Czy można jeść tofu w ciąży? Czym jest właściwie tofu i jakie ma właściwości? Czy ten popularny serek może zaszkodzić ciężarnej? Przyjrzyjmy się bliżej temu pochodzącemu z dalekiej Azji produktowi.
Spis treści
Tofu – element diety prosto z Azji
Tofu (inaczej dofu lub doufu) jest rodzajem twarogu, który powstał z soi. Ściślej mówiąc, powstał z napoju sojowego, w wyniku procesu koagulacji. Napój sojowy nazywamy też mlekiem sojowym, który coraz częściej możemy spotkać w polskich sklepach.
Proces koagulacji napoju sojowego powoduje powstanie serwatki i pływającej w niej białej masy. Po jej odsączeniu tworzy się sprasowany serek tofu.
Samo tofu pochodzi z Dalekiego Wschodu. Było znane w Chinach i Japonii. Obecnie jest popularnym artykułem spożywczym w całym tamtejszym regionie. Nie musimy jednak wybierać się do Chin, żeby spróbować, jak smakuje ten produkt. Znajdziemy go już w niektórych marketach, w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach orientalnych i w Internecie. Możemy też kupić tofu ekologiczne.
Szczególnym rodzajem tego serka jest wędzone tofu. Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi i zapachowi może nam przypominać tradycyjny oscypek. Wędzenie produktów, w tym tofu, może wpływać na zdrowie. Wszystko jednak zależy od technologii wędzenia, użytych metod i materiałów.
Właściwości produktu
Jakie są właściwości tofu? Czym się charakteryzują? Czy tofu w ciąży jest wskazane?
Sama soja zawiera dużą ilość białka, dlatego też tofu również zawiera jej duże ilości. Są w nim zawarte też wapń i fosfor, które regulując proces mineralizacji kości. Serek tofu posiada fitoestrogeny, czyli hormony, które naśladują działanie naturalnych hormonów płciowych – estrogenów. Dzięki jedzeniu tofu, kobiety w okresie menopauzy mogą uzyskać pewną ulgę w dolegliwościach. Fitoestrogeny ponadto hamują powstanie niektórych nowotworów, np. raka piersi.
Tofu jest niskokaloryczne. 100 gr tego serka to około 76 kcal. Bogate jest w witaminy i minerały – witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, witaminę B6, kwas foliowy oraz pewne ilości witaminy A i K.
Serek ten może przyczynić się do obniżenia złego cholesterolu LDL i obniżyć ciśnienie tętnicze. Wszystko dzięki zawartości wspomnianym fitoestrogenom i wielonienasyconym kwasom tłuszczowym (kwasy omega-3).
Jednak istnieją badania, które wskazują na niekorzystne spożywanie serka tofu, spowodowane fitoestrogenami. Szczególnie mężczyźni, zwłaszcza ci otyli, powinni unikać jego spożycia. Nadmierne spożywanie produktów na bazie soi może obniżać też liczbę plemników.
Co więcej, jest wielce prawdopodobne, że tofu zwiększa ryzyko demencji. Dzieje się tak, jeśli spożywa się go regularnie i często. Sugerują to naukowcy z Oksfordu, za sprawą przebadania osób z japońskim pochodzeniem, których dieta składa się w dużej ilości z soi.
Tofu w ciąży – czy jest zalecany?
Tofu w ciąży nie jest produktem, który kobiety powinny unikać. Dostarcza wielu cennych mikroelementów, jest odżywczy i pomaga zachować zdrowie.
Tofu jest szczególnie cenne z powodu zawartości kwasu foliowego i witaminy z grupy B i A. Kwas foliowy powinien być na stałe zagościć w kuchni przyszłej mamy z powodu swego dobroczynnego wpływu na rozwój dziecka.
Podobnie rzecz dzieje się z witaminami. Witamina B ma wpływ na układ nerwowy, przez co powoduje łagodzenie napięciowych ukłuć w różnych splotach nerwowych. Poprawia nastrój, łagodzi emocje.
Z kolei witamina A ma niebagatelny wpływ na wzrok, wzmacnia układ immunologiczny oraz bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek.
Tofu w ciąży – na co uważać?
Tofu w ciąży nie jest jednak dobrym pomysłem dla każdej przyszłej mamy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.
Jest to produkt wysokobiałkowy. Nie każdy może stosować dużą ilość białka w swojej diecie i warto, żeby kobieta w ciąży wiedziała, jak zachowuje się jej organizm w kontakcie z dużą ilością białka. Do tego będą potrzebne dodatkowe badania.
Jeśli lekarz stwierdzi, że tofu lub inne artykuły spożywcze, które posiadają dużą ilość białka, mogą źle wpływać na rozwój dziecka i na samą mamę, wówczas należy kierować się zaleceniami lekarskimi. Wówczas lepiej odstawić ten serek.
Jednak większa ilość białka jest potrzebna po trzecim miesiącu ciąży i wtedy, po konsultacji z lekarzem, możemy wzbogacić dietę o tofu. W szczególnych dolegliwościach, takich jak nowotwory i niedoczynność tarczycy, serek nie będzie dobrym pomysłem i lepiej go unikać.
Tofu w ciąży – podsumowanie informacji
Tofu to popularny już u nas serek, wywodzący się z kuchni dalekowschodniej. Jest produkowany na bazie napoju sojowego. Dzięki temu jest idealny dla wegetarian i z powodzeniem zastępuje białko zwierzęce.
Ma liczne właściwości prozdrowotne. Zawiera witaminy A, C i B, minerały i kwas foliowy, który jest szczególnie zalecany kobietom w ciąży. Ponadto zawarte w nim wapń i fosfor, przyczyniają się do poprawy stanu kości, co również ma istotny wpływ, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.
To, czy przyszła mam zje tofu wędzone, czy np. marynowane, raczej nie ma większego znaczenia. Jedynym ryzykiem jest brak informacji o sposobie wędzenia i użytych do tego materiałach.
Tofu nie może być spożywane przez osoby, które nie mogą jeść produktów wysokobiałkowych. Powinny na niego uważać również kobiety, które chorowały na nowotwór lub miały problemy z tarczycą.
Jednak w większości przypadków, tofu w ciąży nie jest produktem zabronionym, a dzięki swym właściwościom, może być spożywany bez obaw.
W kontekście diety ciężarnych warto wspomnieć jeszcze o właściwościach arbuza i innych produktów. Polecamy nasze teksty w tym zakresie.