Gdy kobieta na teście ciążowym ujrzy dwie kreski, zaczyna bacznie przyglądać się swojej diecie. Często długie starania o dziecko pociągają za sobą także dużą dbałość w okresie noszenia malucha pod sercem. Obecnie młode mamy są lepiej wyedukowane i zdają sobie sprawę, że to, co jemy, ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Jednym z nurtujących je pytań jest – czy można jeść kardamon w ciąży? Z artykułu dowiesz się, jaki kardamon ma wpływ na przebieg ciąży, których ziół i przypraw lepiej unikać w stanie błogosławionym i jakie są przeciwskazania do stosowania kardamonu w ciąży.
Spis treści
Kardamon w ciąży – czy to bezpieczne?
Kardamon należy do grupy przypraw korzennych. Najchętniej sięgamy po nie jesienią i zimą, a to za sprawą właściwości rozgrzewających. Jest skarbnicą wapnia, potasu, fosforu i magnezu, dlatego warto po niego sięgać o każdej porze roku. Oczywiście nie jest w stanie dostarczyć nam wystarczającą ilość witamin i minerałów, dlatego dieta musi być różnorodna.
Przyszłe mamy, nie odpowiadają tylko za siebie, ale i maluszka. Nic dziwnego, że sprawdzają każdy składnik dania, czy nie zaszkodzą nim dziecku. Jak się okazuje kardamon w ciąży, jest jak najbardziej bezpieczny, co więcej, doskonale radzi sobie z łagodzeniem mdłości podczas pierwszego trymestru ciąży. Może także łagodzić zgagę, a nawet… niwelować gazy i wzdęcia.
Czy w ciąży można używać ziół i przypraw?
Dieta przyszłej matki powinna być bardzo dobrze zbilansowana, bo musi dostarczyć odpowiednie ilości składników dziecku, które dopiero kształtuje swoje narządy wewnętrzne i układ kostny. Choć często mówi się, że kobieta powinna jeść za dwoje, nic bardziej mylnego. W ciąży je się na dwoje. Porcje powinny być mniejsze, a każdy posiłek bogaty w warzywa, owoce, błonnik i wapń.
Aby potrawom podkręcić smak, często używamy przypraw i ziół. Mimo że mamy i babcie raz po raz straszą kolejnymi zakazanymi produktami dla ciężarnych, to tak naprawdę nie jest ich za wiele.
Warto uważać w czasie ciąży na rozmaryn, który ma działanie poronne. Z kolei aloes może wywoływać skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu. Natomiast cząber może nas odwodnić. To bardzo niebezpieczne w ciąży, ponieważ może dojść do przekrwienia narządów rodnych ciężarnej. Chmiel pobudza produkcję estrogenów, przez co może powodować wady wrodzone u dziecka. Oregano w ciąży powinno być stosowane w małych ilościach.
Wśród tego zestawienia możemy także znaleźć cynamon, który jest źródłem kumaryny powodującej poronienia i wady słuchu oraz wzroku. Jeśli w ciąży zjesz potrawę doprawioną, zabronioną przyprawą, nie panikuj. Najważniejsze to zachować umiar. Spożywając te składniki w śladowych ilościach, nie powinniśmy się obawiać tak dramatycznych skutków ubocznych.
Zalety jedzenia kardamonu w ciąży
Kardamon w ciąży jest całkowicie bezpieczny – oczywiście w umiarkowanych ilościach. Ta niezwykła przyprawa była używana już w starożytności do radzenia sobie z nieświeżym oddechem. To idealne lekarstwo dla osób cierpiących na halitozę.
Mimo że czas ciąży to nie jest odpowiedni moment na odchudzanie, to kardamon ma właściwości wspomagające właśnie ten proces. Jego właściwości przyspieszające proces trawienia wspomagają usuwanie toksyn z organizmu, co jest bardzo istotne dla ciężarnych. Warto go stosować regularnie, jeśli zauważysz, że nagle zbyt szybko przybierasz na wadze.
W czasie oczekiwania na potomka, większość leków na przeziębienie jest zakazanych. Tutaj również może się przydać kardamon. Ta korzenna przyprawa doskonale cię rozgrzeje podczas tej dolegliwości lub grypy.
Jak jeść kardamon?
Kardamon cudownie wpływa na każdy organizm, wspierając jego pracę. Może dlatego, to najdroższa przyprawa na świecie – zaraz po szafranie.
Jeśli chcesz stosować kardamon w ciąży codziennie, to najprościej dodawać go do porannej filiżanki herbaty lub kubka kawy. Gdy masz ochotę trochę poeksperymentować, to możesz zrobić napar z kardamonu i kurkumy osładzając go miodem. Ta niezwykła przyprawa nie traci swoich właściwości w wysokich temperaturach, w przeciwieństwie do miodu.
Z kolei gdy pragniesz cieszyć się doskonałym, korzennym aromatem, to kup tę przyprawę w całości. Jej sproszkowana forma nie będzie aż tak intensywna. Kardamonowy napój doskonale sprawdzi się do walki z uporczywym katarem i męczącym kaszlem, ponieważ ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Jest polecana nawet astmatykom.
W sytuacji, w której często robisz sobie koktajle z sezonowych owoców i warzyw, to warto do nich dorzucić także szczyptę kardamonu. Nie tylko nada korzenny smak napojowi, ale też przyczyni się do poprawy pracy całego organizmu.
Kardamon może być stosowany zarówno w kuchni orientalnej, jak i dodawany do tradycyjnych potraw, czy wypieków. Już niewielka jego szczypta może odmienić smak tradycyjnej szarlotki, maślanych ciasteczek, czy dyniowego kremu.
Kardamon w ciąży – przeciwskazania
Kardamon w ciąży może być niebezpieczny, jeśli mamy alergię na przyprawy korzenne. Trzeba pamiętać, że czas oczekiwania na dziecko to wielka burza hormonalna w organizmie i czasami nawet dobrze znany nam składnik, w ciąży może nas uczulić. Jeśli chorujesz na wrzody żołądka, masz problemy z wątrobą lub masz kamienie żółciowe, to nie możesz korzystać z dobrodziejstw kardamonu.