Ciąża, zwłaszcza jej początki, kojarzą się z porannymi mdłościami i jest to prawda, jednak co na mdłości w ciąży jest najlepsze? Czy jest to objaw naturalny, a może należy zwrócić się z tym do lekarza? Z tego artykułu dowiesz się, między innymi: skąd biorą się mdłości w ciąży, czy każda kobieta skarży się na nudności w tym stanie, a także co jest zalecane. w takim przypadku
Spis treści
Skąd biorą się mdłości w ciąży?
Mdłości, na które narażone są kobiety w ciąży, są zazwyczaj objawem naturalnym, wynikającym ze zmian, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Za główną przyczynę tych dolegliwości, zwłaszcza w początkowym jej okresie, uważa się tzw. hormon ciążowy, czyli gonadotropinę kosmówkową (hCG). Jest to hormon odpowiedzialny za podtrzymanie funkcjonowania ciałka żółtego i wydzielanie progesteronu. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jego poziom gwałtownie wzrasta, a to z kolei może mieć wpływ na odczuwanie mdłości.
Innymi czynnikami, które powodują mdłości, są stres, a także nadwrażliwość na zapachy.
Czy każda kobieta ma mdłości w ciąży?
Choć mdłości w ciąży są oznaką naturalnych zmian hormonalnych, to nie każda kobieta ma z nimi taki sam problem. Niektóre panie mają tylko poranne mdłości, inne – tylko wieczorne, a jeszcze inne w ogóle nie czują nudności w okresie tych dziewięciu wyjątkowych miesięcy. Dlaczego tak się dzieje?
To, jak kobieta reaguje na zmiany, które zachodzą w jej organizmie, to kwestia zupełnie indywidualna, zależna od przygotowywania się do ciąży, ale również od wieku kobiety oraz ewentualnego przebiegu poprzednich ciąż. Często zdarza się tak, że kobieta inaczej czuje się w każdej kolejnej ciąży.
Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
Mdłości często są pierwszym objawem, po którym kobieta orientuje się, że jest w ciąży. Częstsze wizyty w toalecie z powodu nudności zaobserwować można już od 4 tygodnia ciąży. Zazwyczaj pojawiają się one między 4 a 6 tygodniem ciąży i mogą towarzyszyć one kobiecie przez kolejne miesiące. Nie jest to jednak reguła. Każda kobieta bardzo indywidualnie reaguje na pierwsze tygodnie w tym stanie. Zdarza się, że kobiety nie czują mdłości przez całą ciążę i to również nie jest powód do niepokoju.
Czy mdłości występują przez całą ciążę?
Mdłości kojarzymy głównie z początkowym okresem ciąży, jednak niektóre kobiety mogą męczyć się z nimi przez wiele miesięcy. Czy jednak utrzymują się one przez całą ciążę? Niekoniecznie, to zależy od wielu czynników.
Odczuwanie nudności trwa zazwyczaj do około 14 tygodnia ciąży, jednak wiele kobiet czuje je nawet do 22 tygodnia, a czasem dłużej. Przedłużające się uczucie nudności w późniejszych etapach ciąży, związane jest nie tyle z hormonami, ile z rosnącym stresem i naturalnym strachem przed zbliżającym się porodem lub macierzyństwem (jeśli jest to pierwsza ciąża kobiety).
Na szczęście istnieją różne sposoby na złagodzenie mdłości, jeśli utrzymują się one przez całą ciążę, ale co na mdłości w ciąży pomaga najlepiej?
Sprawdź!
Co na mdłości w ciąży?
Choć mdłości nie należą do przyjemnych, to można sobie z nimi radzić i sprawiać, aby pojawiały się jak najrzadziej. Co na mdłości w ciąży pomoże? Oto kilka pomysłów!
- Zmiana nawyków żywieniowych – lepiej jeść mniej, ale regularnie i częściej. Można jeść nawet 5-6 niewielkich posiłków dziennie, pamiętając o zdrowej, lekkiej i zbilansowanej diecie.
- Odpowiednie nawodnienie – picie wody jest zalecane na każdym etapie ciąży, a zwłaszcza wtedy, kiedy nudności prowadzą do wymiotów i odwodnienia. Im częstsze wymioty, tym więcej wody należy pić. Do szklanki wody można dodać sok z cytryny, który łagodzi uczucie mdłości.
- Unikanie drażliwych smaków i zapachów – niektóre zapachy lub smaki mogą powodować uczucie mdłości. Unikając ich, można zredukować częstotliwość chodzenia do łazienki.
- Kontrolowanie stresu – dłuższy odpoczynek oraz unikanie stresu również redukują uczucie mdłości.
Czy mdłości w ciąży są niebezpieczne?
Mdłościami w ciąży należy przejmować się głównie wtedy, kiedy prowadzą do wymiotów. To właśnie one prowadzą do odwodnienia organizmu, które jest niebezpieczne dla przebiegu ciąży. W takich wypadkach należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego i trzymać się jego zaleceń.