Wywodzący się ze starożytnych Indii masaż Shantala to specjalna technika masowania niemowląt i małych dzieci (w Indiach stosuje się go także wobec kilkulatków, a nawet starszych dzieci, poza tym krajem jednak najczęściej dotyczy najmłodszych). Poza Indiami rozpowszechnił ją francuski położnik, a z zamiłowania pisarz i fotograf, Frédérick Leboyer, w latach 70. XX wieku (Leboyer zmarł stosunkowo niedawno, w 2017 roku, dożywszy niemal stu lat, to jego pomysłem było na przykład kładzenie noworodka na piersi matki bezpośrednio po porodzie, dziś praktykowane już wszędzie).
Spis treści
Czym jest masaż Shantala?
Sama nazwa została nadana masażowi właśnie przez niego, na cześć Shantali, kobiety, która go zainspirowała, matki upośledzonego dziecka z Kalkuty; imię Shantala odnosi się do bogini Parwati, dosłownie można je przetłumaczyć jako „zachowująca/dająca spokój”.
Powszechnie ten rodzaj masażu nazywa się Dotykiem Miłości, bowiem właśnie na dotyku się opiera – dziecko przez dotyk nawiązuje więzi z rodzicem, opiekunem, lekarzem, rozwijając przy okazji różne zmysły. Poddawane takim impulsom sensorycznym niemowlęta lepiej rosną, gdyż dotyk połączony z poczuciem bezpieczeństwa uaktywnia w mózgu wydzielanie odpowiednich hormonów.
Od kiedy można stosować i jak wykonywać masaż Shantala?
Masaż Shantala zalecany jest już od pierwszych dni życia dziecka, najlepszą sytuacją jest oczywiście ta, gdy wykonuje go rodzic instruowany przez terapeutę/lekarza (są specjalne kursy). To nic innego niż delikatny dotyk, wykonywanie ruchów głaskania w odpowiedniej sekwencji. Zaczyna się od klatki piersiowej, przechodzi do rąk, brzucha, następnie nóżek, pleców i twarzy, a kończy się czymś w rodzaju delikatnej gimnastyki. Jeśli dziecko zaczyna się niecierpliwić, należy przestać. Wiele osób zaleca puszczanie w tym czasie relaksującej muzyki i stosowanie olejków, wiadomo, że w pomieszczeniu musi być ciepło, komfortowo, ciepłe muszą być też dłonie masującego.
Masaż Shantala – korzyści
Korzyści tego typu masażu są dla obu stron. Dziecko wycisza się, lepiej zasypia, stymulowany jest jego układ hormonalny, w tym odpornościowy, poprawia się perystaltyka jelit, technika ta przyspiesza także rozwój dziecka z problemami neurologicznymi, choć Shantala nie jest zabiegiem stricte rehabilitacyjnym. Naukowcy twierdzą też, że pogłębi się więź z rodzicami i ogólne poczucie bezpieczeństwa, co ma wpływ na całe przyszłe życie. Rodzic z kolei nawiązuje bliższą relację z dzieckiem, lepiej je poznaje, sam się wycisza; uważa się, że masaż Shantala łagodzi również skutki depresji poporodowej.
Przeciwwskazania do masażu Shantala
Przeciwwskazania: nie powinno się stosować masażu Shantala w przypadku niemowląt ze zmianami skórnymi, temperaturą oraz chorujących na astmę choroby kardiologiczne i nowotwory. Odradza się wykonywanie masowania przez kilka dni po szczepieniu, a także bezpośrednio po karmieniu (najlepiej odczekać około pół godziny).