Ćwiczenia w ciąży mogą przynieść wiele dobroczynnych efektów zarówno kobiecie, jak i jej rozwijającemu się maluszkowi. Wystarczy trzymać się pewnych zasad, poznać rodzaje aktywności fizycznej odpowiedniej dla kobiet w ciąży oraz obserwować zmieniające się ciało.
Spis treści
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Ciąża jest jednym z najważniejszych okresów w życiu kobiety, pełnym różnych emocji, związanych nie tylko z nowym stanem, ale również ze zmianą nawyków i przyzwyczajeń. Wiele przyszłych mam, które uprawiają jakiś sport lub po prostu kochają ruch, zadaje sobie pytanie, czy ćwiczenia fizyczne są bezpieczne w ciąży. Odpowiedź brzmi: tak, są możliwe i z reguły bezpieczne. To, jaki rodzaj sportu lub ruchu wybierzemy, zależy od kilku czynników, a najważniejszymi są: brak przeciwwskazań lekarskich oraz kondycja kobiety.
Jakie ćwiczenia w ciąży sprawdzą się najlepiej? Poznaj ich rodzaje!
Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Zaleca się jednak, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, skonsultować ją z lekarzem. Jest to ważne nie tylko dla kobiet, które dopiero w okresie ciąży zdecydowały się na dodatkowy ruch, ale również dla tych pań, które przed zajściem w ciążę uprawiały jakiś sport.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można zdecydować się na optymalny ruch. Najlepszymi ćwiczeniami dla kobiet w tym wyjątkowym stanie są:
- spacer lub trucht,
- pływanie,
- ćwiczenia aerobowe i wzmacniające w wodzie,
- pilates – pod okiem specjalisty,
- joga – z doświadczonym trenerem,
- ćwiczenia lekko rozciągające.
Na dodatkowy ruch powinno się przeznaczyć minimum 150 minut tygodniowo.
Czy ćwiczenia w ciąży można wykonywać podczas całego okresu jej trwania?
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, to ćwiczenia w ciąży można wykonywać przez 9 miesięcy. Istotne jest jednak to, aby dostosowywać ich rodzaj oraz intensywność do zmieniających się potrzeb organizmu. Warto więc konsultować samopoczucie z lekarzem prowadzącym oraz bardzo dokładnie wsłuchiwać się w potrzeby ciała.
Ćwiczenia w ciąży – czy i kiedy jest to niebezpieczne?
Właściwie dobrane i wykonywane ćwiczenia w ciąży są zazwyczaj bezpieczne, ale w niektórych sytuacjach kobieta musi zrezygnować z uprawiania sportu. Od ćwiczeń powinna powstrzymać się kobieta, której ciąża jest zagrożona, ale również taka, która zauważa plamienia i krwawienia w tym okresie. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy wysiłek fizyczny – dłuższe spacery, pływanie, jogę – należy konsultować z lekarzem oraz trenerem wykwalifikowanym do pracy z kobietami ciężarnymi.
Których ćwiczeń w ciąży unikać?
Obok ćwiczeń, które bezpiecznie można wykonywać w całym okresie ciąży, są takie aktywności fizyczne, których lepiej unikać. Należą do nich, między innymi:
- ćwiczenia z dużym obciążeniem,
- sporty zespołowe,
- sporty ekstremalne,
- sztuki walki.
Będąc w ciąży najlepiej zrezygnować z tych sportów, które nadmiernie podwyższają tętno, zwiększają ryzyko upadku i kontuzji.
Ćwiczenia w ciąży – główne zalety
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), regularne ćwiczenia w ciąży przynoszą wiele korzyści. Oto niektóre z nich:
- ćwiczenia poprawiają ogólną kondycję fizyczną kobiety,
- ruch minimalizuje ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej,
- aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia,
- ruch pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne kobiety.
Ćwiczenia w ciąży są bezpieczne i przynoszą wiele korzyści przyszłym mamom, o ile wykonywane są z umiarem, konsultowane są z lekarzem i specjalistami, a kobieta czuje się dobrze w trakcie aktywności fizycznej.