Paracetamol to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Stosowany jest więc bardzo często w przypadku wystąpienia różnego rodzaju bólów i gorączki. Nierzadko sięgają po niego również kobiety ciężarne. Czy branie paracetamolu w ciąży jest jednak całkowicie bezpieczne? Warto dowiedzieć się, jakie skutki może spowodować przyjmowanie tego znanego leku, kiedy spodziewamy się dziecka.
Spis treści
Czy paracetamol jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Ciąża to pod wieloma względami czas niezwykły. Czas, kiedy wielka radość i niecierpliwe oczekiwanie na dziecko przeplata się z troską o zdrowie maluszka. Nie ma się zresztą czemu dziwić – dbałość o prawidłowy rozwój płodu to priorytet przyszłych mam.
Ciąża to jednak też często okres niewolny od różnego rodzaju dolegliwości, także tych niezależnych od stanu błogosławionego. Dobre samopoczucie matki jest przy tym tak samo ważne jak dobrostan dziecka. Ból czy gorączka z całą pewnością zaś nie należą do komfortowych sytuacji, a tym samym mogą znacznie obniżyć jakość życia.
Kobiety, stojąc więc przed pytaniem „co na ból głowy w ciąży” itp., zwykle decydują się na paracetamol – przekonane zresztą o jego skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Ale czy rzeczywiście możemy zupełnie bezkarnie łykać ogólnie dostępne tabletki? Czy popularny apap w ciąży nie zagrozi naszemu dziecku?
Zasadniczo uznaje się, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny. Można przyjmować go na jej każdym etapie, czyli we wszystkich trzech trymestrach. Doraźne stosowanie leku w zaleconych dawkach nie powinno zatem wpływać na zwiększenie ryzyka wad rozwojowych u dziecka. Dostępne badania naukowe dowodzą też, że substancja nie wykazuje działania toksycznego dla płodu.
Co więcej, paracetamol uznawany jest obecnie za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy do stosowania w trakcie ciąży. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze zachowywać dużą ostrożność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Warto też mieć na uwadze, że jest to środek działający wyłącznie objawowo – nie usuwa więc przyczyn dolegliwości.
Podsumowując, paracetamol – choć uznany za bezpieczny dla ciężarnych – powinien być przyjmowany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, możliwie jak najkrócej i w najmniejszej skutecznej dawce. Przed zażyciem leku warto również skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jak działa paracetamol?
Paracetamol (acetaminofen) to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Występuje zarówno w preparatach prostych (jako samodzielny środek), jak i złożonych (jako składnik innych leków). Dostępny jest bez recepty, w formie tabletek, czopków, granulatów oraz syropów. Powszechnie stosuje się go w leczeniu bólów różnego pochodzenia (np. bóle głowy, zębów, mięśni, stawów, kości) o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Przyjmowany jest również przy gorączce, a także w przebiegu przeziębienia i grypy i po szczepieniach.
Paracetamol działa przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym. Ogranicza i łagodzi intensywność sygnałów bólu docierających do mózgu. Jego działanie opiera się natomiast na hamowaniu uwalniania prostaglandyn, czyli substancji odpowiedzialnych za odczuwanie bólu i podwyższoną temperaturę ciała.
Lek wchłania się bardzo szybko, a wydalany jest z moczem. Nie podrażania błony śluzowej żołądka i nie wpływa na proces krzepnięcia. Nie ma też wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Środek nie wykazuje przy tym działania przeciwzapalnego.
Dawkowanie paracetamolu w ciąży
Dobowa dawka paracetamolu w ciąży wynosi 1000-4000 mg. Zasadniczo nie różni się więc od normalnej dawki dla osoby dorosłej. Standardowa tabletka zawiera przy tym 500 mg substancji czynnej. Oznacza to, że nie powinno przyjmować się więcej niż 8 tabletek o takiej zawartości w ciągu doby (jednorazowo 1-2 tabletki). Należy też zachować odpowiednie przerwy między kolejnymi dawkami leku – paracetamol stosuje się nie częściej niż co 4 godziny.
Bezwzględnie trzeba pamiętać, aby nie przekraczać zalecanego dawkowania. Zbyt duże dawki paracetamolu mogą bowiem spowodować poważne uszkodzenie wątroby i nerek, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci.
Działania niepożądane paracetamolu w ciąży
Paracetamol – jak już powyżej wspomniano – uznawany jest za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy do stosowania przez kobiety ciężarne we wszystkich trzech trymestrach. Przyjmowany w dawkach terapeutycznych przez krótki okres nie wykazuje szkodliwego działania dla płodu i przebiegu ciąży.
Paracetamol – jak zresztą każdy inny lek – może jednak wywoływać działania niepożądane niezależnie od ciąży. Możliwe skutki uboczne to ból brzucha, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, osłabienie, senność.
Leku nie powinny przyjmować osoby uczulone na paracetamol oraz cierpiące na niewydolność wątroby i nerek.
Alternatywy dla paracetamolu
Jedyną farmakologiczną alternatywą dla paracetamolu w ciąży są środki zawierające ibuprofen. Substancji tej nie wolno jednak przyjmować w pierwszym i trzecim trymestrze z uwagi na zagrożenia dla płodu i przebiegu ciąży.
Trzeba przy tym także wiedzieć, że istnieje szereg skutecznych metod naturalnych wspomagających walkę z rozmaitymi dolegliwościami, również tych bezpiecznych dla przyszłych mam. Niewątpliwie warto się z nimi zapoznać, zanim jeszcze zaczniemy zastanawiać się, co na ból głowy w ciąży najlepiej zastosować. Być może uda nam się uniknąć łykania tabletek i pomóc sobie w inny sposób.