Angielskie imiona męskie zyskują popularność na całym świecie. Wiele z nich jest podobnych lub nawet identycznych do rodzimych odpowiedników, np. Adam, Robert, Henry, jednak niektóre brzmią całkiem inaczej, np. Reginald, Archibald czy Stanley. Większość dobrze brzmi dla polskiego ucha, stąd ich duża popularność w naszym kraju. Od lat można już nadawać zagraniczne imiona dzieciom i Polacy chętnie z tego przywileju korzystają. Które z imion męskich angielskich wybierzesz? Przeczytaj listę i zdecyduj!
Spis treści
Angielskie imiona męskie nadawane w naszym kraju
Imiona mogą wpływać na życie ludzi. Dlaczego mieszkańcy Polski nazywają swoje dzieci ich zagranicznymi wariantami? Powodów jest wiele. Dużo osób chce, by potomek nie miał problemów z przedstawianiem się.
Może on przecież w przyszłości wyjechać np. do Wielkiej Brytanii. Warto, by tamtejsi mieszkańcy nie mieli trudności w wymówieniu i zapisaniu chrzęszczących spółgłosek lub typowo polskich samogłosek, jak ą i ę. Inni uważają, że niektóre angielskie imiona męskie mają piękne brzmienie lub niespotykane, ciekawe znaczenie i właśnie z tego powodu są wybierane.
Wielu Polaków wyjechało, najczęściej za pracą, za granicę i tam na kilka lat ułożyło sobie życie. Po powrocie, gdy urodziły im się pociechy, postanowili dać im imiona brzmiące światowo, a jednocześnie uniwersalnie. Ponadto oryginalne miano wyróżnia dziecko wśród wielu swojskich Janków, Antków czy Franków, którzy są w każdej klasie.
Warto pamiętać też, że trend dotyczy także innych zagranicznych propozycji. Nawet w naszym kraju możemy znaleźć przykłady nazywania chłopców po japońsku czy włosku.
Aaron – wywyższony i silny
Listę imion angielskich męskich można zacząć od tych na literę a. Aaron to imię typowo dla chłopców. Najczęściej przyjmuje się, iż pochodzi z języka hebrajskiego, choć niektórzy wywodzą je z greki, a nawet starożytnego Egiptu. Oznacza kogoś oświeconego, wywyższonego.
Po polsku Aaron brzmi tak samo, jak i po angielsku, jest jednak dość rzadko nadawane w naszym kraju (w 2021 r. zaledwie 45 chłopców zostało tak nazwanych). Natomiast zwykle plasuje się w pierwszej setce najpopularniejszych imion w Stanach Zjednoczonych. Może przyjmować też formy Aron, Aronne, Harun.
Aaron to osoba prostoduszna, zaradna i skromna. Lubi pracować i jest pragmatykiem. Jego marzeniem jest osiągnięcie stabilizacji i bogactwa. Nie ma problemu z oszczędzaniem. Mężczyzna o tym imieniu doskonale poradzi sobie w życiu.
Pojawia się na kartach Biblii – to brat Mojżesza. Jest on też jedną z postaci w Torze. Niewiele osób wie, że słynny piosenkarz Elvis Presley na drugie imię miał Aaron. Aaron Peirsol to amerykański pływak i wielokrotny mistrz olimpijski.
Adam – pierwszy człowiek, ojciec ludzi
Adam, podobnie jak Aaron, także ma prawdopodobnie pochodzenie hebrajskie. Oznacza człowieka, mężczyznę. Jednak możliwe także, iż został utworzony od słów „ziemia”, „ojciec”, „narodzony”, a nawet „czerwony” (אדום), bo taki kolor miała ziemia, z której był ulepiony.
Jest popularny w wielu państwach, w tym Wielkiej Brytanii, USA czy Polsce (3781 chłopców o tym imieniu pojawiło się w naszym kraju w 2021 r.).
Adam zawsze wie, czego chce i jest zdyscyplinowany. Ma silną wolę i dąży do obranego celu. Lubi też być w centrum uwagi. Wielu Adamów to indywidualiści, mający zdolności przywódcze.
Pojawia się w Księdze Rodzaju i według religii katolickiej jest pierwszym człowiekiem, stworzonym przez Boga. Wielu wybitnych ludzi nosi to imię, np. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Adam Riess, Adam z Bremy, średniowieczny kronikarz, czy Adam Hanuszkiewicz, reżyser teatralny.
Bruce – szkocki wrażliwiec
To typowo męskie imię było nazwiskiem dawniej często używanym w Szkocji. Jednak pierwotnie pochodzi z Normandii. Pierwszy Robert de Brus przywędrował stamtąd na Wyspy Brytyjskie i stał się protoplastą klanu. Natomiast samo imię wywodzi się prawdopodobnie od słowa Brix, czyli „wierzbowy las”.
Szczyt jego popularności w czasach nowożytnych w Wielkiej Brytanii przypadł na lata 40., 50. i 60. ubiegłego wieku. Obecnie notuje ponowne wzrosty, w związku z tym w wielu krajach to imię nosi wielu mężczyzn. W Polsce jednakże nie jest na razie popularne i w 2021 roku nie urodził się żaden Bruce.
Zwykle wyprzedza swój czas. Mężczyźni tak nazwani wykazują się dużymi zdolnościami oraz wrażliwością. Wrodzony duży potencjał możliwości predestynuje ich do odnoszenia dużych sukcesów na polu np. nauki, władzy, rozwoju osobistego.
Słynne osoby o tym imieniu to m.in. mistrz sztuk walki Lee Jun-fan, znany jako Bruce Lee czy Bruce Springsteen, wybitny kompozytor i piosenkarz.
Benjamin – ulubiony, najmłodszy syn
Imię Benjamin pochodzi ze Starego Testamentu i po hebrajsku oznacza dosłownie „syn prawej ręki” lub „syn południa”. W tym języku północ łączy się z lewą stroną, a południe – z prawą. Beniamin z Biblii był najmłodszym z 12 synów Jakuba, stąd wyrażenie „rodzinny Beniaminek” oznacza właśnie najmłodszego, zwykle najbardziej rozpieszczanego potomka.
Benjamin nie jest zbyt popularnym wariantem w naszym kraju – zaledwie 59 chłopców w 2021 r. (oraz 152 w formie Beniamin, a także 4 Benów). Na świecie, zwłaszcza w skróconej wersji, jest znacznie częściej używany.
Charakter Benjaminów jest bardzo niezależny, ale też pogodny i wesoły. Spełniają się bardziej w działaniu, niż główkowaniu. Nie lubią zaglądać w przeszłość, raczej skupiają się na tym, co może przynieść jutro. Planowanie to ich mocna strona. Cechą mężczyzn o tym imieniu jest skromność i niedocenianie swoich zalet.
Słynny ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin to jeden ze sławnych ludzi, którzy nazywali się w ten sposób. Ben Affleck oraz Ben Stiller są z kolei znanymi amerykańskimi aktorami. Wśród znanych mężczyzn warto wymienić także Benjamina Lista, laureata Nagrody Nobla z chemii (2021 r.).
Brandon – książę lub król
Angielskie imiona męskie w swoich annałach mają również Brandona. To imię na b (w innej formie Brendan lub Brendon) prawdopodobnie pochodzi z języka irlandzkiego, gdzie było zapisywane jako Bréanainn, a to od jeszcze wcześniejszego starożytnego walijskiego słowa brenhin, które miało oznaczać „króla” lub „księcia”.
Charakter mężczyzn, którzy tak się nazywają, jest niespokojny. Lubią oni, gdy coś się wokół dzieje, więc są w ciągłym ruchu. Łatwo dostosowują się do okoliczności i bez problemu pokonują przeszkody.
Propozycja ta przeżywała swoją świetność w latach 70. i 90. w Stanach Zjednoczonych i nadal jest dość często spotykana, natomiast w Polsce nie jest popularna i dopiero czeka na swój czas. Być może dlatego, że trudno dopasować Brandona do naszych rodzimych nazwisk.
Jest kilku świętych, którzy noszą to imię, m.in. Bréanainn z Clonfert (Brendan Żeglarz), jeden ze sławnych Dwunastu Apostołów Irlandii. To miano nosił także Brandon Lee, mistrz kung-fu oraz aktor.
Christopher – dokładny i rzetelny
Christopher (obecnie zapisywany też na inne sposoby, np. Kristopher, Kristoffer, Cris itp.) pochodzi od greckiego słowa Khristophoros. Jest to imię dość złożone – oznacza Chrystusa (Christos) i „nosić” (pherein). Rozprzestrzeniło się za sprawą pierwszych wyznawców Jezusa Chrystusa, którzy „nosili go w sercu”. Stało się popularne praktycznie na całym świecie, także w Polsce – jako Krzysztof.
Dyscyplina, konserwatyzm i równowaga – oto cechy, które dominują w charakterze Krzysztofów. Z niczym się nie spieszą, lubią być dokładni. Trudna praca to ich żywioł. Świetnym zawodem dla nich będzie np. inżynier lub wynalazca.
W Stanach Zjednoczonych Christopher widnieje w Top 100 popularności. Polska również może poszczycić się wieloma panami, którzy tak się nazywają – w samym 2021 r. urodziło się ich ponad półtora tysiąca.
Legenda głosi, że pierwszy święty Krzysztof odznaczał się wielką siłą i wysokim wzrostem. Wielu mężczyzn nosiło to miano, m.in. sławny żeglarz Krzysztof Kolumb, aktor Christopher Plummer, czy wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki, którego muzykę można usłyszeć w wielu filmach.
Charles – wolny człowiek
Charles zaczyna się na c, jednak to angielska wersja niemieckiego imienia, pochodząca od germańskiego słowa karl. Oznacza „wolnego człowieka”, ale niezbyt wysokiego urodzenia. Potem ten termin zaczął być tłumaczony jako po prostu „człowiek, mężczyzna”.
Charakter Charlesów (po polsku Karolów) można określić jako wesoły, uroczy i emocjonalny. Często są oni utalentowani artystycznie, mogą więc zrobić karierę jako malarze czy pisarze. Ich osobowość przyciąga innych ludzi.
Ta propozycja jest jedną z najpopularniejszych wśród zachodnich społeczeństw (często znajduje się w Top 10), występując też w zdrobnieniach, np. Carl, Karl, Charlie, Chip, Chuck. W Polsce w 2021 r. nazwano tak aż 1400 chłopcom (w formie Charles – 6).
Wielu członków rodzin królewskich nosi to miano, czego przykładem są Karol Wielki, władca Franków czy Karol III, obecnie panujący władca Wielkiej Brytanii. Miał tak na imię również Charles Darwin, twórca teorii ewolucji oraz prezydent Francji Charles de Gaulle.
Daniel – Bóg jest moim sędzią
Daniel (Dan, Danny) to kolejne popularne imię w zestawieniu. Jest pochodzenia żydowskiego (דָּנִיֵּאל) i oznacza słowa „Bóg jest moim sędzią”. Nazwa pochodzi ze Starego Testamentu.
Jacy są Daniele? Chcą sprawić, by świat był lepszym miejscem. Mają dużo współczucia dla innych i mogą dokonać wielkich rzeczy. W słusznej sprawie mogą walczyć do upadłego. Swoją wybrankę potrafią kochać do głębi.
Daniel, Dan, Danny to angielskie imiona męskie bardzo popularne na Zachodzie. m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Kanadzie i innych. W Polsce też mają swoich zwolenników (637 noworodków o tym imieniu w 2021 r.).
To imię można znaleźć m.in. w Księdze Daniela. Ponadto wielu znanych ludzi nosi to miano, np. aktorzy Daniel Radcliffe, Daniel Craig oraz Danny DeVito.
Duncan – brązowowłosy wojownik
Duncan to zangielszczona forma gaelicko-szkockiego złożonego Donnchadh. Składa się z elementów donn oznaczającego „kolor brązowy” i cha(dh) oznaczającego „wojownika”. Dawniej to miano służyło jako nazwisko szkockiego klanu Donnachaidh. Po pewnym czasie zaczęto je nadawać chłopcom także jako imię.
Duncan ma wesoły charakter, jednak potrafi również walczyć o swoje. Jego spontaniczność i pogoda ducha zjednują mu przyjaciół. Kocha swoich bliskich, a szczęście często mu dopisuje.
Imię rozpowszechnili szkoccy emigranci, głównie do USA. Nie jest popularne w Polsce, jednak w przyszłości może to się zmienić, wraz ze wzrostem imigracji do krajów anglojęzycznych, głównie Wielkiej Brytanii.
Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o Duncanie, królu zdradziecko zamordowanym przez Makbeta. Również jego potomek, jeden z kolejnych królów Szkocji, nazywał się w taki sam sposób.
Edward – strażnik bogactw
Edward ma pochodzenie starosaksońskie (Ēadweard). Wiele imion sprzed inwazji Normanów na Brytanię całkowicie wyszło z mody, ale to – jako jedno z nielicznych – ocalało i ma się doskonale. To nazwa złożona, bowiem ēad oznacza „dobrobyt, bogactwo”, natomiast weard to „strażnik”. Edward ma pochodzenie starosaksońskie (Ēadweard).
Wiele imion sprzed inwazji Normanów na Brytanię całkowicie wyszło z mody, ale to – jako jedno z nielicznych – ocalało i ma się doskonale. To nazwa oparta o więcej niż jedno wyrażenie, bowiem ēad oznacza „dobrobyt, bogactwo”, natomiast weard to „strażnik”.
Edwardowie często są liderami, lubią rządzić i podejmować ryzyko. Łączą kreatywne myślenie z umiejętnością zarządzania. Pewność siebie, dociekliwość i przedsiębiorczość to ich główne cechy.
Wariant ten nieco wyszedł z użycia w Polsce (111 noworodków zostało tak nazwanych w 2021 r.), ale może wrócić do łask na fali popularności dawnych imion. W innych krajach, zwłaszcza Europy i obu Ameryk wielu chłopcom nadawane jest to imię. W związku z tym często znajduje się w pierwszej setce tych najpopularniejszych.
Wśród znanych osób można wymienić Edwarda VIII, który był królem Wielkiej Brytanii, jednak abdykował z powodu miłości do rozwódki Wallis Simpson. Również wielu innych władców nosiło to imię, np. Edward IV York, Edward VI Tudor.
Elliot – człowiek Boga
Brytyjskie nazwisko Elliot (niekiedy w formach Elliott, Eliot) zmieniło się w imię, jednak jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Jedni mówią, że pochodzi od szkockiej wioski Eliot (istniał też taki klan), inni, iż pochodzi od starego normandzkiego imienia Elie. Można też znaleźć informacje o tym, że jego początkiem był grecki Elias, odpowiednik hebrajskiego Eliasza, który pojawia się na kartach Biblii (znaczy „Jehowa jest Bogiem”).
To numeryczna jedynka. Lubi władzę i ma do niej predyspozycję. Ma wesołe usposobienie, docenia też tradycję. Rodzina jest dla niego bardzo ważna.
Choć wciąż często występuje jako nazwisko, to imię nosi aktor Elliott Gould (były mąż B. Streisand). W pierwszej połowie ubiegłego wieku agent federalny Eliot Ness wraz ze współpracownikami rozprawiał się z gangiem Ala Capone.
Francis – uduchowiony Francuz
Francis pochodzi od miana, jakie ojciec nadał swojemu synowi Janowi – był nim znany później jako Franciszek z Asyżu. Ten święty, często przedstawiany w towarzystwie zwierząt, których jest patronem, był otoczony kultem już za życia. Jego ogromna popularność rozszerzyła się także na fakt częstego wybierania tego imienia przez rodziców dla swoich dzieci.
Pasuje ono do mężczyzn, którzy mają bogate życie duchowe. Lubią samotnie spędzać czas, kontemplując różne idee i poszukując prawdy. Wydają się być oni „podłączeni” do innego świata. Dobrze rozumieją ludzką naturę i są utalentowani artystycznie.
Jest to jedno z najpopularniejszych imion, które w różnych formach występuje w wielu krajach (np. Franciszek, Frank, Franz, François, Francesco itp.). W 2021 polscy rodzice nadali imię Franciszek aż 6629 noworodkom, a Francis – 5.
Podpisywało się tak, lub dalej to robi, wielu mężczyzn na całym świecie. Wśród nich są takie postacie jak Francis Drake, korsarz, który opłynął kulę ziemską, wybitny reżyser Francis Ford Coppola czy Robert Francis Kennedy, dawny prezydent Stanów Zjednoczonych.
Frederick – uduchowiony, pokojowy władca
Frid oznacza „pokój”, a rīc – „władca, władza”. Słowa pochodzą z języków starofrancuskiego i germańskiego.
Określano tak wielu władców, a także świętych w różnych formach, np. Fredrick, Frédéric, Fritz, Fredo, Fryderyk, Federico itd. W Polsce w 2021 r. 122 chłopców zostało tak nazwanych, natomiast Frederick – 2.
Mężczyzna noszący to miano jest z natury filozofem. Lubi myśleć, a otoczenie uważa go za mądrego i utalentowanego. Jego wrodzone współczucie skłania go do pomagania innym. Czasami może mieć dość chwiejny charakter.
To popularne imię jest noszone m.in. przez agenta brytyjskiego wywiadu MI-6 i sławnego pisarza Frederica Forsytha, czy Fredericka Trumpa, amerykańskiego przedsiębiorcę i przodka byłego prezydenta USA, Donalda.
Gabriel – anielskie imię
Pochodzenie imienia Gabriel wywodzi się z tradycji hebrajskich. „Gabhri’el” (גַבְרִיאֵל), co oznacza dosłownie „Boży człowiek”. „Gabhar”, oznacza także „był silny”. W Biblii występuję archanioł Gabriel, który zwiastował przyszłej matce Jezusa – Maryi.
Choć przez wieki pojawiało się wśród niektórych znaczniejszych rodzin w różnych krajach, to nie stało się zbyt popularne – aż do XX w. Wtedy coraz więcej osób zaczęło nazywać tak swoje dzieci. W Polsce w 2021 r. pojawiło się co najmniej 1600 nowych dzieci o imieniu Gabriel, a także 4 nowych maluchów o prawie identycznym imieniu Gabriele (z włoskiego).
Te osoby chcą zrozumieć świat i uczynić go lepszym. Są aktywni i towarzyscy, a także uczuciowi oraz wrażliwi. Ich przebojowość sprawia, że mogą wiele osiągnąć. Muszą jednak uważać, żeby nie zamieniła się w pychę.
To częsty napis w dowodach osobistych twórców, wśród których są np. Gabriel García Márquez oraz Jules Gabriel Verne, prekursor fantastyki naukowej. Można wymienić też naukowców, jak Gabriel Lippmann, laureat Nagrody Nobla z fizyki oraz wynalazcę termometru Gabriel Fahrenheit.
George – człowiek ziemi
Imię George pochodzi z języka greckiego. Słowo ge oznacza „ziemię”, natomiast ergon można przetłumaczyć jako „pracę”.
W krajach anglosaskich jest bardzo popularne. Występuję także w zdrobnieniach, jak Georgie, Jory. W Polsce funkcjonuje jako Jerzy i w 2021 r. urodziło się prawie 500 małych chłopców o tym imieniu.
Wbrew znaczeniu kreatywny George podchodzi do życia, jak do zabawy. Nie dla niego jest „zwykła” praca, on chce tworzyć. Określenie to świetnie pasuje do artystów i ludzi, którzy chcą zmieniać świat. Próbują oni zawsze podchodzić do problemów pozytywnie, a ich miły charakter zjednuje przyjaciół.
Kilku sławnych mężczyzn o tym imieniu to: aktor George Clooney, wybitny pięściarz George Foreman, reżyser My Fair Lady (1964) George Cukor. Nie można też nie wspomnieć o autorze Folwarku zwierzęcego, George’u Orwellu.
Gilbert – sławny i szybki jak strzała
Gisil oznacza „zastaw, zakładnik” (możliwe jest też pochodzenie od gisel – strzała), natomiast berht to „jasny, sławny”. Imię Gilbert ma rodowód franko-germański. Do Anglii zostało ono przeniesione przez Normanów, a stąd rozprzestrzeniło się na cały świat m.in. wraz z ustanawianiem kolonii brytyjskich.
W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie Gilbert stał się popularny pod koniec XIX w., czego dowodem jest m.in. ukochany Ani z Zielonego Wzgórza. Obecnie można zaobserwować mniejsze zainteresowanie tym imieniem. W Polsce powoli zaczyna dopiero zdobywać wielbicieli (kilkoro chłopców tak nazwano w 2021 r.).
To człowiek zdecydowany, urodzony lider. Gdy wyznaczy sobie jakiś cel, to do niego dąży bez zmęczenia. Otoczenie podziwia jego dobre wychowanie i maniery, a także stanowczy charakter i opanowanie.
Najbardziej znanym świętym o tym imieniu jest Gilbert z Sempringham, który odziedziczył bogactwo, lecz wykorzystał je, aby założyć zakon religijny. Z kolei Gilbert Keith Chesterton to twórca popularnych powieści detektywistycznych o ojcu Brownie.
Henry – głowa rodziny
To męskie imię jest jednym z tych najczęściej nadawanych. Pochodzi od starogermańskiego Heimerich, a to z kolei od „haim”, czyli „dom” oraz „rīc” („reguła, władza”). Po podboju normańskim w 1066 r. Heinrich zawędrował do Wielkiej Brytanii, gdzie stał się, już w formie Henry, imieniem królów.
Do dziś Henry cieszy się wielką popularnością w Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Również w Polsce zaczyna odzyskiwać dawną renomę. W 2021 r. jako pierwsze imię rodzice nadali je prawie tysiącu chłopców. Pojawiło się również kilkudziesięciu małych Henrych. Jak widać, wiele osób w naszym kraju lubi eksperymentować w kwestii tożsamości swoich dzieci.
Henryk jest lubiany i często ma wielu przyjaciół. Jego uparta i zdecydowana natura pozwala mu na osiągnięcie celów. Sprawdzi się jako partner w interesach. Będzie też dobrym mężem, choć czasami trudno będzie mu osiągnąć kompromis w sprawie problemów dnia codziennego.
To imię często występuje w historii. Henryk VIII doprowadził do ustanowienia Kościoła anglikańskiego. Henryk Walezy to pierwszy elekcyjny król Polski. Natomiast Henryk II Święty był królem Niemiec, Włoch i cesarzem rzymskim. Samo Henry może kojarzyć się fanom piłki nożnej, za sprawą francuskiej legendy Arsenalu Londyn.
Hugh – piękny umysł
Hugh to jedna z wersji imion germańskich i starofrancuskich, zaczynająca się od hug, czyli „umysł, duch”. Jest również spotykana jako nazwisko. Było używane przez setki lat w wielu krajach, jednak głównie przez arystokrację. Współcześnie także spotyka się je dość często.
Ktoś, kto podpisuje się w ten sposób, ma mocny charakter i ducha. Jest wesoły i optymistyczny, ale też aktywny. Dużo wymaga od siebie i innych. Ma spore szanse na bogactwo i powodzenie w życiu. To odpowiednia opcja dla dyrektorów różnych przedsiębiorstw i osób wysoko postawionych.
Hugh to angielska wersja znanego w Polsce Hugo (prawie 150 dzieci otrzymało je jako pierwsze w 2021 r.). Występuje także w formie Hugues lub Hugon, Ugo, Uwe.
Wśród sławnych mężczyzn o imieniu Hugh można wymienić Hugh Laurie i Hugh Jackmana, znanych aktorów. Nazywał się tak również Hugo Capet, który był królem Franków od 987 do 996 roku.
Ian – inteligentny i pracowity
Ian to szkocka forma angielskiego John (polskiego Jan), a pochodzą one od Jehu, czyli „Jahwe”, co oznacza Boga oraz channah, czyli „łaska”.
W wielu językach ma swoje odpowiedniki, np. Iain, Ean, Johan, John, Giovanni, Juan, Johannes. W Polsce i w krajach zachodu jest to jedna z najpopularniejszych propozycji, jakie są wykorzystywane przy narodzinach chłopców. Na Wyspach od co najmniej 40 lat pozostaje na liście Top 100. W Polsce w 2021 r. pojawiło się co najmniej 7000 nowych Janów oraz 7 Ianów.
Tak nazwany jest pracowity, kulturalny i inteligentny. Często podejmuje się wielu obowiązków, jednak ze wszystkim daje sobie radę. Jest świetnym pracownikiem, a jego motto brzmi „współpraca i równowaga”. To dobry przyjaciel i mąż.
To krótkie imię dla chłopców nosiła i nadal nosi (w różnych formach) niezliczona rzesza znanych ludzi, np. Ian Fleming, twórca postaci Jamesa Bonda, znany z szekspirowskich ról i filmów o superbohaterach Ian McKellen, muzyk John Lennon czy król polski Jan III Sobieski, i wielu innych.
Irvin – szybki jak potok miłośnik przyrody
Irvin występuje jako imię oraz jako nazwisko. Ma prawdopodobnie pochodzenie gaelickie i może oznaczać szybko płynącą wodę. Niektórzy wywodzą je od eoforwine, czyli staroangielskiego „przyjaciela dzika”.
Może występować także jako Ervin, Irvine, Earvin, Irving, Erwin (w tej formie zostało nadane kilkorgu małym Polakom w 2021 r.). W krajach Zachodu nigdy nie było na pierwszych miejscach list najczęściej nadawanych imion, plasuje się raczej pośrodku.
Panowie, którzy tak się identyfikują, są głodni życia, a ich ciekawa osobowość przyciąga do nich innych ludzi. Irvin ma zmienny charakter, ale jest bardzo wszechstronny i odważny, osiąga cele, o których inni nawet nie odważą się pomyśleć.
Irvine Welsh to znany szkocki pisarz, autor m.in. książki Trainspotting, na podstawie której powstał znany film o tym samym tytule. Natomiast Earvin „Magic” Johnson Jr to jeden z najlepszych w historii graczy w koszykówkę.
Jacob – solidny i wart zaufania
Jacob to łacińska forma hebrajskiego יַעֲקֹב (Yaʿaqōḇ). Pochodzi od słowa oznaczającego „podążać” lub „atakować, zdobywać”. Inna wersja to źródłosłów od עֲקֵב (ʿaqeb) co można przetłumaczyć jako „piętę”. Według Biblii Jacob urodził się, trzymając za piętę swojego brata-bliźniaka.
Stabilność, konserwatywne wartości i dyscyplina to cechy, które określają mężczyzn znanych jako Jacob. Nie spieszą się z pracą, ale to, co stworzą, pozostaje na długo. Ich godna zaufania osobowość sprawia, że przyjaciele zwracają się do nich o pomoc. To świetne imię dla inżynierów, rzemieślników i twórców.
Jacob występuje także w wielu innych formach, np. Jakov, James, Chaime, Jaakoppi, Xaime, Hamish, Tiago, Yankel . To dowodzi jego popularności na całym świecie – jest jednym z najczęściej używanych imion w wielu krajach. W Polsce nadano je co najmniej 6500 chłopcom w 2021 r. (występuje także w kilkunastu przypadkach w formie Jacob oraz James).
Łatwo wymienić niezliczoną ilość znanych osób, które tak się nazywały. Jakub był synem Izaaka i żydowskim patriarchą. James Arthur to znany piosenkarz. James Dewey Watson to laureat Nagrody Nobla z medycyny. Jacob Ludwig Karl Grimm to jeden ze sławnych braci Grimm, autorów wielu bajek oraz Słownika niemieckiego.
Justin – sprawiedliwy
Angielskie imiona męskie nie mogą się obyć bez Justina, który pochodzi od łacińskiej nazwy „iustus” – „prawy, sprawiedliwy”. Jednak jego rodowód jest jeszcze starszy – praindoeuropejskie yewes to zbiór praw.
Popularne Justin święciło triumfy w okresie średniowiecza, a nawet wcześniej. W XX w. ponownie przeżyło renesans. Choć w Polsce częściej spotykane jest w formie żeńskiej, to można znaleźć także kilku Justynów czy Justinów.
Ktoś, kto utożsamia się z tym słowem, nie ma problemów z komunikacją, dlatego też jest osobą chętnie zapraszaną na przyjęcia. Ma w sobie wielką siłę, ale i ekspresyjną emocjonalność. Artystyczne talenty sprawiają, że odnajdzie się jako np. malarz, pisarz lub w innym zawodzie, wymagającym inwencji.
Kilku cesarzy i świętych są znani jako Justin i jego odpowiedniki, np. Justyn Męczennik, ur. ok. 100 r. n.e. czy Justyn I, ur. ok. 450. Współcześnie jest również nadawane, czego przykładem jest m.in. Justin Timberlake, aktor i piosenkarz.
Kevin – dobrze urodzony
Są męskie imiona angielskie, które swój rodowód mają na Wyspach Brytyjskich. Kevin jest jednym z nich. To angielska forma irlandzkiego męskiego imienia Caoimhín. Składa się ono z caomh oznaczającego „piękny, delikatny” i ghín oznaczającego „urodzony”. Więc Kevin można tłumaczyć jako „dobrze urodzony” lub też „łagodne dziecko”.
Mężczyźni znani pod tym określeniem niekiedy mają w sobie rys mistycyzmu, ale też ciepła. Ich czułość sprawia, że są wymarzonymi mężami. Potrafią też inspirować innych i sięgać tam, gdzie inni nie potrafią. Lubią być doceniani przez innych.
W USA Kevin osiągnął szczyt popularności w latach 60. (był na 14 miejscu). Obecnie spadł w rankingu, ale nadal utrzymuje się dość wysoko. W Polsce nie jest zbyt popularny, jednakże w 2021 r. wybrało go 41 rodziców (pojawiło się też 14 nowych Kewinów).
Nie wszyscy o tym wiedzą, że wśród świętych można znaleźć także Kevina. Święty Caoimhín to pustelnik i opat z początków średniowiecza. Kevin Costner i Kevin Bacon są za to znanymi aktorami.
Kenneth – ognisty rodowód
Kenneth to angielskie imię męskie, które mogło powstać z dwóch imion gaelickich – Cainnech (Coinneach), co oznacza „przystojny” lub Cináed –„zrodzony z ognia”.
Często jest skracane i przyjmuje formę Kenny czy też Ken. W Polsce, inaczej niż w krajach anglosaskich, jak do tej pory rodzice nie są chętni do nadawania go dzieciom.
To romantyk. Potrafi przyciągnąć do siebie innych, jednak nieustannie szuka miłości idealnej. Dąży do harmonii w życiu. To imię pasuje do nauczycieli czy doradców. Mężczyźni o tym imieniu lubią, kiedy coś się dzieje w ich życiu.
Można znaleźć wielu mężczyzn, którzy zapisali się w historii. Przykładowo, Kenneth MacAlpin był pierwszym król Szkocji. Kenneth G. Wilson to laureat Nagrody Nobla z 1982. Natomiast Kenneth Branagh to reżyser m.in. sztuk Szekspira.
Leonard – dzielny jak lew
Leonard pochodzi od germańskich wyrazów oznaczających odpowiednio słowa „lew” i „odporny”.
Są też inne, skrócone wersje, np. Leon, Leo. Częściej używane na Wyspach i w Kanadzie niż w Ameryce. W formie Leonard, Leo, Lew oraz Leonardo zostało nadane co najmniej kilkaset razy w 2021 r. w Polsce. Forma Leon jest jeszcze popularniejsza i małych Leosiów liczy się w tysiącach.
Leonard, nie dość, że jest silny i zdecydowany, to ma również predyspozycje do bycia osobą wybitną. Potrafi myśleć analitycznie, ale ma też zdolności do zawodów artystycznych. Umie szybko reagować na zmieniające się okoliczności i dostosowywać się w panujących warunków.
Aż 13 papieży przybrało miano Leon, podobnie jak kilku średniowiecznych królów Armenii. Leonardo da Vinci był słynnym malarzem i wynalazcą, a Lew Tołstoj – wybitnym pisarzem, natomiast Leonard Bernstein komponował różne rodzaje muzyki, m.in. filmową.
Lucas – wilk ze świętego gaju
Lucas to prawdopodobnie łacińska forma greckiego Loukás (Λουκᾶς) oznaczającego „człowiek z Lucanii”. Inna wersja podaje, że to miano wzięło się od greckiego lykos (λυκος), czyli „wilk”. Możliwe też, że nazwa pochodzi od łacińskiego lucus oznaczającego „święty gaj”.
W Polsce popularna jest forma Łukasz. Jako imię pierwsze wybrano go dla ponad 300 dzieci, natomiast Lucasem zostało ich kilkanaścioro. W różnych krajach występują także: Louca, Luc, Luka, Luck czy Luke i utrzymują się na liście 100 najpopularniejszych imion.
Lucas poszukuje swojej drogi, nie zadowalając się przeciętnym życiem. Jego wyjątkowa energia i wzniosły duch przyciągają do niego innych oraz ich inspirują. Mają zdolność widzenia szerszego obrazu. Mimo to nazywający się tak mężczyzna czasem nie docenia własnych zalet.
To imię jednego z Ewangelistów, a ponadto wybitnych malarzy Lucasa Cranacha Starszego i Młodszego. Łukasz Ogończyk Górnicki był polskim średniowiecznym poetą i komentatorem politycznym.
Michael – opiekuńczy i pomocny
Michael to angielskie imię męskie od hebrajskiego „Mikha’el” (מִיכָאֵל), co przekłada się na retoryczne pytanie: „Kto jest jak Bóg?”. Według podań zawołał tak jeden z archaniołów – Michał, gdy Szatan zbuntował się przeciwko Panu.
To ładne i bardzo popularne imię występuje w wielu formach, np. Michał, Michele, Miguel, Michel i inne. W wielu krajach plasuje się na pierwszych miejscach list. W Polsce rodzice nadali takie imię ponad trzem tysiącom chłopców w 2022 r. Przybyło także kilkudziesięciu Michaelów oraz trzech Miguelów.
Opiekuńczość, troskliwość – oto cechy Michaelów. Chcą oni znaleźć równowagę i harmonię w życiu. Sprawdzą się w usługach, bo lubią pomagać innym ludziom. Ważne jest dla nich także piękne otoczenie i dobrobyt, dlatego dążą do zamożności. Finanse to ich mocna strona.
Było wielu świętych o tym imieniu, jak również artystów. Nazwany tak został m.in. wybitny rzeźbiarz Michał Anioł, piosenkarz Michael Jackson, jak również Michael Schumacher – kierowca rajdowy.
Matthew – dar od Boga
Mateusz, a w wydaniu zagranicznym Matthew, jest pochodzenia hebrajskiego – Mattathyah (מַתִּתְיָהוּ), oznaczającego „dar Jahwe”.
To kolejne bardzo popularne angielskie imię męskie w naszym zestawieniu. Praktycznie na całym świecie można znaleźć mężczyzn, którzy noszą jakąś jego formę, np. Matt, Mathieu, Matteo, Mattias, Mateusz. To ostatnie często występuje w Polsce (ok. 1400 małych Mateuszków pojawiło się w 2021 r.).
Uduchowiony Matthew kroczy ścieżką wyższego rozwoju, bo nie wystarcza mu zwykłe, szare życie. Jest wrażliwy i oddany rzeczom, które są dla niego ważne. Chętnie edukuje innych. Jednak wrodzona uczciwość i szczerość sprawiają, iż niektórzy ludzie mogą usłyszeć od niego to, czego nie chcieliby wiedzieć.
Z łatwością można wymienić wielu znanych w ten sposób mężczyzn: Mateusza z Pięciu Braci Eremitów (jednego z pierwszych kanonizowanych świętych), Matta Damona, znanego aktora czy choćby Mateusza Kusznierewicza – medalistę olimpijskiego w żeglarstwie.
Noah – dający odpocząć
Angielskie imiona męskie nie mogą się obyć w tym zestawieniu bez Noaha. Imię Noe prawdopodobnie pochodzi od hebrajskiego „Noach” (נוֹחַ), co oznacza „odpoczynek” albo „pocieszenie”. Jak głosi Biblia, przy narodzeniu jego ojciec powiedział „Ten przyniesie nam ulgę w naszej pracy i od bolesnego trudu naszych rąk” (Księga Rodzaju).
W Polsce występuje w formie Noe, jednak nie jest zbyt popularne (21 rodziców nadało tak na pierwsze imię swojemu dziecku w 2021 r.), zdarzają się jednak także chłopcy nazwani Noah. Na świecie o wiele więcej osób nosi to miano, m.in. jest jednym z najczęściej wybieranych w Wielkiej Brytanii czy USA. W zasadzie w ostatnich zestawieniach dzierży pierwszą pozycję.
Osoby identyfikujące się z omawianym określeniem dążą do równowagi. Lubią naprawiać świat, są wrażliwi i cierpliwi. Bardzo lubią przebywać na łonie natury i podziwiać jej piękno. Umieją także dostosować się do innych.
Pierwszy Noe jest znany z tego, że uratował zwierzęta, zabierając je na swoją barkę. Bardziej współcześnie można się spotkać z tym imieniem u aktora Noaha Wyle oraz Noaha Schnappa, który gra w serialu Stranger Things.
Nicholas – zwycięzca z ludu
Nicholas pochodzi od greckiego „Nikolaos”, a to z kolei od słów „nikē” (zwycięstwo) i „laos” (lud).
Jest tak popularny na całym świecie, że występuje w wielu krajach w różnych formach, m.in. Nicolaus, Mikołaj, Nick, Mykoła, Nikolaus, Klaus.
Mikołaje są najczęściej mili dla innych. Potrafią być dyplomatyczni i delikatni. Mają wielu przyjaciół. Wrodzony wdzięk, skromność i czarująca osobowość sprawiają, że cieszą się powodzeniem u płci pięknej.
Można wymienić wielu panów, którzy wpłynęli na popularność Klausów czy Nicków. Między innymi św. Mikołaj z Miry, Nicholas Sparks, pisarz czy też Nicholas Murray Butler, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1931 r. Nicolás Maduro to z kolei wiceprezydent i p.o. prezydenta Wenezueli. Z tym imieniem jest też związane pytanie: gdzie mieszka święty Mikołaj?
Oliver – waleczny i mający nadprzyrodzone moce
Pochodzenie Olivera nie jest jednoznaczne. Możliwe, że to współczesne miano ma źródło w dawnym anglosaskim słowie ælfhere (od germańskich wyrazów ælf – „elf” i hari oznaczających „armię”). Niektórzy uważają, iż pochodzi od starego skandynawskiego Áleifr (Olaf). Staronordyckie óleifr oznacza „przodek”. Istnieje też łacińskie olivarius, czyli „drzewo oliwne”.
Od początku XXI wieku święci coraz większe trumfy w zachodnim świecie i w wielu krajach znajduje się w Top 100. Polska także może pochwalić się kilkoma tysiącami noworodków o imieniu Oliver, Olivier czy Oliwier.
Ci, którzy zostali tak nazwani, mają w sobie dużą odwagę, zwłaszcza gdy są przekonani o słuszności sprawy. Mają potrzebę zwalczania niesprawiedliwości. Z łatwością pokonują wyzwania. Są oni bardzo wrażliwi i umieją inspirować innych.
Znani panowie w tym kontekście to Oliver Cromwell, w swoim czasie lord protektor Anglii, Szkocji oraz Irlandii, wybitny reżyser Oliver Stone, a także Oliver Kahn – były piłkarz, a obecnie prezes Bayernu Monachium.
Owen – dobrze urodzony i silny
Owen jest najczęściej uważany za celtycko-walijski odpowiednik Eugene’a (z łacińskiego Eugenius), ostatecznie wywodzącego się z greckiego eugenēs (Ευγενιος) oznaczającego „dobrze urodzony”. Być może jednak pochodzi od Owaina – od praindoeuropejskiego rdzenia *i̯eu- oznaczającego „życiową siłę, wigor”. Niektórzy łączą to określenie z Eugeniuszem.
Imię Owen było popularne we wczesnych latach ubiegłego wieku. Obecnie przeżywa renesans i jest jednym z najpopularniejszych imion w Ameryce Północnej. W Polsce w 2021 r. urodziło się 2 chłopców o tym imieniu.
Bywa komunikatywny i charyzmatyczny, a jego duża inteligencja i wysportowane ciało (uwielbia ruch i rywalizację) zjednują mu uwagę pań. Ma dużą wewnętrzną siłę i entuzjazm do robienia rzeczy, które go interesują.
Jacy panowie byli lub są dumnymi posiadaczami tego imienia? Owen Willans Richardson był laureatem Nagrody Nobla z fizyki w 1928 r. Owen Wilson to znany amerykański aktor. Z kolei Owen Garriott był amerykańskim astronautą. Słowo to występuje też pod postacią nazwiska, o czym może wiedzieć wielu fanów piłki nożnej. Michael Owen, zwycięzca plebiscytu Złotej Piłki w 2001 roku.
Patrick – szlachetnie urodzony romantyk
Znany przede wszystkim w Irlandii Patrick pochodzi od łacińskiego słowa patricius oznaczającego „szlachetnie urodzony, patrycjusz”. Gaelicka wersja to Pádraig.
Od XIX w. propozycja ta zaczęła się stawać coraz bardziej popularna. Obecnie jest używana w wielu krajach, w różnych formach, np. Pat, Patrice, Patricio, Patrizio, Patryk. Prawie 700 małych Patryków oraz 2 Patricków pojawiło się w Polsce w 2021 r.
Romantyczny Patrick to wymarzony materiał na oddanego męża. Dąży do osiągnięcia celów, ale nie po trupach. Ma twórczą, ale i wybuchową naturę, co może sprowadzać na niego kłopoty.
Najbardziej znany irlandzki święty – Patryk – urodził się w Wielkiej Brytanii ok. 373 roku. Natomiast znany aktor Patrick Swayze czarował partnerki swoimi tanecznymi umiejętnościami. Inna sławna persona, Patrick Kavanagh, to irlandzki poeta.
Philip – dobry jeździec
Philip pochodzi od greckiego męskiego imienia Filippos. Składa się ono z części philein oznaczającej „kochać” i hippos oznaczającej „konia”.
To imię brzmi podobnie w każdym języku, np. Filippo, Pilip, Felipe, Filip, Pilypas. W krajach anglojęzycznych staje się coraz bardziej popularne od lat 90. ubiegłego wieku. Ok. 5000 małych Polaków o tym imieniu pojawiło się w 2021 r. (jak również 15 Philipów).
Filip przedkłada myślenie logiczne nad egzaltację. W życiu kieruje się rozsądkiem. Czasami bywa despotyczny. Jego cechy pozwalają mu na osiąganie celów. Inteligencja i elokwencja to główne cechy osobowości mężczyzn o tym imieniu.
Filip II Macedoński, wybitny władca i strateg urodził się w 382 p.n.e. Wielu królów Francji, Hiszpanii i Portugalii również nosiło to imię. Philip K. Dick był jednym z prekursorów książek science fiction.
Quentin – ambitny piąty syn
Brzmiący nieco z francuska Quentin to forma rzymskiego miana Quintinus, które z kolei pochodzi od łacińskiego quintus, czyli „piąty”. W starożytności tak nazywano piąte dziecko pod względem kolejności urodzeń lub urodzone w piątym miesiącu danego roku.
Można znaleźć także nieco inną pisownię tego dość rzadkiego imienia, np. Quintin, Quinton, Quincy. W Polsce zaledwie kilku chłopców dostało tak na imię w 2021 r. Stany Zjednoczone zanotowały wzrost popularności Quentinów po śmierci piątego syna prezydenta Roosevelta o tym imieniu w wojnie światowej. Jednak od tego czasu minęło kilkadziesiąt lat i obecnie nie jest ono zbyt często nadawane.
Quentin to urodzony lider. Potrafi się skoncentrować i osiągnąć to, co chce. Nie lubi, jak mu się mówi, co ma robić. Jest kreatywny i ma o sobie wysokie mniemanie.
Prawdopodobnie najbardziej znaną osobą o tym imieniu jest sławny reżyser Quentin Tarantino. Można także wymienić świętego Kwintyna, który zmarł ok. 287 r., i był męczennikiem. Natomiast Quentin Fillon Maillet to wielokrotny medalista olimpijski w biathlonie.
Richard – podwójnie silny
Richard to wariant, który już w XI wieku pojawił się w Anglii. Przynieśli go ze sobą francuscy Normanowie, ale jest pochodzenia germańskiego. Wywodzi się z prawie synonimicznych słów rīc, co oznacza „potężny, silny” i hard, co oznacza „silny, wytrzymały, odważny”.
To tradycyjne obecnie imię już od pojawienia się na brytyjskiej ziemi było chętnie nadawane chłopcom. W Polsce jest dość popularne – prawie 400 Ryszardów i kilku Richardów narodziło się w Polsce w 2021 r. W nieco innych formach występuje w wielu krajach, np. Riccardo, Ryszard, Reichard, Rikard. Natomiast w krajach anglosaskich Rich, Rick czy Dick to najczęściej używane zdrobnienia, które już powoli stają się samodzielnymi imionami.
Jak wskazuje znaczenie, Ryszard jest człowiekiem o silnej woli. Problemy pokonuje bez wysiłku. Niektórzy mężczyźni o tym imieniu to wielbiciele przyrody, ktorzy lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu. Mężczyźni o imieniu Richard chcą zmieniać świat i poprawiać w nim to, co nie działa tak, jak powinno.
Czy można wymienić jakieś sławne osoby o tym imieniu? Oczywiście. Ryszard Lwie Serce to legendarny władca Anglii. Naukowiec Richard Dawkins z kolei jest stawiany wśród najwybitniejszych współczesnych intelektualistów. Urodzony w Walii Richard Burton to jeden z gwiazdorów powojennego kina hollywoodzkiego.
Ryan – mały król
W imieniu Ryan pobrzmiewa irlandzki urok. To męskie imię pochodzi bowiem od nazwy klanu O’Riain i oznacza potomka Ríana. Nazwa pochodzi od irlandzko-gaelickiego rí oznaczającego „króla”, a zdrobnienie -an składa się na następujące znaczenie: „mały król”.
Na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej już od stuleci to miano było często używane (na początku jako nazwisko), ale np. w USA rozpoczęło swoją karierę w latach 40. ubiegłego wieku i od tej pory kontynuuje swój marsz ku Top 10. Co ciekawe, czasami jest używane także dla dziewczynek. W Polsce z pewnością nie jest pierwszym wyborem rodziców i w 2021 r. zaledwie kilku chłopców zostało tak nazwanych.
Propozycja ta niesie ze sobą duży potencjał, szereg zalet bowiem predestynuje jego nosiciela do osiągnięcia wielkich rzeczy. Ryan to osoba rozsądna i pragmatyczna, co więcej – wiarygodna i odważna. Duża inteligencja, urok osobisty, zdolności przywódcze – te wszystkie zalety składają się na osobowość osoby o tym imieniu.
Jest wielu sławnych mężczyzn o tym imieniu, np. w świecie filmu. Ryan Gosling, Ryan Reynolds czy Ryan Phillippe to aktorzy znani z wielu ról. Odnosząc się kolejny raz do świata sportu, warto wspomnieć o Ryanie Giggsie, piłkarzu występującym niegdyś w Manchesterze United.
Stephen – zwycięzca
Stephen (lub w amerykańskiej wersji Steven) pochodzi od greckiego stephanos (wieniec, korona). Dawniej zwycięzcy byli koronowani właśnie wieńcem, który jest symbolem zwycięstwa.
W Polsce upowszechniły się dwie wersje tego imienia – Stefan (ponad 500 noworodków w 2021 r.) lub Szczepan (prawie 90 pierwszych imion o tym brzmieniu). W świecie Zachodu Stephen lub liczne jego formy (Steffel, Esteban, Stefano i inne) są bardzo popularne.
Stephen to osoba intensywnie aktywne i wymagające, zarówno wobec siebie, jak i innych. Czują satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Lubią dobra materialne i świetnie zarządzają zespołem.
Można wymienić wiele sławnych osób, które można zidentyfikować za pomocą któregoś z odpowiedników naszego polskiego Stefana. Wśród nich był Steven Jobs, założyciel Apple czy Steven Tyler jest wokalistą zespołu Aerosmith. Z kolei Steven Spielberg to znany wszystkim wybitny reżyser.
Samuel – wyproszony u Boga
Kolejne imię na s to Samuel. Hebrajskie słowo Shemuel oznacza „Bóg usłyszał”. Według Biblii jego – wcześniej bezpłodna – matka Hanna po żarliwych modlitwach poczęła dziecko. Po szczęśliwych narodzinach dała mu właśnie tak na imię.
W Stanach Zjednoczonych Samuel (często skracany do Sama) przez praktycznie cały ubiegły wiek utrzymywał się na listach najpopularniejszych wyborów rodziców. Obecnie również jest bardzo modny i nie wypada z Top 100 – inaczej niż w Polsce, gdzie nazwano tak ok. 190 chłopców w 2021 r., co nie plasuje go na szczytach rankingu najczęściej wybieranych opcji.
To osoba pewna siebie, niezależna, ambitna, odważna i skoncentrowana. Pragmatyzm i samodzielność pomaga jej w życiu. Potrafi zarabiać pieniądze, dlatego szybko dorabia się bogactwa. Mimo tego jest to człowiek spokojny, skromny i zrównoważony.
Sławni ludzie, do których można zwracać się Sam, to m.in. Samuel L. Jackson, znany aktor, czy też Samuel Pepys, autor sławnego Dziennika z XVII w. Wśród laureatów Nagrody Nobla można wymienić Samuela Becketta (w 1969 r.).
Thomas – wątpiący bliźniak
Tomasz jest zasadniczo angielską formą greckiego didymus, zaczerpniętą z języka aramejskiego – ta’oma, co oznacza „bliźniak”, mimo że jak dotąd nie znaleziono dowodów na to, że miał on brata-bliźniaka.
Obecnie Thomas często plasuje się na czołówkach list najpopularniejszych wyborów dla małych mężczyzn. Polska może poszczycić się 1279 chłopcami, którym nadano to imię jako pierwsze. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że na początku było przyjmowane głównie przez duchownych jako akt pokuty za zwątpienie w zmartwychwstanie biblijnego Tomasza.
Tomasz może być nieśmiały i ufny. Wysoko ceni sobie rodzinę i stara się zapewnić jej bezpieczeństwo, także finansowe. Wyznaje kult pracy, jest inteligentny i uczciwy. Wielu ludzi sukcesu nosi to imię. Nie czekają oni na wyroki losu, lecz zwykle biorą sprawy w swoje ręce.
Wśród mężczyzn o tym imieniu można wymienić wspomnianego wyżej „wątpiącego” św. Tomasza Apostoła. Tak nazywał się również trzeci prezydent USA, Thomas Jefferson, oraz wybitny niemiecki pisarz Thomas Mann.
Tristan – urodzony dla smutku
Pochodzi od łacińskiego słowa tristis, co oznacza smutny. Powstało w średniowieczu (tragiczna legenda o Tristanie i Izoldzie). Jednak może ono być także powiązane z Piktami zamieszkującymi Szkocję od ok. 100 roku n.e. do IX wieku. To plemię używało słowa drustan, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „zamieszki”.
To romantyczne imię nie jest popularne w naszym kraju, w 2021 r. dostało je zaledwie kilku chłopców. W Wielkiej Brytanii od kilkudziesięciu lat plasuje się w drugiej setce list, natomiast w Stanach Zjednoczonych miało umiarkowane powodzenie aż do lat 90., kiedy na ekranach kin pojawiły się Wichry namiętności, których bohaterem był Tristan Ludlow (grany przez Brada Pitta). Czasem występuje w formie Tristram.
Wbrew pierwotnemu znaczeniu Tristan wcale nie jest smutny ani nie ma natury pieniacza. Dąży za to do rozwoju duchowego. Jest przeciwnikiem starć i ma duże zdolności dyplomatyczne, by im zapobiegać. Pisane jest mu osiągnięcie wielkich celów w różnych dziedzinach.
Oprócz najsłynniejszego bohatera legend, wśród znanych mężczyzn o tym imieniu można wymienić np. Tristana Mylesa, który otrzymał dwa Oscary za efekty specjalne do filmów (2019, 2022 r.). Natomiast Tristram Dalton to jeden z pierwszych w historii senatorów w Stanach Zjednoczonych (od 1789 r.).
Ulysses – gniewny podróżnik
Ulysses to łacińska odmiana greckiego Odyseusza. Był to mitologiczny bohater sławnego poematu Homera „Odyseja”, który został stworzony w VIII wieku p.n.e. Znaczenie słowa nie jest do końca wyjaśnione. Możliwą opcją jest to, że omawiane imię pochodzi od odyssesthai, czyli „gniew, nienawiść”.
Rzadkie imiona męskie angielskie, takie jak wyżej wymienione, raczej nie są pierwszym wyborem Polaków. W naszym kraju w 2021 r. nie pojawił się żaden Ulisses i tylko dwóch Odyseuszów. To nietypowe imię nie plasuje się na pierwszych miejscach list w żadnym kraju.
Ulysses lubi być przydatny i pomagać innym. Ma niespożytą energię i wesołą naturę. Może być duszą towarzystwa, a nawet mieć rys komika. Jednak wie, czego chce i nie cofa się przed trudnymi wyborami. Problemy obraca na swoją korzyść, jest odważny i potrafi przyznać się do swoich błędów.
Dość często towarzyszy wojskowym i artystom. Ulysses S. Grant to amerykański generał i 18. prezydent USA. Natomiast Ulysses Ricci to znany amerykański rzeźbiarz, zmarły w 1960 r.
Victor – niekwestionowany zwycięzca
Victor pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „zdobywcę”. To męskie imię jest używane już od czasów starożytnego Rzymu. Pierwsi chrześcijanie chętnie przyjmowali je, by podkreślić zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, a także nowej religii nad starą.
W 2021 r. w Polsce nazwano tak ponad 3000 dzieci (w wersji Wiktor). W USA Victor nie schodzi z list często nadawanych imion, być może ze względu na znaczenie. Tak samo jest w częściach świata, gdzie panuje język hiszpański (w formach Víctor lub Victorio).
Wiktor to zwycięzca kobiecych serc, dzięki swojej romantycznej naturze. Pewność siebie sprawia, że staje się wzorem dla innych. Nie musi się zbytnio starać o pieniądze, które zarabia z łatwością. Stara się być sprawiedliwy i szczery.
Znani przedstawiciele? Można wymienić naprawdę wielu. Przykładowo Victor Hugo, wybitny francuski pisarz, czy też Victor Franz Hess – laureat Nagrody Nobla z fizyki w 1936. Z kolei austriacki psychiatra Viktor Frankl jest znany ze swojej wyjątkowej książki, opisującej m.in. jego pobyt w obozie koncentracyjnym.
Vincent – triumfator
Vincent to stare imię wywodzące się od łacińskiego vincens, co oznacza „wygrywać, podbijać”.
W formach np. takich jak Vincent (j. angielski i francuski), Vincente (j. hiszpański) i Vincenzo (j.włoski) jest chętnie wybieranym imieniem dla chłopców. W Polsce Wincenty nie zdobył jeszcze takiej popularności jak inne tradycyjne imiona.
Mężczyźni tak nazwani są opiekuńczy i mili. Z powodu swojej inteligencji i szczerości mogą być różnie odbierani przez innych. Niełatwo daje się przekonać otoczeniu. Będąc uczciwym, sam wymaga tej cechy u partnerki.
Wśród pierwszych świętych chrześcijaństwa był św. Wincenty z Saragossy. Sławnym nosicielem tego imienia był malarz Vincent van Gogh. Współcześnie na ekranach kin można podziwiać znanego z Jurassic World Vincenta D’Onofrio czy też Vincenta Cassela, francuskiego aktora, laureata Césara.
William – wolny obrońca
William to starofrancuski wariant. Jego korzenie są pochodzenia germańskiego. Początek wil można przetłumaczyć jako „wolę, pragnienie”. Nie wszyscy wiedzą, że William to odmiana imienia Wilhelm. Druga część helm oznacza „hełm, ochronę”. Jego kariera w Wielkiej Brytanii zaczęła się od 1066 r., kiedy to nastąpiła inwazja Normanów. Ich dowódcą był właściciel omawianego imienia – Wilhelm Zdobywca.
W Polsce w formie William i Wilhelm nazwano tak kilkadziesiąt chłopców w 2021 roku. Na świecie trend ten jest znacznie bardziej zauważalny i w Australii, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych imię to znajduje się wysoko w rankingach popularności. Można spotkać inne jego wersje, np. Guillaume, Guillermo, Vilhelmus, Villiam. Często też jest skracane do form Will czy Bill.
William to intelektualista. Potrafi jednak też bujać w obłokach. Zwykle chodzi własnymi drogami. Nie lubi się poddawać, bo wytrwałość jest istotną częścią jego charakteru. Często kieruje się intuicją, która współzawodniczy z jego wrodzonymi zdolnościami analitycznymi.
Znani Williamowie to m.in. Bill Clinton, 42. prezydent USA czy wybitny angielski dramaturg William Shakespeare. Natomiast William Ramsay został laureatem Nagrody Nobla z chemii w 1904 roku.
Warren – lojalny obrońca
Wiele angielskich imion męskich pochodzi ze średniowiecznego języka normańskiego. Nie jest pewne, skąd wzięło się miano Warren. Być może zostało stworzone od nazwy miejsca w Normandii, tak zwanej La Vareene (pokrewne francuskie słowo oznaczało „zagrodę dla zwierząt”). Może też pochodzić od słowa warte, czyli „czekać” lub „wieża wartownicza”.
Nie jest w Polsce używane. Natomiast w krajach anglojęzycznych występuje równie często jako imię, jak i w formie nazwiska. Jeśli chodzi o popularność np. w Stanach Zjednoczonych, to utrzymuje się na około 400 pozycji.
Warren lubi posiadać dobra materialne. Zwykle ma karierę zawodową, która łączy sukces z pasją. Jest lojalny wobec przyjaciół, jednak ma wysokie poczucie własnej wartości, przez co może być dominujący.
Wśród osób tak nazwanych jest Warren Beatty, amerykański aktor, znany z aż 15 nominacji do Oscara. Warren Buffett to magnat finansowy i filantrop, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Można też wymienić Warrena G. Harding, 29. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Xavier – uważny inteligent
Pochodzenie dość nietypowego imienia Xavier jest nieoczywiste, to bowiem jedno z niewielu szeroko znanych baskijskich nazwisk. Ciekawostką będzie fakt, że ten język nie wywodzi się, jak wiele innych, z korzeni indoeuropejskich, dlatego pochodzące z niego słowa brzmią dość dziwnie dla mieszkańców innych krajów. Omawiane imię powstało od nazwy miejsca, baskijskiego etxeberri, co oznacza „nowy dom”. To miano zostało przetransferowane do języka hiszpańskiego, jednocześnie mocno zmieniając formę.
W Stanach Zjednoczonych stało się szerzej używane od lat 40. ubiegłego wieku i wciąż notuje nieprzerwany wzrost popularności. W Polsce przyjęło się nadawać dzieciom formę Ksawery. Od lat 90. zaczęła ona „rozpierać się” tam, gdzie do tej pory królowały bardziej tradycyjne imiona. W 2021 r. przybyło ok. 900 małych chłopców o tym imieniu. Przybyło także kilkudziesięciu małych Xavierów.
To osoba niezależna. Nie lubi, gdy ktoś mówi mu, co ma robić. Wysoka inteligencja oraz skłonność do rozwijania wiedzy sprawia, że jest panem swojego życia. To dobry obserwator i znawca ludzkich charakterów. Przy tym jest ciekawym świata podróżnikiem, który wszędzie czuje się, jak we własnym domu.
Czy wśród znanych lub historycznych osób są mężczyźni o tym imieniu? Oczywiście, można wymienić np. piłkarza o przydomku Xavi, czyli Xaviera Hernándeza Creusa, mistrza świata i Europy z reprezentacją Hiszpanii. Franciszek Ksawery to natomiast jeden z założycieli zakonu jezuitów.
Yusuf – kolejny syn
Imiona męskie angielskie coraz częściej mają egzotyczne brzmienie. Procesy migracyjne mają na to ogromny wpływ. Yusuf to arabska forma imienia, które po polsku brzmi Józef. Można przetłumaczyć je jako „(Bóg) doda”. W tym przypadku chodzi o kolejnego syna. Biblia przekazuje bowiem, że Józef był jedenastym synem Jakuba.
W różnych krajach pojawia się wiele form tego imienia, np. Giuseppe, José, Josef, Józef, Joseph, a nawet Jo. W związku z nasilonymi emigracjami Yusuf zaczął pojawiać się już od lat 70. XX w. na całym świecie. W Polsce w 2021 r. pojawiło się 2 chłopców o imieniu Yusuf, prawie 700 małych Józefów i 7 Josephów.
Osoba identyfikująca się w ten sposób lubi współpracę i zawsze dąży do równowagi. Może być świetnym dyplomatą, rozjemcą lub mediatorem. Ważna jest dla niego uczciwość. Wrodzony spokój, dobroduszność i cierpliwość sprawiają, że jest dobrym współpracownikiem i przyjacielem. Docenia piękno natury.
W Starym i Nowym Testamencie występują tak nazwane postacie. Yusuf Islam to z kolei dane personalne wokalisty, który jest znany jako Cat Stevens. Ağa Yusuf Pasza był tureckim politykiem i wojskowym.
Zachary – kreatywny lider
Zachary to kolejne z angielskich imion męskich. Wywodzi się od Zachariasza – to łacińska forma hebrajskiego złożonego słowa zekharyahu (זְכַרְיָה), czyli „Jahwe pamiętał”. Dokładniej składa się z elementów yahu (Jahwe, Bóg) i zakhar (przypomniał).
Zachariah, Zachary, Zach czy Zacharias to różne formy tej niezwykle ciekawej propozycji. W Polsce imienia Zachary będzie używało 57 chłopców urodzonych w 2021 r. Przybyło też 16 małych Zachariaszów. Od lat 70. imię to stało się popularne w Stanach Zjednoczonych, by największy skok zanotować w 1994.
Zachary to numerologiczna Jedynka. W związku z tym jest aktywny i lubi rządzić. Chce zrobić dużą karierę i często mu się to udaje. Lubi sprawiać sobie przyjemność, ale nie waha się przed ryzykiem. Wie, że ma zdolność do odniesienia sukcesu, a jego uparty charakter niweluje wszystkie przeszkody.
W encyklopediach można znaleźć kilku znanych Zachariaszów, np. to imię ojca Jana Chrzciciela. Zachary Taylor był 12. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zac Efron jest znanym amerykańskim aktorem.
Angielskie imiona męskie – jak rodzice dokonują wyboru?
Wybór imienia zależy między innymi od mody, ale też i wieku rodziców. Im są starsi, tym chętniej wybierają tradycyjne lub pełne wersje imion. Młodsi z kolei są bardziej otwarci na nowe możliwości.
Dawne angielskie imiona męskie ulegają bowiem różnym przekształceniom, niekiedy także skróceniu. Za przykład może posłużyć np. imię Archibald i jego krótsza opcja, czyli Archie (książę Sussexu Harry, czyli Henryk, i jego żona Meghan właśnie tak nazwali swoje dziecko). W polskich imiennikach wciąż króluje tradycja, ale coraz większa liczba rodziców chce nazwać swoje dziecko bardziej uniwersalnym wariantem lub takim, które jest spotykane w wielu krajach.
Wiąże się to z coraz większą liczbą osób, które podróżują lub nawet emigrują do innych państw, oglądaniem zagranicznych filmów i poznawaniem różnych kultur, w tym anglosaskiej.
Angielskie imiona męskie – które są najpopularniejsze?
W krajach anglojęzycznych królują podobne imiona. Ich mieszkańcy mówią tym samym językiem, więc zestawy niewiele różnią się od siebie. Na przykład w Wielkiej Brytanii można się spotkać z takimi oto wyborami rodziców (2021 r.):
- Noah
- Oliver
- George
- Arthur
- Muhammed
- Leo
- Harry
- Oscar
- Archie
- Henry.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych królują następujące imiona:
- Liam
- Noah
- Oliver
- Elijah
- James
- William
- Benjamin
- Lucas
- Henry
- Theodore.
Kanadyjscy rodzice również mają swoje ulubione typy. Imiona męskie angielskie, które są najczęściej używane w tym kraju to:
- Noah
- Jackson
- Liam
- Lucas
- Oliver
- Leo
- Benjamin
- Theo
- Jack
- Aiden.
Jak widać, bezsprzecznym zwycięzcą jest Noah, który plasuje się na pierwszym lub drugim miejscu. Większość imion jest krótka i łatwa do wymówienia. Część z nich jest używana w Polsce, czasami w oryginalnym brzmieniu, np. Leo, Benjamin, Oliver.
Angielskie imiona męskie – rzadkie wybory
Są męskie angielskie imiona, które nie niosą ze sobą dużej możliwości, że dziecko spotka swojego imiennika. Przy tym brzmią przyjemnie dla ucha. Mało znane imiona to m.in.:
- Ace,
- Brett,
- Duke,
- Jamin,
- Jett,
- Kian,
- Ravi,
- Reed,
- Rome,
- Silas,
- West.
Rzadkie, nietypowe imiona są równie ładne, jak te najpopularniejsze, wymienione wyżej. Czekają one na swój czas. Być może jednak pojawią się jeszcze inne typy. Te propozycje, tak jak i nazwy określające różne rzeczy, zmieniają się na przestrzeni lat – w Polsce i na świecie.