Francuskie imiona męskie wywodzą się z języka należącego do grupy romańskiej. Wiele osób nazywa go poetycznym lub romantycznym. W ich ocenie francuskie imiona brzmią bardziej miękko niż ich polskie odpowiedniki, np. Antoni i Antoine. Oto propozycje najpiękniejszych i najbardziej popularnych francuskich imion dla rodziców zainteresowanych tym tematem.
Spis treści
Francuskie imiona męskie – charakterystyczne cechy
Język francuski wywodzi się z dawnej łaciny. Zawiera też w sobie naleciałości galijskie, celtyckie, czy germańskie. Ta mieszanka wytworzyła współczesną mowę. Tak też powstały francuskie imiona. Wymawia się je w charakterystyczny sposób, np. François /fʁɑ̃.swa/. Warto też wiedzieć, że – podobnie jak w języku polskim – imię zwykle występuje przed nazwiskiem.
Francuskie imiona męskie mają swoje charakterystyczne cechy. Czasami występują one w formie typu uniseks, np. Camille, Claude. Często spotkać można imiona podwójne, np. Jean-Marie, Paul-Marc. Traktowane są wtedy jako jedno słowo.
Co więcej, Francuzi mogą mieć więcej niż jedno imię, np. Alex Dominique Pierre Laurent. Decyzja należy do rodziców, jednak urzędnik ma prawo odmówić wpisania ich przyjęcia, jeśli np. budzą kontrowersje i są obraźliwe.
Adrien – opiekuńczy
Adrien to imię wywodzące się z łaciny, a dokładniej powstało od imienia cesarza Hadriana („pochodzący z Hadrii”, czyli miasta na północy Włoch, nad Adriatykiem). Jest bardzo popularne we Francji, występuje także np. w Belgii, a nawet w Kanadzie. Może przyjmować również inne formy, np. w Polsce Adrian, w Hiszpanii Adriano.
Najmocniejsza cecha charakteru osób o tym imieniu to poczucie odpowiedzialności i opiekuńczość. Mają one złote serce i lubią mieć wokół siebie swoją rodzinę i przyjaciół.
Znane osoby o tym imieniu: oprócz cesarza Hadriana można wymienić także św. Adriana z Nikomedii, męczennika, kilku papieży, Adriena Philippe, który współzałożył słynną firmę produkującą zegarki czy Adriena Brody’ego, aktora.
André – pewny siebie i romantyczny
Pochodzi z Grecji i jest francuską wersją greckiego Andreasa, wywodzącego się z kolei od „andr”, czyli „człowiek” lub też „wojownik”. W wielu innych krajach André jest równie popularne, jak we Francji, jednak występuje w różnych formach, np. Andrew, Andrzej, Andrés, Andrea i inne.
Pewność siebie i zarazem romantyzm – oto główne cechy mężczyzny, który podpisuje się w ten sposób. Wesoła natura przyciąga do niego przyjaciół. Ma naturalne zdolności, pozwalające mu osiągnąć sławę i majątek.
Popularni ludzie, którzy rozsławi to imię: św. Andrzej – jeden z uczniów Jezusa, André Rieu, sławny dyrygent, kompozytor i skrzypek.
Alain – pewny siebie
Alain to francuska forma imienia Alan. Zostało stworzone prawdopodobnie od ludu Alanów, którzy pochodzili ze Scytii (na północ od Morza Czarnego). W czasie podbojów rozproszyli się po Europie. Ich miano stopniowo zaczęło się przekształcać w osobiste imię, a następnie zostało spopularyzowane przez noszących je świętych. Możliwe jest też pochodzenie od walijskiego słowa alan, czyli młody jeleń lub elain – łania. Są także inne wytłumaczenia i być może one wszystkie są w jakimś stopniu słuszne.
To imię bardzo popularne we Francji (np. w Bretanii), a także jej niektórych dawnych terytoriach zależnych. Występuje również w wielu innych krajach – w nieco zmienionej formie, np. Alan, Allan, Alen.
Alain nie lubi się kłócić, szkoda mu na to czasu. Jego wewnętrzna pewność siebie i duma wpływają na stosunki z innymi. Jeśli otoczenie się z nim nie zgadza, to nie poświęca on mu dużo uwagi. Jest odważny i energiczny, więc zwykle osiąga to, co chce.
Znane osoby o tym imieniu: Alain Delon, jeden z największych gwiazdorów francuskiego kina; Alain Prost, utytułowany kierowca wyścigowy Formuły 1; Alain Robert, wspinacz zwany „Człowiekiem-pająkiem”.
Alexandre – ambitny i zorganizowany
Alexandre to imię pochodzenia greckiego. Tam występowało w formie Aleksandros, przy czym αλέξειν oznacza „bronić”, natomiast ἀνήρ to „człowiek, mąż”. To kolejne z popularnych imion we Francji. Szczególnie często występuje w Normandii oraz Pikardii.
Nazwa o tym brzmieniu zrobiła karierę prawie na całym świecie. W Polsce jest w formie Aleksander, w innych krajach: Alejandro, Iskander, Alexandru, Sándor, Sandro.
Alexandre jest mężczyzną stanowczym i ambitnym. Kiedy już wyznaczy sobie jakiś cel, dąży do niego bez względu na okoliczności. Lubi życie zorganizowane, nie przepada za niespodziankami.
Słynne osoby o tym imieniu: Aleksander Macedoński, legendarny król Macedonii i wybitny strateg; Alexandre Dumas, autor m.in. książki Trzej muszkieterowie; Alexandre Desplat, francuski twórca muzyki filmowej i zdobywca Oscarów.
Antoine – zdecydowany i rodzinny
Francuskie imiona męskie na literę a nie mogą się obejść bez Antoine’a. Antoine to francuska forma rzymskiego nazwiska „Antonius”, czyli z rodu „Antonia”. Pierwotne pochodzenie nie jest pewne, prawdopodobnie nazwa wywodzi się od starożytnej cywilizacji etruskiej.
Antoine to jedno z częściej spotykanych imion we Francji. W wielu formach jest nadawane praktycznie na całym świecie, np. Antoni w Polsce, Anthony w USA.
Ktoś tak nazwany jest człowiekiem zdecydowanym i wiedzącym, czego chce. W życiu szuka harmonii i równowagi. Ceni życie rodzinne. Ma skłonności do zamykania się w sobie. Nie jest zbyt wylewny w uczuciach, ale przeżywa je głęboko.
Popularne osoby o tym imieniu: św. Antoni Wielki; Marek Antoniusz, legendarny wódz; Antoni Cierplikowski (ps. Antoine), sławny fryzjer, zwany nawet „królem fryzjerów – fryzjerem królów”. Warto też wspomnieć o piłkarzu Antoine Griezmannie, który z reprezentacją Francji zdobył złoty medal mistrzostw świata.
Benoît – indywidualista
To imię wywodzące się od innego, a mianowicie – Benedykt. Pochodzi z łaciny i można je przetłumaczyć jako „błogosławiony”. Benedykt początkowo był zapisywany jako Benoist. Jednak z biegiem czasu s w wielu francuskich słowach zostało zastąpione akcentem z daszkiem nad i.
Przez wieki nosili je znani ludzie, m.in. święci, którzy je spopularyzowali. Nigdy nie było na szczycie popularności, ale występuje w wielu językach, co oznacza, że zawsze znajdowało swoich wielbicieli. Przybiera różne formy, np. Benedicto, Benedikt, Bento.
Benoît to osoba, która nie idzie drogą wydeptaną przez innych. Jest on indywidualistą i widzi świat na swój sposób. Przez innych jest często postrzegany jako mężczyzna ekstrawagancki i niedający się wtłoczyć w znane reguły gry. Lubi mieć wokół siebie bogactwo i piękne przedmioty.
Znani ludzie o tym imieniu: Benoît de Nursie, założyciel zakonu benedyktynów; Benoît Poelvoorde, belgijski reżyser, współtwórca m.in. nagradzanego mockumentu Człowiek pogryzł psa (1992).
Claude – wrażliwy i uzdolniony
Francuskie imiona męskie jak np. Claude, należą do szerokiego grona wyrazów pochodzących z łaciny. Jego znaczenie jest nieoczywiste, wywodzi się od słowa claudus, a to tłumaczy się jako „kulawy, kiepski”, ale także „niezdecydowany”. Samo imię zostało zapożyczone od rzymskiego rodu Klaudiuszy.
Charakter osób tak podpisywanych można opisać jako wrażliwy i wyrafinowany. Claude lubi zbytek i ładne otoczenie. Jest estetą i znawcą sztuki. Nie zawsze wierzy w siebie i swoje umiejętności, a zwykle jest uzdolniony w wielu dziedzinach.
Nazywali się tak: malarz Claude Monet, uważany prekursora impresjonizmu w malarstwie; Achille-Claude Debussy – kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu muzycznego; znany belgijsko-francuski antropolog Claude Lévi-Strauss.
Damien – spokojny i zrównoważony
Francuskie męskie imiona na literę d to m.in. Damien czy też Damian. Ta pierwsza wersja jest najczęściej używana we Francji. Imię pochodzi od łacińskiego Damianus, a to z kolei – od greckiego Damios. Podania mówią, że zostało utworzone jako forma miana Damia, przezwiska bogini płodności Kybele.
Zostało ono spopularyzowane przez lekarza, św. Damiana, który wraz z bratem Kosmą leczył chorych za darmo i zginął męczeńską śmiercią (ok. III w. n.e). W kolejnych wiekach rozprzestrzeniło się po prawie całej Europie.
Damien lubi działać w grupie, doskonale dogaduje się ze współpracownikami. Jest zrównoważony i ma spokojny, łagodny charakter. Lubi pomagać innym, dlatego ma dużo przyjaciół.
Słynni ludzie kina, którzy zostali tak nazwani: Damien Chazelle, francusko-amerykański reżyser, znany m.in. z La La Land, za którego dostał Oscara; Damien Ferdel, który zagrał Ananiasza w filmie Mikołajek w 2009.
Émile – opanowany i utalentowany
Émile, pisane również jako Emile, wyewoluowało od rzymskiego nazwiska rodowego Aemilius. Aemulus oznacza „gorliwy”, „starający się” lub „rywalizujący”.
Wariant ten jest popularny i często znajduje się w pierwszej setce najchętniej wybieranych imion. Również w Polsce bywa chętnie wybierany i w 2021 r. przybyło prawie 400 małych Emilów.
To właściwy wybór dla osoby, która jest opanowana i zrównoważona. Przy tym Émile może być wrażliwy i niezależny. Często ma zdolności artystyczne i wyobraźnię. Niestety, czasami boi się pójść niewydeptaną drogą, niepotrzebnie powstrzymuje go bowiem brak wiary we własne umiejętności.
Znane postacie: Émile Zola, wybitny pisarz i dziennikarz, autor m.in. powieści Nana; Émile Nouguier, jeden z projektantów wieży Eiffla; Émile Nagant, konstruktor broni, m.in. rewolwerów.
François – wymagający i pomocny
Francuskie imiona męskie takie jak François czy Francis oznaczają po prostu „Francuza”. Ta pierwsza wersja jest bardziej klasyczna, niemniej we Francji można spotkać obie. Samo brzmienie słowa prawdopodobnie wzięło się od Franków, którzy położyli podwaliny pod niektóre współczesne państwa Europy.
François to człowiek, który ma swoje zdanie i potrafi go bronić. Ma naturalną potrzebę pomagania innym. Kiedy da słowo, tylko trzęsienie ziemi może sprawić, że go nie dotrzyma. Wiele wymaga od innych, a najwięcej od siebie samego.
Popularni przedstawiciele: François Mitterrand oraz François Hollande, byli prezydenci Francji; François Rabelais, pisarz i lekarz, autor Gargantui i Pantagruela.
Gaston – zuchwały i zdeterminowany
Na liście francuskich imion męskich jest także Gaston. Pochodzi ono od starogermańskiego gast, co oznacza „nieznajomego, gościa” lub według innej wersji „powitanie”.
Nie jest zbyt często używane, ale zyskało uwagę przyszłych rodziców wraz z ogromną popularnością bajki Disneya Piękna i Bestia.
Na pierwszy plan u osób o tym imieniu wysuwa się zuchwałość i determinacja. Lubią wyzwania i zazwyczaj osiągają sukces. Sport to ich żywioł. Czasami jednak potrzebują się wyciszyć – wtedy lepiej ich nie niepokoić. W ten sposób bowiem odzyskują oni równowagę i spokój ducha.
Można wyróżnić: Gaston Bachelard, znaczący francuski filozof; Gaston Miron, utytułowany poeta kanadyjski; Gaston d’Orléans, książę, pretendent do francuskiego tronu.
Henri – ambitny
Henri pochodzi od germańskiego słowa haim, oznaczającego „władcę domu”, według innych tłumaczeń – „osoba można, bogata”.
To bardzo popularne imię, często nadawane noworodkom zarówno we Francji, jak i w innych krajach. Może występować w innych formach, np. Henryk, Heinrich, Enrico, Henry, Harry itp.
Henri ma mocną osobowość. Nie lubi sprzeciwu, a jego ambicje sięgają wysoko. Jest ciągle w ruchu i nieustannie wyznacza sobie cele do osiągnięcia. Niekiedy bywa lekkomyślny, szybciej działa niż myśli.
Nazywali się tak: Henri Matisse malarz i rzeźbiarz; Henri de Toulouse-Lautrec, malarz i grafik, Henri Bergson, laureat Nagrody Nobla z literatury.
Jacques – lojalny
Jacques jest francuską formą imienia Jakub. Jest ono pochodzenia hebrajskiego. Pierwotnym słowem było aqeb i oznacza „wypierać” lub „chronić”.
Pojawia się w różnych formach (np. Jacob, James, Jake, Jimmy). Zrobiło zawrotną karierę i jest używane w wielu krajach. We Francji również plasuje się wysoko, choć obecnie wypadło z pierwszej dziesiątki.
Osoby, które charakteryzują się tym mieniem, są lojalne wobec przyjaciół. Czasami bywają prostolinijne, a nawet naiwne. Kochają głęboko i chcą, żeby im również okazywano uczucia. Bez tego tracą animusz i pewność siebie. Lubią być chwalone i odwdzięczają się tym samym.
Znane osoby o tym imieniu: Jacques Chirac, prezydent i premier Francji, a także mer Paryża; Jacques de Molay, ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy; Jacques Brel, kompozytor i pieśniarz francuski.
Jean – delikatny i otwarty
Wśród francuskich imion męskich poczesne miejsce zajmuje to imię wywodzące się z języka hebrajskiego, które oznacza, że „Bóg jest łaskawy”.
Jean jest francuską formą Jana. Było to najczęściej nadawane chłopięcym imieniem we Francji przez wiele lat, m.in. od 1900 do 1957 roku. Występuje w wielu formach, np. Jan, John, Johannes, Jens, Hans, Giovanni. W języku francuskim szczególnie popularne są imiona złożone z jego udziałem, m.in. Jean-Baptiste (dosłowne tłumaczenie to Jan Chrzciciel), Jean-Paul (paulus „mały”), Jean-Luc (lucius „urodzony o świcie”), Jean-Pierre (petros „kamień, głaz”) i inne.
To człowiek wyrozumiały, delikatny i hojny, otwarty na innych. Jego charyzma zjednuje mu bliźnich. Posiada rozmaite talenty, a jego wytrwała praca sprawia, że często osiąga sukces w wybranej przez siebie dziedzinie. Czasem brak mu pewności siebie, dlatego ważne, by miał przy sobie oddanych przyjaciół.
Popularne postacie, które tak się nazywają lub nazywały: Jean Cocteau, scenarzysta, reżyser, dramaturg; Jean-Pierre Ricard, francuski kardynał; Jean-Paul Sartre, powieściopisarz i laureat Nagrody Nobla (nie przyjął jej); Jean-Baptiste Lully, włosko-francuski kompozytor; Jean-Luc Godard, wybitny reżyser francuski.
Jules – uparty i prostolinijny
To imię o pochodzeniu łacińskim. W pierwotnej formie brzmi Julius i może odnosić się do ważnej rzymskiej rodziny, ale oznacza również „potomek Jowisza”. Inna wersja mówi, że pochodzi od mitycznego herosa Julusa.
Jules ma swoje odpowiedniki w innych krajach. W Polsce można wymienić dwie formy, Juliusza i Juliana. Julio, Giulio, Julien i inne formy omawianego imienia występują w wielu krajach świata.
To uparty mężczyzna. Dąży do celu w każdych warunkach. Musi dopiąć swego, inaczej będzie w złym humorze. Jest prostolinijny, mówi to, co myśli. Kiedy założy rodzinę, staje się oddanym ojcem i mężem.
Znani ludzie o tym imieniu: Jules Verne, pisarz i prekursor fantastyki naukowej; Jules Barbey d’Aurevilly, krytyk literacki oraz pisarz grozy i fantastyki; Jules Dumont d’Urville, podróżnik i oficer marynarki wojennej.
Laurent – szczery i empatyczny
Laurent to popularny wariant, pochodzący od wawrzynu (laurus), rośliny, której liście w starożytności zdobiły czoła zwycięzców (wodzów, sportowców, artystów).
Imię to tłumaczy się na język polski jako Wawrzyniec, lecz nie jest to popularny wybór w naszym kraju. W 2021 r. przybyło w Polsce zaledwie kilku Laurentów i Wawrzyńców. W kraju, którego stolicą jest Paryż, ta propozycja jest znacznie wyżej w rankingach. Francuskie imiona męskie, jak widać po tym przykładzie, mają swoje polskie odpowiedniki. Są jednak one bardzo często odległe w zapisie i w wymowie.
Laurent bywa osobą otwartą i hojną dla przyjaciół, jest też empatyczny i szczery. Lubi mieć wokół siebie wielu przyjaciół, czasami bowiem potrzebuje ich wsparcia i porady.
Osoby, które rozsławiły to imię: matematyk Laurent Schwartz, uczony odznaczony prestiżowym Medalem Fieldsa w 1950 r.; Laurent Blanc, francuski piłkarz i trener, zwycięzca mistrzostw świata i Europy; Louis Laurent Marie Clerc, pedagog i pionier edukacji głuchoniemych w USA.
Maurice – energiczny i żywiołowy
Maurice jest pochodną od słowa maurus, co oznacza „osobę ciemnoskórą” lub „Maura”.
Popularność tej propozycji zaczęła wzrastać z powodu św. Maurice’a, egipskiego przywódcy wojskowego, który był chrześcijaninem i z tego powodu stracił życie. Miejsce, gdzie to się stało, obecnie nazywa się Saint-Maurice i leży w Szwajcarii. Po angielsku to imię brzmi Morris, w Polsce nie ma odpowiednika.
Charakter osób o tym imieniu jest energiczny i żywiołowy. Wspierają swoich bliskich z całych sił. Są też aktywni i nie lubią nicnierobienia. Czasami mogą być trochę zbyt despotyczni.
Popularne postacie, które podpisują się w ten sposób: Maurice Chevalier, aktor, piosenkarz i muzyk; Maurice Utrillo, malarz i rysownik; Maurice Ravel, kompozytor.
Noël – zdeterminowany i nieustraszony
To imię ma ciekawe pochodzenie, oznacza bowiem dosłownie „Boże Narodzenie”.
Noël stał się imieniem w średniowieczu, kiedy nadawano je francuskim dzieciom urodzonym w czasie świąt (występuje też jako Natal, a żeńska wersja to Natalia). Od tego czasu rozprzestrzenia się po Europie, niekiedy bez dierezy (Noel). Ciekawostką jest fakt, że czytany od tyłu daje inny popularny wariant, Leon.
Ktoś tak nazwany powinien, przynajmniej wobec opisów i różnych podań, być nieustraszony, uparty i zdeterminowany. Grać o wysokie stawki, lubić rywalizację i nie cierpieć nudy.
Czy są jakieś słynne postacie, które posiadają to krótkie imię męskie? Można odpowiedzieć, podając takie sylwetki jak Noël de Castelnau, francuski generał oraz srebrny medalista olimpijski z 1900 r. Noël Bas. Do tego opisu pasuje też Noël Bauldeweijn, późnośredniowieczny kompozytor.
Francuskie imiona męskie – czy są popularne w Polsce?
Imiona francuskie męskie są równie melodyjne, jak język, z którego się wywodzą. Brzmią dość romantyczne, bo wypowiada się je inaczej niż ich polskie odpowiedniki. Jednakże kultura francuska w Polsce nie jest tak popularna, jak anglosaska; w związku z tym trudno spotkać w naszym kraju mężczyzn o imieniu Alexandre, Benoît, François czy André.
Ich małe powodzenie wynikać może z faktu, że niejednokrotnie zawierają w sobie charakterystyczne litery (które nie są spotykanie np. w języku angielskim), do których Polacy nie są przyzwyczajeni.
Francuskie imiona męskie a żeńskie
Męskie imiona francuskie niejednokrotnie różnią się od swoich żeńskich wersji tylko jedną czy dwoma literami. Oto przykłady francuskich imion dla dziewczynek w porównaniu do odpowiedników stosowanych dla drugiej płci:
- Aimée – żeńska wersja imienia Aimé,
- Andrée – żeńska wersja imienia André,
- Emmanuelle – żeńska wersja imienia Emmanuel,
- Frédérique – żeńska wersja imienia Frédéric,
- Michèle lub Michelle – żeńska wersja imienia Michel,
- Paule – żeńska wersja imienia Paul,
- Raphaëlle – żeńska wersja imienia Raphaël,
- Renée – żeńska wersja imienia René.
Ponadto wiele imion jest nadawanych obu płciom w tej samej formie. Imiona francuskie należą do najciekawszych propozycji tego typu. Poniżej przykłady:
- Alex,
- Alix,
- Ange,
- Camille,
- Charlie,
- Claude,
- Dominique,
- Eden,
- Éli,
- Lou,
- Maxence,
- Micah,
- Morgan,
- Sacha (w innych wersjach Sasha, Sascha),
- Yannick.
Francuskie imiona męskie – jakie są najpopularniejsze?
Jest wiele pięknych francuskich imion dla chłopców, jednak moda na nie wciąż się zmienia. Dlatego co roku publikowane są rankingi tych, które francuscy rodzice najczęściej wybierają dla swoich dzieci. W 2021 r. były to:
- Gabriel,
- Léo,
- Raphaël (pol. Rafał),
- Louis (pol. Ludwik),
- Arthur,
- Jules (pol. Juliusz),
- Adam,
- Lucas (pol. Łukasz),
- Hugo,
- Gabin,
- Léon,
- Noé (pol. Noe).
Przeciwną postawą do używania imion najwyższej uplasowanych w rankingach popularności jest nadawanie dzieciom nietypowych imion. Wydaje się jednak, że zastosowanie dowolnej propozycji znad Sekwany będzie w Polsce wyborem niezwykle oryginalnym i raczej niespotykanym.