Plamienie implantacyjne jest naturalnym zjawiskiem występującym na wczesnym etapie ciąży. Z perspektywy kobiety starającej się o dziecko może jednak stanowić przedmiot dużego niepokoju. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Krwawienie w ciąży jest często oznaką poronienia, ale może być też mylnie rozpoznane jako miesiączka. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest plamienie implantacyjne, jak się objawia i z czego wynika. Poniżej wyjaśniamy również, ile może trwać i czym się różni od okresu.
Spis treści
Plamienie implantacyjne – czym jest i kiedy występuje?
Plamienie implantacyjne to nic innego jak bardzo wczesny objaw ciąży. Stanowi więc naturalne zjawisko fizjologiczne, a związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy – sygnalizuje, że doszło do implantacji. W żaden sposób nie zagraża zatem rozwojowi płodu, przebiegowi ciąży ani zdrowiu kobiety.
Pojawia się zwykle około 6-12 dni po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Warto przy tym wiedzieć, że nie występuje w każdej ciąży. Szacuje się, że plamienia doświadcza jedynie jedna trzecia kobiet ciężarnych (około 25-30%).
Krwawienie implantacyjne – bo zjawisko znane jest również pod taką nazwą – jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej macicy (endometrium). Ta natomiast tuż przed implantacją jest mocno przekrwiona. Zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy może więc prowadzić do naruszenia jej ciągłości, czego objawem jest właśnie plamienie.
Przy okazji warto też wspomnieć, że nierzadko stosowane określenie „okres w ciąży” jest nieadekwatne i błędne. Można jedynie przypuszczać, że tak ukuty termin jest pewnym skrótem myślowym. Menstruacja (złuszczanie się endometrium) i plamienie implantacyjne są to jednak dwa różne procesy zachodzące w organizmie kobiety.
Jak wygląda plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne jest zwykle skąpe i pozostawia niewielkie ślady, niekiedy nawet ledwo zauważalne. Najczęściej są to małe ilości krwi pozbawionej skrzepów, której barwa znacznie różni się od krwi charakterystycznej dla menstruacji. Plamy przybierają zazwyczaj kolor jasnoróżowy lub ciemnobrązowy. Co więcej, krwawienie w ciąży związane z implantacją zarodka może mieć też formę wydzieliny jedynie podbarwionej krwią.
Ile trwa plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne zwykle trwa bardzo krótko – zazwyczaj nie dłużej niż 1-2 dni. Często ustaje w ciągu kilka godzin. Dokładny czas jego występowania jest przy tym kwestią indywidualną. Z całą pewnością utrzymuje się jednak znacznie krócej niż krwawienie charakterystyczne dla menstruacji.
Niewątpliwie należy też wiedzieć, że wydłużające się plamienie lub zmiana jego postaci, a także towarzyszące temu silne skurcze macicy, mogą oznaczać wystąpienie miesiączki lub poronienie. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli istnieją realne przesłanki do podejrzenia ciąży.
Krwawienie implantacyjne a okres – jak rozróżnić?
Plamienie implantacyjne jest – jak już powyżej wspomniano – zupełnie normalnym zjawiskiem pojawiającym się na wczesnym etapie ciąży, wynikającym z naturalnych procesów. Występuje jednak zwykle w terminie okresu, stąd też łatwo o pomyłkę w kwalifikacji symptomów. Na takie błędy narażone są szczególnie kobiety, których miesiączki są normalnie dość skąpe. Nierzadko mylą się również osoby usilnie zabiegające o ciążę – z takiej perspektywy każdy niespodziewany objaw może stać się przecież przyczyną niepokoju i lęku przed utratą dziecka.
Do najistotniejszych kryteriów właściwego rozpoznania objawów należą czas trwania plamienia oraz jego obfitość. Krwawienie w ciąży związane z implantacją trwa maksymalnie 3 dni, a zwykle o wiele krócej. Jest przy tym niewielkie – znacznie mniej intensywne i obfite niż okres. W wydzielinie nie powinny też występować skrzepy, często obecne w krwawieniu miesięcznym.
Warto również wiedzieć, że plamieniu w ciąży związanym z zagnieżdżeniem się zarodka nie towarzyszą bóle brzucha ani silne skurcze macicy. Podczas jego trwania mogą wprawdzie pojawić się słabe skurcze czy uczucie ucisku, to jednak nie powinny one powodować dużego uczucia dyskomfortu.
Inne przyczyny plamienia w ciąży
Niewątpliwie należy mieć też na uwadze, że krwawienie w ciąży stanowi czasem objaw pewnych nieprawidłowości. Przyczynami plamienia z dróg rodnych mogą być m.in.:
- poronienie,
- ciąża pozamaciczna,
- polipy szyjki macicy,
- stany zapalne, infekcje pochwy,
- krwiak podkosmówkowy.
Trzeba także wiedzieć, że niektóre z takich sytuacji mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy więc skonsultować się z lekarzem.