudnia odpływ krwi z hemoroidów i prowadzi do powstania żylaków odbytu.
Za rozwój choroby u kobiet spodziewających się dziecka nierzadko odpowiedzialne są zmiany hormonalne charakterystyczne dla okresu ciąży. Wynikiem hormonalnej rewolucji są często przewlekle zaparcia, które przecież bardzo sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu. Do rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych może także przyczyniać się zwiększone stężenie progesteronu.
Przyczyną hemoroidów mogą być też silne skurcze i parcie w trakcie porodu siłami natury.
Hemoroidy – objawy u ciężarnych
Zasadniczo objawy hemoroidów u ciężarnych nie różnią się szczególnie od symptomów choroby u kobiet niebędących w ciąży. Schorzenie może powodować ból, swędzenie i pieczenie okolic odbytu. Często objawia się dużym dyskomfortem podczas wydalania, a nawet siedzenia. Charakterystycznym objawem jest też wrażenie niecałkowitego wypróżnienia. Zdarza się, że występują także niewielkie krwawienia podczas korzystania z toalety lub zaraz po tym. Ponadto w stolcu może pojawić się świeża krew.
Co ciekawe, hemoroidy w ciąży niekiedy nie dają żadnych objawów. W przypadku bezobjawowego przebiegu chorobę diagnozuje lekarz podczas badania.
Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Jak wiadomo, metody i środki leczenia rozmaitych dolegliwości są w ciąży dość ograniczone. W tym szczególnym stanie nie wolno przyjmować przecież wielu lekarstw, który normalnie stosuje się w terapii różnych schorzeń. Nie inaczej wygląda to w przypadku hemoroidów, które podczas ciąży próbuje się zwykle zwalczyć naturalnymi sposobami. Tego rodzaju metody leczenia żylaków odbytu są zresztą najbezpieczniejsze dla przyszłych mam.
Najczęściej w tym celu stosuje się dietę bogatą w błonnik pokarmowy i poleca się zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Ulgę przyniosą również chłodne okłady. Spośród domowych sposobów na hemoroidy skuteczne są też nasiadówki w gorącej wodzie czy też wywarze z kory dębu, oczaru wirginijskiego lub rumianku. Niekiedy zaleca się stosowane miejscowo czopki, kremy oraz maści znieczulające i wzmacniające naczynia krwionośne. Ponadto konieczna jest odpowiednia higiena okolic odbytu oraz unikanie silnego parcia na stolec.
Warto też wiedzieć, że powyższe metody polegają głównie na łagodzeniu objawów choroby, która często samoistnie ustępuje. W przypadku kiedy hemoroidy wymagają leczenia farmakologicznego, o jego wdrożeniu powinien bez wyjątku zadecydować lekarz. Dostępne są bowiem specjalne leki doustne na hemoroidy, ale ich zastosowanie musi być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską – tylko lekarz może odpowiednio ocenić ryzyko i korzyści wynikające z ich przyjmowania.
W szczególnie trudnych przypadkach zalecana jest interwencja chirurgiczna – zabieg (poza wyjątkowymi sytuacjami) przeprowadza się jednak dopiero po porodzie.
Hemoroidy w ciąży – zapobieganie
Złota zasada mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Autorem tej znanej dziś wszystkim maksymy jest Hipokrates. Co ciekawe, jego słowa – choć liczą sobie już ponad dwa tysiące lat – są wciąż tak samo aktualne jak niegdyś. Profilaktyka dotyczy zresztą w równym stopniu kobiet ciężarnych.
Zapobieganie hemoroidom warto zacząć od właściwej diety, przede wszystkim bogatej w błonnik pokarmowy. Zaleca się więc spożywanie produktów pełnoziarnistych – wskazane będzie włączenie do jadłospisu kasz, brązowego ryżu, otrębów, razowego pieczywa, a także warzyw i owoców. Taka dieta ma zapewnić właściwą perystaltykę jelit, a tym samym zapobiegać zaparciom.
Należy również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypijanie dużych ilości płynów pozwoli uniknąć twardych, suchych stolców, dzięki czemu wypróżnienie nie będzie wiązało się z nadmiernym parciem sprzyjającym powstawaniu żylaków.
Elementem profilaktyki w przypadku hemoroidów u kobiet oczekujących dziecka jest też regularna aktywność fizyczna – oczywiście podejmowana z rozsądkiem i adekwatna do etapu ciąży oraz kondycji ciężarnej.