Zaparcia w ciąży to problem wielu przyszłych mam. Dolegliwość bywa zresztą bardzo dokuczliwa. Z całą pewnością powoduje spory dyskomfort i może znacznie obniżyć jakość życia. Niewątpliwie warto więc dowiedzieć się, jak sobie radzić z tym kłopotem. Poniżej podpowiadamy, jaką dietę stosować. Wyjaśniamy również, czym jest zatwardzenie i podajemy najlepsze sposoby na zaparcia w ciąży.
Spis treści
Czym są zaparcia?
Zaparcia to – ogólnie rzecz biorąc – trudności z wydalaniem kału. To przede wszystkim zbyt mała częstotliwość wypróżnień, którym mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak ból brzucha, uczucie pełności i ciężkości czy brak apetytu.
Z zatwardzeniem mamy do czynienia, kiedy dochodzi do przedłużonego zalegania treści jelitowej w jelicie grubym. Powoduje to jej nadmierne zagęszczenie, a tym samym twardą i zmniejszoną masę stolca. O wystąpieniu dolegliwości można mówić, kiedy wypróżnienie ma miejsce rzadziej niż trzy razy w tygodniu.
Przyczyny zatwardzenia bywają rozmaite. Z tym problemem bardzo często borykają się ciężarne. Za zaparcia w ciąży zwykle odpowiadają jednak zmiany zachodzące w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka.
Skąd się biorą zaparcia w ciąży?
Trudno ukryć, że ciąża to wyjątkowy stan, któremu towarzyszą silne emocje. Ten szczególny czas nie jest jednak wolny od różnego rodzaju dolegliwości. Jednym z takich problemów są zaś trudności z wypróżnieniem. Ale skąd właściwie biorą się zaparcia w ciąży? I dlaczego tak często dotykają kobiet oczekujących dziecka?
Zatwardzenia to zjawisko, które w ciąży występuje wręcz powszechnie, i to na każdym jej etapie. Zasadniczo związane są z samą fizjologią tego niezwykłego stanu. Do ich głównych przyczyn należą więc przede wszystkim zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Nie bez znaczenia pozostaje także powiększająca się z dnia na dzień macica, w której rozwija się i rośnie płód.
Rewolucja na skutek burzy hormonów charakterystycznej dla ciąży powoduje osłabienie pracy mięśni jelit. Głównym winowajcą jest tu progesteron, którego poziom w ciąży wyraźnie wzrasta. To zaś powoduje rozluźnienie w jelitach i przyczynia się do wolniejszego przemieszczania się treści pokarmowej.
Zaparcia w ciąży to również skutek stale powiększającej się macicy. Coraz większa wywiera bowiem ciągły ucisk na jelita. To natomiast staje się powodem znacznego spowolnienia perystaltyki.
W tym kontekście nie sposób też pominąć roli odżywiania i ograniczonej aktywności fizycznej. Niewłaściwa dieta, zwłaszcza ta uboga w błonnik, może bardzo nasilić tego rodzaju dolegliwości. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów. Warto też wspomnieć, że do zaparć w ciąży często przyczynia się suplementacja żelaza, niekiedy zresztą konieczna.
Dieta na zaparcia w ciąży
Zatwardzenia, tak często występujące u kobiet spodziewających się dziecka, z całą pewnością nie należą do przyjemności. Przyszłe mamy nie mają jednak wpływu na zmiany zachodzące w ich ciałach. Ale bez wątpienia mogą decydować o swojej diecie. Odpowiednio skomponowany jadłospis może zaś być niezwykle pomocny przy radzeniu sobie z tą przykrą dolegliwością.
Ale czy istnieją cudowne sposoby na zaparcia? Jak należy się odżywiać, żeby uniknąć takich problemów? Co jeść na zaparcia w ciąży?
Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba przygotowywać jakichś wymyślnych posiłków czy stosować trudno dostępne składniki. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą ilość błonnika w diecie. Warto więc postawić na produkty pełnoziarniste (np. razowe pieczywo i makaron, brązowy ryż, kaszę gryczaną i jęczmienną, otręby). Nie wolno zapominać o świeżych owocach i warzywach. Pomocne mogą być suszone śliwki i morele, a także orzechy i pestki.
Nieocenionym wsparciem w walce z zaparciami w ciąży są produkty nabiałowe fermentowane, takie jak kefir, maślanka, jogurt naturalny. Należy też zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Czego nie jeść przy zaparciach w ciąży?
Kiedy wiemy już, co jeść na zaparcia w ciąży, czas też dowiedzieć się, czego dobrze będzie unikać. Lista zakazanych potraw nie jest zresztą szczególnie długa. Skądinąd obejmuje produkty, których ogólnie lepiej się wystrzegać. Zwłaszcza jeśli mowa o zdrowej diecie.
Przede wszystkim warto zastanowić się nad sposobem przyrządzania posiłków. Należy więc ograniczyć (a najlepiej całkowicie wyeliminować) spożycie produktów przetworzonych i postawić na świeżo przygotowane dania. Najbardziej zalecanym sposobem obróbki będzie przy tym tradycyjne gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie. Nie zaszkodzi więc na pewien czas odstawić patelnię gdzieś daleko w kąt. Tłuste i ciężkostrawne potrawy mogą bowiem sprzyjać powstawaniu zaparcia w ciąży.
Dobrze jest zapomnieć o białej mące, produktach bogatych w cukry i tłuszcze trans. Warto unikać też konserwantów i innych sztucznych dodatków. Do listy trzeba dopisać słodycze i słodkie napoje gazowane.
Sposoby na zaparcia w ciąży
Ciąża to czas, kiedy możliwości ingerencji w organizm kobiety są z oczywistych względów dość ograniczone. W tym stanie priorytetem jest przecież zdrowie przyszłej mamy i rosnącego pod jej sercem dziecka. Nie oznacza to jednak, że pozostajemy same z rozmaitymi dolegliwościami. Wprawdzie na zatwardzenia w ciąży nie wolno stosować środków przeczyszczających, ale są inne naturalne sposoby na zaparcia, które mogą nam przynieść oczekiwaną ulgę.
Kluczowa jest – jak już powyżej wspomniano – dieta. Prawidłowo skomponowany jadłospis to podstawa. Jego roli w przypadku zaparcia w ciąży lepiej więc nie lekceważyć. Poza tym warto się trochę poruszać. Umiarkowana aktywność fizyczna – dostosowana oczywiście do możliwości i etapu ciąży – jest jak najbardziej wskazana. Ruch zaleca kobietom ciężarnym nawet WHO.
W fizjologicznie przebiegającej, niezagrożonej ciąży można spacerować, pływać, uprawiać jogging i jogę. Są też różnego rodzaju ćwiczenia opracowane specjalnie dla kobiet spodziewających się dziecka.