Adopcja dzieci z Afryki jest jednym ze sposobów zapobiegania niekorzystnym procesom społecznym w krajach Czarnego Lądu. Może odbywać się na zasadzie przekazywania środków pieniężnych lub na rzeczywistej adopcji dziecka. Niemniej, pomoc dzieciom z tego regionu świata może nieść każdy.
Spis treści
Sytuacja dzieci w Afryce
Afryka to ogromny kontynent. W jego granicach znajdują się 54 państwa uznawane na świecie. Jednak sytuacja większości z nich daleka jest od standardów, do jakich przyzwyczailiśmy się np. w Europie.
Ze względu na uwarunkowania geograficzne, klęski żywiołowe, liczne wojny między plemionami i krajami oraz niestabilną sytuację polityczną, mieszkańcy Afryki często żyją w sytuacji niepewności losu i zagrożenia życia.
Częste zmiany miejsca – o ile są możliwe – uniemożliwiają osiągnięcie życiowej stabilizacji. Brak perspektyw na zdobycie pracy lub całodzienna ciężka praca fizyczna z kolei nie dają szans milionom młodym na rozwój i edukację.
Dzieci w Afryce niejednokrotnie są skazane na pracę od najmłodszych lat. Często w warunkach niewolniczych. Zapewnienie podstawowych potrzeb jedzenia lub ubrania wymaga ogromnych nakładów czasu i rąk do pracy. Najczęściej rodzina, która ma kilkoro dzieci, nie może pozwolić sobie na wydanie pieniędzy na edukację. Dzieci nie mogą więc pójść do szkoły i pozostają w swoim miejscu zamieszkania.
Aby wybić się i zdobyć zawód lub wyjechać za granicę, młodzi Afrykanie muszą pokonać olbrzymie trudności. Nawet jeśli uda im się zdobyć pieniądze na edukację, to muszą opuścić swoje rodzinne miejscowości i wyjechać do większego miasta. Często jednak ich środki szybko się kończą i muszą przerywać naukę. Wówczas pozostaje im życie na marginesie społeczeństwa, nawet w ubóstwie.
Najskuteczniejszą formą wyjścia z tej sytuacji jest wyjazd do krajów bogatych, np. Europy czy Ameryki Północnej. Jednak udaje się to nielicznym.
Adopcja dzieci z Afryki – możliwości
Adopcja dzieci z Afryki to jedna z inicjatyw umożliwiająca wyrwanie młodych Afrykańczyków z trudnej sytuacji życiowej w ich kraju zamieszkania. Zazwyczaj jest to ogromna szansa dla nich na zdobycie zawodu i lepszego życia.
Jakie są możliwości adopcji dzieci z Czarnego Lądu? I co to w praktyce oznacza?
Liczne fundacje na całym świecie, również te działające na terenie Polski, umożliwiają adopcję dziecka poprzez przekazywanie regularnie pewnej sumy pieniędzy.
Adopcja dzieci z Afryki na odległość polega na wpłacie od kilkudziesięciu do kilkuset euro jednorazowo lub w ratach, w zamian za co dzieci opłacą czesne w szkole, dostaną przybory i wyżywienie lub ubranie. W tych kwotach można też opłacić fundusz medyczny, który zapewnia dzieciom stały dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.
Inną formą wsparcia jest opłacanie stypendiów dla studentów. Zebrane kwoty przeznaczone są na dojazd do uczelni, artykuły szkolne, opłaty za egzaminy, posiłki czy zamieszkanie w domu studenckim.
Wirtualna adopcja internetowa to niekiedy jedyna szansa dla dzieci a Afryki, aby mogły podjąć edukację. Jest to niewielka cegiełka, która jednak powoli buduje fundamenty na przyszłość.
Co więcej, przekazywane darowizny czasami są jedynymi formami wsparcia przy niezbędnych zabiegać medycznych. Dzieci mieszkające w rejonie wojny są narażone na różne wypadki. Ich leczenie i rekonwalescencja zwykle przekraczają możliwości pomocy lokalnej społeczności. Dlatego tak ważne jest wsparcie z zewnątrz.
Każdy, kto zdecyduje się na tego typu adopcję, będzie otrzymywał regularne informacje na temat adoptowanego dziecka. Częstość wiadomość w dużej mierze zależy jednak od osób adoptujących. Dzieci z Afryki również mają informacje o rodzicach lub innych osobach, które przekazują środki.
Adopcja dzieci z Afryki – ile kosztuje?
Koszty adopcji dziecka lub studenta mieszkającego w Afryce są relatywnie niskie do kosztów utrzymania i zapewnienia dzieciom edukacji np. w Polsce i zależą od tego, ile chcemy na to przeznaczyć.
W niektórych projektach nie ma wyznaczonej minimalnej kwoty, którą chcemy wpłacać. Możemy więc zacząć nawet od kilku złotych. W innych organizacjach jest to od 25 euro do nawet 200 euro miesięcznie lub rocznie. Niekiedy darowiznę podaje się w złotych, np. 200-300 zł na miesiąc.
Przy tym trzeba dopowiedzieć, że nie ma górnej granicy wpłat.
Jednak ceny za czesne na stypendia studenckie są nieco wyższe i mogą wahać się w granicach od 300 do 700 euro na rok. Rozbijając to na miesiące, będzie to ok. 25-60 euro.
Wielu darczyńców przekazuje mniejsze kwoty, ale w regularnych odstępach czasu. Jest to wygodne i pozwala racjonalnie zarządzać swoim portfelem. Dla organizacji wspierających każda forma przekazu będzie odpowiednia.
Adopcja dzieci z Afryki w Polsce
Adopcja dzieci z Afryki nie musi polegać tylko na darowiznach. Istnieje możliwość prawdziwego zaadoptowania malucha z jednego z krajów afrykańskich w Polsce. Tu jednak procedury są długie, a koszty wysokie.
Cała procedura jest skomplikowana ze względu na różnice prawne pomiędzy Polską a krajem z Afryki, z którym często Rzeczpospolita nie ma oficjalnych relacji. Dlatego na przyjazd dziecka można czekać nawet od 2 do 3 lat. Również koszty są ogromne.
Rodzina, która zdecyduje się na adoptowanie dziecka z Afryki, musi liczyć się z wydatkami rzędu 100-200 tys. zł. Nie każdego na to stać.
Inne sposoby wsparcia
Na szczęście istnieją inne sposoby wsparcia. Poza wspomnianymi już adopcjami na odległość możemy przekazać swój 1% podatku na organizację, która pomaga dzieciom i młodzieży w krajach afrykańskich. Ponadto można też, za pomocą różnych fundacji, przekazać zabawki lub różne przybory szkolne.
Wreszcie, ten kto dysponuje czasem i chęciami, może wyjechać na wolontariat misyjny na kilka miesięcy lub nawet na rok. W zależności od potrzeb i kwalifikacji może uczyć dzieci, leczyć je lub wspierać w jeszcze inny sposób.
Adopcja a prawo polskie
Zgodnie z polskim prawem rzeczywista adopcja dzieci z Afryki jest możliwa tylko wtedy, gdy jest to jedyna możliwość zapewnienia dziecku odpowiedniego środowiska rodzinnego. W razie takiej sytuacji nasze prawo dopuszcza adopcję z uwzględnieniem kilku powszechnych zasad adopcyjnych.
Po pierwsze adoptować można jedynie osobę niepełnoletnią. Nie może więc być to ktoś, kto ukończył 18 rok życia. Po drugie adopcja może odbyć się, gdy bierze się pod uwagę najlepszy interes dziecka. Oznacza to, że adopcja jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, a dziecko będzie miało zapewnione podstawowe potrzeby rozwojowe. Co więcej, dziecko adoptowane przejmuje prawa i obowiązki związane z utworzeniem stosunku pokrewieństwa pomiędzy nim a przybranymi rodzicami. Relacja pokrewieństwa jest ważna np. przy sprawach spadkowych.
W sprawie zadań dzieci regulowanych przepisami warto doczytać, jakie są trzy obowiązki, które prawo nakłada na dzieci.
Gdy sąd zatwierdzi adopcję, ma ona skutek trwały. To znaczy, że rodzice stają się prawnymi opiekunami dziecka i nikt – poza sądem – nie może im tego prawa odmówić.
Dziecko przybiera nazwisko rodziców adoptowanych. W przypadku imienia pozostaje ono bez zmian, natomiast nazwisko będzie już polskie. Dlatego dzieci z Afryki mogą nazywać się Koffi Kowalski lub Delmar Pawlak.
I wreszcie, jeśli dziecko, które ma być adoptowane przekroczyło 13 rok życia, musi ono wyrazić zgodę na adopcję. Dzieje się tak, ponieważ w świetle prawa ma już częściową zdolność do dysponowania swoją osobą.
Cały proces adopcyjny musi odbywać się zgodnie z przepisami Konwencji Haskiej. Nad przestrzeganiem tych przepisów czuwają trzy polskie instytucje adopcyjne: Publiczny Ośrodek Adopcyjny, Krajowy Ośrodek Adopcyjny i Katolicki Ośrodek Adopcyjny.
Kwalifikacja rodziców do adopcji dokonuje się za pośrednictwem Komisji do spraw Adopcji Zagranicznych. Komisje te działają w ramach ww. ośrodków.
Pierwszym krokiem rodziców, którzy chcą adoptować dziecko z Afryki, jest udanie się do jednego z ośrodków na terenie swojego województwa. Następnie całość dokumentacji zostaje przesłana do polskiego organu centralnego ds. adopcji zagranicznych, czyli Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Rodzinnej.
UNICEF – opis organizacji
UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, to organizacja działająca dla dobra dzieci na całym świecie. Nie jest finansowana przez ONZ i dlatego opiera się na wsparciu darczyńców.
W Polsce przez kilka dziesięcioleci (od 1962 r.) UNICEF finansował programy pomocy dzieciom: kupował wyposażenie dla ośrodków zdrowia, sprowadzał surowce do produkcji artykułów dla dzieci, a np. w stanie wojennym przekazywał lekarstwa, odzież i odżywki.
Obecnie w naszym kraju organizacja ta skupia się na promocji i ochronie praw dziecka, a także zbiera środki na pomoc dzieciom w krajach najbardziej tego potrzebujących.
UNICEF działa na całym świecie, a jego magazyny czy instytucje znajdują się między innymi w Europie. W Danii organizacja ma właśnie tzw. Światowy Magazyn, do którego dostarczane są towary z różnych państw. Z kolei we Włoszech, we Florencji, działa Centrum Badań, zwane też Szpitalem Niewiniątek. Instytucja ta pracuje nad poprawą zrozumienia zagadnień związanych z prawami dziecka.
Każdy może pomóc
Adopcja dzieci z Afryki to szansa dla tysięcy młodych osób chcących spełnić swoje edukacyjne aspiracje i marzenia. To szansa na leczenie lub rehabilitację. To wreszcie nadzieja na lepsze jutro, którą budują setki darczyńców z różnych krajów.
Może ona polegać na rzeczywistym prawnym przysposobieniu malucha z krajów afrykańskich. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić, przede wszystkim ze względu na koszty i czas oczekiwania.
Istnieje jednak inna możliwość wparcia dzieci. Każdy może dziś zrobić coś dobrego. Przekazanie pieniędzy lub zabawek i materiałów szkolnych nie jest uzależnione od wieku, posiadanych środków finansowych czy statusu prawnego i wykonywanej pracy.
Dla tych dzieci liczy się każda – niewielka jak dla nas – kwota. Im więcej będzie takich małych bohaterów, tym pomoc stanie się efektywniejsza. Dlatego nie warto długo zastanawiać się nad adopcją dziecka z Afryki. Być może już dziś czeka ono na twoje wsparcie.