Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, ile powinno przybierać na wadze niemowlę. O ile w przypadku noworodków przyrost masy powinien być kontrolowany dość często, to w kolejnych miesiącach można już ważyć dziecko o wiele rzadziej. Jak sprawdzić, czy maluch prawidłowo przybiera na wadze i co to właściwie oznacza?
Spis treści
Noworodek traci na wadze
W ciągu pierwszych dni po przyjściu na świat nowo narodzone maleństwo traci na wadze ok. 5-10% masy urodzeniowej. Jest to całkowicie normalne zjawisko, wynikające z faktu, że dzidziuś zaczyna oddawać mocz i kał, a porcje mleka, które pobiera, są jeszcze w tym czasie bardzo niewielkie.
Już po kilku dniach karmienia piersią lub spożywania mleka modyfikowanego
noworodek powinien zacząć przybierać na wadze. Po kilku-kilkunastu dniach od porodu maluch odzyskuje zwykle masę urodzeniową. Od chwili, gdy dziecko ponownie waży tyle, co w momencie narodzin, powinno już stopniowo przybierać na wadze.
Tempo wzrostu masy noworodka jest zwykle kontrolowane przez położną środowiskową i pediatrę podczas rutynowych wizyt. Nie ma więc potrzeby zaopatrywać się w wagę, by samodzielnie sprawdzać, ile przybiera maluszek.
Zachęcamy też, by dowiedzieć się więcej w temacie: jak sprawdzić, czy noworodek słyszy? To kolejna istotna kwestia w kontekście rozwoju dziecka.
Ile powinno przybierać na wadze niemowlę – zalecenia WHO
W dzisiejszych czasach wiele zaleceń dotyczących opieki nad dziećmi dostarcza Światowa Organizacja Zdrowia. Obecne wytyczne WHO mówią m.in., że dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia i dopiero po tym okresie powinno następować stopniowe rozszerzanie diety maluszka.
O tym, ile powinno przybierać na wadze niemowlę, także można dowiedzieć się z wytycznych WHO.
Średnie przyrosty masy dziecka powinny znajdować się w tych przedziałach:
- 0-3 miesięcy – 26-31 g/ dobę (182-217 g/ tydzień),
- 4-6 miesięcy – 17-18 g/ dobę (119-126 g/ tydzień),
- 7-9 miesięcy – 12-13 g/ dobę (84-91 g/ tydzień),
- 10-12 miesięcy – 9 g/ dobę (63 g/ tydzień).
Ile powinno przybierać na wadze niemowlę – wskaźniki skutecznego karmienia
Mamy, które karmią swoje maluszki piersią, często miewają wątpliwości: czy dziecko na pewno się najada? Ile powinno przybierać na wadze niemowlę? Ten niepokój jest zupełnie zrozumiały – w pierwszych dniach życia dziecko dopiero uczy się chwytać pierś, a mama poznaje techniki poprawnego przystawiania. Potrzeba nieco czasu i cierpliwości, aby oboje nauczyli się swobodnego karmienia.
W tych dniach nieoceniona jest pomoc doświadczonej i wspierającej położnej, która podczas wizyt domowych pomaga kobiecie nauczyć się karmić dziecko tak, aby było to dla niej przyjemne i komfortowe doświadczenie. Położna pokazuje różne pozycje do karmienia oraz koryguje ewentualne błędy w przystawieniu noworodka do piersi. Może też doradzić, jakie środki zastosować podczas nawału pokarmu, który pojawia się w pierwszych dobach po porodzie, kiedy produkcja mleka rusza pełną parą.
Jeśli mama niepokoi się, czy maluch na pewno przystawia się do piersi poprawnie i je tyle mleka, ile potrzebuje, można skorzystać z pomocy Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej (CDL). Jednak zanim wykupi się taką konsultację, warto samodzielnie zweryfikować, czy są spełnione wskaźniki skutecznego karmienia, świadczące o tym, że proces ten przebiega prawidłowo.
Wskaźniki skutecznego karmienia piersią:
- Liczba karmień wynosi 8-12 na dobę.
- Karmienie odbywa się w dzień i w nocy.
- Podczas karmienia słychać odgłos połykania pokarmu.
- Dziecko robi 3-4 kupki na dobę.
- Maluch moczy 6-8 pieluszek na dobę.
- Noworodek przybiera ok. 170-200 g tygodniowo.
Ile powinno przybierać na wadze niemowlę – siatki centylowe
O tym, ile powinno przybierać na wadze niemowlę, można dowiedzieć się także z siatek centylowych. Położna na wizytach patronażowych waży malucha i informuje rodziców, czy masa dziecka jest prawidłowa. Jeśli mama i tata otrzymają taką informację, mogą czuć się spokojni o swojego malucha. Wielokrotne ważenie dziecka na własną rękę nie jest konieczne, a nawet jest niewskazane, ponieważ może powodować u karmiącej mamy niepotrzebny stres.
W pierwszym roku dziecka wizyty w gabinecie pediatrycznym są bardzo częste. Liczne szczepienia i bilanse są dobrą okazją, by dokładnie zważyć maluszka. Lekarz nanosi wyniki na siatkę centylową, która znajduje się w każdej książeczce zdrowia dziecka. W ten sposób łatwo można odczytać, czy maluch przybiera na wadze prawidłowo i jego masa ciała mieści się w normie.
Jeśli rodzice chcą sprawdzić to samodzielnie, mogą zważyć dziecko i sprawdzić wynik na siatce centylowej. Warto jednak pamiętać, że w gabinecie lekarskim znajduje się specjalna waga, przystosowana do ważenia niemowląt na leżąco. W warunkach domowych może być trudno poprawnie zważyć maluszka, który jeszcze nie siedzi samodzielnie.
Nie dajmy się zwariować!
Narodziny dziecka, często tak upragnione i wyczekane, dla wielu matek stają się momentem, od którego rozpoczyna się okres stresu i niepokoju o rozwój maluszka. Maluch, który do niedawna był bezpieczny i spokojny w brzuchu mamy, po porodzie staje się wymagającym małym człowiekiem, który często płacze, co rodzice często odczytują jako sygnał świadczący o głodzie.
Początkujące mamy często myślą, że jeśli dziecko płacze, to pewnie jest głodne, a skoro jest głodne, to zapewne z karmieniem jest coś nie w porządku. Niektóre mamy obsesyjnie sprawdzają, ile powinno przybierać na wadze niemowlę. Warto zatrzymać się na chwilę i racjonalnie podejść do tego tematu.
Jeśli wskaźniki skutecznego karmienia są spełnione, dziecko po jedzeniu często się uspokaja, a nawet zasypia, pediatra nie widzi nic niepokojącego w rozwoju malucha, to można odetchnąć z ulgą.
Często młode mamy odczuwają bardzo silny stres podczas pobytu z maluszkiem w szpitalu. Nierzadko zdarza się, że na oddziałach neonatologicznych dzieci są ważone po kilka razy na dobę – przed karmieniem i po nim – w celu ustalenia ile mleka zjadły, z dokładnością co do grama. To bardzo stresujący proces dla matki, szczególnie jeśli personel szpitalny wymaga, by ważyła ona swoje dziecko także w nocy.
Nie warto ulegać panice. Dobrze jest edukować się na własną rękę, aby samodzielnie móc ocenić, czy maluch przybiera na wadze prawidłowo. Warto pamiętać, że stres, który odczuwa mama, może wpłynąć negatywnie na jej podejście do karmienia piersią. Niepotrzebna presja i obsesyjne ważenie niemowlęcia niejednokrotnie prowadzi do utraty wiary we własne możliwości, a nawet do całkowitego zaprzestania karmienia mlekiem mamy.
Dziecko rośnie przez pierwsze kilkanaście lat życia
Warto pamiętać, że dziecko rośnie przez kilkanaście lat życia. Wprawdzie podczas pierwszego roku wzrost odbywa się niesłychanie szybko i gwałtownie, ale nie każdy wie, że skoki wzrostowe towarzyszą także nastolatkom.
Karmienie piersią niemowlęcia jest świetną inwestycją w jego zdrowie i odporność. Jeśli mama chce i może karmić dziecko do 6. miesiąca życia, to spełni wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i na pewno dostarczy maluchowi najlepszy pokarm z możliwych.
Choć rozwój fizyczny jest kluczowy w życiu młodego człowieka, to warto zachować umiar w kontrolowaniu wzrostu dziecka. Każdy maluch rośnie w swoim tempie i jeśli rodzice odwiedzają z dzieckiem gabinet pediatry zgodnie z harmonogramem szczepień i bilansów, to na pewno dowiedzą się, jeśli jakikolwiek ważny parametr odbiegałby od normy.
Polecamy także inne teksty, jak znani socjolodzy, czy polskie bajki: opowiem Ci bajkę, jak kot palił fajkę oraz Kaczka Dziwaczka. Już wkrótce Twój niemowlak będzie chciał słuchać historyjek dla dzieci.